گزارش بورس یکشنبه 5 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس در معاملات امروز با افت محسوس 1349 واحدی روبرو شد و به کانال 72 هزار واحد سقوط کرد. بزرگان بازار بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشتند. نماد فارس با 286 و شبندر و فولاد به ترتیب با 177 و 113 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد وبصادر با 158 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات به 266.2 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات تاپیکو با 20.4 میلیارد تومان و وسینا با 17.7 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس نیز افت 21 واحدی شاخص را شاهد بودیم.ارزش کل معاملات این بازار نیز به 135.7 میلیاردتومان رسید.

پنجمین روز از ماه وسط پاییز با افت محسوس شاخص کل و قیمت ها همراه شد.آخرین اثرات گزارش های شش ماهه بر بازار منفی بوده است.تعدیل منفی ها در آخرین گزارش ها بیشتر شد و این عامل در کنار حواشی جدید برای پتروشیمی ها و پالایشگاهی ها فشار بر بازار را مضاعف کرده است.

اگر خاطرتان باشد زمانی که شاخص رشد پرشتابی داشت و بار اصلی این رشد را چند نماد انگشت شمار از جمله فارس، شبندر، شپنا، تاپیکو و برخی معدنی ها و فلزی ها بر عهده داشتند،اشاره کردیم که :

نکته ای که قبلا هم به آن اشاره کرده ایم بازهم تکرار می کنیم این است  که رشد شاخص بورس ما متاسفانه وقتی شدید باشد نشان از این است که چند شرکت بزرگ در چند روز با رشد قیمت روبرو شده اند و کمتر شاهد هستیم که رشد شاخص به واسطه رشد هماهنگ بازار در تمامی صنایع و گروه ها باشد. اقبال به هلدینگ های بزرگ پتروشیمی و سهام پالایشگاهی دلیل اصلی رشد شاخص بورس بوده است.

مسئولان بورسی در حالی کم کم از رشد شاخص بورس اظهار نگرانی می کنند که باید به چند نکته هم توجه داشته باشند. اول اینکه آیا این رشد شاخص با رشد قیمت همه سهام بورس هماهنگ است؟ مسلما خیر. در این شرایط که شاخص رشد پرشتاب و بی ترمزی  دارد صحبت از آن می شود که ریسک بازار بالا رفته است! این در حالی ست که بسیاری از سهام شرکت های بورسی رشدی نداشته اند و رشد عجیب و غریب شاخص نیز مربوط به تعدادی از سهام انگشت شمار بزرگ بورسی می باشد. پس بهتر است گفته شود ریسک برخی سهام شاخص ساز بورسی بالا رفته است.

حال که زمان افت شاخص می باشد ، همان نمادهایی که قبلا عامل رشد شدید شاخص بودند، امروز با کمک اکثریت نمادها از گروه های مختلف افت شاخص را رقم زده اند و متاسفانه در زمان استراحت های شدید این چنینی بیشتر نمادها از صنایع مختلف افت قیمت را تجربه می کنند.

امروز روزی بود که اکثر نمادها در بیشتر گروه ها افت قیمت را تجربه کردند که در بخش بررسی معاملات به همه گروه ها اشاره می کنیم. متاسفانه هر زمان پالایشگاهی ها با فشار فروش روبرو می شوند بازار نیز با موجی از عرضه ها مواجه می شود. در پالایشگاهی ها بازهم خبر جدید داشتیم که البته بازهم بی تحلیل و با هیجان به آن واکنش نشان دادند. گفته می شود بابت عوارض زیست محیطی قرار است 1 درصد از فروش آنها کاسته شود. در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی مجلس طرح اخذ عوارض یک درصدی مربوط به آلایندگی از پالایشگاه ها و پتروشیمی ها موضوع تبصره 1 ماه 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده بررسی و تصویب شد.

البته چون که پالایشی ها این موضوع را در بودجه خود لحاظ کرده اند اثری در سود آنها ندارد. در پتروشیمی ها هم چون حاشیه سود بالایی دارند این موضوع اثر جزئی و قابل چشم پوشی دارد.

در پتروشیمی ها بازهم موضوع نرخ خوراک پتروشیمی ها حاشیه ساز شده است. اصرار یکی از خبرگزاری ها بر افزایش نرخ خوراک با توجه به عقیده آن به رانت در این صنعت جالب می باشد. مصاحبه دیروز یک مسئول زیربط  در این خبرگزاری جالب بود. گفته می شود نرخ خوراک پتروشیمی ها به بیش از 10 سنت خواهد رسید ولی این نرخ برای گازی خواهد بود که برای تولید نهایی مصرف می شود و گازی که برای مصرف نهایی مصرف نشود همان نرخ فعلی خواهد بود یعنی 80 تومان! بحث تخفیف در خوراک مایع نیز جدی ست و گفته می شود شاید 15 درصد تخفیف برای خوراک مایع در نظر گرفته شود که این مهم شامل شازند، جم، فارس و شیران می شود. البته جم خوراک گازی هم دارد. برخی زیر مجموعه های فارس نیز خوراک گازی دارند.

این روزها زمزمه های افزایش نرخ سود بانکی نیز در بازار پیچیده است در صورت اعمال افزایش نرخ بهره بانکی به 25 درصد، ترس خروج نقدینگی‌ها از بازار سهام به بازار پول وجود دارد.

در اخبار حاشیه های بازار؛ در اخبار سیاسی به نوشته سایت مجلس در روز پنج شنبه، تهران درحال حاضر فعالیت های غنی سازی خود را تا مرز ۲۰ درصد متوقف کرده. سخنگوی کمیسیون امور خارجه مجلس، دراین خصوص گفت: “هیچ تولیدی انجام نمی شود، زیرا درحال حاضر نیازی به تولید اورانیوم ۲۰ درصد نیست.

در این حوزه موضوع پرواز ایران ـ آمریکا در حال پیگیری است و طرفین علاقمندی‌های خود را ذکر کرده‌اند، اما باید منتظر نتایج مذاکرات ۱+۵ بود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه پالایشی موضوع اخذ عوارض یک درصدی آلایندگی باعث افزایش فشار عرضه ها شد البته شرکت های گروه در صورت های مالی برای این موضوع ذخیره در نظر گرفته اند. دلیل اصلی افت این گروه گزارش های شش ماهه می باشد که مطابق با انتظارات نبوده است.

تمامی نمادهای گروه در پایان با صف فروش به کار خود خاتمه دادند. آخرین خبرها در مورد شراز نیز حاکی از آن است که این نماد زمانی بازگشایی خواهد شد که گزارش‌ عملکرد پیش‌بینی 6 ماهه به طور واقعی اعلام شود، چراکه مدیران این شرکت از احتمال تعدیل قابل توجه در آینده خبر داده‌اند.

در گروه پتروشیمی موضوع افزایش نرخ خوراک بار دیگر حاشیه ساز شده است. گفته می شود نرخ خوراک پتروشیمی ها به بیش از 10 سنت خواهد رسید ولی این نرخ برای گازی خواهد بود که برای تولید نهایی مصرف می شود و گازی که برای مصرف نهایی مصرف نشود همان نرخ فعلی خواهد بود یعنی 80 تومان! بحث تخفیف در خوراک مایع نیز جدی ست و گفته می شود شاید 15 درصد تخفیف برای خوراک مایع در نظر گرفته شود که این مهم شامل شازند،جم،فارس و شیران می شود.البته جم خوراک گازی هم دارد.برخی زیر مجموعه های فارس نیز خوراک گازی دارند.

شیمیایی ها و پتروشیمی ها اکثرا با افت قیمت و صف فروش روبرو شدند. شیران، شگل و پارس پامچال از مثبت های گروه بودند. شیران با توجه به مصاحبه اخیر مدیرعاملش مبنی بر واگذاری بلوک 16 درصدی اش توسط واتی و همچنین تعدیل مثبت در آینده با اقبال روبرو ست و در بازار منفی امروز نیز خوب معامله شد. شیران افزایش سرمایه نیز دارد و به همین دلیل با دید میان مدت و بلند مدت سهم ریسک کمی دارد.

پارسان افت بیش از 3 درصدی را تجربه کرد. شرکت در پرتفوی مهر ماه 82.4 میلیون سهم پتروشیمی شیراز ، 34.9 میلیون سهم شپدیس ،1.9 میلیون سهم زاگرس و 450 هزار سهم شاوان را از پرتفوی خود خارج کرده است و از این واگذاریها 121.6 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم 12 تومان بر سود هر سهم شرکت موثر می باشد. ناو سهم بر اساس آخرین اطلاعات 1435 تومان می باشد که قیمت فعلی سهم در محدوده ی 75 درصدی آن می باشد

تاپیکو با توجه به افت زیر مجموعه ها از جمله جم و مارون و دیگر زیر مجموعه ها به زیر 470 تومان رسید. سود شرکت در سال جاری به بیش از 100 تومان خواهد رسید.

فارس صف فروش داشت و فردا به کانال 1300 تومانی وارد می شود. خریدار اصلی سهم در معاملات روز گذشته صندوق نفت بوده است و مسلما با افت بیشتر خریدها در سهم نیز بیشتر خواهد شد. امروز نیز خریدار اصلی سهم حقوقی ها بودند.

در تجهیزاتی ها فاذر صف خرید داشت و سایر نمادها افت قیمت داشتند . حفاری که در شش ماهه پوشش قابل قبولی داشته است و توانسته بود از مقاومت 620 تومانی عبور کند با توجه به افت بازار در 618 تومان با صف فروش روبرو شد. حفاری سهم افزاد صبور می باشد و مسلما از لحاظ سود سازی نیز در سال جاری و به خصوص در سال آتی در شرایط خوبی قرار خواهد گرفت

صدرا با کولاکی که در افزایش زیان در  شش ماهه داشته بار دیگر صف فروش شده است تا نشان دهد قیمت 300 تومان قیمت منطقی برای سهم نیست

در الکترونیکی ها فقط رانفور صف خرید داشت و سایر نمادها افت قیمت را تجربه کردند. رانفور به تازگی سود خود را از 252 تومان به 300 تومان افزایش داده است.

رتاپ که به دو قیمت 680 تومان و 740 تومان به عنوان محدوده های حمایتی و مقاومتی واکنش نشان داده امروز و دیروز در برخورد به محدوده مقاومتی به تعادل رسید.

در ساختمانی ها ثشاهد، ثاخت و ثاباد مثبت بودند و سایر نمادها افت قیمت را تجربه کردند. ثشاهد بعد از تقسیم سود 26 تومانی در مجمع با قیمت 190 تومان به بازار بازگشت و با رشد قیمت همراه شد. شرکت پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی منتهی به 93/3/31 را بدون تعدیل مبلغ 413 ریال اعلام کرده است

بیمه ای ها تماما با افت قیمت به کار خود پایان دادند. بیمه ایران نیز از لیست تحریم ها در حال خارج شدن می باشد. بیمه پارسیان بعد از افزایش سرمایه بازگشایی شد. این بیمه ای نیز در شش ماهه تحول خاصی را شاهد نبودیم و به سود 37 تومانی دست یافته است

در این گروه بیمه پاسارگاد سود هر سهم خود را از 331 ریال به 521 ریال افزایش داده است. مهمترین دلایل انجام این تعدیلات شناسایی مبلغ 391ر242 میلیون ریال سود تسعیر ارز ناشی از تسعیر اقلام ارزی به نرخ مبادله¬ای و همچنین، افزایش ذخایر خسارت معوق سهم نگهداری به مبلغ 168ر54 میلیون ریال با توجه به روند اقلام مقایسه¬ای سال مالی 91 و روند عملکرد واقعی 6 ماهه نخست سال مالی 92 عنوان شده است.

در گروه حمل و نقل حتوکا مثبت بود و سایر نمادها افت قیمت داشتند. حتاید نیز برای تعدیل منفی بسته شد. زیان عملیاتی شناسایی شده در شش ماهه نشان داد که سود پیش بینی شده با کاهش محسوسی روبرو خواهد شد. در این شرکت فقط خبر لغو تحریم ها می تواند بار دیگر سهم را رشد دهد

در لیزینگی ها در غیاب ولساپا که برای تعدیل مثبت غیر عملیاتی متوقف می باشد همه نمادها از جمله ولغدر ،ولیز و ولصنم با افت قیمت روبرو شدند.

در بانکی ها به جز سمایه ،وپست و وسینا و البته وبصادر که بازگشایی شد سایر نمادها با افت قیمت به کار خود پایان دادند. جلسه امروز شورای پول و اعتبار و اخبار آن در مورد نرخ سود بانکی مهم می باشد.

بانک سینا معاملات پر حجمی داشت و از مقاومت 210 تومان عبور کرد و به سمت مقاومت های 220 و 250 تومان گام خواهد برداشت

در وپست ظاهرا قضیه افزایش سرمایه بار دیگر جدی شده است.

وبصادر بعد از افزایش سرمایه 152 درصدی و انتشار گزارش شش ماهه در قیمت 101 تومان بازگشایی شد و رشد بیش از 17 درصدی را تجربه کرد. در پایان نیز با 166 میلیون سهم معامله در 105 تومان با صف خرید مستحکمی روبرو شد.

در این گروه اخبار نسبتا مثبتی به گوش می رسد. احتمال افزایش نرخ سود بانکی به 25 درصد و لغو تحریمها از آن جمله اند. مدیرعامل بانک ملی نیز از برگزاری جلسات ویژه اقتصاد مقاومتی در دولت و جزئیات این جلسات خبر داده و با تأکید بر اینکه حل مشکلات تولید شتاب گرفته است‌، گفته: مذاکرات جدی برای لغو تحریم‌های بانکی انجام شده است.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد نیز درباره موانع کسب و کار در کشور از حبس نقدینگی در املاک و بی بهره بودن تولید از این نقدینگی خبر داده و گفته: با وزیر اقتصاد مذاکراتی داشته ایم که سرمایه بانک‌ها افزایش پیدا کند.

در سرمایه گذاری ها واتی باز گشایی شد و رشد 5 درصدی را تجربه کرد ولی در بیش از 700 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد. شرکت اگر بلوک شیران را عرضه کند رشد خوبی را تجربه خواهد کرد.

وتوسم در مهر ماه از فروش 70 میلیون سهم وبانک و فروش بخشی از شتران حدودا 24.5 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم مبلغ حدودا 8 تومان بر سود شرکت موثر می باشد. ناو سهم 365 تومان می باشد که قیمت فعلی سهم در محدوده ی 70 درصدی آن معامله می شود

وصنعت با توجه به افت ایران خودرو و برخی زیر مجموعه ها صف فروش تشکیل داد. شرکت سود خوبی در گزارش 9 ماهه داده ولی مجددا به قیمت های قبلی خود بازگشته است. بلوک 18.70درصدی  سهام شرکت سرامیک البرز به قیمت پایه هر سهم 2478 ریال شنبه 18آبان به صورت یکجا در بازار سوم فرابورس توسط شرکت عرضه می شود. بهای تمام شده هر سهم برای وصنعت 1207 ریال می باشد

وملی سود سال 92خود را باتعدیل مثبت بیش از 600 درصدی از 70 ریال به 527 ریال به ازای هر سهم افزایش داده است . شرکت دليل تعديل اخير را تغيير درسياست تقسيم سود شرکتهاي تابعه (کفش ملي 90% سودخالص) طبق مصوبه هيات مديره اعلام نموده است .که منجر به افزایش سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت از 1/7 میلیاردتومان به 13 میلیارد تومان شده است.

وصنا در 300 تومان حمایت شد. شرکت در دوره مهرماه از فروش سرمایه گذاری ها 4.4 میلیارد تومان سود کسب کرده است.

وگستر، وسکاب و وخارزم از مثبت های دیگر گروه بودند سایر نمادها افت قیمت را تجربه کردند

در گروه کانی های غیر فلزی کرازی با رشد تقاضا همراه شد و در پایان نیز صف خرید تشکیل داد. فردا سهم به مقاومت 320 تومان برخواهد خورد. کسرا بعد از مدت ها متعادل شد. شیشه همدان و کسرام نیز از مثبت های امروز بودند سایر نمادها از جمله کساپا،کمرجان،کپشیر،کاذر و کگاز نیز با افت قیمت مواجه شدند.

کاذر در گزارش شش ماهه همان سود قبلی یعنی 291 ریال را اعلام کرده و در شش ماهه نیز 56 درصد آن را پوشش داده است

در فولادی ها گزارش های شش ماهه مطابق با انتظاارت نبوده است. دو موضوع در مورد فولادی های مطرح است. یکی نرخ فروش  محصولات می باشد که از زمان تثبیت نرخ دلار تغییر زیادی را در نرخ های فروش نداشته ایم و شرکت هایی که نرخ فروش را در بودجه بالا دیده اند باید کمی نرخ ها را اصلاح کنند. یکی بحث افزایش مقداری فروش می باشد که تعدیل مثبت اصلی شرکت های این گروه نیز بیشتر به واسطه همین عامل خواهد بود. شرکت هایی که در شش ماهه دوم از لحاظ تولید و فروش رشد داشته باشند تعدیل سود بیشتری خواهند داد.

فولاژ بعد از تعدیل منفی باز گشایی شد و افت قیمتی بیش از 18 درصدی را تجربه کرد و در پایان به صف فروش نیز رسید. شرکت سود هر سهم سال مالی جاری خود را از 83 تومان به 52 تومان کاهش داده است و با تعدیل منفی 37 درصدی روبرو شده است. در شش ماهه نیز 20 درصد سود خود را پوشش داده است ( معادل 106 ریال) در شش ماهه سال قبل 374 ریال پوشش داده بود. دیروز در گزارش روزانه اشاره کردیم که شایعات حاکی از تعدیل منفی شرکت می باشد

کاهش در فروش و افزایش در بهای تمام شده علت اصلی تعدیل منفی در شرکت می باشد

شرکت در این دوره 49 درصد مقدار تولید و 40 درصد مقدار فروش پیش بینی شده را محقق کرده است. نرخ فروش محصولات در بودجه نیز نسبت به پیش بینی قبلی کاهش داشته است. نرخ فروش مهندسی و صنعتی در پیش بینی قبلی 2000 تومان بوده است که در این پیش بینی به 1903 تومان کاهش پیدا کرده است در شش ماهه واقعی نیز 1889 تومان فروخته است.

نرخ فروش محصولات آلیاژی در پیش بینی قبلی 2574 تومان بوده که در پیش بینی جدید به 2523 تومان کاهش پیدا کرده است.فروش در شش ماهه واقعی نیز با نرخ 2400 تومان بوده است.

نرخ فروش محصولات ساختمانی نیز در پیش بینی قبلی 1960 تومان بوده است که البته در پیش بینی جدید به بیش از 1770 تومان رسیده است.در شش ماهه واقعی نیز 1802 تومان فروخته است.

ذوب آهن بار دیگر به زیر 400 تومان رسید. سهم مقاومت سرسختی در 420-425 تومان دارد و اگر این محدوده را رد کند می تواند رشد بیشتری داشته باشد

در خودرویی ها فشار عرضه ها را شاهد بودیم. خپارس گزارشی بسیار ضعیف داده و مشمول ماده 141 قانون تجارت شده است. شرکت افزایش سرمایه دارد ولی اگر قیمت سهم زیر 100 برسد این مجوز به شرکت داده نخواهد شد

خساپا هم افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها دارد.

در این گروه وزیر صنعت، معدن و تجارت از صدور مجوز افزایش قیمت خودرو خبر داده و گفته: از این پس ارز خودرو با ارز آزاد محاسبه خواهد شد.وی گفته مردم منتظر کاهش میلیونی قیمت خودرو نباشند، چرا که از این پس ارز خودرو با ارز آزاد محاسبه خواهد شد. البته به خودروسازان گفته ایم که قیمت خودرو را زیاد افزایش ندهند و برهمین اساس، مختصر تغییراتی در قیمت خودرو خواهیم داشت. نعمت زاده در عین حال اعلام کرده: شورای رقابت چند روز مهلت خواسته است تا قیمت‌ها را براساس ارز آزاد محاسبه کند.

در سایر نمادها و گروه ها

در سیمانی ها سه نماد سقائن، سیلام و سبجنو رشد قیمت داشتند و سایر نمادها با افت قیمت همراه شدند

در دارویی ها 6 نماد رشد قیمت داشتند و بقیه نمادها افت قیمت را تجربه کردند. در این گروه دتولید سود خود را از 184 تومان به 222 تومان افزایش داده است و 57 درصد آن را نیز در شش ماهه پوشش داده است. دلیل تعدیل مثبت کاهش بهای تمام شده و برخی هزینه ها بوده است

در معدنی ها کنور مثبت و بود سایر نمادها افت قیمت داشتند. کنور با توجه به طرح های توسعه مهمی که دارد شرایط خوبی برای افزایش سود اوری دارد

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: از شورای اقتصاد هم خواسته‌ایم انحصاری بودن صنعت خودرو و اختیار قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت را لغو کند.

در قندی ها قشرین و قنیشا و قچار در آخرین قیمت رشد قیمت داشتند. در این گروه قزوین سود خود را از 31 تومان به 36 تومان افزایش داد و 96 درصد آن را در این دوره پوشش داده است. این شرکت بخش مهمی از شکر خود را تولید کرده و به فروش رسانده است و پوشش 96 درصدی نیز به معنای این نیست که در شش ماهه دوم نیز همین مقدار را پوشش می دهد

در این گروه قنقش نیز سود خود را از 1049 ریال به 1099 ریال افزایش داده است

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب