خلاصه اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 1 مردادماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خلاصه خبرهای بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل در اولین روز مرداد ماه شاخص کل بورس توانست 315 واحد افزایش یابد و به رقم 74،841 واحد برسد . نمادهای فارس با 173 واحد ، فولاد با 36 واحد و وغدیر با 15 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند .

ارزش معاملات در بازار بورس به رقم 129.3 میلیارد تومان رسید که فارس با 13.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است .

اما در بازار فرابورس شاخص ایفکس با افت 10 واحدی همراه شد و به رقم 796 واحد رسید . نمادهای مارون و زاگرس بیشترین تاثیر منفی بر شاخص گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 82.6 میلیارد تومان رسید .

امروز در ساعات ابتدایی معاملات بازار با روند صعودی شروع به فعالیت کرد و تا اواسط بازار به این روند خود ادامه داد ولی بعد از آن شاهد افزایش عرضه در بعضی از نمادها از جمله نماد فارس بودیم به نحوی که تا پایان بازار، عرضه بعضی از صف های خرید را نظاره کردیم . البته این امر دور از انتظار نبود چرا که ما برای سال جاری انتظار یک رشد با ثبات و بدور از هیجان را پیش بینی کرده بودیم . لازم به ذکر است که روز گذشته نیز تذکری در مورد خرید و فروش هیجانی داده بودیم و بیان کردیم باید بدور از هر گونه هیجانات و بر اساس تحلیل و دید منطقی دست به خرید و فروش سهام بزنید زیرا در این صورت است که می توان از آسیب های بازار سرمایه دوری کرد و متحمل ضرر های هنگفتتی که سال گذشته از همین پدیده هیجانات کاذب حاصل شده بود، فرار کرد.

اگر به یاد داشته باشید سال گذشته سهم هایی رشد شارپی خود را آغاز کرده بودند که حتی هنوز کلنگ ساخت کارخانه را نزده بودند ، پس با تجربه بدست آمده خرید سهام بنیادی با پی بر ای پایین گزینه خوبی برای سرمایه گذاری در سال جاری خواهد بود و با ریسک کم می توانید بازده ای خوبی را کسب نمایید.

شاید هفته ای که سپری شد را بتوان از جمله مهم ترین هفته های سال 93 برای بازار سرمایه به حساب آورد و شروع دیگری برای بازار سرمایه قلمداد کرد چرا که از ابتدای سال تا کنون شاهد نوسانات زیاد و افت بی منطقی بودیم که باعث تعجب اکثر سهامداران شده بود. این در حالی بود که اکثر کارشناسان به آینده بازار امید نداشتند ولی بعد از اتفاقاتی که در این مدت افتاد  از جمله مذاکرات هسته ای و حمایت هایی که از طرف مسولین صورت گرفت ، آینده بازار را خوب ارزیابی کرده و روند صعودی با شیب ملایم را دور از انتظار نمی دانند.

مهم ترین اخبار اقتصادی

بر اساس برنامه های دولت، قرار است ارز در نیمه دوم سال جاری تک نرخی شود و به گفته مسئولان اقتصادی دولت این حرکت به یکباره انجام نخواهد شد، بلکه برنامه ای است که به صورت تدریجی به اجرا درخواهد آمد و این موضوع به صراحت به عنوان برنامه ای جدی اعلام شده است .

محمد نهاوندیان در مورد لایحه رکود تورمی و ایرادات وارد به آن که گفته می‌شود، چندان راهبردی نبوده و به مسائل کلی پرداخته به این نکته اشاره کرد که مجموعه‌ای که هفته قبل منتشر شد، در واقع پیش درآمدی برای ریشه‌یابی رکود تورمی بود. وی تصریح کرد: مجموعه تصمیمات و سیاستگذاری‌های دولت در این زمینه از آخر تیرماه در دولت آغاز شد و در جلسه امروز هیأت دولت مورد بررسی و تصویب قرار می‌گیرد. قسمتی از این تصمیمات در حد تصویب‌نامه هیأت وزیران کفایت می‌کند و دولت اختیار لازم را برای اجرا دارد، قسمتی از آن هم که به مواد قانونی نیاز دارد، در قالب مجموعه‌ای به عنوان لایحه تقدیم مجلس خواهد شد

مهم ترین اخبار سیاسی

مدتی است که اوضاع عراق به علت حملات تروریستی گروه داعش آشفته می باشد و این امر نیز توانسته بر بعضی از صنایع از جمله سیمان که به کشور عراق صادر می شد تاثیرات سویی بگذارد. در همین ارتباط شنیدیم که در حمله هوایی ارتش عراق به مواضع تروریست‌های داعش در سه استان این کشور، دهها تروریست کشته شدند. بالگردهای ارتش با هماهنگی نیروهای اطلاعات نظامی 10 تروریست را در منطقه فاضلیه کشتند و خودروهای آنان را منهدم کردند.

در بخش داخلی، روز گذشته وزیر امور خارجه جهت ارائه گزارش مذاکرات به مجلس رفت، دکتر ظریف حق غنی سازی، آب سنگین و تحریم ها علیه ایران را از موارد مورد اختلاف در مذاکرات با گروه 1+5 برشمرد و گفت: مواضع ما درباره تعداد سانتریفیوژها مشخص است و اصرار طرف مقابل بر روی این موضوع بی تاثیر است. ایشان اظهارداشت: در بحث مذاکرات نرم و سخت شدن طرف مذاکره مطرح نیست بلکه باید دانست تا توافق نشود همه برای رسیدن به مواضع خود تلاش می کنند . همچنین عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایستادگی تیم مذاکره کننده را در مذاکرات ستود و گفت: 80 درصد از توافق هسته ای با 1+5 حاصل شده است و در این 4 ماه می توان زمینه را برای توافق نهایی آماده کرد احمد شوهانی تمدید مذاکرات را نشان از عزم دو طرف برای رسیدن به توافق دانست و ادامه داد: در این مدت علاوه بر ادامه تعلیق برخی از تحریم ها ، ایران به 2 میلیارد و 800 میلیون دلار دیگراز دارایی های خود دست می یابد .

 امروز دلار در محدوده 3125 تومان معامله شد و قیمت سکه به 948 هزار تومان رسید.

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

 گروه خودرویی و قطعه ساز، در مورد افزایش قیمت خودرو همچنان کارشناسان و مسولین و نمایندگان در حال گفتگو و مجادله می باشند در همین ارتباط دبیر انجمن خودروسازان در خصوص قانع نشدن اعضای کمیسیون و نمایندگان با قیمت اعلام شده گفت:”شورای رقابت بعد از معطل کردن 15 ماهه خودروسازان برای افزایش قیمت نتوانست از این نرخ حمایت کند. وی در مورد کاهش قیمت خودرو تا 15درصد نیز گفت:”امکان ندارد قیمت خودرو کاهش یابد چون خودروساز ضرر یشتری را متحمل می شود.

امروز شاهد بازگشایی خودرو پس از برگزاری مجمع عمومی و تصویب صورت های مالی بودیم . این نماد امروز در قیمت 288 تومان باز گشایی شد و با اقبال خوبی همراه نشد و توانست تا قیمت 280 تومان افت کند. تمحرکه نیز در قیمت 220 تومان و خگستر در قیمت 330 تومان بازگشایی شدند. در کل روند معاملات امروز در این گروه با اقبال خوبی همراه شد و اکثر نمادهای قطعه ساز را با صف خرید نظاره کردیم.

شرکت موتورسازان تراکتورسازي ايران در جدیدترین پیش بینی خود به ازای هر سهم 245 ریال سود اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی تغییری نکرده است شرکت در 3 ماهه خود به ازای هر سهم توانست 54 ریال سود محقق کند.

شرکت الکتريک خودرو شرق در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را مبلغ 107 ریال اعلام نموده که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 2 ریالی همراه بوده است شرکت در دوره سه ماهه موفق شده است به ازای هر سهم  18 ریال سود محقق کند .

در گروه سرمایه گذاری، شرکت سرمايه گذاري صنعت نفت در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/03/31 سود هر سهم را مبلغ 158 ریال اعلام نموده که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 8 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره سه ماهه خود به ازای هر سهم 10 ریال زیان شناسایی کرده است. ونفت امروز در قیمت 1996 ریال بازگشایی شد و توانست 6 درصد رشد کند .

شرکت سرمایه گذاری غدیر با توجه به پیش بینی جدید خود سود هر سهم 93 را مبلغ 2485 ریال اعلام کرده که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت بدون تغییر بوده است شرکت در 6 ماهه منتهی به 93/03/31 توانسته 51 درصد از پیش بینی هایش را به مبلغ 1278 ریال پوشش دهد.

وصتدوق امروز در حالی برای تعدیل پیش بینی درآمد متوقف شد که کلیه معاملاتش از طرف ناظر بازار ابطال شد . پیش بینی می شود وصندوق به علت سود تقسیمی زیر مجموعه هایش در حدود 22 درصد تعدیل مثبت داشته باشد .

وتوسم با توجه به ارائه اطلاعات منتشر شده در سايت كدال مبني بر سود محقق شده 60 تومانی برای هر سهم از محل فروش پروژه برزيل، در قیمت 321 تومان بازگشایی شد و با صف خرید به کار خود خاتمه داد .

در گروه پالایشگاهی، روز گذشته با توجه به آماده نبودن صورتهاي مالي حسابرسي شده شرکت ها بدليل عدم اعلام به موقع قيمت هاي خوراک نفت خام و فرآورده هاي توليدي شرکت از سوي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران مجامع اعلام تنفس نموده و مقرر گردید جلسه  روز سه شنبه تاریخ 1393/05/14 برگزار شود . آنچه از شایعات به گوش می رسد مشکلات پالایشگاه ها با شرکت ملی و پالایش برطرف شده و اکثر شرکت ها این گروه می توانند سود پیش بینی شده سال مالی 92 را پوشش دهند .

در این گروه شسپا بعد از برگزاری مجمع عمومی و تقسیم سود 290 تومانی در قیمت 1609 تومان بازگشایی شد .

در گروه بانکی سید ناصر موسوی لاریگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: امروز در جلسه کمیسیون موضوع تحقیق و تفحص از بانک‌های پاسارگاد و سرمایه و کل سیستم بانکی مطرح شد که تحقیق و تفحص از بانک سرمایه در کمیسیون مصوب شد.

ونوین در جدید ترین پیش بینی ، سود هر سهم سال مالی 93 را بدون نغییر ، مبلغ 443 ریال اعلام کرد . همچنین نماد مذکور توانسته است که در 3 ماهه نخست سال مالی مبلغ 89 ریال که معادل 20 درصد می شود را محقق کند . وسینا در مجمع عمومی برای هر سهم مبلغ 687 ریال را پرداخت کرد.

وبملت نیز پس از برگزاری مجمع عمومی و تقسیم سود 33 تومانی در قیمت 214 تومان بازگشایی شد.

وگردش گزارش توجیهی افزایش سرمایه 150 درصدی خود را بر روی کدال قرار داد . لازم به ذکر است که این گزارش نیاز به مجوز سازمان دارد.این امر باعث تشکیل صف چند میلیونی در این نماد شد .

در گروه فولادی و معدنی معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از تعیین تكلیف هفت طرح فولاد استانی خبر داد. به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، دكتر مهدی كرباسیان گفت: طرح‌هاي فولاد استانی كه در گذشته با نقاط ضعف روبه‌رو بودند، اكنون با برنامه‌ریزی‌های انجام شده توسط ایمیدرو و واگذاری و گشایش اعتبار سر و سامان گرفته‌اند.

شرکت فولاد مبارکه در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/03/31 سود هر سهم را مبلغ 703 ریال اعلام نموده که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 2 ریالی همراه بوده است شرکت در دوره سه ماهه موفق شده است به ازای هر سهم  215 ریال سود محقق کند .همچنین این شرکت بعد از برگزرای مجمع عمومی و تقسیم سود 66 تومانی امروز در قیمت 335 تومان بازگشایی شد .

شرکت معدنی دماوند تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 10 میلیارد ریال به مبلغ 50 میلیارد ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه 40 میلیارد ریالی  از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران می باشد .

شرکت لوله و ماشين سازي ايران در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم را مبلغ 55 ریال اعلام نموده که نسبت به پیش بینی قبلی تغییری نکرده است شرکت در دوره سه ماهه خود به ازای هر سهم 36 ریال زیان شناسایی کرده است .

شرکت سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را به مبلغ 468 ریال اعلام نموده که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 9 درصدی همراه بوده است . همچنین شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31 توانست مبلغ 3 ریال به ازای هر سهم پوشش دهد.

در گروه ساختمانی بانک‌مرکزی به تصوراتی که طی چند روز اخیر در قشر متقاضی مسکن بابت «برقراری قریب‌الوقوع کانال تامین مالی خرید مسکن » به‌وجود آمده بود پایان داد و با صدور یک اطلاعیه رسمی اعلام کرد: «طرح پیشنهاد شده از سوی وزارت راه‌وشهرسازی مبنی‌بر راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن و افزایش وام خرید به 60 تا 80 میلیون تومان، کماکان در جلسات کارشناسی در حال بررسی‌های دقیق است و هنوز تصمیم نهایی در این باره اتخاذ نشده است . این گروه امروز با توجه به رسیدن قیمت سهم ها به محدوده مقاومتی معاملات متعادلی را تجربه کردند .

در این گروه ثنوسا پیش بینی سال مالی 93 را در گزارش 9 ماهه بدون تعدیل مبلغ 63 ریال اعلام کرده است . همچنین شرکت در 9 ماهه نخست سال مالی توانسته است برای هر سهم مبلغ 729 ریال زیان شناسایی کند .

 در گروه دارویی همچنان به علت ارائه گزارشات میان دوره ای خوب جو مثبتی را شاهد می باشیم.دامین ، داسوه و دسبحا از جمله نمادهای صف خریدی این گروه بودند.

شرکت لابراتوارهاي داروئي رازک سود هر سهم خود را در جدیدترین گزارش پیش بینی به مبلغ 3347 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی بون تغییر بوده است شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31 به ازای هر سهم توانست 1266 ریال سود کنار بگذارد و 38 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

دپارس سود هر سهم سال 93 خود را از 6088 ریال به 6624 ریال افزایش داده است و در سه ماهه نیز 15 درصد آن را پوشش داده است

دسینا سود هر سهم سال مالی جاری خود را همان 2402 ریال قبلی اعلام نموده و در سه ماهه نیز 22 درصد آن را پوشش داده است.

دکوثر سود هر سهم خود را در جدیدترین گزارش پیش بینی به مبلغ 588 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر بوده است شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31 به ازای هر سهم توانست 123 ریال سود کنار بگذارد و 21 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

دفرا با توجه به پیش بینی جدید خود سود هر سهم 93 را مبلغ 1195 ریال اعلام کرده که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت بدون تغییر بوده است شرکت در 3 ماهه منتهی به 93/03/31 توانسته 21 درصد از پیش بینی هایش را به مبلغ 256 ریال پوشش دهد.

در گروه مخابرات، شرکت ارتباطات سيار ايران در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم سال 93 را به مبلغ 6516 ریال اعلام نموده است که این مبلغ با توجه به پیش بینی قبلی  بدون تغییر گزارش شده است . شرکت در سه ماهه نخست 93 با توجه به عملکرد واقعی خود توانست 1562 ریال از پیش بینی هایش را محقق کند.

در گروه سیمانی روند معاملات نسبتا منفی بود. سقائن سود هر سهم سال مالی جاری خود را به دلیل اعمال تغییرات جدید نرخ اخیر سیمان از 5015 ریال به 4920 ریال کاهش داده است ولی در سه ماهه 59 درصد آن ( معادل 2898 ریال) را پوشش داده است که علت این پوشش بالا،برگزاری مجامع زیرمجموعه ها و پوشش بالای سود حاصل از سرمایه گذاری ها می باشد.

سشرق سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/6/93 خود را از 258 ریال به 260 ریال افزایش داده است و در 9 ماهه منتهی به 31 خرداد نیز 34 درصد آن را پوشش داده است.

در گروه پتروشیمی و شیمیایی ، امروز روند معاملات فارس نسبت به روز گذشته متعادل شد .

پتروشیمی شازند در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 به ازای هر سهم 1238 ریال سود پیش بینی نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با افزایش 1 ریالی همراه بوده است . همچنین شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31 موفق به تحقق 282 ریال سود به ازای هر سهم ( پوشش 23 درصدی ) شده است .

پتروشیمی خراسان سود هر سهم سال مالی جاری خود را همان 1812 ریال قبلی اعلام کرده است و در سه ماهه واقعی اول نیز 34 درصد آن را محقق کرده است

گروه صنعتی پاکشو در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را به مبلغ 1887 ریال اعلام نموده که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر گزارش شده است . همچنین شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31 توانسته مبلغ 253 ریال ( 13 درصد ) به ازای هر سهم پوشش دهد.

سایر نمادها

کرازی ضمن تاکید بر سود 182 ریالی قبلی برای سال مالی 93 در سه ماهه واقعی فصل بهار 10 درصد آن را پوشش داده است( معادل 19 ریال )

تکمبا زیان شناسایی شده برای سال مالی 92 را 30 ریال کاهش داد و به  مبلغ 26 ریال زیان رسانده است. ازجمله دلیل این تعدیل در شرکت را میتوان افزایش در سود عملیاتی عنوان کرد .

شرکت پارس سويچ در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم 93 را به مبلغ 485 ریال اعلام نموده است که این مبلغ با توجه به پیش بینی قبلی  بدون تغییر گزارش شده است . شرکت در سه ماهه نخست 93 با توجه به عملکرد واقعی خود توانست 92 ریال از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

تکشا در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را به مبلغ 540 ریال اعلام نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت بدون تغییر بوده است همچنین شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31 توانسته به ازای هر سهم 51 ریال سود محقق و 9 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس را در بورسینس بخوانید

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب