بورس از نگاه همایون دارابی : ادامه بازار ضعیف بازار پس از تعطیلات

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس
بورس از نگاه همایون دارابی >>> ادامه بازار ضعیف بازار پس از تعطیلات

بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد تداوم ضعف در معاملات بود به گونه‌ای که برای دومین روز متوالی شاخص نزدیک به 3/0 درصد افت کرد.
در بازار دیروز شاخص کل با توجه به ضعف عمومی معاملات شاهد افت 203واحدی معادل 27/0درصد بود که این افت شاخص را به مرز 74هزار و 637واحد عقب راند. افت نمادهای عمده‌ای نظیر هلدینگ خلیج فارس، بانک‌های ملت و صادرات و کاهش قیمت نمادهای خودرویی از جمله ایران خودرو دلیل این کاهش بود.

در بازار دیروز معضل چند روز اخیر بازار یعنی حق‌تقدم‌های استفاده نشده سرانجام با ورود متعهد خرید اوراق حق‌تقدم استفاده نشده شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی به پایان رسید تا بیش از 540میلیون برگه حق‌تقدم این شرکت خریداری شود. در این میان اما ایران خودرو همچنان در انتظار معاملات 714میلیون برگه حق‌تقدم شرکت است.

در گروه بانکی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بانک‌های ملی، پارسیان و تجارت را دارای بیشترین معوقات بانکی اعلام کرد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرگزاری مهر، مدیر گروه بازارهای مالی مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به انتشار گزارش جدید این مرکز درباره معوقات بانک‌ها گفت: بر این اساس از مجموع 87 هزار میلیارد تومان معوقات تسهیلات غیرجاری بانک‌ها، بانک ملی با 13 هزار میلیارد تومان، پارسیان و تجارت نیز هر کدام با 11 هزار میلیارد تومان دارای بیشترین معوقات نظام بانکی کشور هستند.
در گروه شوینده‌ها دیروز خبرهای اولیه از موافقت دولت با افزایش قیمت محصولات این گروه خبر داد؛ گفته می‌شود دولت تا 8درصد رشد قیمت محصولات شوینده را پذیرفته است. در همین رابطه رضا صحرایی، رئیس انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اکوبورس، از تحقق افزایش نرخ شوینده‌ها تا پایان مرداد‌ماه سخن گفت.
صحرایی در رابطه با افزایش نرخ محصولات شوینده در سال جاری عنوان کرد: تلاش انجمن از ابتدای سال جاری تاکنون برای گرفتن مجوز افزایش نرخ محصولات بوده است اما به دلیل سیاست‌های انقباضی دولت در راستای ثبات قیمت‌ها تا پایان ماه مبارک رمضان و همچنین رقابت شدید شرکت‌ها در این صنعت امکان افزایش نرخ‌ها وجود نداشت.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون بهای تمام شده انواع محصولات شوینده بین 15 تا 20 درصد با توجه به نوع مواد مصرفی آنها افزایش یافته است. سیاست انجمن نیز بر ابن مبنا است که برای حفظ حاشیه سود شرکت‌های این صنعت، افزایش نرخ 15 درصدی در مواد شوینده و افزایش نرخ 20 درصدی در مواد آرایشی اعمال شود. در گروه تایرسازان نیز دیروز گفته می‌شود که نزدیک به 10درصد افزایش قیمت این محصول نیز ناشی از افزایش بهای مواد اولیه در بورس کالا پذیرفته شده است.
در گروه لبنیات رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران استان تهران گفت: کارخانه‌ها توجهی به مصوبه ستاد تنظیم بازار ندارند و جای تعجب است که چرا سازمان حمایت سکوت کرده و از تولیدکننده دفاع نمی‌کند.
سید‌احمد مقدسی در ادامه افزود: متاسفانه کارخانه‌ها هنوز زیر بار اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار نرفته‌اند و می‌گویند ما قیمت فرآورده‌های لبنی را به دلیل سایر هزینه‌ها 15 درصد افزایش داده ایم و اگر دولت می‌خواهد شیرخام را به نرخ 1440 تومان از دامداران خریداری کنیم باید اجازه افزایش 15 درصدی مجدد این فرآورده‌ها را به ما بدهد. مقدسی با بیان اینکه در استان تهران یکی دو کارخانه شیر را به نرخ 1200 تومان خریداری می‌کنند، گفت: این کارخانه‌ها نیز قبلا 1160 تومان برای خرید شیر می‌پرداختند که با توجه به این مساله تنها 40 تومان(5/3 درصد) این محصول را گران کرده‌اند.
در گروه فلزی، دیروز سازمان خصوصی‌سازی هویت خریداران سه شرکت فولاد آذربایجان، طرح فولاد میانه و نیروگاه سلطانیه زنجان را منتشر کرد. بر‌اساس این گزارش؛ شرکت فولاد آذربایجان توسط شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر(سهامی خاص) خریداری شده، طرح فولاد میانه توسط شرکت گروه مالی ملت آگهی و نیروگاه واگذار شده سلطانیه زنجان توسط شرکت بازرگانی همگامان گسترش تجارت پردیس ایرانیان(سهامی خاص) خریداری شده است.
در گروه خودرویی دیروزاعلام شد در ۴ ماه امسال ۳۲۷هزار و ۶۷۲ دستگاه انواع خودرو تولید شد که این رقم در مقایسه با ۴ ماه نخست سال ۹۲ رشد 75درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش «شاتا» در چهارماه امسال تولید خودروهای سواری با رشدی معادل 2/75درصد نسبت به چهارماه نخست سال گذشته به تعداد 279هزار و 739دستگاه رسیده است.
در گروه پتروشیمی دیروز معامله‌گران شاهد سخنان معاون وزیر نفت در بخش پتروشیمی بودند؛ پیوندی راهبرد امروز صنعت پتروشیمی را تولید پروپیلن برای توسعه صنایع پایین دست اعلام کرد و افزود: پایین دست اتیلن و محصولات وابسته به آن به اندازه کافی رشد کرده است، اما به علت کمبود پروپیلن، صنایع پایین‌دستی وابسته به آن رشد نکرده است. در گروه برقی یک مقام مسوول در وزارت نیرو با بیان اینکه ۱۹ نیروگاه جدید برق به بخش خصوصی واگذار می‌شود جزئیات واگذاری اقساطی نیروگاه‌ها به بخش خصوصی را تشریح کرد و گفت: هیچ نیروگاهی بابت رد دیون دولت واگذار نخواهد شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، بهمن‌الله ‌مرادی درباره آخرین وضعیت واگذاری نیروگاه‌های برق کشور به بخش خصوصی گفت: وزارت نیرو براساس اصل ۴۴ قانون اساسی مقرر است تعداد ۴۴ نیروگاه را به بخش خصوصی واگذار کند.

مشاور مدیرعامل توانیر با اعلام اینکه تاکنون ۲۵ نیروگاه برق به بخش خصوصی واگذار شده است، تصریح کرد: علاوه بر این مراحل واگذاری ۱۹ نیروگاه دیگر نیز در دست اقدام بوده که به محض آماده‌سازی و قیمت‌گذاری توسط هیات واگذاری، این نیروگاه‌ها نیز در اختیار بخش خصوصی قرار خواهند گرفت. این مقام مسوول اسامی برخی از این نیروگاه‌ها را شامل نیروگاه شهید کاوه، یزد، صوفیان، قائن، حصار، کنگان، زرند کرمان، بیستون، سهند، خلیج فارس، شیروان، کرمان، منجیل، لوشان، شهیدرجایی، شهید مفتح، اصفهان و کنارک عنوان کرد و افزود: این نیروگاه‌ها در مجموع دارای نزدیک به ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت به مبلغ برآوردی ۱۸ هزار میلیارد تومان هستند.

وی با تاکید بر اینکه روش واگذاری این نیروگاه‌ها به بخش خصوصی با یک تفاوت، تقریبا همانند روش گذشته خواهد بود، اظهار کرد: در گذشته بحثی به نام رد دیون مطرح بود که در آن دولت دیون خود را با این واگذاری‌ها تهاتر می‌کرد اما در روش کنونی رد دیون وجود ندارد. مشاور مدیرعامل توانیر با یادآوری اینکه تمامی واگذاری‌ها اگر به‌صورت شرکت‌های ماده ۲۷ باشند، ازطریق فرابورس و اگر به‌صورت واگذاری اموال و دارایی‌ها باشند، ازطریق مزایده انجام می‌پذیرد، بیان کرد: از ۱۹ نیروگاه یادشده، سه نیروگاه خلیج فارس، شیروان و کاوه در دست ارزیابی است.

مرادی با بیان اینکه نیروگاه ۶۰مگاواتی برق منجیل نیز به قیمت مصوب ۴۲۰ میلیارد تومان از سوی هیات واگذاری ازطریق فرابورس عرضه خواهد شد، خاطرنشان کرد: معمولا ۱۵ تا ۲۰ درصد مبالغ تعیین ‌شده برای نیروگاه‌ها به‌صورت نقدی پرداخت می‌شود و بقیه به‌صورت اقساط سه تا پنج ساله توسط مالکان به دولت پرداخت خواهد شد. در گروه معدنی رئیس انجمن سنگ‌آهن در گفت‌وگو با بورس‌نیوز ضمن بیان مطالب فوق اظهار کرد: در حال حاضر عمق اکتشافات در معادن ایران 30 تا 50 متر است و اگر بتوانیم با یک توجیه علمی و منطقی همانند کشورهایی از جمله چین، اندونزی، برزیل و استرالیا عمق اکتشافات معادن را به 250 متر ارتقا دهیم این امکان وجود دارد که بیش از ظرفیت 6 میلیارد تن ذخیره‌سازی سالانه سنگ‌آهن انجام پذیرد.

اکبریان به قیمت جهانی سنگ‌آهن اشاره کرد و گفت: در حالی قیمت جهانی سنگ‌آهن پایین است که قیمت سنگ‌آهن با خلوص 61 – 60 در ایران با قیمتی در حدود 65 دلار محاسبه می‌شود. وی در خصوص شایعه به وجود آمده مبنی بر پرداخت عوارض صادراتی سنگ‌آهن از 60 درصد به 15 درصد فروش گفت: محاسبه 15 درصد عوارض فروش از درب کارخانه معدن تا حدودی منطقی به نظر می‌رسد ولی اگر 15درصد عوارض از قیمت فوب مدنظر باشد به هیچ وجه امکان‌پذیر نیست.

این مقام مسوول در ادامه خاطر‌نشان کرد: اداره عوارض باید عوارض را از سود فروش معدن محاسبه کند و هزینه‌ها و عوارضی که یک بار پرداخت شده است به طور مجدد هنگام فروش محاسبه نشود. اکبریان ادامه داد: اداره عوارض باید کل هزینه‌های سنگ‌آهن را کسر و از سود فروش اقدام به دریافت عوارض کند و همانند اداره مالیات نسبت به درآمد شرکت‌ها عوارض لازم را دریافت کند. در گروه تصفیه نفت با مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر لغو واریز سهم 26 درصدی توسعه ملی از صادرات شرکت‌های پالایشی، به نظر می‌رسد این میزان که از حساب‌های شرکت کسر شده مجددا به حساب شرکت واریز شد.

در همین راستا مدیر مالی شرکت پالایش نفت لاوان اظهار کرد: با مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر لغو واریز 26 درصد از صادرات شرکت‌های پالایشی به حساب صندوق توسعه ملی اما با توجه به ایجاد مشکلاتی که در خصوص ارسال نامه در این زمینه رخ داده است همانند سابق سهم صندوق از حساب‌ها کسر شده است که این مبلغ معادل 310 میلیارد تومان است.

عزیزی در ادامه گفت: با پیگیری‌های انجام شده برگشت 310 میلیارد تومان مذکور به حساب‌ها قطعی است و با برگزاری مجمع با سهامداران «شاوان» و همچنین با تاییدیه بانک مرکزی این سود به حساب سهامداران باز می‌گردد. وی گفت: با این اتفاق و رفع مشکل صورت‌های مالی سال 92 به بورس ارائه خواهد شد و سود هر سهم نیز با تعدیل مثبت به رقم 362 تومان خواهد رسید. عزیزی در پایان خاطرنشان کرد: شرکت پالایش نفت لاوان از بالاترین سودآوری در میان شرکت‌های پالایشی برخوردار است و در سال گذشته موفق شده در مقایسه با سایر شرکت‌های پالایشی سود سالانه خود را از محل درآمدهای عملیاتی تحقق کند.بازار دیروز بازاری منفی بود که در مجموع 270میلیارد تومان سهم در بورس و فرابورس معامله شد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب