خلاصه اخبار بورس سه‌شنبه 31 تیرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل امروز شاخص کل بورس توانست با 635 واحد افزایش  پس از مدت ها وارد کانال 74 هزاری خود شود و به رقم 74،526 واحد برسد . نمادهای فارس با 306 ، تاپیکو با 115 و ومعادن با 42 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 128.7 میلیارد تومان رسید . نمادهای تاپیکو با 15.7 میلیارد تومان و فارس با 11.7 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را داشتند .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس توانست نزدیک به 4 واحد صعود کند و به رقم 806 واحد برسد . مارون، میدکو و بمپنا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 129.2 میلیارد تومان رسید .

امروز بازار را با توجه به دلایلی که روز گذشته بیان کردیم صعودی مشاهده کردیم و  گفتیم که با توجه به رویدادهای چند وقت اخیر، دلیلی برای ریزش بازار وجود ندارد. ولی انچه در این بین اهمیت دارد نباید دچار هیجان شد و بلکه باید با دید بلند مدت تصمیم به خرید سهام بنیادی گرفت و به شدت از فروش هیجانی پرهیز کرد.

سال گذشته تجربه بسیار خوبی بود چرا که دیدیم معامله هایی که از روی هیجان صورت گرفت در پایان با ضرر های زیادی همراه شد. خرید سهام بنیادی در این مقطع و با دید بلند مدت می توان سود خوبی را برای این سال به ارمغان بیاورد . و شاید بتوان گفت بازار سرمایه بهترین گزینه سرمایه گذاری در سال جاری برای سرمایه های سرگردان مردم می باشد و دولت نیز می تواند این امر را به فال نیک گرفته و از این مهم جهت پبشبرد اهداف اقتصادی خود استفاده نماید و به یکی از مهم ترین اهدافش که رفع مشکل رکود می باشد دست یابد.

روند معاملات در این روز همان طور که مشاهده کردید مثبت بود و تا پایان بازار اکثر نمادها را با صف خرید مشاهده کردیم و باتوجه به ریزش اخیری که تجربه کردیم و افت محسوس قیمت ها، حرکت گروهی تمام نمادها پدیده ای غیر منطقی نمی باشد. در این روز شاخص کل بعد از مدت ها توانست وارد کانال 74 هزاری خود بشود که نشان خوبی از بازگشت امید ، اطمینان و رشد منطقی برای روز های آتی می باشد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در این بخش می توان به برگزاری جلسه شورای اقتصاد به ریاست معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد بر همین اساس پس از بررسی و تصویب اهداف و برنامه های اقتصاد مقاومتی 3 دستگاه اجرایی باقیمانده، بخش نخست از تدوین برنامه های دستگاه های اجرایی برای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری، به اتمام رسید.

اسحاق جهانگیری در این جلسه از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خواست در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب، ساز و کاری تعریف شود تا پیگیری و نظارت بر نحوه اجرایی شدن سیاست های کلی اقتصادی مقاومتی در دستگاه های اجرایی، در چارچوبی مشخص انجام شود و گزارشات دستگاه ها از روند اجرای تکالیف و وظایف محوله به صورت مستمر و مداوم دریافت شود .

مهم ترین اخبار سیاسی

جو مثبتی که طی 2 روز اخیر بر بازار حاکم شده است به وضوح نشان از ان دارد که بازار سرمایه به نتیجه مذاکرات هسته ای دید بسیار روشنی دارد و به هیچ عنوان از این تمدید 4 ماهه هراسی نخواهد داشت .  دیروز نیز در همین رابطه به نوسانات نرخ ارز اشاره شد که هیج نوسانی از این بابت به خود ندید .

شنیدیم که دولت آمریکا از تعدادی از نمایندگان کنگره این کشور دعوت کرده است تا در نشستی برای توضیح درباره آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای با ایران حضور یابند. اوایل ماه جاری میلادی 344 عضو مجلس نمایندگان با امضای نامه ای از باراک اوباما خواستند تا درباره توافق نهایی هسته ای با ایران با کنگره مشورت کند. در این نامه همچنین آمده است هرگونه رفع تحریمی باید با تایید کنگره صورت گیرد.

کنگره در حین مذاکرات هسته ای خواستار اعمال تحریم های جدید علیه ایران شده بود که با واکنش و هشدار اوباما مبنی بر وتوی این طرح ها مواجه شد . در همین رابطه امروز شنیدیم که اعضای اتحادیه اروپا روز گذشته با تعلیق تحریم های ایران برای یک دوره چهار ماهه دیگر و تا تاریخ سوم آذر موافقت کردند . این تعلیق شامل تحریم های مربوط به بیمه و حمل و نقل، صادارت نفت و همچنین صادرات مواد پتروشیمی، طلا و دیگر فلزات گرانبهای ایران می شود. این تصمیم قرار است در نشست امروز وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا نهایی شود .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی مس، آلومنیوم ، سرب و روی هر کدام به ترتیب با افزایش نسبت به روز قبل به قیمت های 7060 دلار ، 2050 دلار ، 2235 دلار و 2375 دلار برای هر تن رسیدند . دلار و سکه نیز با کاهش همراه شد و هر کدام به ترتیب به قیمت های 3129 تومان و 946 هزار تومان رسیدند.

 در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

از گروه ساختمانی شروع می کنیم که از جمله گروه هایی بود که در زمان ریزش و افت بازار از مابقی گروه ها به علت عدم داشتن سهامدار حقوقی بیشتر کاهش یافت و قیمت تمام سهم های این گروه ریزش بسیار سنگینی را تجربه کردند. به راحتی قابل حدس بود که به محض برگشت بازار از گروه هایی است که به سرعت واکنش نشان می دهد حال نه تنها روند بازار به نفع این گروه بازگشت بلکه خبرهای خوبی که در مورد افزایش وام مسکن به گوش می رسد دیگر محرک این گروه برای صعود شده است .

در همین رابطه شنیدیم که بانک مرکزی با کلیات ایجاد صندوق های پس انداز مسکن و افزایش وام خرید مسکن تا 80 میلیون تومان موافق است وبر همین اساس در رابطه با طرح راه‌اندازي صندوق پس‌انداز مسکن بیان شد که بانک مرکزي با کليات طرح موافقت داشته و بر اين اساس جلسات متعددي را با پيشنهاد دهندگان طرح از وزارت راه و شهرسازي برگزار نموده است .

شرکت عمران و توسعه فارس سود هر سهم 93 خود را بر اساس عملکرد 9 ماهه 313 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت بدون تغییر گزارش شده است همچنین شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به 93/03/31 توانسته 228 ریال ( معادل 73 درصد ) از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

ثاخت نیز در این گروه با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد

در گروه پتروشیمی، صبح دیروز خبر لغو ممنوعیت صادرات 15 قلم از محصولات پتروشیمی از سوی مدیر کل صادرات محصولات پتروشیمی اعلام گردید . در همین راستا، دبیر انجمن پتروشیمی ضمن تأیید مطالب فوق اظهار داشت: تاکنون هیچ گونه ممنوعیت در صادرات محصولات پتروشیمی وجود نداشته است و شرکت ها محصولات خود را با محدودیت صادر می کردند . مهدوی ابهری در ادامه افزود: در حال حاضر با توجه به دستور وزیر صنعت دیگر هیچ گونه محدودیتی در صادرات محصولات پتروشیمی وجود ندارد . این خبر به همراه پی بر ای پایین ،  این گروه را با اقبال خوبی همراه ساخت . و اکثر سهم های این گروه را سیز رنگ مشاهده کردیم .

تاپیکو با توجه به عملکرد 12 ماهه خود به ازای هر سهم 1230 ریال سود محقق کرده که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با افزایش 37 ریالی همراه بوده است . ازجمله دلیل این تعدیل مثبت را می توان کاهش 10 درصد هزینه های عمومی و اداری و افزایش 4 درصدی سود عملیاتی شرکت عنوان کرد .

 شرکت پتروشیمی فن آوران با توجه به پیش بینی جدید خود سود هر سهم 93 را مبلغ 4441 ریال اعلام کرده که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با افزایش 3 درصدی همراه بوده است شرکت در 3 ماهه نخست 93 توانسته 29 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

همچنین شرکت اعلام کرده که نرخ خوراک براساس 13 سنت و نرخ سوخت براساس 1.320 ريال محاسبه شده است.

شرکت پتروشیمی شیراز در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم 93 را به مبلغ 1467 ریال اعلام نموده است که این مبلغ با توجه به پیش بینی قبلی  14 ریال افزایش یافته است . شرکت در سه ماهه نخست 93 با توجه به عملکرد واقعی خود توانست 337 ریال از پیش بینی هایش را پوشش دهدهمچنین شرکت دلیل این افزایش را اینگونه اعلام کرده که هرمتر مکعب گاز سوخت 1320 ريال باضافه 130 ريال يعني 1450 ريال و هرمتر مکعب گاز خوراک 13 سنت باضافه 130 ريال في دلار 26500 ريال محاسبه گرديده است.(هر متر مکعب 3575 ريال)

شرکت پارس پامچال در جدیدترین پیش بینی خود بر اساس عملکرد واقعی سه ماهه سود هرسهم سال 93 را بدون تغییر همان مبلغ 1980 ریال اعلام نموده است. و درعملکرد سه ماهه 50 ریال آن را پوشش داده است.شرکت اعلام نموده است که هيئت مديره شرکت در سال 1393 تصميم به افزايش سرمايه از محل ارزيابي داراييها دارد. در حال حاضر افزايش سرمايه در مرحله اخذ اعلاميه کارشناسي از کانون کارشناسان دادگستري ميباشد. اجراي افزايش سرمايه منوط به اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران مي باشد

در این گروه شركت پتروشيمي اميركبير پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي هر سهم در قیمت 517 تومان بازگشایی شد .

شرکت نفت و گاز پارسیان با نماد پارسان و با سرمایه 1500 میلیارد تومان در جدیدترین پیش بینی خود از سود سال مالی منتهی به آذر ماه 1393 عدد 1680 ریال را به عنوان سود هر سهم اعلام نموده است و در 6 ماهه واقعی نیز موفق به پوشش 40 درصدی معادل با 678 ریال شده است.

سود حاصل از سرمایه گذاری های شرکت با 195 میلیارد تومان به 2325 میلیارد تومان کاهش یافته که دلیل آن تعدیل منفی شپدیس عنوان شده است، در مقابل پارسان سود حاصل از فروش سرمایه گذاری های خود را به 303 میلیارد تومان افزایش داده است و دلیل آن را تصمیم مدیریت مبنی بر فروش بخشی از سرمایه گذاری ها به دلیل ایجاد بستر مناسب عنوان نموده است.

 گروه معدنی، فولادی و فلزی ،  در خبری درمورد رفع گشایش های اعتباری شنیدیم که ، مهدی کرباسیان بیان داشت: در حال حاضر برای 4 طرح فولادی گشایش اعتبار صورت گرفته است، برای تکمیل 7 طرح فولادی باید 3 طرح باقی مانده را نیز گشایش اعتبار کنیم اما مشکل اخیر بانک مرکزی با طرف چینی در پرداخت فاینانس باعث شده تا تکمیل طرح های فولادی با کندی همراه شود . وی با بیان اینکه بانک مرکزی قول داده است تا ظرف 25 روز آینده اختلاف نظر خود را در رابطه با فاینانس چین برطرف کند، افزود: امیدواریم با رفع مشکل پرداخت فاینانس با طرف چینی ظرف یک ماه آینده مجموع 7 طرح فولادی گشایش اعتبار شوند .

 شرکت معدنی دماوند سود هر سهم خود را در جدیدترین گزارش پیش بینی مبلغ 1872 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر بوده است شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31 به ازای هر سهم توانست 210 ریال سود کنار بگذارد و 11 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

شرکت توسعه معادن روی در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم را مبلغ 341 ریال گزارش نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 7 درصدی همراه بوده است شرکت در سه ماهه نخست توانست به ازای هر سهم 1 ریال سود محقق کند .

شرکت ملی صنایع مس در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را به مبلغ 455 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با کاهش 8 درصدی همراه بوده است همچنین با توجه به عملکرد 3 ماهه ، شرکت توانسته به ازای هر سهم 69 ریال سود محقق کند و 15 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

فخاس سود هر سهم خود را از 498 ریال به 506 ریال افزایش داده و در سه ماهه واقعی و نخست امسال 31 درصد آن را پوشش داده است.

شرکت جام دارو در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم را به مبلغ 1786 ریال گزارش نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 25 درصدی همراه بوده است شرکت در سه ماهه نخست توانست به ازای هر سهم 366 ریال سود محقق کند. مثبت را  افزايش در قيمت فروش محصولات توليدي و افزايش مقدار توليد و فروش تيوب لمينيت و نيز سود سپرده هاي بانکي عنوان کرده است .

شرکت کالسیمین در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را به مبلغ 529 ریال اعلام نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با افزایش 10 درصدی همراه بوده است همچنین شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31 توانسته به ازای هر سهم 133 ریال سود محقق و 25 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه سیمانی نیز همچون سایر گروه ها جو مثیتی حاکم بود . شرکت سیمان صوفیان در جدیدترین پیش بینی خود بر اساس عملکرد واقعی سه ماهه سود هرسهم سال 93 را بدون تغییر همان مبلغ 958ریال اعلام نموده است. و درعملکرد سه ماهه 221 ریال (معادل 23 درصد) آن را پوشش داده است. البته عليرغم عدم تغيير پيش بيني درآمد هر سهم جزييات پيش بيني تغيير داشته است.

شرکت در خصوص مفروضات بودجه اعلام نموده است: با توجه به ميزان توليد و فروش در 4 ماهه نخست سال جاري افزايش يا کاهش ميزان فروش و به تبع آن تغيير درآمد حاصل از فروش محصولات در اين محدوده زماني براي شرکت متصور نمي باشد .لازم بذکر است متوسط هر کيلو برق 510 ريال ، هر مترمکعب گاز 1130 ريال ، هر ليتر مازوت 3200 ريال لحاظ گرديده است.

سیمان بجنورد که سود هرسهم سال مالی منتهی به 93/12/29 خود را 916 ریال پیش بینی کرده بود ، در جدیدترین پیش بینی خود آن را اصلاح و به مبلغ 889 ریال گزارش نموده است و در سه ماهه منتهی به 93/03/31 مبلغ  227ریال آن را پوشش داده است.

همچنین شرکت علت این تعدیل را به شرح زیر اعلام نموده است :

1 – کاهش ميزان فروش داخلي و صادراتي بدليل عدم دستيابي به برآورد آوليه در 3 ماهه اول سال و همچنين بدليل کاهش نسبي برآورد فروش در طي سال 1393

2 – تعديل نرخ حاملهاي انرژي براساس نرخهاي مصوب و اعلامي با توجه به اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه ها

3- افزايش نرخ خريد مواد اوليه با توجه به قراردادهاي منعقده جديد و حقوق دولتي معادن اعلامي توسط سازمان صنعت

شرکت سیمان شاهرود در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را به مبلغ 1326ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با کاهش 2 ریالی همراه بوده است شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31 موفق شده است 267 ریال ( 20 درصد ) به ازای هر سهم سود محقق کند .

شرکت سیمان سپاهان در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/06/31 سود هر سهم خود را به مبلغ 380 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی تغییری نداشته است همچنین با توجه به عملکرد 9 ماهه ، شرکت توانسته به ازای هر سهم 215 ریال سود محقق کند و 57 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

 در گروه خودرویی و قطعه ساز در پی اظهار نظر برخی از اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در خصوص غیر منطقی بودن رشد قیمت محصولات خودرویی و بازنگری مجدد فرمول قیمت گذاری خودروسازان مدیر عامل شرکت ایران خودرو از وجود مدارک و مستندات منطقی و علمی برای افزایش قیمت 3 تا 6.7 درصدی محصولات خودروسازان سخن گفت.

یکه زارع بیان داشت مجلس حق دارد تا افزایش قیمت خودرو را بررسی کند اما نمی توان خلاف قانون عمل کرد چراکه اولاً نمی توان خلاف قانون و مصوبه شورای رقابت عمل کرد و ثانیاً تمام اطلاعاتی که ما به شورای رقابت ارایه کردیم همه واقعی بوده و براساس مدارک و مستندات موجود ارایه شده و این افزایش قیمت حداقل میزانی بود که می شد برای محصولات خودرویی در نظر گرفت که بعید است در قیمت های فعلی تغییری ایجاد شود و به نظر هم نمی رسد رشد 3 تا 6.7 درصدی رقم قابل توجهی برای محصولات باشد.

 در جایی دیگر شنیدیم که سید محمد بیاتیان نماینده مجلس، بیان داشت در جلسه روز گذشته کمیسیون صنایع نمایندگان ایراداتی را به نحوه اعمال نرخ تورم و قیمت پایه برای افزایش قیمت خودرو وارد کرده اند طوری که قرار شد کمیسیونی سه نفره متشکل از آقایان قاضی‌پور، فولادگر و علیلو با مدیران خودروسازی برای بررسی مجدد قیمت گذاری و فرمول مورد استفاده تشکیل شود . در هر صورت آنچه برداشت می شود نمی توان انتظار کاهش قیمت خودرو را داشت و در مجموع کل اظهارات نمایندگان دولت و کارشناسان این گونه برداشت می شود کاهش قیمت خودرو دور از انتظار است .

شرکت ماشین سازی نیرو محرکه در جدیدترین پیش بینی خود به ازای هر سهم 69 ریال زیان اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی تغییری نکرده است شرکت در 3 ماهه خود به ازای هر سهم 18 ریال زیان شناسایی کرد همچنین شرکت اعلام کرده است که در سال 93 نسبت به سال 92 به مراتب سفارشات کمتري دريافت مي گردد.

شرکت چرخشگر با توجه به جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را به مبلغ 119 ریال گزارش نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر اعلام شده است شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31 توانست به ازای هر سهم 20 ریال ( 17 درصد ) سود محقق کند .

ختوقا که در آخرین پیش بینی خود برای سال جاری،  سود 84 ریالی را به ازای هر سهم پیش بینی نموده بود در گزارش جدید که بر اساس عملکرد 3 ماهه می باشد همان رقم قبلی را اعلام نموده و در دوره 3 ماه مذکور نیز موفق به پوشش 7 درصدی معادل 6 ریال شده است.

خزامیا سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 1 ریال به 15 ریال افزایش داده است. و در سه ماهه واقعی نیز زیان 24 ریالی محقق کرده است.فروش شرکت نسبت به پیش بینی قبلی رشد داشته است . تغييرات مبلغ فروش به دلايل 1- کاهش تيراژ توليد وفروش محصولات سبک2 – افزايش نرخ فروش محصولات با توجه به تغييرات قيمت تمام شده و تغييرات در مبلغ بهاي تمام شده بابت افزايش پيش بيني بهاي تمام شده هر دستگاه محصولات سبک با توجه به تغييرات مربوط به موتور وساير اقلام مي باشد

در مجمع سایپا افزایش سرمایه 67.7 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تصویب رسید، رشد تولید 25 درصدی شرکت در 4 ماه ابتدای سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته و پیش بینی بهبود وضعیت تولید در نیمه دوم سال از مهمترین اخبار این مجمع بودند .

در مورد مجمع خودرو نیز لازم به ذکر است که اعلام شد  با توجه به برنامه تولید در سال 1393 و پیش بینی شرایط، فعلا فروش بانک پارسیان در دستور کار شرکت ایران خودرو نیست ولی اگر مشتری خاص با شرایط خوب پیدا شود حاضر به مذاکره هستند ، هدف گذاری سال 1393 تولید 2700 دستگاه خودرو در روز است اما در حال حاضر تولید روزانه 2300 دستگاه در حال انجام است، آمار تولید تیرماه 53 هزار دستگاه و هدف گذاری سال 1393 تولید 600 هزار دستگاه است و بودجه اصلاحی سال 93 با 480 هزار دستگاه در حال تهیه است .

در گروه دارویی همچنان شاهد گزارشات مناسب 3 ماهه می باشیم طوری که باعث ایجاد جو مثبت در این گروه شده است . شرکت سرمایه گذاری البرز در جدیدترین پیش بینی خود بر اساس عملکرد واقعی سه ماهه سود هرسهم سال 93 را بدون تغییر همان مبلغ 900 ریال اعلام نموده است. و درعملکرد سه ماهه 79ریال آن را پوشش داده است.البته لازم به ذکر است با توجه به ماهیت شرکت نباید به پوشش سه ماهه توجهی داشت .

شرکت داروئی و بهداشتی لقمان در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را به مبلغ 521 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر گزارش شده است است و در سه ماهه منتهی به 93/31/3 توانست مبلغ 62 ریال به ازای هر سهم محقق کند و 12 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

دفارا سود هر سهم سال مالی جاری خود را به دلیل افزایش سود سرمایه گذاری ها از 1759 ریال به 1886 ریال افزایش داده است و در سه ماهه واقعی نیز 24 درصد آن را پوشش داده است .

شرکت سرمایه گذاری داروئی تامین با  توجه به عملکرد واقعی 12 ماهه منتهی به 93/02/31 سود هر سهم خود را به مبلغ 878 ریال اعلام نموده که نسبت آخرین پیش بینی خود با افزایش 4 درصدی همراه بوده است همچنین سود عملیاتی شرکت نیز 4 درصد افزایش یافته است   .

در گروه حمل و نقل  نخستین خط کشتیرانی خارجی در بندرعباس پهلو گرفت این کشتی با ظرفیت 6 هزار TEU کانتینر از بندر سنگاپور به جبل علی و از آنجا به بندر شهیدرجایی آمده است. این کشتی که 260 متر طول و 33 متر عرض دارد، قرار است در ترمینال دوم کانتینری بندر شهید رجایی 900 کانتینر را بارگیری و 800 کانتینر را نیز تخلیه کند.

خط کشتیرانی Wan Hai تایوان یکی از 20 خط کشتیرانی برتر دنیاست که تا پیش از تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های بیمه‌های دریایی، به بزرگترین بندر تجاری ایران تردد داشته است . با رفع تحریم‌های بندری و دریانوردی، کالاها از طریق خطوط لاینر به صورت مستقیم وارد بندر شهید رجایی می‌شود، در حالی که پیش از این کالاها نخست به بنادر کشورهای ترکیه، امارات، گرجستان، عمان و امارات منتقل و از آنجا با یک کشتی دیگر به ایران حمل می‌شود . حسینا روز گذشته جهت برگزاری مجمع افزایش سرمایه متوقف شده بود .

 در گروه تجهیزاتی حفاری شمال سود سال جاری خود را بدون تغییر همان 935 ریال قبل اعلام نموده است و در سه ماه ابتدای سال موفق به پوشش 24 درصدی معادل 228 ریال شده است، گفتنی است در پیش بینی جدید، فروش نسبت به سال گدشته 13 درصد افزایش داشته است.

فاذر در گزارش سه ماهه ضمن تاکید بر سود 255 ریال قبلی ، 27 درصد آن را نیز در این دوره پوشش داده است

در گروه سرمایه گذاری، شرکت سرمایه گذاری سایپا در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را به مبلغ 187ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی ( 173 ریال )  8 درصد افزایش یافته است ضمنا شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31 موفق شده است 24 درصد از پیش بینی هایش را محقق و به ازای هر سهم 44 ریال سود شناسایی کند .

در گروه بانکی که اکثر نمادهای آن جهت برگزاری مجمع عمومی متوقف می باشد ، بانک پاسارگاد قصد دارد سرمایه خود را از 30،000 میلیارد ریال به 42،000 میلیارد ریال ( معادل 40 درصد) از محل مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی افزایش دهد . موضوع افزایش سرمایه شرکت توسعة فعالیت‌های بانکی می باشد.شایان ذکر است این بانک قصد دارد سرمایه خود را تا سال 96 به 100،000 میلیارد ریال افزایش دهد.

وانصار در مجمع عمومی مبلغ 31 تومان را برای هر سهم تقسیم کرده است. بانک صادرات 90 ریال سود نقدی به ازای هر سهم تقسیم کرد، از مهمترین اخبار این مجمع برنامه افزایش سرمایه 6000 میلیارد تومانی این بانک بود که در دستور کار قرار گرفته است.

در گروه پالایشی که همچنان در ابهام به سر می برند روز گذشته شاهد شفاف سازی 2 شرکت بودیم ولی باز هم ابهامات موجود برطرف نشد.

شپنا اعلام کرده که متاسفانه به دلیل عدم ابلاغ رسمی نرخ های نفت خام تحویلی و بهای فروش 5 فرآورده اصلی و سوخت هوایی مرتبط با سال 92 ، از سوی شرکت نفت ؛ امکان تهیه و ارائه صورت های مالی حسابرسی شده سال مذکور در مجمع شرکت در تاریخ 31/4/93 وجود ندارد

شبندر هم اعلام نموده :به منظر تهیه صورت های مالی سال 92 تاکنون اطلاعات مورد نیاز از مراجع ذیربط دریافت نشده و در نتیجه صورت های مالی جهات ارائه به حسابرس و بازرس قانونی شرکت تهیه نشده است ولی بر اساس قانون مجمع شرکت در تاریخ مقرر برگزار خواهد شد.

شسپا در مجمع عمومی مبلغ 290 تومان را بین سهامدارانش تقسیم کرد .

لازم به ذکر است که مجامع شرکت های این گروه به دلیل عدم ارائه صورت های مالی سال 92 وارد تنفس شدند. ضمن اینکه شنیده ها حاکی از آن است مشکلات پالایشگاه ها با شرکت ملی پالایش و پخش برطرف شده است.

سایر نمادها

گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران طی اطلاعیه ای در مورد افزایش قیمت سهم اعلام نموده است کلیه گزارشات و اتفاقات قابل افشا در کدال منتشر شده و رویداد خاصی به جز موارد ذکر شده قبلی به وقوع نپیوسته است . سمگا جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده متوقف شد

شرکت صنایع خاک چینی ایران با سرمایه 35 میلیارد ریالی در جدیدترین پیش بینی خود بر اساس عملکرد واقعی سه ماهه سود هرسهم سال 93 را بدون تغییر همان مبلغ 6.081 ریال اعلام نموده است. و درعملکرد سه ماهه 1.755 ریال آن را پوشش داده است.

لازم به ذکر است مجوز افزايش سرمايه شرکت از مبلغ 35،000 ميليون ريال به مبلغ 140،000 ميليون ريال (معادل 400 درصد) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي در تاريخ 25/04/93 صادر شده است. همچنین درخصوص پروژه مورد مشارکت دفتر تهران شرکت اعلام نموده است؛ برنامه فروش براي سالجاري پيش بيني نشده و به محض تغيير در تصميمات عملي بلافاصله اطلاع رساني خواهد شد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس را در بورسینس بخوانید

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب