تحلیل و بررسی سودآوری شفن در سال 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
پتروشیمی فن آوران

بررسی سودآوری پتروشیمی فن آوران در سال جاری

شركت پتروشيمي فن آوران در تاريخ 8/2/77 تاسيس شده است. فعاليت اين شركت در زمينه احداث، راه اندازي و بهره برداري واحدهاي متانول، اسيد استيك و منواكسيد كربن به منظور صادرات، استفاده در صنعت پتروشيمي و صنايع پايين دستي می‌باشد.

محصولات شرکت متانول، اسید استیک، منوکسید کربن و هیدروژن است که مهمترین آنها متانول می‌باشد. متانول 75 درصد از وزن تولید و حدودا 84 درصد از کل مبلغ فروش شرکت را تشکیل می‌دهد که عمده آن نیز صادراتی ست. شایان ذکر است محصول اسید استیک شرکت نیز از همین محصول متانول تولید شده و به فروش می‌رسد.

پوشش خوب تولید در سه ماهه و ثبت رکورد تولید ماهانه نشان از استارت شرکت برای ثبت سالی درخشان می باشد.شایان ذکر است رکورد تولید ماهانه سه محصول متانول، اسید استیک و منواکسیدکربن تیر امسال در شرکت پتروشیمی فن آوران شکسته شد.
این رکورد بیشترین مقدار تولید در یک ماه  از ابتدای راه اندازی مجتمع پتروشیمی فن آوران تاکنون بوده است.ماه گذشته واحد متانول با تولید ٨٧٨١٠ تن، واحد منواکسید کربن با تولید ١٠٠١٢ تن و واحد اسید استیک با تولید ١٤٢٤٣ تن محصول توانستند رکورد تولید را در این شرکت ارتقا دهند که در ١٠ سال گذشته بی سابقه بوده است.می توان امیدوار بودکه با استمرار روند موفق تولید و در صورت عدم قطعی ناخواسته گاز خوراک در فصول سرد سال، بتوان رکورد حائز اهمیتی را در تولید سالانه شرکت ثبت کند.

قصد داریم در گزارش پیش رو بدون تغییر در میزان تولید محصولات و مشابه با آنچه در بودجه دیده می شود، به برآورد سود هر سهم شرکت در سال جاری بپردازیم.

جدول زیر مقایسه میزان تولید و فروش و مبلغ فروش و نرخ‌های فروش سال 92 با بودجه 93 را نشان می دهد.

تحلیل بنیادی شفن

shfan-2

در جدول بالا مقدار فروش محصولات در نه ماهه باقی مانده از سال را مطابق با آنچه که خود شرکت پیش بینی نموده است لحاظ کرده‌ایم.

شرکت متانول خود را در سه ماهه اول واقعی در هر تن با نرخ 339 دلار و دلار 3232 تومان فروخته است و برای 9 ماه باقی مانده از سال متانول را 400 دلار و دلار را 2650 تومان لحاظ کرده است. معمولا و طبق آنچه که در سال‌های قبل هم مشاهده کرده‌ایم نرخ متانول در نیمه دوم سال و با افزایش سرما با افزایش روبرو می‌شود و به نظر می‌رسد امسال هم شاهد رشد خوبی در نرخ متانول باشیم. با رعایت احتیاط برای 9 ماه باقی مانده از سال دو نرخ 380 و 400 دلار را برای متانول لحاظ کرده و نرخ تسعیر ارز را هم 3100 تومان در نظر گرفته ایم.
همانطور که مشاهده‌می کنید :

در حالت اول : با متانول 380 دلاری و دلار 3100 تومانی می‌تواند به فروش 1138 میلیارد تومانی

در حالت دوم: با متانول 400 دلاری و دلار 3100 تومانی می‌تواند به فروش 1169 میلیارد تومانی دست یابد. بودجه شرکت حدودا 1000 میلیارد تومان می‌باشد.

شایان ذکر است نرخ اسید استیک در برآورد مذکور همان نرخی صادراتی شرکت یعنی 558 دلار لحاظ شده است و نرخ فروش متانول داخلی را نیز همانند نرخ سال 92 در نظر گرفته‌ایم.

بررسی بهای تمام شده :

حدودا 53 درصد از بهای تمام تمام شده شرکت مربوط به مواد مستقیم ( مصرف گاز طبیعی  و گاز سوخت به همراه دی اکسید کربن) می‌باشد. افزایش نرخ گاز طبیعی به 13 سنت و گاز سوخت به 132 تومان در هر متر مکعب باعث رشد چشمگیر بهای تمام شده شرکت در سال 93 نسبت به سال 92 شده است.

در جدول زیر ترکیب مواد مستقیم مصرفی ( گاز طبیعی ،سوخت و دی اکسید کربن ) نشان داده شده است. نرخ خرید گاز طبیعی در سه ماهه اول واقعی 93 مبلغ 3745 ریال  نرخ گاز سوخت 1449 ریال در هر متر مکعب بوده است و برای 9 ماه آتی نیز همین نرخ‌ها توسط شرکت در نظر گرفته شده است.

ما در این گزارش برای برآورد نرخ‌های 9 ماه آتی سال مالی ،نرخ گاز طبیعی را همان نرخ مصوب یعنی 3745 ریال و نرخ سوخت را نرخ 1320 ریال لحاظ می‌کنیم. نرخ سوخت اخیرا 132 تومان تصویب شد.

اما دی اکسید کربن شرکت از مارون تهیه می‌شود. در مجمع شرکت که در تاریخ 18 تیر ماه سال جاری برگزار شد عنوان شد که هر تن دی اکسید کربن را 27.5 دلار ( با دلار مبادلاتی) یعنی 729 ریال در هر کیلو خریداری می‌کند که ما نیز در برآورد خود همین نرخ را لحاظ کرده‌ایم. بر همین اساس و در کل مبلغ مواد مستقیم برآوردی ما از مبلغ بودجه 27.1 میلیارد تومان بیشتر خواهد شد.

تحلیل بنیادی شفن

صورت سود و زیان:

تحلیل بنیادی شفن

 همانطور که ملاحظه می‌کنید بدون تغییر در میزان تولید و فروش بودجه سال 93 و در دو سناریو :

در حالت اول : متانول 380 دلاری و دلار 3100 تومانی

حالت دوم: با متانول 400 دلاری و دلار 3100 تومانی

شرکت می‌تواند سود هر سهم 444 تومانی خود را به 559 تا 591 تومان هم افزایش دهد و با تعدیل مثبت 29 تا 33 درصدی همراه شود. با این حال این سود از سود سال 92 شرکت کمتر خواهد بود.

شایان ذکر است در برآورد فوق هزینه‌های عمومی و اداری که هزینه‌های حمل نیز در آن گنجانده شده است را بدون تغییر نسبت به بودجه در نظر گرفته‌ایم. میانگین نرخ حمل متانول و اسید استیک صادراتی شرکت 60 دلار می‌باشد.

بررسی سودآوری پتروشیمی فن آوران (شفن) در سال جاری، گردآوری توسط بورسینس

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: تحلیل بنیادی رایگان سهام, شفن

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب