خلاصه اخبار و رویدادهای بورس شنبه 4 مردادماه 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار بورس

خلاصه اخبار و رویدادهای بورس شنبه 4 مردادماه 93

ادامه مطلب فقط برای اعضا قابل رویت است.

[eyesonly logged=”in”]

اولین روز کاری هفته شاخص کل افت یک واحدی را تجربه کرد و در همان کانال 74 هزاری خود قرار گرفت . نمادهای فملی با 75 واحد، مپنا با 47 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای تاپیکو با 32 واحد و خودرو با 28 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 254.5 میلیارد تومان رسید . بیشترین ارزش معاملات بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و اوراق مشارکت به نماد  وتوسم با 10.1 میلیارد تومان اختصاص یافت.

در بازار فرابورس نیز شاهد افت 2 واحدی شاخص ایفکس بودیم . طوری که به رقم 793 واحد رسید. زاگرس و مارون دارای بیشترین تاثیر منفی بر شاخص فرابورس بودند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 155.8 میلیارد تومان رسید .

امروز بازار سرمایه در حالی شروع به فعالیت کرد که بعد از یک هفته رشد نسبتا معقول و منطقی با فشار فروش مواجه گشت و شاهد عرضه در اکثر سهم ها بودیم. ولی در هر صورت شاخص با افت  اندک یک واحدی و عدم ریزش بیشتر، سهامداران را برای فردا امیدوار نگه داشت. برای فردا بازاری نوسانی و مثبت را پیش بینی می کنیم و خرید در بعضی از سهام بنیادی  توسط حقوقی های بزرگ دور از انتظار نیست . از مهم ترین اتفاقات این روز می توان به ارائه صورت های مالی سال 92 شرکت های پالایشی اشاره کرد. شرکت های پالایشی که صورت های مالی سال 92 را که به علت ابهام به بازار ارائه نکرده بودند با پوشش مناسب و تعدیل مثبت منتشر کردند . این موضوع با توجه به آنکه شرکت های پالایشی بعد از شرکت های  پتروشیمی بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده است می تواند بسیار مفید باشد و با بازگشایی های خود ، بار دیگر جو مثبت را به بازار سرمایه باز گردانند . بعد از پایان یافتن فصل مجامع و سود تقسیمی شرکت ها  وهمچنین گزارشات میاندوره ای بازار در شرایط متعادلی قرار گرفته است و حرکت همراه با رشد برای روزهای آتی پیش بینی می شود .

مهم ترین اخبار اقتصادی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهورگفت : حدود ده روز پیش گزارش تحلیلی و مقدماتی دولت در خصوص «خروج غیر تورمی از رکود» منتشر شد. در بخش اول آن گزارش به تحلیل عوامل موثر در پدید آمدن رکود پرداخته شده بود و در بخش دوم رویکردهای کلان مد نظر دولت برای ورود به دوران رونق اقتصادی بیان شدند .

و اما در مورد سهام عدالت، رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه تعداد مشمولان سهام عدالت، عدم تعیین تکلیف شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ سهام عدالت از مشکلات آزادسازی به شمار می‌رود، گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری به دلیل عدم ورود به بورس از مشکلات آزادسازی به شمار می‌روند .محمدرحیم احمدوند با اشاره به مشکلات آزادسازی سهام عدالت طی سالهای گذشته اظهار داشت: برای آزادسازی سهام عدالت تعیین تعداد مشمولان یکی از مشکلات بود، به طوری که برخی افراد مشمول از مجموعه 45 میلیون نفر هنوز برای دریافت سهام عدالت مراجعه نکرده بودند

 در حوزه خارجی ، موسسه بیزینس مانیتور پیش بینی کرده که اندازه برخی بازارها و صنایع ایران پس از رفع تحریم های بین المللی به شدت افزایش یابد. به نوشته گروه مطالعاتی این موسسه در صورتی که روند مذاکرات هسته ای ایران به خوبی پیش رود، امکان سرمایه گذاری های تازه در اقتصاد کشور ایجاد می شود .

مهم ترین اخبار سیاسی

در ادامه ناآرامی هایی که در عراق شادهش هستیم . اطراف غزه نیز چندی است که مورد هجوم حملات تروریستی اسرائیل قرار گرفته است در همین رابطه نیویورک تایمز نوشت: وزیر خارجه آمریکا در طرح خود برای آتش بس در غزه خواستار توقف یک هفته ای جنگ شده است . یک مقام رسمی که در جریان مذاکرات صلح برای غزه قرار دارد، روز جمعه گفت، جان کری وزیر خارجه آمریکا یک طرح دو مرحله ای را برای توقف جنگ در نوار غزه پیشنهاد داده است که طبق آن ابتدا یک آتش بس یک هفته ای از روز یکشنبه به اجرا گذاشته خواهد شد. به محض برقراری آتش بس، مقامات فلسطینی و اسرائیلی مذاکره درباره نگرانی های اقتصادی، سیاسی و امنیتی عمده درباره غزه را با دیگر کشورهای حاضر آغاز خواهند کرد

در مورد داعش و ناآرامی های عراق نیز سردار حسین دهقان اظهار کرد: اعضای گروهک داعش در واقع مزدوران به استخدام گرفته‌ شده‌ای هستند که در ادامه تحرکاتشان در سوریه، در عراق بروز و ظهور پیدا کرده‌اند و می‌خواهند فضای وحشت در منطقه ایجاد کنند . وی در عین حال تاکید کرد: داعش نه تنها تهدیدی برای کشور ما به حساب نمی‌آید بلکه مردم عراق خودشان این گروهک را از بین خواهند برد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

با توجه به تعطیلات پایان هفته قیمت فلزات اساسی در روز گذشته نوساناتی داشت . طوری که مس و آلومینیوم با کاهش و روی و سرب با افزایش همراه شدند . مس 7140 دلار ، آلومنیوم 2015 دلار ، سرب 2285 دلار و روی با قیمت 2405 دلار برای هر تن معامله شدند. قیمت دلار به 3137 توان رسید و سکه در محدوده 951 هزار تومان مورد معامله قرار گرفت .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

امروز با توجه به خبرهای خوبی که از غایبان بزرگ پالایشی آمد ، از این گروه شروع می کنیم . بالاخره بعد از مدت ها انتظار 2 شرکت این گروه یعنی شپنا و شتران که چند ماهی به علت ابهام در مورد صورت های مالی سال 92 و اختلافاتی که با شرکت ملی و پالایش نفت داشتند متوقف بودند .صورت های مالی خود را با بازار ارایه کردند . در همین ارتباط ، شپنا توانست با سرمایه 1000 میلیارد تومان ،  از مبلغ 2001 ریال سود پیش بینی شده برای سال مالی92 مبلغ 1973 ریال ( نزدیک به 99 درصد پوشش ) آن را محقق کند که پوشش قابل توجهی می باشد و به نوعی می توان گفت که با ر دیگر امید و اشتیاق را به سهامداران خودش بازگرداند .

شتران نیز سود سال 92 خود را با تعدیل مثبت 33 درصدی از مبلغ 59563 به مبلغ 79551 ریال رسانده و به بازار اعلام کرد. دلیل اصلی این تعدیل نیز افزایش مبلغ فروش و سود عملیاتی می باشد. شتران در عملکرد 12 ماهه خود موفق به افزایش مبلغ فروش خود به 23653 میلیارد تومان شده است که نسبت به سال گذشته از رشد 101 درصدی برخوردار شده است، سود عملیاتی شرکت نیز به  عدد 479 میلیارد تومان افزایش یافته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد 87 درصدی برخوردار شده است. حال با توجه به گزارشات این دو شرکت باید منتظر 3 شرکت دیگر این گروه یعنی ، شبندر، شاوان و شراز بار یارائه صورت های مالی سال 92 ماند و دید آیا این شرکت ها همچون این دو شرکت گزارش مقبولی از خود ارائه خواهند داد یا نه !؟

و اما در گروه محصولات روغنی، شبهرن در جدیدترین پیش بینی منتهی به سال مالی 93 به ازای هر سهم 4616 ریال سود اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 4 درصدی همراه بوده است. همچنین شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31  توانست به ازای هر سهم 865 ریال سود کنار بگذارد و 19 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه ساختمانی در مورد شرایط اعطای تسهیلات مسکن شنیدیم که جمشید برزگر، رییس کانون انبوه‌سازان با اشاره به رکود موجود در بازار مسکن و کاهش معاملات این بخش در ماه رمضان، اظهار کرد: فقط در صورت اختصاص تسهیلات برای رشد و خرید می‌توان متصور بود که رونق به بازار مسکن بازگردد . وی با بیان این‌که مردم نمی‌توانند حسابی روی تسهیلات فعلی مسکن باز کنند، تصریح کرد:‌ تا زمانی که سازندگان تسهیلات را که دریافت کرده‌اند پرداخت‌هایشان تکمیل نشود امکان ارائه تسهیلات جدید به وجود نخواهد آمد و رونق هم به این بخش بازنخواهد گشت .

شرکت آ.س.پ در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/06/31 سود هر سهم خود را به مبلغ 751 ریال اعلام کرده که نسبت به پیش بینی قبلی اصلاح شده و با کاهش 19 درصدی همراه بوده است . شرکت در دوره 9 ماهه منتهی به 93/03/31 توانسته 21 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هرسهم 193 ریال سود کنار بگذارد . از جمله دلیل این تعدیل منفی در شرکت را افزايش هزينه هاي عمومي تغييرات قانوني حقوق و دستمزد و همچنين افزايش نرخ تورم در ساير هزينه ها و افزايش هزينه مالي تمديد يک فقره تسهيلات دريافتي ازبانک ملت میتوان عنوان کرد .لازم به ذکر است که سهم مذکور و حق تقدمش با توجه به تعديل با اهميت پيش بيني سود هر سهم سال مالي 93، متوقف شدند .

شركت عمران و توسعه شاهد پس از برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام و تقسيم سود نقدي هر سهم در قیمت 235 تومان بازگشایی شد و توانست نزدیک 15 درصد رشد نماید .

در گروه سیمانی جو معاملات منفی بود و اکثر نمادهای این گروه را قرمز رنگ نظاره کردیم . ساربیل در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم را مبلغ 2648 ریال اعلام کرد که این مبلغ نسبت به گزارش پیش بینی قبلی با کاهش 3 درصدی همراه است شرکت در 6 ماهه منتهی به 93/03/31 توانست 33 درصد از پیش بینی هایش که مبلغ 887 ریال می شود را  پوشش دهد .

سغرب در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را مبلغ 1310 ریال اعلام کرده که نسبت به آخرین پیش بینی با کاهش 5 درصدی همراه بوده است ضمنا شرکت در سه ماهه نخست 93 موفق به تحقق 529 ریال ( معادل 40 درصد ) سود به ازای هر سهم شده است.

سفار با توجه به پیش بینی جدید 93 سود هر سهم خود را مبلغ 669 ریال گزارش نموده که نسبت به پیش بینی قبلی 10 درصد کاهش یافته است همچنین شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31 توانست به ازای هر سهم 298 ریال سود کنار بگذارد و 45 درص از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

ساراب نیز پس از برگزاری مجمع عمومی و تقسیم سود نقدی در قیمت 255 تومان بازگشایی شد .

در گروه فولادی، معدنی و فلزی روند معاملات متعادل بود و تعدادی از نمادها را سبز و تعدادی را قرمز رنگ مشاهده کردیم . در این گروه کروی با توجه به افزایش قیمت روی جهانی به بیش از 2400 دلار برای هر تن با اقبال خوبی همراه شد و توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد .

فنورد سود هر سهم سال 93 را براساس عملکرد 3 ماهه بدون تعدیل به مبلغ 173 ریال گزارش کرده است. و در سه ماهه توانست 46 ریال(معادل 27 درصد) از این پیش بینی را پوشش دهد .

فمراد با توجه به جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را نسبت به پیش بینی قبلی ( 215 ریال)  اصلاح نموده و با کاهش 39 درصدی به مبلغ 131 ریال اعلام نموده است . همچنین شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31 با توجه به عملکرد خود به ازای هر سهم 68 ریال زیان شناسایی کرده است.ازجمله دلیل این تعدیل منفی در شرکت میتوان افزایش 75 درصدی در زیان ناخالص و کاهش 52 درصدی در سود عملیاتی شرکت عنوان کرد.

کبافق در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 به ازای هر سهم 169 ریال سود پیش بینی نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت تغییری نداشته است . همچنین شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31  به ازای هر سهم 14 ریال زیان شناسایی کرد .

شرکت تامین مواد اولیه فولاد صبا نور پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 خود را با تعدیل مثبت 8 درصدی ازمبلغ 747 ریال به 808 ریال افزایش داده است . شرکت همچنین در عملکرد 3 ماهه 121 ریال (معادل 15 درصد ) از این سود را پوشش داده است .

شركت فولاد خراسان با توجه به حد نصاب نرسيدن مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده در قیمت 875 تومان بازگشایی شد و با صف فروش به کار خود خاتمه داد.

در گروه قندی  که شاهد ارائه گزارشات مناسبی در 3 ماهه اول سال نبودیم روند معاملات نسبتاً بد نبود طوری که قثابت توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد .

قنقش در پیش بینی خود سود هر سهم را مبلغ 1150 ریال اعلام کرد که این مبلغ نسبت به گزارش پیش بینی قبلی بدون تغییر گزارش شده است شرکت در سه ماهه توانست 14درصد از پیش بینی هایش که مبلغ 166 ریال می شود را  پوشش دهد .

در گروه غذایی ، غمهرا در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 به ازای هر سهم 863 ریال سود اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 12 درصدی همراه بوده است. همچنین شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31  توانست به ازای هر سهم 218 ریال سود کنار بگذارد و 25 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

همچنین شرکت صنعتی پارس مینو در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 به ازای هر سهم مبلغ 1014 ریال سود پیش بینی نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با کاهش 1 ریالی همراه بوده است . همچنین شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31 موفق به تحقق 158 ریال سود به ازای هر سهم شده است .

در گروه کاشی و سرامیک، شرکت کاشی تکسرام در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 به ازای هر سهم 212 ریال سود پیش بینی نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با افزایش 26 درصدی همراه بوده است . همچنین شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31 موفق به تحقق 81 ریال سود به ازای هر سهم ( پوشش 38 درصدی ) شده است.

در گروه دارویی بعد از چند روز پر تقاضا امروز روند معاملات متعادل تر بود . و شاهد عرضه در بعضی از نمادها از جمله والبر بودیم .

دعبید در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم 93 را به مبلغ 669 ریال اعلام نموده است که این مبلغ با توجه به پیش بینی قبلی 22 درصد کاهش یافته است . شرکت در شش ماهه نخست 93 با توجه به عملکرد واقعی خود توانست 239 ریال ( معادل 36 درصد )  از پیش بینی هایش را پوشش دهد. شرکت اعلام کرده است به دليل عدم تحقق فروش پيش بيني شده، پيش بيني فروش سال 1393 با 9% کاهش از 163 ميليارد تومان به 149 ميليارد تومان کاهش يافته است و در نهايت سود هرسهم اعلامي با 22% کاهش از 861 ريال به 669 ريال کاهش يافته است.

داسوه مبلغ 1980 ریال برای سود هر سهم شرکت در سال مالی93 پیش بینی کرد که نسبت به آخرین گزارش با افزایش 16 ریالی همراه بوده است . همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال جاری 24 درصد از این پیش بینی را که معادل مبلغ 466 ریال می شود را محقق کرده است .

در گروه انفورماتیک مرقام به قیمت 258 تومان رسید و با صف خرید به کار خود خاتمه داد . این گروه از جمله گروه های بنیادی می باشد و خرید سهام در این گروه بدون ریسک است .

رانفور مبلغ 1356 ریال برای سود هر سهم شرکت در سال مالی 93 پیش بینی کرد که نسبت به آخرین گزارش بدون تغییر بوده است . همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال جاری 14 درصد از این پیش بینی را که معادل مبلغ 188 ریال می شود را پوشش داده است .

مداران مبلغ 172ریال برای سود هر سهم شرکت در سال مالی93 پیش بینی کرد که نسبت به آخرین گزارش بدون تعدیل بوده است . همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال جاری 27 درصد از این پیش بینی را که معادل مبلغ 46 ریال می شود را محقق کرده است .این سهم امروز در قیمت 194 تومان بازگشایی شد.

 گروه بیمه ای با توجه به قرار گرفتن اکثر سهم های این گروه در کف حمایتی خود، و گزارشات مناسب میان دوره ای  امروز با اقبال خوبی همراه شدند و شاهد تشکیل صف خرید در نمادهای این گروه بودیم .

بیمه ملت در پیش بینی خود سود هر سهم را مبلغ 290 ریال اعلام کرد که این مبلغ نسبت به گزارش پیش بینی قبلی با افزایش 9 ریالی همراه بوده است شرکت در سه ماهه توانست 40 درصد از پیش بینی هایش که مبلغ 117 ریال می شود را  پوشش دهد.

بیمه پارسیان سود هر سهم 93 خود را 468 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر بوده است همچنین در سه ماهه نخست موفقق به پوشش 118ریالی شده است.

بیمه البرز در پیش بینی خود سود هر سهم را مبلغ 108 ریال اعلام کرد که این مبلغ نسبت به گزارش پیش بینی قبلی بدون تغییر بوده است شرکت در سه ماهه توانست 33 درصد ( 35 ریال ) از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

در گروه تجهیزاتی امروز مپنا بعد جلسه مجمع عمومی و ارائه گزارش 3 ماهه در قیمت 657 تومان بازگشایی شد و با اقبال خوبی همراه گشت . مپنا مبلغ 501 ریال برای سود هر سهم شرکت در سال مالی 93 پیش بینی کرد که نسبت به آخرین گزارش بدون تغییر بوده است . همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال جاری 11 درصد از این پیش بینی را که معادل مبلغ 53 ریال می شود را پوشش داده است .

در گروه بانکی ، در این گروه در خبری شنیدیم که  سوم تیرماه قرار بود شورای پول و اعتبار ضوابط جدیدی را برای پرداخت تسهیلات غیر مشارکتی تصویب کرده و بنا شده که از این پس کف و سقف مشخصی برای عقود مبادله‌ای در سیستم بانکی اعمال شود . طوری که هنوز این امر محقق نشده است .

بانک سینا در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم 93 را مبلغ 384 ریال اعلام کرده که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت بدون تغییر بوده است شرکت در 3 ماهه منتهی به 93/03/31 توانسته به ازای هر سهم 155 ریال سود کنار بگذارد و 40 درصد از پیش بینی هایش را محقق کند.

در گروه لیزینگی، لیزینگ ایرانیان در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 به ازای هر سهم 291 ریال سود پیش بینی نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با کاهش 1 ریالی همراه بوده است . همچنین شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31 موفق به تحقق 69 ریال سود به ازای هر سهم ( پوشش 24 درصدی ) شده است .

ولساپا سود هر سهم خود را در جدیدترین گزارش پیش بینی به مبلغ 264 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 5 درصدی همراه بوده است شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31 به ازای هر سهم توانست 30 ریال سود کنار بگذارد و 11درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

در گروه لوازم ساختمانی،  لبوتان شرکت صنعتی بوتان در جدیدترین پیش بینی خود سود هر سهم 93 را به مبلغ 243 ریال اعلام نموده است که این مبلغ با توجه به پیش بینی قبلی  9 درصد افزایش یافته است . شرکت در سه ماهه نخست 93 با توجه به عملکرد واقعی خود توانست 25 ریال از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

شرکت صنايع سرما آفرين در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را به مبلغ 300 ریال اعلام نموده که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر گزارش شده است . همچنین شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31 توانسته مبلغ 73 ریال ( 24 درصد ) به ازای هر سهم پوشش دهد .

لابسا در جدیدترین پیش بینی 93 سود سهم خود را به مبلغ 856 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی تغییری نداشته است شرکت در دوره سه ماهه خود به ازای هر سهم 327 ریال ( معادل 38 درصد ) سود شناسایی نموده است .

در گروه پتروشیمی و شیمایی معاملات متعادلی را داشتیم و اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو در حال معامله بودند .

وپترو برای سال مالی منتهی به 94/02/31 سود هر سهم خود را 157 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش 7 درصدی همراه بوده است .

شدوص شرکت دوده صنعتی پارس مبلغ 312 ریال برای سود هر سهم شرکت در سال مالی93 پیش بینی کرد که نسبت به آخرین گزارش بدون تعدیل بوده است . همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال جاری 24 درصد از این پیش بینی را که معادل مبلغ 74 ریال می شود را محقق کرده است .

شکربن در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 به ازای هر سهم 393 ریال سود پیش بینی نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با کاهش 19 ریالی همراه بوده است . همچنین شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31 موفق به تحقق 12 ریال سود به ازای هر سهم ( پوشش 3 درصدی ) شده است .دليل اصلي تغيير پيش بيني درآمد هر سهم نسبت به پيش بيني قبلي کاهش درآمد سرمايه گذاري ناشي از کاهش سود تقسيمي سال مالي 1393شرکت دوده صنعتي پارس ميباشد .

در گروه خودرویی همچنان اختلافاتی در مورد قیمت خودرو با نماینگان مجلس، شورای رقابت و خودروسازان وجود دارد . ظاهراً صحبت هایی از کاهش قیمت خودرو در میان هست. ولی در این بین نکته ای که قابل توجه است این است که خودرو وخساپا صورت های مالی خود را با قیمت های قدیمی ارائه داده اند و از محل کاهش قیمت خودرو نمی تواند تعدیل شناسایی کنند.

مهندس هاشم يكه زارع، مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو در مجمع عمومي سالانه تاكيد كرد: شركت پژو قرار است با ايران خودرو،شركت مشتركي به صورت 50-50 تشكيل دهد .وي ادامه کرد: بر اساس اين توافق شرکت پژو ملزم به ارايه پلاتفرم براي توليد محصول مشترک شده و علاوه برآن نسبت به صادرات محصولات در منطقه نيز از طريق ايران خودرو اقدام خواهد کرد .

شرکت ایران خودرو دیزل در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 به ازای هر سهم 318 ریال زیان اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر گزارش شده است . همچنین شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31  به ازای هر سهم 121 ریال زیان کنار گذاشت .

پارس خودرو در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را به مبلغ 14 ریال اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر گزارش شده است . شرکت در دوره 3 ماهه منتهی به 93/03/31 به ازای هر سهم 91 ریال زیان شناسایی کرده است .

خساپا در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/03/31 سود سهم خود را به مبلغ 9 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 3 ریالی همراه بوده  است شرکت در دوره سه ماهه خود به ازای هر سهم 84 ریال زیان شناسایی نموده است .

شرکت گسترش سرمايه گذاري ايران خودرو در پیش بینی خود سود هر سهم را مبلغ 749 ریال اعلام کرد که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر گزارش شده است شرکت در سه ماهه توانست 78 درصد از پیش بینی هایش را به مبلغ 582 ریال پوشش دهد .

سایر نمادها و گروه ها:

در گروه سرمایه گذاری،  شرکت سرمايه گذاري گروه توسعه ملي در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را به مبلغ 1076 ریال اعلام نموده که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با افزایش 8 درصدی همراه بوده است همچنین شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31 توانست به ازای هر سهم 104 ریال ( 10 درصد ) پوشش دهد.  شرکت علت افزایش پیش بینی خود را افزایش در سود حاصل از سرمایه گذاری اعلام نموده است.

شرکت فرآورده های نسوز ایران سود هرسهم سال 93 خود را بدون تغییر نسبت به گزارش قبلی به مبلغ 2425ریال اعلام کرده است. و در عملکرد 3 ماهه مبلغ 686 ریال (معادل 28 درصد) از این سود را پوشش داده است .

کگاز مبلغ 869 ریال برای سود هر سهم شرکت در سال مالی 93 پیش بینی کرد که نسبت به آخرین گزارش پیش بینی با کاهش 9 درصدی همراه بوده است . همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال جاری 23 درصد از این پیش بینی را که معادل مبلغ 201 ریال می شود را پوشش داده است . شرکت دليل تعديل را توقف کوره شماره 2 واحد توليد بلور اعلام نموده است.

کپشیر سود هر سهم 93 خود را مبلغ 1045 ریال اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر بوده است . شرکت در سه ماهه نخست 122 ریال از پیش بینی هایش را پوشش داده است .

چکارن سود هر سهم منتهی به 93/12/29 را به مبلغ 785 ریال اعلام نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت تغییری نداشته است . همچنین شرکت در دوره سه ماهه منتهی به 93/03/31 موفق به تحقق 68 ریال سود به ازای هر سهم شده است .

کماسه شرکت تامین ماسه ریخته گری طی اطلاعیه ای اعلام نموده است سود هر سهم این شرکت برای سال مالی 93 به مبلغ 802ریال پیش بینی شده است که نسبت به پیش بینی قبلی بون تغییر بوده است ضنا شرکت در دوره سه ماهه و با توجه به عملکرد واقعی خود موفق شد 190 ریال ( معادل 24 درصد ) از این سود را پوشش دهد .

کفرا شرکت فرآورده های نسوز ایران سود هرسهم سال 93 خود را بدون تغییر نسبت به گزارش قبلی به مبلغ 2425ریال اعلام کرده است. و در عملکرد 3 ماهه مبلغ 686 ریال (معادل 28 درصد) از این سود را پوشش داده است .

شرکت پدرخش در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 به ازای هر سهم 252 ریال سود اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی به مبلغ 4 ریال افزایش داشته است . همچنین شرکت در سه ماهه منتهی به 93/03/31  به ازای هر سهم 57 ریال زیان کنار گذاشت .

در گروه حمل و نقل ،شرکت حمل و نقل پتروشيمي با توجه به پیش بینی جدید خود سود هر سهم 93 را مبلغ 86 ریال اعلام کرده که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت تغییری نکرده است شرکت در 3 ماهه نخست 93 توانسته 22 ریال از پیش بینی هایش را پوشش دهد [/eyesonly]

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس را در بورسینس بخوانید

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب