خلاصه اخبار بازار بورس یکشنبه 5 مرداد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خلاصه اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل: امروز شاخص کل بورس توانست نزدیک به 8 واحد افزایش یابد و به رقم 74،848 واحد برسد . نمادهای مپنا و وتجارت هر کدام به ترتیب با 45 و 18 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وغدیر و وبصادر هر کدام با 19 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار ر به رقم 149.7 میلیارد تومان رسید که بدون لحاظ کردن معاملات بلوکی و خرده فروشی، نماد مپنا با 13.1 میلیارد تومان و نماد فارس با 10 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس هم شاخص ایفکس توانست به مدد نمادهای مارون، میدکو و بمپنا که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند با رشد 3 واحدی همراه شود و به رقم 796 واحد برسد، ارزش معاملات در این بازار به رقم 65.1 میلیارد تومان رسید.

امروز بازار در ابتدای ساعات معاملات تحت تاثیر جو منفی روز گذشته کمی با ترس و فروش هیجانی شروع به فعالیت کرد ولی همانطور که روز گذشته پیش بینی کرده بودیم بازار امروز را بازاری نوسانی و سبز رنگ نظاره کردیم بر همین اساس در اواسط بازار و تا انتها شاهد تشکیل صف خرید و سبز رنگ شدن اکثر نمادها و گروه ها از جمله در گروه های ساختمانی و قندی شدیم.

البته با توجه به قرار گرفتن شاخص در محدوده مقاومتی خود شاهد رشد شاخص کل با شیمی ملایم می باشیم گویی سهامداران با منطق و احتیاط بیشتری دست به خرید و فروش سهام می زنند و نتیجه این امر رشد منطقی شاخص بورس می باشد . بازار فردا را نیز در صورت عدم اعلام عید سعید فطر همچون بازار امروز نوسانی پیش بینی خواهیم کرد البته لازم به ذکر است با توجه به آنکه آخرین روز کاری هفته می باشد بازاری نوسانی و همراه با معاملات منفی دور از انتظار نخواهد بود.

خلاصه اخبار بورس

 مهم ترین اخبار اقتصادی

 حمید رضا فولادگر، نماینده مجلس در مورد لایحه حمایت از تولید بیان داشت  این لایحه در کمیسیون اقتصادی دولت مورد بررسی قرار گرفته است و قرار بود در هفته گذشته هیئت دولت به تصویب برسد اما بررسی گزارش دولت برای خروج غیر تورمی از رکود باعث شد تا تصویب لایحه حمایت از تولید به جلسه روز یکشنبه هیأت دولت موکول شود . تصمیات دولت در این بخش و توجه به تولید قابل توجه می باشد .

همچنین لازم به ذکر است که از دیگر برنامه های اقتصادی دولت خروج غیر تورمی از رکود می باشد در همین ارتباط  شنیدیم که دولت روز گذشته نسخه کامل سیاست‌ها برای خروج غيرتورمي از رکود را منتشر کرده است . این گزارش در 173 بند و در قالب چهار فصل سیاست‌های اقتصاد کلان، بهبود فضای کسب‌وکار، تامین منابع مالی و فعالیت‌ها و محرک‌های خروج از رکود تنظیم شده‌است و در حوزه بازار سرمایه، «معرفی ابزارهای جدید» و «صندوق‌های متعدد سرمایه‌گذاری»، اقداماتی را شامل می‌شود که توسعه بازار سرمایه را در پی خواهد داشت.

همچنین سازمان بورس در این بسته مکلف شده است شاخص سهولت اقامه دعوی سهامداران، شاخص افشا و امتیاز شاخص حمایت از سهامداران را بالا ببرد. در این بسته سازمان بورس و اوراق بهادار به پیشنهاد تغییرات قانونی لازم جهت ارتقای شاخص مسوولیت مدیران موظف شده است. در بخش بورس کالا نیز استفاده از ظرفیت بورس کالای ایران برای فروش املاک و مستغلات بانک‌ها و موسسات دولتی، تقویت بورس‌های کالایی و حمایت از مکانیزم عرضه و تقاضا برای کشف قیمت‌ها درمورد کالاهای پذیرفته‌شده، تعمیق بازار کالاهای پذیرفته‌شده در بورس کالایی از طریق شروع و تقویت معاملات سلف موازی و گواهی سپرده کالایی در بورس‌های مذکور‌، پیش‌فروش فرآورده‌های نفتی به‌صورت سلف در بازار بورس کالا پیش‌بینی شده است.

در همین حال پیش‌بینی وضع مالیات بر سود نقدی تقسیم شده میان سهامداران از نکات قابل تامل این طرح پیشنهادی است این امر موجب افزایش سود هر سهم می شود چرا که با افزایش موجودی در گردش شرکت ها ، می توان انتظار کاهش هزینه های مالی را در صورت های مالی داشت ولی تا حدی می تواند از جذابیت حضور در مجامع بکاهد.

این گزارش می‌تواند علاوه‌ بر تسریع فرآیند خروج از رکود، بهبود وضعیت اشتغال کشور را نیز در پی داشته باشد. همچنین بخشی از این گزارش در واقع همان لایحه حمایت از تولید است که به مواردی از آن نیز به طور مشخص اشاره شده است. از آنجا که برخی از صاحب نظران تاخیر در ارسال لایحه حمایت از تولید به مجلس را یکی از نقدهای وارده به دولت یازدهم می‌دانستند، تهیه‌کنندگان این گزارش بر آنند تا از طریق نسخه خروج از رکود بتوانند بخش‌هایی از لایحه حمایت از تولید را هم از تصویب مجلس بگذرانند

همچنین در خبری شنیدیم که قرار است بوشهر منطقه آزاد شود، استاندار بوشهر گفت: پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد در بوشهر مورد تصویب کارگروه تخصصی منتخب شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی قرار گرفت . سالاری گفت: ایجاد منطقه آزاد در بوشهر توسط دولت در قالب یک لایحه تنظیم شده و مراحل بعدی آن موافقت نهایی آن توسط مجلس شورای اسلامی انجام خواهد شد .این امر می تواند برای گروه حمل و نقل بسیار مفید باشد .

 مهم ترین اخبار سیاسی

 روزنامه یدیعوت آحارونوت با انتشار گزارشی اعلام کرد که مقامات رژیم صهیونیستی در حال بررسی طرح پایان عملیات نظامی در غزه است . در این گزارش ضمن اشاره به تلفات نظامیان رژیم صهیونیستی تصریح شده است که ادامه هلاکت نظامیان رژیم صهیونیستی باعث به وجود آمدن حالتی از ترس و اضطراب در میان ارتش و شهروندان صهیونیستی شده است. همچنین در جای دیگر دبیر کل سازمان ملل از جنبش مقاومت اسلامی «حماس» و رژیم صهیونیستی خواسته است با آتش‌بس ۷ روزه با هدف ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به نوار غزه موافقت کنند .

 فلزات اساسی، دلار و سکه

 در بازار های جهانی با توجه به آنکه تعطیلات آخر هفته خود را سپری می کنند فلزات اساسی نسبت به روز گذشته تغییری نداشتند . دلار در محدوده 3،138 تومان و سکه در قیمت های 953 هزار توان معامله شدند .

 

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

 امروز گروه قندی  از ابتدای ساعات معاملات با استقبال خوب سهامداران همراه شد و جز نماد قهکمت سایر نمادهای این گروه سبز رنگ و اکثراً با صف خرید به کار خود خاتمه دادند . قرار گرفتن در کف حمایتی و از بعد تحلیل تکنیکال باعث تشکیل این روند صعودی شده بود .

قشهد در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را با کاهش 18 درصدی از مبلغ 1921 ریال به مبلغ 1655 ریال تغییر داده است شرکت علت این تعدیل منفی را اینگونه اعلام نموده است :

1- کاهش میزان فروش شکر

2- کاهش سود اوراق مشارکت به علت عدم تطابق میزان فروش شکر در زمانبندی پیش بینی شده

همچنین لازم به ذکر است که قشهد در جدیدترین پیش بینی 94 سود هر سهم خود را به مبلغ 2067 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش 9 درصدی همراه بوده است . این تعدیل مثبت در شرکت بدلیل افزایش در فروش (معادل 4 درصد) و سود ناخالص (معادل 8 درصد) می باشد .

در گروه پتروشیمی و شیمایی، شرکت بورس کالای ایران اعلام کرد : قیمت محصولات پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی، فولادی، کشاورزی و طلا ازامروز بر اساس قیمت بورس‌های منطقه‌ای و جهانی معامله می شود . رویکرد مناسب و منطقی دولت به بازار سرمایه باعث شده است فعالان بورس دیگر شاهد کنترل های غیر منطقی و تعیین قیمت های دستوری در تالار بورس کالای ایران نباشند . پس از آزادسازی قیمت محصولات پتروشیمی در حدود سه هفته گذشته که با ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت، قیمت سایر محصولات نیز در بورس کالای ایران براساس نرخ های بین المللی کشف خواهد شد . این موضوع نیز می تواند باعث روند سود آوری سهم های این گروه بشود .

در جای دیگر دلایل کاهش صادرات محصولات پتروشیمی به ترکیه بیان شد، در همین رابطه احمد مهدوی ابهری دلایل کاهش صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران به ترکیه را سیاست‌های جدید دولت ترکیه در قبال واردات محصولات پتروشیمی از ایران دانست . دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اعلام اینکه با اعمال سیاست‌های جدید افزایش تعرفه‌ها، قیمت تمام شده محصولات صادراتی پتروشیمی ایران به ترکیه بسیار افزایش داده است، تصریح کرد: با این وجود ترکیه تعرفه واردات محصولات پتروشیمی از جمهوری آذربایجان را پائین نگاه داشته است.

شمواد در گزارش 9 ماهه خود پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی 93 را از 431 ریال به 356 ریال کاهش داده است . شرکت توانسته مبلغ 142 ریال ( معادل 40 درصد ) سود در این دوره 9 ماهه محقق کند.

شپلی نیز در این گروه جهت تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد .

در گروه سیمانی روند معاملات متعادل بود، تعدادی از نمادها را سیز و تعدادی را قرمز رنگ مشاهده کردیم .

 در این گروه سیدکو در پیش بینی خود سود هر سهم را مبلغ 340 ریال اعلام کرد که این مبلغ نسبت به گزارش پیش بینی قبلی با تعدیل مثبت 17 درصدی گزارش شده است شرکت در سه ماهه توانست 2 درصد از پیش بینی هایش که مبلغ 8 ریال می شود را  پوشش دهد.

تغيير سود هر سهم عملکرد 93 ناشي از تغيير سود سهام شرکتهاي سرمايه پذير بر اساس اطلاعات کدال و شناسايي سود ناشي از خريد 35 درصد سهام سيمان فيروز کوه از طريق فرابورس مي باشد.

سیمان کردستان در گزارش عملکرد 9 ماهه پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی 93 را به مبلغ 864 ریال اعلام نموده است که  نسبت به پیش بینی قبلی با کاهش  26 درصدی همراه بوده است. همچنین شرکت در 9 ماهه سال مالی مبلغ 418 ریال (معادل 48 درصد) این پیش بینی را محقق کرده است . شرکت اعلام  نموده است که  مقدار فروش به ميزان 1،167،765 تن که با ترکيب 520،286 تن صادرات و 647،479تن فروش داخلي مي باشد. علت کاهش توليد و فروش بلحاظ سرماي بي سابقه در زمستان سال گذشته ، خرابي هدوال طي چندين مرحله و مشکلات بوجود آمده در عراق بلحاظ سياسي عمده عوامل کاهش فروش شرکت مي باشد.

سکارون امروز پس از برگزاری مجمع عمومی و تقسیم سود نقدی 50 تومانی در قیمت 626 تومان بازگشایی شد .

در گروه خودرویی و قطعه ساز محمدرضا نجفی‌منش اظهار کرد: سند اهداف و سیاست‌های توسعه صنعت خودرو در افق 1404 در شرف ابلاغ به تمام ذینفعان است . وی با بیان این‌که مقرر شده راهکارها و برنامه‌های اجرایی این سند تدوین شود، خاطرنشان کرد: در این سند تنها اهداف و سیاست‌های کلان صنعت خودرو در افق سال 1404 تدوین شده است . عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران ادامه داد: ‌براساس توافق صورت گرفته مقرر شد کمیته‌ای با مدیریت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و یا وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های اجرایی سند توسعه صنعت خودرو را تدوین کند .

 همچنین شنیدیم که ایران خودرو پس از گذشت ماه‌ها مذاکره با شرکای فرانسوی خود بالاخره برنامه تولید این دو شرکت خودروساز در ایران را تشریح کرد؛ به‌طوری‌که پژو قرار است با تولید دو خودرو پژو 301 و 2008 بار دیگر به بازار خودروکشورمان بازگردد و شرکت رنو نیز با کلیو 4 و کپچر فعالیت‌های خود را گسترده‌تر از پیش کند

سایپا آذین در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 به ازای هر سهم مبلغ 290 ریال زیان پیش بینی کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی به مبلغ 388 ریال کاهش یافته است. شرکت در دوره 3 ماهه منتهی به 93/03/31 به ازای هر سهم 201 ریال زیان شناسایی کرده است .

علت تغيير اطلاعات پيش بيني سال مالي منتهي به 29/12/93 کاهش تيراژ توليد در 3 ماهه اول 93 نسبت به بودجه 3ماهه مصوب به ميزان 36% ميباشد.

خکار در جدیدترین پیش بینی سال 93 سود هر سهم خود را بدون تغییر به مبلغ 655 ریال اعلام نموده است شرکت در دوره سه ماهه موفق به تحقق 167 ریال ( معادل 25 درصد ) از این پیش بینی شده است .

پس از جمع آوری صف فروش خودرو روند معاملات دراین گروه متعادل شد . امروز نیز نزدیک 12 میلیون از سهام شرکت مذکور معامله شد و قیمت سهم به 269 تومان رسید .

در گروه فولادی، معدنی و فلزی مهدي كرباسيان  اظهار داشت: طرح فولاد ميانه به عنوان يكي از طرح هاي فولادي ايميدرو، پيش از اين از سوي طرف چيني گشايش اعتبار شده اما فعال نشده بود كه خوشبختانه با رايزني هاي صورت گرفته، اين امر نيز ميسر شد . وي ادامه داد: طرح فولاد ميانه به عنوان يكي از طرح هاي پيشرو فولاد استاني، در مجموع 50 درصد پيشرفت فيزيكي دارد كه تلاش مي شود واحد آهن اسفنجي اين طرح تا پايان سال 93 و واحد فولاد سازي آن در اوايل سال 95 به مرحله بهره بردار خواهد رسید

فسپا سود هر سهم خود برای سال مالی 93 را به مبلغ 856 ریال اعلام کرد که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با کاهش 1 ریالی همراه بوده است . این شرکت در 3 ماهه واقعی 11 درصد این پیش بینی یعنی مبلغ 98 ریال را پوشش داده است .

صنایع مس شهید باهنر (فباهنر) با سرمایه 450 میلیارد ریالی، سود سال 1393 خود را بدون تغییر نسبت به آخرین پیش بینی همان عدد 309 ریال اعلام نموده است و در 3 ماهه نیز موفق به پوشش 73 ریالی معادل 24 درصد شده است، گفتنی است این شرکت در سه ماه مذکور موفق به پوشش 17.92 درصدی از تولید خود بوده است.

در گروه پالایشی مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت با اشاره به آمادگی ایران برای صادرات نفت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، وضعیت فروش نفت ایران با تمدید مذاکرات هسته‌ای را تشریح کرد و گفت: تا پایان سال جاری میلادی صادرات نفت در محدوده یک میلیون بشکه باقی می‌ماند .  سید محسن قمصری درباره آخرین وضعیت صادرات نفت خام ایران پس از تمددید مذاکرات هسته‌ای در وین، گفت: با تمدید تعلیق برخی از تحریم های نفتی سطح صادرات نفت خام ایران با کاهش روبرو نخواهد شد.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت خام از ایران به بازارهای مختلف صادر می شود، اظهار داشت: با تمدید مذاکرات روند 20 درصدی کاهش صادرات نفت که در طول چند سال گذشته به وقوع پیوسته متوقف خواهد شد.

همان طور که روز گذشته اشاره کردیم ابهامات موجود در شرکت های این گروه بر طرف شده است و قرار است مجامع عمومی شرکت های پالایش در اواسط مرداد ماه برگزارشود . شپنا و شتران روز گذشته عملکرد 12 ماهه سال 92 خود را منتشر کردند و امروز نیز شراز توانست 117 درصد از سود پیش بینی شده سال 92 را محقق کند . بدین ترتیب شراز  با 17 درصد تعدیل مثبت سود 3131 ریالی پیش بینی شده برای سال 92 را مبلغ 3686 ریال اعلام کرده است.

در گروه غذایی،  غنوش در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را به مبلغ 206 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در سه ماهه نخست توانست 25 ریال ( معادل 12 درصد ) از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

غگل در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم سال مالی 93 را مبلغ 5007 ریال در نظر گرفته است که نسبت به گذشته 99 ریال کاهش داشته است همچنین شرکت در 9 ماهه سال مالی مبلغ 3302 ریال که معادل 66 درصد می شود را محقق کرده است .شرکت در خصوص این تعدیل منفی اعلام کرده است که مبلغ 7697  به جاي خالص درآمد(هزينه)هاي متفرقه اشتباها در رديف درآمد حاصل از سرمايه گذاريها ثبت شده بود. همچنین هيئت مديره قصد دارد مبلغ 5،000 ريال به عنوان سود هر سهم به مجمع عمومي عادي ساليانه سال مالي 93 پيشنهاد نمايد.

 سایر نمادها و گروه ها

 درگروه برقی، شرکت کابل البرز در جدید ترین پیش بینی خود سود هر سهم سال مالی93 را از 100 ریال به 105 ریال ( معادل 5 درصد تعدیل مثبت ) افزایش داده است . همچنین شرکت در 9 ماهه خود و با توجه به عملکرد واقعی توانسته 81 ریال سود به ازای هر سهم محقق کند و 77 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد. از جمله دلیل این تعدیل مثبت در شرکت را میتوان افزايش درآمدحاصل از سرمايه گذاريها و خالص درآمدهاي متفرقه عنوان نمود.

درگروه کاشی و سرامیک، کسعدی در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را به مبلغ 184 ریال اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر گزارش شده است . شرکت در دوره 3 ماهه منتهی به 93/03/31 به ازای هر سهم 27 ریال سود شناسایی کرده است .

در گروه بیمه ای،  بیمه آسیا سود هر سهم 93 را به مبلغ 114 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر بوده است شرکت در دوره سه ماهه نخست 31 ریال ( معادل 27 درصد ) این پیش بینی را محقق کرده است .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار بورس را در بورسینس بخوانید

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب