نگاهی به اتفاقات بورس شنبه 11 مرداد 93

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

بورس پس از معاملات>>> نگاهی به اتفاقات بورس شنبه 11 مرداد

 شاخص کل بورس با 156 واحد نزول همچنان در آستانه کانال 75 هزاری خود قرار گرفت و به رقم 74،841 واحد رسید . نمادهای حکشتی با 37 واحد و مپنا با 17 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای اخابر با 29 واحد و خودرو با 26 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 189.1 میلیارد تومان رسید که نماد کگل با 17.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد . در بازار فرابورس نیز شاخص افت 2 واحدی را تجربه کرد و به رقم 794 واحد رسید . میدکو و ذوب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار نیز به رقم 143.3 واحد رسید .  

امروز اولین روز کاری بعد تعطیلات چند روزه عید فطر بود . بازار را در اوایل ساعات معاملات با افزایش تقاضا مشاهده کردیم و شاهد سبز رنگ شدن  اکثر نمادها و گروه ها بودیم و لی در ادامه عرضه ها بر تقاضا غلبه کرد و در نهایت شاخص کل را به رنگ قرمز در اورد . البته این افت چند واحدی در مقابل رشد 2 هفته اخیر شاخص امری غیر طبیعی و دور ار انتظاری نبود  .

در هر صورت  هر چند امروز شاخص کل توانست برای مدتی از مرز 75 هزاری خود بگذرد ولی در انتها با افت چند واحدی بار دیگر به کانال 74 هزاری خود بازگشت. بازار سرمایه پس از فروکش کردن جو مذاکرات هسته ای و به دنبال ان گزارشات میاندوره ای بیشتر توجه خود را به اخبار اقتصادی دولت جلب کرده است . از مهم ترین این اخبار همان بسته خروج غیر تورمی از رکود و حمایت از تولید می باشد که در گزارشات مختلف به مهم ترین جزئیات ان اشاره کردیم و در همین زمینه شاهد بحث های کارشناسی متفاوتی می باشیم .طوری که روز گذشته مناظره ای در همین ارتباط بین معاونان اقتصادی دولت و کارشناسان اقتصادی صورت گرفت .

پس، از این به بعد اخبار و گزارشات در این باره حتما می تواند برای آینده بازار مفید باشد . لازم به ذکر است در اواسط بازار  ارائه گزارش عملکرد 12 ماهه شاوان ، باعث تعجب سهامداران  و معاملات منفی شد که در ادامه با شفاف سازی که صورت گرفت ابهامات این گزارش نیر برطرف شد و بازار به روند خود ادامه داد  . برای فردا بازاری نوسانی و سیز رنگ دور از انتظار نیست البته اخباری که از مجامع پالایشگاه ها به گوش می رسد می تواند کانون توجه بازار قرار بگیرد .

 

مهم ترین اخبار اقتصادی

 

همان طور که اشاره شد ایعاد مختلف بسته اقتصادی دولت در حال بررسی کارشناسی می باشد و روز گذشته مناظره ای در همین ارتباط بین کارشناسان اقتصادی برگزار شد . از مهم ترین تکات این گزارش می توان به سخنان دکتر محمدی ، معاون وزیر اقتصاد اشاره کرد ، ایشان گفتند : صدور مصوبه 35 ماده‌ای حمایت از تولید تصویب مصوبه بهبود فضای کسب و کار، تصویب مصوبه پایش فضای کسب و کار، پرداخت مطالبات پیمانکاران در سال 92، پرداخت بودجه طرح‌های عمرانی حدود دو برابر نسبت به سال 91 که به 23 هزار میلیارد تومان رسید و ثبات نرخ ارز و تورم به عنوان کاهنده ریسک سرمایه‌گذاری و فعالیت بخش خصوصی از جمله این اقدامات دولت بود . معاون اقتصادی وزارت اقتصاد ادامه داد: بر اساس آنچه در رسانه‌های جمعی منتشر شده، این تصور ایجاد شده که این بسته شامل کل محورهای پیشنهادی دولت است، اما متناظر با این بسته 48 مورد در دولت در حال بررسی و تصویب است و به همین دلیل باید تأکید کنم که این بسته کاملا عملیاتی است و اصلا کلی نیست .

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه لایحه حمایت از تولید تقدیم مجلس شده و وزیر اقتصاد به دستور رئیس جمهور پیگیر این موضوع است، تاکید کرد: درحال حاضر این لایحه در جلسات دولت در حال تحلیل و بررسی است و به زودی این موضوع نیز به سرانجام می‌رسد . وی با اشاره به اینکه در آغاز کار برنامه‌ای بسیار مفصل را پیرامون این وزارت ارائه دادم، تصریح کرد: آبادسازی بخش خصوصی از دیگر فعالیت‌های اصلی این مجموعه در این مدت بوده است .

علی طیب نیا، وزیر اقتصاد  در پاسخ به اینکه دولت برای اجرای کامل قانون مصوب مجلس درباره حذف یارانه افراد برخوردار چه برنامه ای دارد، افزود: براساس قانون تکلیفی مجلس شورای اسلامی افراد پردرآمد باید شناسایی و به تدریج از فهرست دریافت کنندگان یارانه نقدی حذف شوند .

و در پایان، همان طور که قبلا نیز گفته بودیم قرار است مستغلات بانک ها در بورس عرضه شود، در همین رابطه پناهی ، مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک گفت در برگزاری مزایده و مناقصه از طریق بورس کالا دیگر نیازی به حضور سازمان بازرسی و یا دیوان محاسباتی نخواهد بود ایشان افزودند  مستغلات بانک ها و مؤسسات از طریق بورس کالا عرضه خواهد شد که عرضه آن از طریق بورس کالا باعث شفافیت و حداکثر درآمد برای دولت می باشد .

 

مهم ترین اخبار سیاسی

 

 در حوزه مذاکرات، در پی توافق ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 در وین، مذاکرات هسته ‎ای ایران برای 4 ماه دیگر یعنی تا تاریخ 24 نوامبر تمدید شد، اما عباس عراقچی،  مذاکره‌کننده ارشد ایران از احتمال توافق نهایی میان دو طرف پیش از پایان مهلت تعیین شده یعنی 24 نوامبر خبر داد و گفت همیشه امکان دستیابی به یک توافق تحت شرایطی که طرف مقابل حقوق ایرانی‌ها را به رسمیت بشناسد وجود دارد

همچنین شنیدیم که وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در کنگره از رسیدن به توافق با ایران در رابطه با رآکتور اراک و تاسیسات غنی‌سازی فردو خبر داده بود، اما معاون وزیر خارجه ایران ضمن تکذیب این توافق گفت: «اصولا هنوز هیچ توافقی در هیچ یک از موضوعات مورد مذاکره ازجمله درباره این دو سایت به دست نیامده و اختلافات همچنان باقی است.

و اما در مورد نا آرامی های غزه شنیدیم که طرحی تدوین شده که بر اساس آن قرار است به حمایت “کاترین اشتون” مسئول سیاست خارحه اتحادیه اروپا برای بازگشایی گذرگاه رفح و رفع محاصره غزه اقداماتی صورت گیرد . شبکه العربیه در این خصوص اعلام کرده که مسئولان اروپایی پس از رایزنی در قاهره، نتایج این رایزنیها را به رام الله و تل آویو اعلام خواهند کرد .

 

فلزات اساسی، دلار و سکه

 

در بازارهای جهانی که تعطیلات اخر هفته را سپری می کنند . شاهد افت قیمت فلزات اساسی در پایان هفته گذشته بودیم. مس 7085 دلار ، آلومنیوم 1995 دلار ، سرب 2245 دلار و روی 2350 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار در بازار امروز به قیمت 3127 تومان و سکه به قیمت 947 هزار تومان داد و ستد شد .

 

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

 

در گروه پالایشی، تعیین قیمت‌گذاری فرآورده‌های نفتی اصلی و سوخت هوایی دریافتی از پالایشگاهها با امضای معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد بر همین اساس قرار شده است که مبنای قیمت‌گذاری فرآورده‌های نفتی اصلی و سوخت هوایی دریافتی از پالایشگاهها در سال 1392، مطابق سال 1391 محاسبه شود .

همچنین در این گروه خبری شنیدیم که قیمت روغن موتور در سال جاری تغییر نمی‌کند، حال باید منتظر ماند و دید که ایا با افزایش نرخ مواد اولیه این امر محقق می شود یا خیر؟! چرا که شرکت های روغنی این گروه تحت تاثیر خبر افزایش نرخ محصولات روغنی با استقبال خوبی همراه شدند .

و اما گزارش 12 ماهه سال 92 آخرین شرکت های پالایشی یعنی شبندر و شاوان نیز منتشر شد، شرکت پالایش نفت بندرعباس با سرمایه 13800 میلیارد ریالی در عملکرد 12 ماهه سال 1392 موفق به اعلام سود 2248 ریالی شده است و این در حالی است که در آخرین پیش بینی سود خود عدد 2280 ریالی را برای سال مالی گذشته پیش بینی نموده بود و توانست نزدیک به 99 درصد از سود سال مالی 92 خود را محقق نماید .

اما امروز شاوان گزارش سال مالی 92 را در حالی با 70 درصد تعدیل منفی روانه بازار کرد که یک مقام مسئول طی  مصاحبه ای بیان داشت: اصلی ترین دلیل عدم رشد درآمد فروش “شاوان” بحث سهم صندوق توسعه ملی و عدم اعمال مصوبه مربوط به آن در صورت های مالی می باشد . این مقام مسئول ادامه داد: البته قابل توجه است که هیچگونه نگرانی از این بابت وجود ندارد و برگشت 310 میلیارد مذکور به حساب ها قطعی است و تنها منتظر حل و فصل شدن نامه مربوط به این مصوبه هستیم . بنابراین هیچگونه نگرانی در خصوص شناسایی درآمد عنوان شده وجود ندارد و به احتمال زیاد صورت های مالی سال 92 با رفع این مشکل ارایه خواهد شد و سود هر سهم 271 تومان رشد کرده و به رقم 362 تومان می رسد. لازم به ذکر است که شاوان سود هر سهم خود برای سال مالی 92 را بر اساس این گزارش مبلغ 912 ریال اعلام کرده است در حالی که آخرین پیش بینی شرکت از سود سال مالی 92 مبلغ 3023  ریال می باشد. از فردا نیز مجامع شرکت های پالایشی جهت تصویب صورت های مالی 92 و سود تقسیمی برگزار خواهد شد .

گروه ساختمانی امروز در ابتدای ساعات معاملات با اقبال خوبی همراه شدند ولی در ادامه و تا پایان بازار اکثر نمادهای این گروه قرمز رنگ، و حتی در بعضی نمادها از جمله ثمسکن و ثاخت تبدیل به صف فروش شدند . 

 به نقل از روابط عمومی بانک مسکن، مسعود ایزدی گفت: در حال حاضر بانک مسکن طرحی در مورد افزایش تسهیلات خرید، احداث و تعمیر واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در دستور کار ندارد . وی افزود: طرح‌هایی که طی روزهای اخیر در رسانه‌های عمومی کشور در مورد افزایش سقف تسهیلات در بخش مسکن مطرح شده است، به هیچ عنوان مرتبط با تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن نیست .

گروه خودرویی و قطعه ساز که چندی پیش به عنوان یکی از گروه های پیشتاز بازار به حساب می آمد، مدتی است وارد فاز اصلاحی شده است بنحوی که  روند معاملات این گروه را منفی و قرمز رنگ دنبال می کنیم . البته اتفاقاتی که بعد از خبر افزایش نرخ خودرو رخ داد را نمی توان چشم پوشی کرد چرا که به محض شنیدن خبر افزایش نرخ خودرو ، رئیس جمهور اعلام نارضایتی کرد و با واکنش نمایندگان مجلس روبرو شد . الته ذکر این نکته لازم است که آنچه در این سال باعث افزایش روند سود اوری گروه خودرویی شده است افزایش میزان تولید است و نه افزایش نرخ محصولات.

در همین ارتباط و در خبری شنیدیم که افزایش حدود شش درصدی قیمت خودرو در حالی طی ماه گذشته از سوی شورای رقابت اعلام شد که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند نرخ فروش خودرو طی یکسال گذشته حدود 15 الی 30 درصد افزایش یافته و برهمین اساس برلزوم بازنگری در نحوه قیمت گذاری خودرو اصرار می ورزند . در همین ارتباط، دبیر انجمن خودورسازان ایران عنوان کرد: قیمت خودرو پس از 15 ماه با افزایش حدود 5.5 درصدی همراه شده و طی این مدت نیز هیچ افزایشی که به نفع خودروسازان باشد، اعمال نگردیده است.

و در جایی دیگر شنیدیم که، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر موضوع کاهش قیمت خودرو مطرح نیست، گفت : اتفاقی که در نتیجه جلسه کمیسیون صنایعمعادن و شورا رقابت افتاد بررسی مجدد قیمت خودرو بود و فعلا موضوع کاهش قیمت خودرو مطرح نیست . سید محمد بیاتیان در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو ، افزود : در این جلسه مقرر گردید تا کمیته 3 نفره ای از اعضای کمیسیون صنایع و معادن ، شورای رقابت و خودروسازان تشکیل و بازنگری قیمت خودرو صورت گیرد تا ابهامات مطرح در خصوص قیمت خودرو برطرف شود

در گروه پتروشیمی،  اداره پتروشیمی و مواد شیمیایی هند به دنبال ایجاد مجتمع‌های پتروشیمی در مناطق اقتصادی ویژه سایر کشورها به منظور اطمینان از دسترسی شرکت‌های هندی به مواد خام شیمیایی است دولت هند هم‌اکنون به دنبال مذاکره با ایران برای ایجاد اولین مجتمع‌های ذخیره پتروشیمی خارجی خود است، تا از این طریق بتواند تبدیل به یک قطب صادرات مواد شیمیایی شود

در این گروه خبری داشتیم در مورد وضعیت صادرات محصولات پتروشیمی ، یک مقام مسئول اعلام کرد که  در شرایط فعلی محدودیتی در صادرات محصولات پتروشیمی به بازارهای آسیایی و حتی اروپایی وجود ندارد . وی با بیان اینکه اما تعلیق تحریم های پتروشیمی صرفا محدود به آزادسازی صادرات نمی شود، بیان کرد: ایران از شرکت های بین المللی در قبال صادرات محصولات پتروشیمی خود انتظار گشایش خطوط جدید اعتباری از جمله منابع فاینانس را دارد . مهدوی با تاکید بر اینکه در کنار گشایش فاینانس طرح‌های جدید پتروشیمی، تامین کاتالیست، کالا، تجهیزات و دانش فنی از دیگر انتظارات ایران با لغو کامل تحریم ها است، تاکید کرد: علاوه بر این باید در انتقال منابع ارزی هم برخی از محدودیت ها و موانع مرتفع شود.

در مورد فرمول قیمت خوراک پتروشیمی ها برای مدت 15 سال مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت تغییر سالانه قیمت خوراک پتروشیمی ها سبب ایجاد بی ثباتی در جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی می شود، از این رو فرمول قیمت خوراک حداقل باید برای مدت ١٥ سال مشخص باشد . مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به این که مبنای کار مجتمعهای پتروشیمی در حال حاضر و آینده بر اساس زنجیره تولید است، اظهار کرد: در گذشته بیشتر تولید ایران در این بخش متانول بود، اما هم اکنون باهدف افزایش ارزش افزوده بیشتر، تولید پروپیلن، پلی پروپیلن، اتیلن، پلی استایرن، اولفین و انواع گریدهای با ارزش در دستور کار قرار دارد

و اما در مورد آزاد سازی قیمت محصولات پتروشیمی در بورس کالا، محصولات شرکت های پتروشیمی پس از گذشت دو هفته از آزاد سازی نرخ ارز در معاملات بورس کالا در هفته گذشته نیز با افزایش مجدد قیمت ها مواجه گردیدند . در هفته گذشته علیرغم فرا رسیدن عید سعید فطر و تعطیلی دو روزه در معاملات بورس کالای ایران ولی گویا هفته خاصی رقم خورده است. در همین راستا کارشناسان ضمن بیان مطالب فوق اظهار کردند: در هفته های اخیر آزادسازی نرخ ارز محصولات شرکت های پتروشیمی در بورس کالا منجر به کاهش تقاضا گردیده بود که افزایش مجدد قیمت ها در هفته گذشته عاملی بر تشدید کاهش تقاضا بود: آزادسازی دامنه نوسانات قیمت اکثر محصولات شیمیایی و همچنین محصولات پلیمری شرکت های پتروشیمی در دستورکار قرار گرفته است و دامنه نوسان سایر محصولات موجود در بورس کالا تا سقف خرید 10 درصد مجاز می باشد .

روند معاملات در این گروه امروز متعادل بود ، تعدادی را سبز رنگ و تعدادی را قرمز رنگ مشاهده کردیم. در پایان لازم به ذکر است که خبر افزایش 19 درصدی نرخ اوره باعث اقبال سهامداران به کارخانه های اوره ساز از جمله خراسان شد.

در گروه تجهیزاتی مدیر عامل سازمان توسعه برق با بیان اینکه از شهریور سال گذشته تاکنون ۱۹۳۴ مگاوات نیروگاه جدید حرارتی وارد مدار شده که ۶ واحد به ظرفیت ۹۶۶ مگاوات با سرمایه بخش خصوصی بوده است، گفت: اگر منابع مالی مورد نیاز تأمین شود، قبل از نقطه اوج مصرف برق در سال 1394 باید1020 مگاوات وارد مدار شود

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص میزان تولید برق از نیروگاه اتمی بوشهر گفت: در حال حاضر این نیروگاه ۱۰۰۰ مگاوات برق با ظرفیت کامل تولید می‌کند که وارد شبکه توزیع می‌شود . وی در خصوص صادرات برق از این نیروگاه نیز تصریح کرد: ما مستقیما برقی از نیروگاه صادر نمی‌کنیم بلکه برق را به شبکه داخلی منتقل کرده و بر اساس نیاز داخلی اولویت بندی کرده و در صورت لزوم به کشورهای همسایه صادر می‌شود . وی یادآور شد: مذاکرات کلی برای ساخت این نیروگاه‌ها انجام شده و نیاز به مباحث فنی، تجاری و حقوقی دارد که تا یک ماه آینده نهایی می‌شود.

بترانس توانسته از 738 ریال سود پیش بینی شده برای سال مالی 93 مبلغ 62 ریال که معادل 8 درصد می شود را در سه ماهه نخست سال مالی محقق کند. لازم به ذکر است که سود پیش بینی شده نسبت به گذشته تغییری نداشته است. شرکت درخصوص علل عدم تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 بر اساس عملکرد واقعی 3 ماهه توضیحات ذیل را ارائه نموده است : با توجه به اینکه عمده ی خرید های شرکت در ادامه سال مالی محقق خواهد شد. لذا بر این اساس نمی توان خرید سه ماهه اول سال مالی را ملاک تعدیل پیش بینی درآمد قرار داد و همچنین پیش بینی افزایش نرخ خرید برای مواد اولیه در ادامه سال دور از انتظار نمی باشد چرا که هم اینک در هزینه تبدیل برخی مواد اولیه خریداری شده پس از دوره 3 ماهه منتهی به 31/03/93 شاهد افزایش نرخ هایی در مواد اولیه مورد نیاز بوده ایم .

بمپنا توانسته است در سه ماهه نخست سال مالی 93 برای هر سهم مبلغ 449 ریال سود محقق کند این در حالی است که بر اساس آخرین پیش بینی 1735 ریالی برای سال مالی 93 شاهد پوشش 26 درصدی در سه ماهه نخست سال مالی 93 می باشیم .

از مهمترین نکات این گزارش می توان به موارد زیر اشاره نمود :

– سود محقق شده در سه ماهه نخست امسال نسبت به سه ماهه سال 92 دارای رشد 100 درصدی می باشد طوری که از مبلغ 228  ریال به 449 ریال افزایش یافته است .سود عملیاتی نیز در مقایسه با 3 ماهه سال 92 ، 56 درصد رشد داشته و از 466 ریال برای هر سهم به 729 ریال رسیده است. زیان غیر عملیاتی هم با 17 درصد رشد  از 238 ریال زیان به 280 ریال زیان افزایش یافته است .

– فروش خالص برق نسبت به سه ماهه 92 ، رشد 36 درصدی داشته است . طوری که از مبلغ 635,624 میلیون ریال به مبلغ 863,246 میلیون ریال رسیده است . علت این رشد ناشی از افزایش نرخ تورم بر مبنای شاخص بهای مصرف کننده (cpi ) بانک مرکزی و نوسانات نرخ ارز مبادله ای و نیز عمدتا نیاز شدید شبکه سراسری برق کشور به تولید حداکثری در سه ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه می باشد .

فاذر در جدیدترین پیش بینی منتهی به 93/12/29 سود هر سهم خود را به مبلغ 255 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( 186 ریال ) با افزایش 37 درصدی همراه بوده است علت تغییر پیش بینی عایدی هر سهم از 186 ریال به 255 ریال بابت اجرای عملیات قراردادهای جدید منعقد شده در سال 1393 میباشد که در پیش بینی قبلی لحاظ نشده بود .

در گروه بیمه ای عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر نرخ گذاری در بیمه شخص ثالث رقابتی شود، شاهد افزایش نرخ نخواهیم بود. سید ناصر، موسوی لارگانی درباره نرخ گذاری دولتی بیمه شخص ثالث اظهار کرد: اگر نرخ گذاری رقابتی شود، نه تنها ما افزایش نرخ نداریم؛ بلکه شاید کاهش قیمت نیز داشته باشیم؛ چراکه یکی از مشکلات کشور ما این است که کارهایمان رقابتی نیست و اگر شرکت‌های بیمه در تعیین قیمت‌ها با هم رقابت کنند بهتر است و اگر دولت زمینه را برای رقابتی شدن مساعد کند قطعا قیمت‌ها کاهش می‌یابد

همچنین عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با تشریح دلایل تحقیق و تفحص مجلس از صنعت بیمه ،گفت: مشخص شدن نرخ بازده سبد های سرمایه گذاری شرکت های بیمه و همچنین شفافیت در موضوع پرونده تخلف شرکت بیمه ایران از دلایل مهم تحقیق وتفحص از صنعت بیمه کشور است.

روند معاملات این گروه جر بیمه میهن که با صف خرید به کار خود خاتمه داد ، منفی بود و با اقبال خوبی همراه نگشت.

در گروه فولادی، معدنی و فلزی،  معاون بهره برداری شرکت ذوب اهن اصفهان گفت تولید محصولات شرکت ذوب آهن اصفهان امسال بیش از یک و نیم برابر افزایش یافته است ایشان افزودند چهارماهه نخست امسال یک میلیون و 256 هزار تن آگلومره در واحد آگلومراسیون این شرکت تولید شد که این میزان یک ونیم برابر بیشتر ازمدت مشابه پارسال است . آقای افضلی خاطرنشان کردند : در واحد فولادسازی این شرکت نیز 935 هزارو 300 تن فولاد خام تولید شد که این میزان 159 درصد بیشتر از چهار ماهه نخست پارسال است .

شرکت زرین معدن آسیا در حالی پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را بدون تعدیل مبلغ 772 ریال اعلام کرد که توانسته است تنها 14 درصد این پیش بینی که معادل 107 ریال می باشد را در 3 ماهه نخست سال مالی پوشش دهد. لازم به ذکر است که روند تولید وبالطبع روند فروش محصولات تولیدی این صنعت بصورت نیمه فصلی می باشد و در مقایسه بامدت مشابه سال قبل گویای این مطلب بوده که عمده تولید در سه ماهه اول نسبت به کل سال کاهش داشته و لیکن در اواسط سال تعدیل و تکمیل می شود

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1393/04/29  افزایش سرمایۀ کنور از مبلغ 50625 میلیون ریال به‌مبلغ 202500 میلیون ریال ( از محل سود انباشته مبلغ 151875 میلیون ریال، ) در تاریخ 1393/05/06 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است .

در سایر نمادها و گروه ها :

 در گروه لاستیک و تایر سازی : پاسا با سرمایه جدید 80 میلیارد ریالی موفق به پیش بینی سود 3233 ریالی برای سال مالی 1393 شده است و در سه ماهه توانسته است فقط معادل 2 درصد این عدد یعنی 72 ریال پوشش سود داشته باشد، اصلی ترین مورد پایین بودن رقم فروش به دلایل ذیل می باشد :

الف – آغاز فروش سال 1393 از 27 فروردین ماه شروع گردیده که در واقع رقم فروش مربوط به ماههای اردیبهشت و خرداد می باشد و پایان مدت تصدی اعضاء هیئت مدیره و تغییر آنها بی تاثیر در این امر نبوده و واحد فروش مطمئن هستند که تا پایان شهریور ماه به رقم بودجه خواهند رسید .

ب – بعلت فروش فصلی شرکت وضعیت کشش بازار معمولا” در فصل بهار پایین می باشد .

2- پایین بودن سود هر سهم به دلیل پرداخت مبلغ 50.4 میلیارد ریال بابت هزینه های مالی ( در بودجه سال 1393 هزینه مالی 230 میلیارد ریال دیده شده به جهت وامهای درازمدت )

پکرمان در جدید ترین پیش بینی 3 ماهه، سود سال مالی 93 را با 22 درصد تعدیل مثبت از 1514 ریال به 1849 ریال افزایش داده است. همچنین لازم به ذکر است که شرکت در 3 ماهه نخست سال مالی توانسته است 449 ریال این پیش بینی که معادل 24 درصد می شود را محقق کند.

دلایل تعدیل اخیر از سوی شرکت بشرح زیر اعلام گردیده است :

عمدتا ناشی از افزایش نرخ فروش بمیزان 1/8 درصد, کاهش نرخ مواد بمیزان 4 درصد و کاهش هزینه های مالی بمیزان 3/7 درصد می باشد

مبلغ 30 ریال سود محقق شده کاذر در سه ماهه نخست سال مالی می باشد . شرکت مذکور در جدیدترین پیش بینی ، سود سال مالی 93 را مبلغ 582 ریال اعلام کرده است که نسبت به گذشته تغییری نکرده است بر این اساس شرکت توانسته است تنها 5 درصد از سود پیش بینی شده را در 3 ماهه پوشش دهد. مطابق فرم صورتهای مالی آتی برای سال مالی منتهی به 29/12/93 شرکت هزینه های انرژی را شامل مبلغ 9726 میلیون ریال بابت میزان 9642 (مگا وات ساغت ) برق و مبلغ 41.328 میلیون ریال بابت میزان35207 (هزار متر مکعب )مصرف گاز برآورد نموده است . نماد مذکور امروز در قیمت 603 تومان بازگشایی شد .

شیشه همدان ( کهمدا ) اولین پیش بینی سود سال مالی منتهی به خرداد 94 را با سرمایه جدید 288،000 میلیون ریال مبلغ 1،285 ریال اعلام نموده است . که نسبت به سال مالی گذشته تنها 7 درصد رشد نموده است. شرکت پیش بینی منابع و مصارف ارزی خود را برای سال مالی منتهی به 31/03/94شامل فروش صادراتی به مبلغ 1.547.233 دلار با نرخ هر دلار 30.000ریال و خرید لوازم یدکی و قطعات به مبلغ 432.710 یورو با نرخ هر یورو 35.137 ریال اعلام نموده است.

وتوشه در جدید ترین پیش بینی 3 ماهه، سود سال مالی 93 را با 16 درصد تعدیل مثبت از 613 ریال به 710 ریال افزایش داده است. همچنین لازم به ذکر است که شرکت در 3 ماهه نخست سال مالی توانسته است 195 ریال این پیش بینی که معادل 27 درصد می شود را محقق کند. همچنین مطابق مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 02/03/92، سرمایه شرکت از مبلغ 300 میلیارد ریال به مبلغ 630 میلیارد ریال از محل سود انباشته افزایش یافت.

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی) در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 10000 میلیارد ریال به مبلغ 26000 میلیارد ریال معادل 160 درصد از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها افزایش دهد که در اطلاعیه صدور مجوز افزایش سرمایه منتشر شده از سوی اداره نظارت بر انتشار و  ثبت اوراق بهادار سرمایه ای، افزایش سرمایه 64 درصدی از محل مذکور بلامانع دانسته شده است.حکشتی از ابتدای ساعات معاملات داری صف خرید بود و تا پایان بازار توانست صف خریدش را حفظ نماید و به قیمت 447 تومان برسد.

 شرکت شهد با نماد قشهد قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ 33 میلیارد ریال به مبلغ 66 میلیارد ریال معادل 100 درصد از محل سود انباشته افزایش دهد./پرشین تحلیل

برچسب‌ها: بورس پس از معاملات

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب