پیشنهاد نیلی برای خروج بنگاه‌ها از رکود

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

طلا نیوز: مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: برای ایجاد نقدینگی در بنگاه‌ها بهینه‌سازی انرژی، صادرات غیرنفتی، رونق در مسکن و بازار نفت و پتروشیمی ضروری است.

مسعود نیلی ظهر امروز در جمع هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: دولت می‌خواهد مطالبه اجتماعی شکل بگیرد و چند تصمیم مهم را اعلام کند، تا مورد نقد قرار بگیرد و با اجماع و خرد جمعی به نتیجه معقولی برسد، در همین راستا هفته آینده همایشی در راستای بسته خروج از رکود غیر تورمی برگزار می‌کند که چند وزیر، مدیران میانی دولت و صاحبنظران نیز در آن حضور خواهند داشت.

 

وی در مورد وضعیت رکود در کشور خاطرنشان کرد: رکود متعارف همیشه سمت تقاضاست و از آنجا شروع می‌شود که واحدهای تولیدی اجناس‌شان در انبار انباشته شده و از طرف دیگر در سمت تقاضای مصرف کننده تقاضایی وجود ندارد. تولیدکننده و واحدهای تولیدی جنسشان در دستشان می‌ماند و هنگام فروش قیمت‌ها کاهش می‌یابد و در عین حال هزینه‌های واحدهای تولیدی نیز بالا رفته، در حالی که افزایش قیمتی صورت نگرفته است و این آغاز شکل‌گیری مسئله‌ای است به نام رکود غیر تورمی است. اگرچه بسیار سخت و عمقی است، اما سیاستگذاری برای حل آن سخت نیست.

 

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با مقایسه وضعیت اقتصادی کشورهای صنعتی و آمریکا تصریح کرد: اقتصاد آمریکا ظرفیت خالی برای رشد اقتصادی ندارد و آنها مجبورند برای رشد اقتصادی به بحث بهره‌وری و تکنولوژی توجه کنند، در حالی که در کشورها برخلاف ایالات متحده ظرفیت‌های خالی زیادی برای رشد اقتصادی وجود دارد.

 

نیلی به سناریوهای پیش رو برای خروج از رکود غیر تورمی اشاره کرد و گفت: اگر دو سناریو در نظر بگیریم، یعنی اول اینکه رشد اقتصادی ما تا پایان سال 93 یک درصد باشد، برای اینکه در پایان امسال به سطح تولید ناخالص داخلی سال 90 برسیم باید سال آینده رشد اقتصادی ما 8.7 درصد باشد و اگر به طور خوش‌بینانه رشد اقتصادی ما تا پایان سال 93 ، 3 درصد باشد، برای اینکه به سطح تولید ناخالص داخلی سال 90 برسیم رشد اقتصادی تا پایان سال 94 باید 6.4 درصد باشد که اصلاً امکان‌پذیر نیست و این نشان می‌دهد که یک اتفاق (تحریم‌ها و سوء مدیریت در دولت قبل) چطور می‌تواند اقتصاد را گرفتار کند.

 

وی به این نکته تاکید کرد که در بسته مورد نظر ما تاکید بر این است که خروج از رکود تنها به معنی افزایش سطح تولید نیست، بلکه به معنای اشتغال بیشتر هم هست.

 

مشاور رئیس جمهور همچنین در مورد تورم گفت: در شرایط رکود عمیق و تورم بالا الزام می‌کند راه حل های ما بسیار ظریف باشد تا علاوه بر اینکه به تورم دامن نزنیم از رکود هم خارج شویم. چرا که معتقدیم اگر به رکود توجه نداشته باشیم، مسائل دیگری دامن‌گیر اقتصاد ایران خواهد شد.

 

به گزارش فارس، وی در پاسخ به انتقاد برخی کارشناسان مبنی بر اینکه بسته حمایتی دولت برای خروج از رکود غیر تورمی کوتاه مدت است، خاطرنشان کرد: سمتی که در دست ما است کوتاه مدت است و اگرچه ممکن است خیلی از مسائل مهم کشور در آن نباشد، ولی هدف ما این بود که با این سند مسئله محور بتوانیم، از شرایط رکود آن هم در یک دوره کوتاه مدت خارج شویم، ولی ملاحظات میان مدت و بلند مدت هم در برنامه‌های توسعه‌ای در نظر می‌گیریم.

 

وی ادامه داد: منظور از رکود غیر تورمی این نیست که اصلاً تورمی در پی نداشته باشد، بلکه افزایش آن بسیار اندک خواهد بود، مانند جراحی که قبل و بعد جراحی تاکید دارد که بیمار نباید آب بخورد اکنون بنگاه‌ها به بانک‌ها می‌گویند به ما پول بدهید، در حالیکه نباید پول داد تا بیش از طرفیت تولید پول ایجاد شده ولی باز می‌بینیم بنگاه‌ها برای تامین نقدینگی کم می‌آورند و می‌خواهند پول قرض کنند و در نهایت این تورم ادامه دارد.

 

نیلی با بیان اینکه تجربه اثتصادی دنیا نشان داده که بسته حمایتی خروج از رکود حتماً غیر تورمی است، افزود: برای تحرک نقدینگی در بنگاه‌ها باید 4 پیشران را در نظر گرفت که بهینه‌سازی انرژی، صادرات غیر نفتی، رونق در بخش مسکن، رونق بازار در نفت، گاز و پتروشیمی از جمله آنهاست.

 

به گفته مشاوراقتصادی رئیس جمهور، دردولت جدید بانک‌ها بیشتر رویکردشان اصلاح محور و بازار سرمایه توسعه محور است.

 

وی گفت: مشکل بنگاه ما در یک فضای رقابتی حل می‌شود و این مسئله با بخش تخصیص اعتبار بسیار تفاوت دارد.

برچسب‌ها:

لینک کوتاه این مطلب برای به اشتراک گذاری: http://www.talanews.com/fa/6dfk

اخبار و مطالب مرتبط:

اخبار و مطالب گذشته:

اضافه کردن نظر

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب