جذب حداکثری سرمایه‌ها در بورس اولویت اصلی سازمان بورس است

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

هدف؛ ایجاد اطمینان عمومی به بازار سرمایه و در نتیجه جذب حداکثری سرمایه‌­ها به این بازار جهت تخصیص بهینه در فرصت­‌های سرمایه­‌گذاری است در عین حال نگرانی افزایش بی‌رویه قیمت سهام و رخداد حرکت­‌های توده­‌وار، بیش‌­واکنشی به اطلاعات و حضور هیجانی و احساسی در بازار است.

اولویت اصلی مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار جذب حداکثری سرمایه‌های سرگردان و خرد جامعه با ایجاد بستر مطمئن برای سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بهادار است. بدین ترتیب با توسعه صنعت خدمات مالی می­توان منابع توسعه اقتصادی را فراهم کرد.اولویت اصلی سازمان بورس جذب حداکثری سرمایه‌ها در بازار سهام است

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، دکتر علی سعیدی، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب فوق گفت: با توجه به گستردگی فعالیت‌ها، بهترین روشی که برای نظارت می‌شود انتخاب کرد، نظارت الکترونیک است. از طریق نرم‌افزارهایی که در اختیار است یا در حال طراحی است امید این است نظارت بر نهادهای مالی به شکلی بهینه پیاده‌سازی شود.

وی افزود: البته نباید فراموش کرد که هدف از نظارت، توسعه خدمات مالی منصفانه در جامعه است که نقدینگی سرگردان و بالطبع سرمایه‌گذار بیشتر جذب بازار سرمایه شود و بدین ترتیب بخش مالی اقتصاد که وظیفه تخصیص بهینه منابع را به عهده دارد، وظیفه خود را به نحو بهتری انجام دهد.

دکتر سعیدی با بیان اینکه جذب وجوه سرگردان جامعه مانع ضرر و زیان‌های ناشی از افزایش نقدینگی در کشور می‌شود، اظهار داشت: هر چه صنعت خدمات مالی توسعه پیدا کند، حجم بیشتری از وجوه جذب بازار می‌شود و حجم بیشتری از منابع مالی جامعه تحت مدیریت قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه نگرانی، ورود نقدینگی زیاد به بازار سرمایه نیست بلکه نگرانی افزایش بی‌رویه قیمت سهام است، خاطرنشان کرد: گاهی روند افزایش قیمت‌ها آهسته و منطقی است و گاهی تند. معمولاً جهش قیمتی که توسط تقاضاکننده سهام بوجود می‌آید، نگران‌کننده است چون ممکن است سرمایه‌گذار جدید بخاطر نداشتن تحلیل درست و اطلاعات دقیق، قیمت‌هایی را برای خرید پیشنهاد بدهد که با شرایط روز اقتصادی و وضع شرکت‌ها هماهنگی نداشته باشد. در عین حال افزایش ارزش معاملات و ورود نقدینگی بیشتر، اگر در کنار تحلیل و استفاده از نظر مشاوران سرمایه‌گذاری باشد، به افزایش عمق بازار منجر می­‌شود، در غیراین‌صورت به ارائه سفارش‌­های خرید با قیمت‌­های نسنجیده منتهی می‌گردد.

معاون سازمان بورس درخصوص راه‌کارها رفع چنین نگرانی‌هایی گفت: علاوه بر توصیه به اشخاص حقیقی، کارگزاران، مشاوران سرمایه‌گذاری و سایر نهادهای مالی نیز باید بر اساس مطالعه دقیق اقدام به معامله کنند، چون بعضی اوقات از طرف سرمایه‌گذاران نهادی وجوه قابل‌توجه وارد بازار شده است. لذا این برداشت اشتباهی است که تصور شود وجوه فقط متعلق به اشخاص حقیقی است در عین حال که گاهی اوقات سرمایه‌گذاران نهادی نیز ممکن است دقت عمل لازم را برای معاملات را نداشته باشند.

دکتر سعیدی افزود: سازمان بورس به دنبال جذب حداکثری نقدینگی در سطح جامعه است، چون این باور وجود دارد که ارزش معاملات باید خیلی بیشتر از این باشد، منتهی بازار باید از حالت احساسی و هیجانی و مبتنی‌بر متغیرهای رفتاری به سمت انجام اقدامات کارشناسی و مبتنی بر بررسی‌های دقیق میل پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: میزان نقدشوندگی بازار و ارزش معاملات همچنان جای رشد بیشتر از این را دارد، اما نکته اصلی این است که معاملات براساس تحلیل و اطلاعات دقیق انجام بگیرد البته در بورس‌های ما افزایش ارزش معاملات باید با افزایش مقدار سهام شناور آزاد همراه باشد.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس درباره ضرورت نظارت بر نهادهای مالی خاطرنشان کرد: هدف اصلی نظارت، افزایش اطمینان سرمایه‌گذار نسبت به بازار سرمایه و صنعت خدمات مالی است، چون لازمه توسعه خدمات مالی ایجاد و افزایش اعتماد عموم نسبت به ارائه دهندگان خدمات مالی و نهادهای مالی و ایجاد تصویر مثبت از آنها در بین مردم است.

وی دراین باره توضیح داد: روز به روز به تعداد افراد متخصص در کارگزاری‌ها افزوده می‌شود، کارگزارانی که انواع خدمات مالی را ارائه می‌دهند و مجموعه دانش خوبی در بدنه کارشناسی و مدیریتی کارگزاری‌ها شکل گرفته است، درحالی‌که کارگزاران در سال‌های دور با حضور چند کارشناس کار خود را انجام می‌دادند، امروزه دارای واحدهای مختلف مطالعاتی و ارائه خدمات مالی هستند و این فرصت خوبی است که همزبانی بین نهاد ناظر و نهادی مالی را ایجاد کرده است.
دکتر سعیدی افزود: در کنار کارگزارای‌ها، شرکت‌های تأمین سرمایه که نهاد تخصصی این بازار هستند و همچنین شرکت‌­ها و صندوق­‌های سرمایه­‌گذاری، مشاوران سرمایه‌گذاری و پردازشگران اطلاعات مالی به تخصصی‌تر شدن امور بازار سرمایه کمک می‌کنند، البته باید حجم فعالیتشان از این بیشتر توسعه پیدا کند که تا یکی دو سال آینده، نهادهای نامبرده در کنار موسسات رتبه‌بندی به جایگاه اصلی خود برسند.

معاون نظارت بر نهادهای مالی درباره ارتقاء فعالیت نهادهای مالی تصریح کرد: مردم در سال‌های اخیر به خوبی با شرکت‌های کارگزاری، صندوق سرمایه گذاری، تأمین سرمایه و هلدینگ ها آشنا شده‌اند، ولی انتظار این است که فعالیت سایر نهادهای مالی بیش از پیش توسعه پیدا کند تا به ارتقا تکنیکی بازار سرمایه کمک شود.

وی اضافه کرد: یکی از مهم ترین برنامه‌های سازمان بورس حذف روند کاغذی و دستی نظارت بر نهادهای مالی و تبدیل آن به نظارت‌های مکانیزه است، هرچند مراجعات حضوری حذف نمی‌شود، اما این مراجعات با تمرکز بیش از پیش با هدف توسعه خدمات مالی و توسعه فعالیت نهادهای مالی انجام می‌پذیرد.

دکتر سعیدی با اشاره به ضرورت نظارت‌های درون صنفی گفت: از گذشته بخشی از نظارت ها به تشکل های خود انتظام صنفی اختصاص داشت اما انتظار می رود کانون ها بیش از گذشته به شکل گسترده به سازمان بورس در رسیدگی به امور اعضا و ارتقاء اعضای خود کمک کنند.

عضو هیأت مدیره سازمان بورس درباره آخرین اقدامات درخصوص مؤسسات رتبه‌بندی گفت: دستورالعمل تأسیس و فعالیت موسسات رتبه‌بندی اعتباری با کمک و مشارکت مشاوران داخلی و خارجی تهیه و در هیأت مدیره سازمان بورس درحال بررسی است که به احتمال قوی تا پایان سال دستورالعمل‌های آن تکمیل خواهد شد اما ایجاد این موسسات به دلیل حساسیت زیاد نیاز به برگزاری جلسات زیادی با فعالان بازار دارد.

دکتر سعیدی در بخش پایانی گفتگوی خود  به ارتباط مؤثر سازمان بورس با بانک مرکزی اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به ارتباط مناسبی که با بانک مرکزی بوجود آمده و کمیته همکاری مشترک تعریف شده  است، این امید می‌رود که هماهنگی دو نهاد ناظر بیش از پیش افزایش یابد تا برخی از اختلاف‌نظرها که موجب کندشدن فعالیت‌ها می‌شود، به طور مطلوبی حل شود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب