افت و خیز شاخص در محدوده پایین

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

در بازار دیروز به رغم تلاش معامله‌گران مدافع برای جلوگیری از افت شاخص در نهایت شاخص با رقم 74هزار و 697 واحد عقب نشینی کرد تا همچنان بازار با کمبود نقدینگی مواجه باشد. در بازار دیروز توجه عمده معامله‌گران به سخنان دکتر طیب‌نیا در برنامه پایش شامگاه دوشنبه معطوف بود. در این برنامه وزیر اقتصاد در بیان آکادمیکی به تلاش برای تشریح برنامه خروج از رکود دولت پرداخت. وی به کاهش تورم 45 درصدی اقتصاد کشور در ابتدای فعالیت دولت یازدهم به زیر 15 درصد در تیر ماه سال جاری اشاره کرد و آینده روشن اقتصادی را به مردم نوید داد. طیب‌نیا با بیان اینکه کسب توفیق در کاهش تورم نقطه به نقطه از 45 درصد به زیر 15 درصد و ایجاد ثبات در نرخ ارز، طلا و بازار مسکن و سرمایه ظرف یک سال، رکوردی بی‌نظیر و کم سابقه در عرصه ملی و بین‌المللی محسوب می‌شود، افزود: البته باید توجه داشته باشیم که تمرکز دولت بر کنترل تورم و تلاش برای ایجاد ثبات از طریق اعمال انضباط شدید مالی به معنای بی‌توجهی آن به شرایط رکودی حاکم بر کشور نیست زیرا دولت معتقد است، مقابله با تورم و ایجاد ثبات در بازارهای مختلف، شرط لازم برای خروج از رکود است.

وی افزود: طبیعی است، در جامعه‌ای که قیمت ارزهای خارجی و نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی به علت وجود تورم، بالا است نمی‌توان توقع ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری در بازارها را داشت؛ به همین دلیل کنترل تورم پیش شرط اعمال سیاست‌های خروج از رکود محسوب می‌شود. در همین حال دیروز در رسانه‌های مختلف بحث نقد سخنان طیب‌نیا نیز مطرح بود. در مهم‌ترین‌ اظهار‌نظر اسدالله عسگراولادی در چهل و چهارمین نشست نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درخصوص بسته حمایتی دولت برای خروج از رکود تورمی اظهار کرد: اگرچه این بسته می‌تواند نقطه قوتی برای پویایی اقتصاد کشور باشد، اما در این بسته کلی‌گویی زیادی شده و حضور بخش خصوصی که بتواند اقتصاد فعلی را که 80 درصد آن در دست دولت است پویا کند، هنوز شفاف‌سازی نشده است. رئیس اتاق ایران و چین همچنین به این نکته اشاره کرد که در مورد صادرات غیر‌نفتی در بسته دولت کلی‌گویی شده، وضعیت مشوق‌ها روشن نیست و حضور ما در بازار هدف مشکلاتی دارد و با توجه به گفته رئیس‌جمهور، صادرات ما باید به مرز 70 میلیارد دلار برسد. راهکارهای رسیدن به این هدف نیز ارائه نشده است. در مسائل کلان دیگر موثر بر بازار، رئیس تیم ایرانی در مذاکرات کارشناسی گفت: زمان برگزاری مذاکرات کار‌شناسی قبل از برگزاری دور آتی مذاکرات هنوز مشخص نشده است.

در بازار دیروز در گروه پتروشیمی، هلدینگ نفت و گاز تامین همچنان مورد توجه بازار بود. جایی که انتظار می‌رود با توجه به نزدیکی زمان برگزاری مجمع این شرکت، تقسیم سود مناسبی در حد بیش از 80درصد سود شرکت صورت گیرد. گروه پتروشیمی پردیس نیز دیروز پس از تغییر سال مالی، اطلاعات مالی خود را منتشر کرد. شرکت پتروشیمی  پردیس با سرمایه‌ای معادل با 300 میلیارد تومان که به تازگی پایان سال مالی خود را از 30 آذر به 31 شهریور تغییر داده و برای هر سهم در دوره مالی 9 ماه منتهی به 30 شهریور 93 مبلغ 1.618 ریال سود خالص پیش‌بینی کرده و در دوره 6 ماهه 41 درصد از آن را محقق کرده است.

«شپدیس» برای 3 ماه باقی مانده از دوره 9 ماهه مالی سال 93 نرخ هر کیلو اوره داخلی را 6.125 ریال، هر تن آمونیاک 400 دلار و هر تن اوره صادراتی را 270 دلار در نظر گرفته است. همچنین یادآوری می‌شود این پتروشیمی برای سال مالی 94 نیز نرخ فروش هر کیلو اوره داخلی را 780 تومان و هر تن اوره صادراتی را 295 دلار لحاظ کرده است.

در گروه خودرویی، یک عضو شورای رقابت تاکید کرد که مردم نباید تاوان سوء‌مدیریت خودروسازان را بپردازند.

 وی اظهار کرد: خودرو‌سازان هنوز وام‌های دریافتی خود از بانک‌ها را پرداخت نکرده‌اند و بدهکار بانک‌ها هستند به همین دلیل این خلأ را می‌خواهند با افزایش قیمت خودرو پر کنند. در گروه تصفیه نفت، با برگزاری مجامع پالایشگاه‌ها انتظار برای بازگشایی نمادهای این شرکت‌ها در بازار وجود داشت. همچنین در این گروه سرمایه‌گذاری نفت با صف خرید همراه بود. دیروز معاون شرکت ملی گاز با اشاره به توافق وزارت نفت و وزارت اقتصاد و دارایی از خروج نام 40 شرکت‌ انتقال و پالایش و گاز استانی از لیست خصوصی‌سازی و سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی خبر داد. در گروه معدنی، 99/99درصد از سهام شرکت سنگ‌آهن شرق ایران به قیمت پایه هر سهم ۷۱ هزار و ۸۴۸ ریال امروز در بازار فرابورس واگذار می‌شود. این بلوک که به وکالت از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی امروز عرضه خواهد شد، از ارزش 92/6 میلیارد ریالی برخوردار است. قیمت پایه هر سهم 71 هزار و 848 ریال تعیین شده است.

در گروه غذایی، شرکت صنعتی بهشهر با سرمایه 102 میلیارد و 300 میلیون تومانی پیش‌بینی درآمد هر سهم در سال مالی منتهی به 30 آذر 93 را منتشر کرده است.

این شرکت روغنی برای هر سهم در سال مالی 93 مبلغ 1.268 ریال سود خالص پیش‌بینی کرده که در دوره 6 ماهه موفق به تحقق 54 درصد از این مبلغ شده است.

«غبشهر» گزارش اخیر خود را با تعدیل منفی 34 درصدی نسبت به گزارش قبل (مبلغ 1.928 ریال) به بازار ارائه کرده و علت این تعدیل وجود شرایط رقابتی است که شرکت به منظور حفظ سهم بازار مبالغی را به‌عنوان‌ تخفیف به مشتریان اعطا کرده است. براین اساس بودجه حاضر با توجه به شرایط فعلی بازار و تخفیفات جاری تنظیم شده است. در مجموع بازار دیروز، بازاری ضعیف بود که در آن حجم معاملات نیز با افت مواجه شده و به رقم 206میلیارد تومان در بورس و فرابورس رسید.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب