خلاصه اخبار بورس شنبه 18 مردادماه / معاملات کسل کننده و کم حجم

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخباری از بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، امررز شاخص کل بورس با 215 واحد کاهش به رقم 74،398 واحد رسید . نمادهای  وپاسار با 69 واحد، اخابر با 36 واحد و وپارس با 31 واحد  بیشترین تاثیر منفی و نمادهای رمپنا با 53 واحد، تاپیکو با 26 واحد و شبهرن با 17 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند.

ارزش کل معاملات در بازار امروز به رقم 107.1 میلیارد تومان رسید . نمادهای خودروح با 14.2 میلیارد تومان و مپنا با 7 میلیارد 7 میلیارد تومان  دارای بیشترین ارزش معاملات بودند .

در بازار فرابورس نیز شاخص ایفکس همچون هفته گذشته تغییری نداشت و همان رقم 791 واحد را تجربه کرد. نمادهای  خراسان و شپاس بیشترین تاثیر منفی و نمادهای بمپنا و ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش کل معاملات در این بازار به رقم 41.1 میلیارد تومان رسید.

اولین روز کاری را همچون هفته گذشته کسل کننده و کم حجم نظاره کردیم. هر چند شاخص کل برای دقایقی با رشد اندکی همراه شد ولی همان طور که به پایان بازار نزدیک تر می شدیم عرضه بر تقاضا غلبه کرد و توانست باعث افت شاخص کل شود. در گزارشات قبلی هم اشاره کردیم که بازار به دنبال محرکی برای رشد خود می گرد . از مذاکرات روز گذشته هم خبر خاصی مخابره نشد که بتواند باعث رشد بازار شود.

کارشناسان تا زمان بعدی مذاکرات که در شهریور ماه می باشد و گزارشات 6 ماهه بازار را همچنان نوسانی پیش بینی می کنند و انتظار رشد زیادی از بازار سرمایه ندارند. البته آنچه مهم است به هیچ عنوان نباید از اخبار اقتصادی و سیاسی علی الخصوص اخبار داخلی غافل شد چرا که همان طور که استحضار دارید قرار است بسته اقتصادی دولت در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد و این مهم می تواند باعث شفافیت بیشتر این بسته شود چرا که نماینگان حتما با جرئیات بیشتری تصمیم به تصویب این بسته اقتصادی خواهند گرفت.

در کل وضعیت داخلی اقتصاد در وضعیت مناسبی قرار گرفته و بازار سرمایه دیر یا زود رشد منطقی خود را پیدا خواهد کرد و شاهد یک ثبات نسبی در وضعیت اقتصاد ایران خواهیم بود . سخنان رئیس جمهور در مورد وضعیت فعلی نیز قایل توجه بود که در بخش اخبار اقتصادی توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

از مهم ترین اخبار اقتصادی داخلی می توان به سخنان انتقادی دکتر روحانی اشاره کرد، «تحت نام دور زدن تحریم‌ها، نفت را دادند به عده‌ای، بردند و خوردند و عملا ملت ایران را دور زدند»، اين اظهارات انتقادي حسن روحاني است كه از ضرورت «آگاهي مردم» درباره آنچه «در سال‌های گذشته بر آنها گذشته است» سخن گفت. ایشان همچنين با طرح اين سوال كه «مگر می‌توان فساد غرق شده سال‌های پیش را با سر و صدا شست»، تاكيد كرد: «آنها باید بیایند و پاسخ دهند.» رئيس‌جمهوري علاوه‌بر آنكه گفت: ‌«قصد دعوا با کسی را نداریم»، توضيح داد: «اما باید مردم بدانند که در سال‌های گذشته بر آنها چه گذشته است . »

و بشنویم از جزئیات جلسه امروز رئیس سازمان بورس ، صبح امروز با وجود دغدغه فعالان بزرگ اقتصادی درباره وضعیت فعلی بازارهای سهام، علی صالح آبادی با بزرگان بنگاه‌های تأمین اجتماعی به مذاکره و تبادل نظر پرداختند . بر اساس این گزارش، طبق اطلاعات به دست آمده در این جلسه وضعیت صندوق‌های تأمین اجتماعی در بورس و نحوه حمایت از بازار بررسی شده و درباره حمایت از بازار مباحثی مطرح شده است.

علی صالح آبادی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، سیدتقی نوربخش مدیرعامل تأمین اجتماعی، احمدفیاض بخش مدیرعامل شستا(شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی)، ایراندخت عطاریان مدیرعامل صندوق بازنسشتگی کشوری، مسلم دریه مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، مدیرعامل سرمایه گذاری عشایر، علی رستمی عضو هیئت مدیره شستا و دیگر فعالان تأثیرگذار مجموعه بزرگ تأمین اجتماعی در این نشست حضور داشتند.

در خبری مهم دیگر به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شنیدیم که ، براساس توافق ایران و گروه 1+5 مبلغ 550 میلیون دلار بابت بدهی های کشور هند در قالب قسط هشتم، از طریق بانک مرکزی امارات دریافت و به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منظور گردید .  با احتساب واریز قسط هشتم، تمام مبلغ 4.2 میلیارد دلار به حساب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز شد .

 مهم ترین اخبار سیاسی

 روز گذشته جلسه ای در ژنو بین کارشناسان هسته ای ایران وامریکا برگزار شد . در همین رابطه ، معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا روز گذشته درباره موضوعات مورد اختلاف و بررسی نحوه نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین در شهر ژنو به مدت چهار ساعت 2 ساعت صبح و 2 ساعت نیز در نوبت عصر گفت‌وگو کردند . سید عباس عراقچی بعد از پایان این مذاکرات، این مذاکرات را «خوب و مفید» توصیف کرد . این مذاکرات به ریاست سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان محمدجواد ظریف و ویلیام برنز قائم مقام و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا برگزار و کارشناسان مرتبط 2 کشور از جمله حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه و رئیس هیأت کارشناسی ایران، جیک سولیوان، جیمز تیمبی مشاور ارشد «وندی شرمن» در امور کنترل تسلیحاتی و منع تکثیر سلاح‌های اتمی، رابرت مالی و پاول ایروین نیز در این مذاکرات حضور داشتند.

هر چند اخبار شفاف و مشخصی از این مذاکرات به گوش نرسید ولی انچه اهمیت دارد تمایل و ممارست 2 طرف مذاکره کننده جهت روشن شدن هرچه زودتر این مشکل می باشد و تمام این گفتگوها و نشست های قیل از موعد 4 ماهه مشخص شده نشان خوبی برای نتیجه این مذاکرات می باشد .

در مورد ناآرامی های عراق شنیدیم که داعش امریکا را تهدید کرده است . این تهدید داعش برای حمله و تصرف آمریکا پیش از بیانیه روز پنجشنبه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفت که در آن اجازه حملات هوایی علیه شبه‌نظامیان داعش را صادر کرد . گروه تروریستی داعش که هم‌اکنون بخش‌هایی از عراق را تصرف کرده، رئیس جمهوری آمریکا را تهدید کرد که به سرزمین آمریکا نیز حمله خواهد کرد.

اوباما در سخنرانی در کاخ سفید گفت: امروز من اجازه دو عملیات در عراق را صادر کردم. حملات هوایی هدفمند برای حفاظت از نیروهای آمریکایی خودمان و تلاش‌های بشردوستانه برای حفظ جان هزاران شهروند عراقی که در کوهستان‌ها بدون آب و غذا گیر افتاده و با خطر مرگ مواجه هستند .  وی افزود: برای توقف پیشروی‌ها در اربیل، به ارتش خودمان دستور داده‌ام تا علیه این شبه‌نظامیان حملات هوایی هدفمند انجام دهند. ما قصد داریم تا گوش به زنگ باشیم و اگر این تروریست‌ها نیرو و تاسیسات ما در هر جای عراق از جمله کنسول گری ما در اربیل و سفارت ما در بغداد را تهدید کرد، دست به کار شویم .

بر همین اساس اعلام امادگی فرانسه برای جنگ با داعش در نوع خود قابل توجه بود، منابع عراقی از تماس تلفنی اولاند با بارزانی و آمادگی وی برای کمک به نیروهایی که با تروریست های وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام می جنگند خبر دادند . فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق از آمادگی کشورش برای کمک به نیروهایی که با داعش می جنگند خبر داد .

در پایان لازم به ذکر است قرار شده که سفارتخانه های ایران و برییتانیا بازگشایی کامل شود. پس از گذشت بیش از دو سال از زمان تعطیلی سفارتخانه ‎های ایران و بریتانیا به دنبال ماجرای ورود جمعی از دانشجویان به سفارت بریتانیا و همزمان با یکسالگی روی کار آمدن دولت حسن روحانی، قرار است به زودی سفارت بریتانیا در تهران بازگشایی شود و روابط از سطح کاردار غیر مقیم به سفیر ارتقا یابد . همان طور که مشاهده فقط اخبار خوبی هست که از حوزه دیپلماسی و اقتصاد به گوش می رسد و جای هیچ ترس و استرسی برای خرید سهام با دید بلند مدت وجود ندارد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

امروز در بازار های جهانی که در تعطیلات به سر می برند، فلز مس در پایان هفته گذشته با اندکی افزایش همراه شد و سایر فلزات رنگی افت اندکی را تجربه کردند. در همین راستا، مس 7010 دلار، آلومنیوم 2035 دلار ، سرب 2250 دلار و روی 2350 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار نیز به قیمت 3126 تومان و سکه به قیمت 953 هزار تومان داد و ستد شد .

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه بانکی امروز شاهد جوی منفی بودیم که در پی انتشار خبری در مورد تحقیق و تفحص از صنعت بانک داری بود ، نادر قاضی پور، علیرضا محجوب، سید حسین دهدشتی، حسینعلی حاجی دلیگانی، احمد امیرآبادی، محمد حسن آصفری درخواست تحقیق و تفحص از بانک پاسارگاد را با 12 محور به امضا رساندند، اختلافات ارزی چند میلیارد دلاری بانک پاسارگاد با بانک مرکزی و تولیدکنندگان از محورهای این تفحص است.

دلیل صف فروش سهام این گروه در بازار امروز نیز شاید همین خبر باشد. البته لازم به ذکر است که تا پایان بازار صف فروش سهم جمع آوری شد و این امر باعث شد تا این نماد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بگذارد. امروز حق تقدم این سهم نیز بازگشایی شد ولی علی رغم انکه سهم دارای صف فروش بود حق تقدمش با استقبال خوبی همراه شد و به قیمت 719 ریال رسید . سایر نمادها در این گروه نیز قرمز رنگ بودند.

در گروه فولادی، معدنی و فلزی  که چندی است به علت رکود در بخش مسکن با اقبال خوبی همراه نشده و اکثر معاملات در بورس کالا نیز مشتری ندارد امروز هم کم حجم معامله شدند .

در این گروه مدیرعامل ذوب آهن  گفت که در سال جاری دیگر زیان انباشته نخواهد داشت ، ایشان از رشد 60 درصدی تولید نیز خبر داده است ، و بیان داشت که 15 درصد بهای تمام شده نیز کاهش خواهد یافت .

همچنین شنیدیم که مجوز فعالیت صندوق سرمایه گذاری ذوب آهن صادر شد صندوق سرمایه گذاری مشترک ذوب آهن اصفهان در سهام و در اندازه کوچک بوده و دارای حداقل 20 هزار واحد سرمایه گذاری و حداکثر 10 برابر حداقل واحد سرمایه گذاری است . بر اساس این گزارش، مدیر، موسس و ضامن نقدشوندگی این صندوق، شرکت کارگزاری بانک ملی ایران، شرکت ذوب آهن اصفهان، متولی، شرکت مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر، حسابرس، موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت رهیافت و همکاران هستند

فولاد کاویان در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را به مبلغ 25 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تعدیل بوده است همچنین شرکت در سه ماهه خود 1 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده است .

فخاس در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 4200 میلیارد ریال به میلغ 5600 میلیارد ریال افزایش دهدکه این افزایش سرمایه  1400 میلیارد ریالی معادل مبلغ 1100 میلیارد ریال آن از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران و مابقی آن به مبلغ 300 میلیارد ریال از محل سود انباشته شرکت می باشد.

معدنی ها و فلزی ها نیز،  با توجه به کاهش قیمت ها در بازار های جهانی تحت تاثیر این موضوع معامله شدند.در سنگ آهنی ها در حالی که قرار بود دولت از ابتدای سال جاری از صادرات سنگ آهن عوارض بگیرد که براساس تازه‌ترین اخبار منتشر شده این تصمیم فعلا منتفی شده و به این ترتیب سنگ آهن ایران دست کم تا پایان سال جاری می‌تواند بدون پرداخت عوارض از کشور صادر شد

در گروه ساختمانی فعلا خبر خاصی در خصوص رونق در بازار مسکن نیست و اکثر فعالین در این حوزه از اقتصاد، صحبت از رکود می کنند.

کرمان در دوره 12 ماهه منتهی به 93/03/31 و بر اساس عملکرد واقعی خود توانست به ازای هر سهم 269 ریال سود محقق کند که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت بدون تعدیل بوده است سود عملیاتی شرکت نیز به مبلغ 56,474 ریال گزارش شده است .همچنین شرکت اعلام کرده است که تغييراتی در طبقه بندي برخي از اقلام درآمدي صورت پذيرفته است .

ثغرب در خصوص عدم پوشش مناسب Eps پیش بینی شده در برنامه و بودجه 93 اعلام کرده است که بیش از 40 درصد از کل فروش پیش بینی شده در بودجه مصوب سال جاری مربوط به پروژه مسکن مهر پونک زنجان بوده است و مطابق تفاهم نامه سه جانبه منعقد با اداره کل راه و شهر سازی استان زنجان شناسایی درآمد و بهای تمام شده پروژه مذکور منوط به انعقاد قرارداد با خریداران واحدها می باشد و اداره یاد شده متولی تنظیم و ارائه قراردادهای واگذاری واحدهای مسکن مهر جهت امضا توسط شرکت و خریداران بوده که این امر با پیگیریهای انجام شده در دست اقدام می باشد و قطعا در تاریخ 93/06/31 به انجام خواهد رسید ضمنا علیرغم رکود نسبی موجود در حوزه مسکن ، شرکت تمام تلاش خود را جهت نحقق Eps پیش بینی شده عمدتا از محل فروش واحد پزشکان اردبیل و مجتمع تجاری ایپک به کار خواهد بست.

با این حال کلیه اطلاعات مربوط به اولین پیش بینی سود هر سهم مورد تاکید مجدد بوده و مدیریت شرکت تلاش خود را برای تحقق تعهدات بودجه در سال مالی 93 مبذول خواهد نمود و فعلا اعمال تعدیل در Eps شرکت مدنظر نمی باشد.

در گروه تجهیزاتی و برقی شنیده شده حفاری شمال قصد فعالیت در حوزه خلیج فارس دارد و در مناقصات مربوط به میادین مشترک نیز قصد ورود دارد، شاید این شایعات دلیل رشد قیمتی این سهم در بازار امروز باشد.

امروز نماد مپنا در اوایل بازار با اقبال خوبی همراه شد و برای مدتی نیز تبیدل به صف خرید شد ولی در پایان با توجه به افزایش فشار عرضه قیمت سهم تا محدوده یک درصد مثبت افت کرد و به 752 تومان رسید  این سهم در صورت عبور پر حجم از مقاومت780 تومانی می تواند تا 850 تومان رشد کند . فروشنده عمده مپنا صندوق بازنشستگی کشوری بود .آکنتور هم که مدتی است با اقبال خوبی همراه شده  نتوانست صف خریدش را حفظ کند و در پایان به قیمت 1086 تومان رسید. بمپنا نیز از جمله نمادهای پربیننده در بازار فرابورس بود.

شرکت کابل های مخابراتی شهید قندی سود هر سهم خود را برای سال مالی 93 به مبلغ 92 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر اعلام کرده است . این شرکت در 3 ماه نخست سال جاری مبلغ 116 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی نموده است .

شرکت توضیحاتی را به شرح ذیل ارائه نموده است :

1 – پوشش 29درصدي هزينه هاي عمومي, اداري و تشکيلاتي عمدتا”مربوط به هزينه هاي حضور در نمايشگاه و هزينه هاي بازاريابي درابتداي سال 1393مي باشد که لزوما”اين افزايش در دوره هاي آتي صورت نمي پذيرد .

2 – از آنجائيکه فيبر مصرفي درکابل نوري توليد شده در دو مدل مختلف و با قيمتهاي متفاوت (NZوSM)خريداري مي گردد و در بودجه پيش بيني شده ميانگين نرخ خريد محاسبه و ارائه گرديده است. لذا در سه ماهه اول بنابر نياز و سفارش مشتري بيشتر فيبرNZ خريداري گرديده که ميانگين نرخ خريد را افزايش داده,لذا در دوره هاي آتي ميانگين نرخ خريد فيبر کاهش مي يابد .

3 –  افزايش 49%هزينه هاي عمومي، اداري و تشکيلاتي نسبت به دوره مشابه سال مالي قبل عمدتا”بابت هزينه هاي حضور در نمايشگاه و هزينه هاي بازاريابي و همچنين افزايش 22درصدي تورم ساليانه بوده است .همچنين افزايش ساير هزينه هاي عملياتي در مقايسه با دوره مشابه سال مالي قبل بابت افزايش هزينه هاي جذب نشده مي باشد. لازم بذکر است با افزايش نسبت توليد و فروش محصولات,هزينه هاي جذب نشده مي تواند کاهش يابد و لذا هزينه هاي محقق شده در دوره 3 ماهه يقينا”به معني روند افزايشي اين هزينه هادردوره هاي آتي نخواهد بود .

 4 – کاهش حاشيه سود در دوره مورد گزارش عمدتا”به دليل ترکيب نرخ محصولات فروش رفته ومواد اوليه مصرفي (به شرح بند 2) در قيمت تمام شده مي باشد و لزوما”به معني روند کاهشي سود در دوره هاي آتي نخواهدبود .

 5 – با توجه به عدم پرداخت اقساط مربوط به تسهيلات دريافتي در سررسيد مقرر که به دليل مشکلات نقدينگي شرکت. بخشي از هزينه هاي مالي با افزايش مواجه شده و از طرفي با توجه به مشکلات فوق درصورت دريافت تسهيلات جديد، در پايان دوره شش ماهه نسبت به نعديل مورد نياز پيش بيني سال 1393اقدام مي گردد.

در گروه کاشی و سرامیک ، کهرام در جدیدترین گزارش 93 به ازای هر سهم 84 ریال زیان پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی بدون تعدیل بوده است همچنین شرکت در دوره سه ماهه و با توجه به عملکرد واقعی خود 24 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی نموده است. ضمنا شرکت مطابق با فايل صورتهاي مالي آتي برای سال مالي منتهي به 29/12/93 پيش بيني فروش صادراتي به مبلغ 1.7 ميليون دلار (معادل 42.5 ميليارد ريال) و مصارف ارزي خود را شامل خريد مواد اوليه به مبلغ 580.960 دلار ( معادل 14.5 ميليارد ريال) با نرخ برابري هر دلار 25.000 ريال اعلام نموده است.

در این گروه امروز نماد کلوند در قیمت 233 تومان بازگشایی شد ولی با توجه به فشار عرضه قیمت سهم تا 218 تومان افت کرد .

درگروه پالایشگاهی  امروز خبر مهمی از قول معاون وزیر نفت  در مورد شبندر و شپنا شنیدیم ، کاظمی طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت بندرعباس را یکی از طرح‌های جدید بنزین سازی که تا پایان سال جاری راه اندازی خواهد شد، نام برد و گفت: علاوه بر این هم اکنون عملیات اجرای احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم شتاب گرفته است .  لازم به ذکر است که پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس یکی از مهم ترین زیر مجموعه های تاپیکو می باشد و درصورت اتمام این پروژه تاپیکو می تواند سود خوبی را شناسایی کند.

معاون وزیر نفت با تشریح جزئیات راه اندازی سه طرح جدید افزایش ظرفیت تولید بنزین، زمان توقف واردات بنزین را اعلام کرد و گفت: امسال ظرفیت تولید بنزین کشور از مرز 70 میلیون لیتر در روز عبور می‌کند . عباس کاظمی در تشریح مهمترین طرح‌های آماده راه اندازی بنزین سازی در پالایشگاه‌های موجود نفت کشور، گفت: هم اکنون تمامی مراحل ساخت و نصب تجهیزات طرح عظیم بنزین سازی پالایشگاه نفت اصفهان به پایان رسیده است .

در خبری دیگر در این گروه شنیدیم که بورس نفت در آستانه تعطیلی قرار گرفته است چند ماهی از تولد بورس نفت نگذشته است که به اعتقاد کارشناسان قیمت گذاری ناعادلانه زمینه تعطیلی بورس نفت را فراهم کرده است . برای نخستین بار در تاریخ طلسم فروش نفت خام در بورس شکسته شد و این محصول بعد از گذشت 14 سال در بورس انرژی مورد معامله قرار گرفت به طوری که در روز 17 فروردین امسال سرانجام شرکت ملی نفت به عرضه نفت خام در بورس انرژی رضایت داد و برای اولین بار 2 هزار و 920 بشکه از این محصول در بورس انرژی عرضه شد .

در مورد افزایش قیمت نفت، هر بشکه نفت برنت دریای شمال طی امروز به قیمتی معادل 106.36 دلار دست یافت . قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال طی روز جاری با حدود 1 دلار افزایش به 106.36 دلار در هر بشکه رسید .  به نقل از بلومبرگ، هر بشکه نفت وزست تگزاس اینترمیدیت نیز 0.7 دلار افزایش در قیمت به 98.04 دلار در هر بشکه رسید . یکی از علل افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، پایان آتش بس در غزه، و آغاز حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی به مناطق مسکونی این منطقه می باشد

در گروه پتروشیمی و شیمایی امروز روند معملات نسبتا راضی کننده بود . شاهد استقبال خوبی در نمادهای تاپیکو و پارسان بودیم . با توجه به نزدیک شدند زمان مجمع تاپیکو و احتمال سود تقسیمی مناسب و همچنین پیشرفت خوب پالایشگاه ستاره نفت خلیج فارس تاپیکو با دید میان مدت و بلند از جمله سهم خوب بازار برای خرید می باشد .

در این گروه امروز نماد شپارس با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

گروه خودرو و قطعه ساز و 2 خبر از گروه، در اولین خبر شنیدیم که واردات خودرو 2 برابر شده است معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود : دو برابر شدن واردات خودرو نگران کننده نیست و نباید تعبیر منفی از آن داشت، چراکه به موازات آن تولید داخلی افزایش یافته و تعرفه واردات نیز همچون گذشته است، در عین حال واردات خودروهای با حجم موتور بالای 2500 سی سی به کشور نیز همچنان ممنوع است.

در خبری دیگر در مورد انحصاری بودن یا نیودن صنعت خودرو، عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان ایران گفت: همه کشور درگیر قیمت‌گذاری خودرو شده‌اند در حالی که خودروی کالای انحصاری نیست . محمدرضا نجفی‌منش اظهار کرد: هم اکنون وقت زیادی از مجلس، دولت و شورای رقابت برای تعیین تکلیف قیمت خودرو گرفته می‌شود .

خودرو در این روز همچون سایر نمادها در ابتدای ساعات معاملات با اقبال خوبی همراه شد ولی در ادامه و پایان بازار حتی شاهد منفی شدن این نماد شدیم.

در سایر نمادها و گروه ها :

در گروه لبنی و غذایی  شنیدیم که قرار است روز یکشنبه کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی وضعیت تولیدات لبنیات پرچرب توسط صنایع لبنی و استفاده از روغن پالم در این تولیدات را بررسی خواهد کرد .

غپاک در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را به مبلغ 393 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی با کاهش 1 ریالی همراه بوده است همچنین شرکت در سه ماهه نخست 88 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده است. فروش شرکت نیز نسبت به آخرین گزارش پیش بینی با کاهش 7 درصدی رو به رو بوده است.

در گروه قندی،  قشرین سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور 93 خود را از 400 ریال به 346 ریال کاهش ( معادل 13 درصد تعدیل منفی ) داده است و در 9 ماهه مبلغ 620 ریال ( معادل 179 درصد ) آن را پوشش داده است.طبق توضيحات شرکت: مبناي نرخ فروش مانده موجودي ها در اين پيش بيني براي هر کيلو گرم شکر 19000 ريال و هر کيلو گرم قند 22000 ريال محاسبه و منظور گرديده و عامل اصلي کاهش پيش بيني، مربوط به عدم امکان فروش محصولات به نرخ مصوب دولتي بدليل توزيع بسيار زياد شکرخام تصفيه شده وارداتي به بازار بوده است.

در گروه سرمایه گذاری، گروه صنعتی سدید در جدیدترین پیش بینی 93 زیان هر سهم خود را به مبلغ 818 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر اعلام شده است همچنین شرکت در سه ماهه خود 312 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده است.

در گروه حمل و نقلی ، حخزر نیز صف خرید داشت که تا پایان بازار عرضه شد که شاید یک دلیل آن پس از پوشش مناسب سه ماهه، تحریم کردن اتحادیه اروپا از سوی روسیه است که به نظر با این اتفاق سهم مذکور می تواند از اپراطور انحصاری بودن در بندر نوشهر سود خوبی را کسب کند.

در گروه سیمانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اگر عرضه محصول در بورس کالا در راستای شفاف سازی باشد، اقدام مثبتی است و باید هرچه سریعتر مقدمات آن را فراهم ساخت، اما اگر به انحصارگرایی منجر شود تولیدکننده و مصرف کننده را متضرر خواهد کرد . حمیدرضا فولاد گر، دررابطه با ثمرات عرضه سیمان در بورس کالا، گفت: معامله سیمان در تالار بورس کالا اقدام درستی است،به شرطی که عرضه این محصول به صورت رقابتی و غیر انحصار باشد تا متقاضیان واقعی خریدار آن باشند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب