خلاصه رویدادهای بورس دوشنبه 20 مرداد / سبز رنگ و پر رونق‌تر از روزهای گذشته

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس امروز 148 واحد صعود کرد و به رقم 74،547 واحد رسید ، نمادهای پارسان با 45 واحد ، خودرو با 24 واحد و وغدیر با 21.5 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای کچاد با 28 واحد و کگل با 12 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 211.3 میلیارد تومان رسید . نمادهای خودروح با 70.1 و فولاد با 28.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معملات را به خود اختصاص دادند.

در بازار فرابورس شاخص  رشد 3.5 واحدی را تجربه کرد و به 792 واحد رسید . نمادهای جم ، زاگرس و ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ایفکس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 204.2 میلیارد تومان رسید .

بورس  در روزی که گذشت سبز رنگ و پر رونق تر از روزهای گذشته نظاره کردیم . با توجه به حمایت هایی که در پایان ساعات معاملات  روز گذشته صورت گرفت بازاری سبز رنگ دور از انتظار نبود.

البته ذکر این نکته لازم است که افزایش ارزش معاملات در این روز به مدد بلوک هایی بود که در بعضی از نمادها از جمله فولاد اتفاق افتاد. در هر صورت جو عمومی بازار را در این روز مثبت مشاهده کردیم و امیدواریم حداقل چند روز این روند مثبت ادامه داشته باشد تا شاخص کل بتواند پر قدرت از محدوده حمایتی خود بگذرد.

سخنان امروز رئیس جمهور در مورد مذاکرات جالب بود ، به ندرت دیده بودیم که دکتر روحانی با این عصبانیت درمورد منتقدان مذاکرات هسته ای سخن بگوید در کل فارغ از محتویات سخنان ایشان ، پیگیری ها و حمایت ها یی که از تیم مذاکده کننده از طرف دولت و مردم صورت می گیرد نتها می توان به نتیجه مذاکرات امیدوار بود بلکه می توان انتظار افزایش و بهود روابط بیشتر با کشورهای دیگر را در آینده ای نچندان دور داشت.  فردا را نیز بازاری سبز رنگ پیش بینی می کنیم . ولی با توجه به افزایش عرضه که در پایان ساعات معاملات در بعضی از نمادها از جمله خودرو صورت گرفت نمی توان انتظار رشدی زیادی داشت .

 مهم ترین اخبار اقتصادی

 رئیس جمهور درپی نشست سران سه قوه از ارائه لایحه یک فوریتی خروج کشور از رکود به مجلس شورای اسلامی خبر داد . روحانی با بیان اینکه بحث اقتصاد و خروج از رکود مسئله‌ای بسیار پراهمیت است ، گفت: یکی از برنامه‌های اساسی دولت خروج از رکود و حرکت به سمت رونق تولید ملی است .وی با بیان اینکه در سال آغاز فعالیت دولت یازدهم رشد منفی رکود نسبت به سال 91 که شاهد رشد منفی 6.8 بودیم، کمتر شد، افزود: بانک مرکزی عصر امروز اعلام کرد که رشد منفی سال 92 در حدود منفی 1.1 بوده، بنابراین حرکت خوبی در سال 93 نسبت به سال گذشته صورت گرفته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه تلاش دولت، رشد مثبت در پایان سال است، گفت : کشور باید از رکود خارج و به سمت رونق تولید ملی برود و در این زمینه به همکاری مجلس و قوه قضائیه وحرکت آنها در این زمینه نیاز داریم تا اقتصاد در مسیر درست خود قرار گرفته و با فساد و رانت مبارزه شود و همچنین مشوق های لازم برای سرمایه گذاری در بخش خصوصی فراهم شود .

همچنین شب گذشته رئیس کل بانک مرکزی در گفتگوی ویژه خبری حضور یافت و در مورد وضعیت اقتصادی و آمارهای بانک مرکزی اطلاعاتی را ارائه کرد. وی با تشریح بسته جدید خروج غیرتورمی از رکود، گفت: از چند ماه قبل کمیته ای در تک تک بانک‌ها شکل گرفت و یکی از حساس ترین کارها طبقه بندی پرونده ها و علت یابی آنها است، اخیرا هم ریاست قوه قضائیه دستور تشکیل یک مجتمع تخصصی را داده اند که می تواند به وصول مطالبات نظام بانکی سرعت بدهد .ایشان  با تاکید بر اینکه یکسان سازی نرخ ارز منوط به شفاف شدن شرایط بین المللی است گفت: آن زمان شاهد تورم بالای شتابان بودیم در حالی که رکود اقتصادی عمیقی هم وجود داشت.

وی افزود: تورم نقطه به نقطه در خرداد 92 به حدود 45 درصد و تورم متوسط به 35 و 9 دهم درصد رسیده بود. تورم در مهر 92 به 40 و یک دهم درصد رسید و محاسبات بانک مرکزی و آمار حکایت از رشد اقتصادی منفی 6 و 8 دهم درصد داشت. رئیس کل بانک مرکزی یکی از روش های افزایش توان تسهیلات بانک ها را تمرکز روی مطالبات لاوصول و غیرجاری ذکر کرد و افزود: حدود 85 هزار میلیارد تومان از تسهیلات نظام بانکی لاوصول مانده است که سررسید آن سپری و قفل شده اند . در پایان ایشان تصریح کرد: ما می توانیم به تدریج انضباط لازم را به اقتصاد برگردانیم و جایگاه مناسبی پیدا کنیم. صندوق بین المللی پول اقداماتی را که جمهوری اسلامی ایران در یکسال گذشته انجام داده به عنوان یک معجزه تلقی می کند و خوشبختانه این دستاوری مهم تر از کسب آن، نوید موفقیت های بزرگتری را برای آینده می دهد .

در بخش صنعت ، محمدرضا نعمت‌زاده در مراسم پنجاهمین سالگرد صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: شرط تولید برندهای معتبر خارجی در ایران این است که باید حداقل 30 درصد تولید خود را صادر کنند و با این پیشنهاد به دنبال قانون‌مند کردن برندهای صنعتی و تولیدی خارجی فعال در ایران هستیم .  وی با اشاره به ارائه‌ی لایحه خروج از رکود به مجلس اظهار کرد: امیدواریم از یک فوریت این لایحه سریعا دفاع شده و این لایحه بعد از تصویب به اجرا برسد . وی افزود: دیروز نیز 20 ماده در دولت در جهت حمایت از تولید و رفع موانع کسب و کار به تصویب رسید

  مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی ، احتمال وصول استیضاح وزیر علوم توسط نمایندگان به گوش می رسد، میانجیگری رئیس مجلس هم نتوانست آتش انتقادهای تند و تیز منتقدان وزیر علوم در مجلس را خاموش کند. جلسات یک ماهه نمایندگان با وزیر علوم در ظاهر نتیجه‌ای نداشته است و حالا منتقدان تصمیم گرفته‌اند هر طور شده وزیر علوم را استیضاح کنند. آن‌طور که قاسم جعفری، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و یکی از امضا‌کنندگان استیضاح وزیر علوم گفته است: «نمایندگانی که دیروز در جلسه مشترک با «رضا فرجی‌دانا» و رئیس مجلس شرکت کردند به این نتیجه رسیدند که باید استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز سه‌شنبه در مجلس اعلام وصول شود»

و اما سخنان جنجالی رئیس جمهور: رئیس‌جمهور از «مذاکره‌هراس»ها انتقاد کرد و گفت: یک عده به ظاهر شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی هستند و تا حرف مذاکره پیش می‌آید می‌گویند ما می‌لرزیم. به جهنم؛ بروید یک جای گرم برای خود پیدا کنید. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده است حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در همایش رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، با انتقاد شدید از ترویج ایران‌هراسی، اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی در دنیا، گفت: در داخل کشور نیز برخی به دنبال تعامل‌هراسی و مذاکره‌هراسی هستند و به محض این که صحبت از مذاکرات پیش می‌آید می‌گویند ما هراس داریم؛ در حالی که باید گفت که ما در استدلال قوی هستیم.

وی ادامه داد: کسانی که امروز در رأس وزارت امور خارجه قرار دارند جزو برترین‌ دیپلمات‌های جهانی هستند نه فقط در سطح منطقه. بروید صورت مذاکرات سالیان گذشته را بخوانید. از بس دیدم برخی هراسان زندگی می‌کنند و دیگران را نیز چنین می‌بینند؛ همچنان که گفته‌اند کافر همه را به کیش خود پندارد، ناچار شدم بخش‌هایی از صورت مذاکرات خود با مقامات خارجی را در کتابی چاپ کنم تا آن را ببینند .

وی با اشاره به عملکرد دولت یازدهم در زمینه مهار تورم اظهار کرد: کار دولت در این زمینه در تاریخ کشور بی‌سابقه بوده است؛ چراکه تورم را 31 واحد درصد کاهش دادیم، بطوریکه تورم از 45 درصد به 14 درصد به صورت نقطه به نقطه رسید و در تورم 12 ماهه نیز به مردم قول دادیم که آن را به 35 درصد برسانیم که توانستیم به 34 درصد برسانیم. قول داده‌ایم که در پایان امسال نرخ تورم را به 25 درصد برسد که ان‌شاءالله بتوانیم آن را به زیر 20 درصد برسانیم .

و اما در حوزه خارجی شنیدم که همزمان با انتشار بیانیه ای از سوی وزارت خارجه مصر درخصوص برقراری آتش بس 72ساعته در نوار غزه، منابع مصری از ورود هیئت صهیونیستی به قاهره با هدف از سرگیری مذاکرات برای آتش بس دائم در نوار غزه خبر داده اند. بر همین اساس اتش بس در غزه از نیمه شب گذشته شروع شده است .

در مورد انتخابات ترکیه ، اردوغان با اکثریات آرا توانست نظر اکثر مردم ترکیه را برای ادامه فعالیتش در ترکیه جلب کند. 

فلزات اساسی، دلار و سکه

 
امروز در بازار های جهانی که اولین روز کاری هفته خود را آغاز کرده بودند، با افزایش قیمت همراه شدند ف بر این اساس قیمت مس به 7040 دلار، آلومنیوم به 2050 دلار ، سرب به 2255 دلار و روی به 2325 دلار برای هر تن رسید . قیمت دلار نسبت به روز گذشته تغییر نداشت و قیمت سکه به 953 هزار تومان رسید.

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

 
در گروه خودرویی امروز جو مثبتی را شاهد بودیم نماد خودرو در دقایقی توانست صف چند میلیونی را برای خود داشته باشد ولی این صف تا پایان بازار پابرجا نبود و با افزایش عرضه واجه گذشت. خودرو توانست بیش از 52 میلیون از سهامش را معامله کند و درنهایت به قیمت 266 تومان برسد. سایر نمادهای این گروه از جمله قطعه سازها نیز به دنبال استقبال خوب از نماد خودرو و خساپا با افزایش تقاضا مواجه شدند و توانستند جو مثبتی را در این گروه حاکم کنند. امروز نیز آخرین روز عرضه حق تقدم ایران خودرو بود طوری که نزدیک 483 میلیون از این سهم عرضه شد و بیشترین ارزش معاملات بازار را به خود اختصاص داد. خزامیا، خپارس و خمحرکه سایر نمادهایی بودند که در این گروه با استقبال خوبی همراه شدند .

خپویش در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را به مبلغ 2944 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تعدیل بوده است همچنین شرکت در سه ماهه خود 645 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده است و 22 درصد از پیش بینی هایش را پوشش داده است .

و اما اخبار مربوط  به این گروه، رکود بازار خودرو در هفته جاری نیز ادامه یافت. در این زمینه فعالان بازار خودرو معتقدند تا زمانی که تکلیف قیمت خودروهای داخلی مشخص نشود رکود بازار ادامه خواهد داشت . البته آن طور که منابع آگاه می‌گویند، تا پرونده هسته‌ای ایران بسته نشود و توافقی جامع با گروه 1+5 به دست نیاید، شراکت دوباره خودروسازان ایرانی و فرانسوی امکان‌پذیر نخواهد بود و این در شرایطی است که به زودی، دور جدید مذاکرات هسته‌ای آغاز خواهد شد .

در مرود رنو و پژو، پژو شریک پیشین ایران خودرو به حساب می‌آید و رنو علاوه‌بر این شرکت (ایران خودرو)، با پارس خودرو نیز در ارتباط است و در حال حاضر طرفین مشغول انجام مذاکراتی برای رفع کدورت‌های قبلی و آشتی دوباره هستند. این در شرایطی است که به نظر می‌رسد پژو از شانس بیشتری برای تبدیل شدن به بازیگر اصلی بازار خودرو ایران برخوردار است و از این حیث، نسبت به هموطن‌اش رنو، شرایط بهتری دارد. البته رنو نیز همچنان گزینه دیگری در جاده‌مخصوص محسوب می‌شود و پارس خودرو مشتاق ازسرگیری روابط با این خودروساز معتبر اروپایی است، اما ظاهرا در ایران‌خودرو، پژو اعتبار بیشتری دارد

در مورد خساپا شنیدیم که پرویز آفتاب سوار، مدیر پروژه تولید خودرو آریو اظهار کرده که علیرغم شرایط مالی و اقتصادی گروه سایپا و کمبود نقدینگی، تلاش زیادی برای راه اندازی هرچه سریعتر خطوط تولید این خودرو و داخلی سازی قطعات آن صورت گرفته و به زودی تولید انبوه این خودرو در گروه سایپا آغاز خواهد شد .  وی افزود: مذاکرات مفصلی برای داخلی سازی هرچه بیشتر قطعات حساس و مهم این خودرو با طرف خارجی صورت گرفته و قصد داریم در این خصوص با انعقاد قراردادهای متقن امتیاز تولید این قطعات را در داخل برای قطعه سازان کشور کسب کنیم .  وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر نیز تولید آزمایشی خودرو آریو (S 300 ) با حداکثر ظرفیت در شرکت بن رو در حال اجرا است که فاز بعدی اقدامات این مجموعه تولید انبوه همزمان با تکمیل نهایی خطوط تولید در این مجموعه است .

در گروه غذایی ، قرار شده که تا پایان هفته لیست شرکت هایی که از روغن پالم استفاده می کنند اعلام شود .در همین ارتباط  حسین چمنی مشاور انجمن صنایع در مورد استفاده روغن پالم در شیر، گفت: گفته وزیر بهداشت درباره اینکه شیر پرچرب نخورید چون روغن پالم دارد غلط است و بهتر بود وزیر می‌گفت شیر پرچربی که روغن پالم دارد، نخورید .

در این گروه امروز غبشهر در قیمت 599 تومان بازگشایی شد و توانست تا 620 تومان رشد کند .

شرکت خوراک دام پارس طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که با توجه به روند تغییرات قیمت ارزش سهام در بازار سرمایه ، شرکت تغییرات با اهمیتی در خصوص اطلاعات ارائه شده در بازار نداشته و افزایش ارزش سهام این شرکت تنها بدلیل شرایط بازار می باشد .

در گروه ساختمانی  امروز شاهد معاملات راضی کننده ای بودیم و اکثر نمادها با افزایش تقاضا همراه شدند . مذاكرات دولت و بانك‌مركزي برسر ايجاد كانال اصلي گريز از ركود مسكن، مرز تفاهم اوليه را پشت‌سر گذاشته و با جلب نظر مثبت سياست‌گذار پولي، منجر به اعلام «زمان تفاهم‌نهايي» شده است.رئيس‌كل بانك‌مركزي ديروز درباره روند بررسي طرح پيشنهادي وزارت راه‌وشهرسازي مبني‌بر «راه‌اندازي صندوق‌هاي پس‌انداز مسكن در بانك‌ها» اعلام كرد: در اين خصوص كاملا موافق با ديدگاه‌هاي وزارتخانه هستيم و پيش‌بيني مي‌كنيم اين طرح در شهريورماه نهايي و به شبكه بانكي ابلاغ شود.

ولي‌الله سيف، بدون آنكه اشاره مجددی به نگراني از «نحوه تامين منابع صندوق‌‌‌ها و احتمال برهم‌ خوردن تعادل منابع و مصارف بانك‌ها» كند، گفت: اگر ميزان كمك‌ مالي دولت به صندوق پس‌انداز مشخص شود، هيچ مشكلي وجود ندارد. همچنین در خبری دیگر در همین ارتباط شنیدیم که تک‌برنامه‌ای که تیم اقتصادی دولت در بسته رکودزدایی از اقتصاد کشور برای بخش مسکن در نظر گرفته، به زودی با مکمل‌هایی که وزارت راه‌وشهرسازی برای رونق‌زایی این بازار طراحی کرده است، همراه می‌شود تا طبق برآوردهای انجام شده از سوی مسوولان، بخش مسکن تا پیش‌از شروع سال94 از فاز رکودی بیرون بیاید .

وآذر در جدیدترین پیش بینی 94 سود هر سهم خود را به مبلغ 71 ریال اعلام نموده است که نسبت به سال مشابه مالی قبل با کاهش 11 درصدی همراه بوده است . همچنین شرکت سود حاصل از سرمایه گذاری خود را به مبلغ 6,030 میلیون ریال پیش بینی نموده است که نسبت به دوره مالی قبل 81 درصد افزایش یافته است .

در گروه فولادی و فلزی روند معاملات نسبت به سایر گروه ها متعادل تر بود .فولاد که روز گذشته پس از برگزاری مجمع افزایش سرمایه بازگشایی شده بود امروز روی این نماد بلوک زده شد ، شنیده می شود جابجایی دوطرفه بین فرهنگیان و زیرمجموعه هایش بوده است.

در گروه پالایشی امروز در خبری مهم  شنیدیم که زنگه مدیر عامل شرکت پالایش و پخش را برکنار کرده است . ، وزیر نفت، ناصر سجادی؛ قائم مقام شرکت ملی پخش فرآورد ههای نفتی ایران را جایگزین عباس کاظمی در شرکت ملی پالایش وپخش فرآوردههای نفتی ایران کرد . از مهمترین چالشهای کاظمی در دوران مدیریتش، توقف تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی و واردات بنزین بدون کیفیت بر خلاف قانون مصوب سازمان ملی استاندارد بود.

و اما بشنویم از جزئیات جلسه روز گذشته وزارات نفت با میران سازمان بورس و مدیران پالایشگاه ها، روز گذشته وزارت نفت میزبان مسوولان و مدیران سازمان بورس و مدیران پالایشگاه های بخش خصوصی بود تا علاوه بر رفع برخی ابهامات این صنعت ظرفیت های جدید این صنعت شناسایی شود . در این جلسه مقرر شد، قرارداد خرید نفت خام و فروش محصولات اصلی فی‌ ما بین شرکت ملی پالایش و پخش و پالایشگاه‌ها توسط پالایشگاه‌ها امضا شده و همچنین شرکت نفت براساس برنامه تولیدی ابلاغ‌ شده خود را موظف به تامین نفت خام پالایشگاه‌ها می‌داند . از دیگر نتایج مهم این این جلسه موکول شدن تصمیم‌گیری درخصوص نهایی‌شدن فرمول کیفی‌سازی پس از نظرخواهی از شرکت‌های پالایشی و تعیین فرمولی که ضمن توجه به فاکتورهای کیفی فرآورده‌ها ، اثرات آن به وضعیت مالی پالایشگاه‌ها نیز دیده شده باشد.

برنامه‌ریزی درخصوص پروژه‌های کیفی‌سازی شرکت‌های پالایشی باهمکاری شرکت ملی پالایش و پخش سومین تصمیم این جلسه سه جانبه بود. مقرر شد ظرف یکماه آینده کلیۀ پروژه‌های کیفی‌سازی فعلی و جدید قابل تعریف از سوی شرکت‌های پالایشگاهی به شرکت ملی پالایش و پخش ارسال شده و پس از نهایی‌شدن آنها جهت اجرایی‌شدن پیگیری شوند . علاوه بر موارد فوق، مقرر شد در مواردی که تولید محصولی براساس برنامه‌های اعلامی وزارت نفت منجر به افزایش هزینه در پالایشگاه‌ها شده یا اثر سودآوری منفی دارد، این موارد بررسی شود تا راهکاری لازم برای جبران هزینه‌های تحمیلی ناشی از این موارد اندیشیده‌ شود . پنجمین محور مورد بررسی روز گذشته مسوولان وزارت نفت و مدیران پالایشی به موضوع اصلاح قیمت‌گذاری محصولات پالایشگاهی در بورس‌های کالایی معطوف بود که مقرر شد پس از مطالعه و بررسی در جلسات آتی نسبت به آن تصمیم‌گیری شود

در گروه پتروشیمی هم روند معاملات معتدل بود. تاپیکو به رشد آرام خود ادامه می دهد . پارسان نیز با اقبال خوبی همراه شد . شفن در ابتدای ساعات معاملات با افزایش تقاضا همراه شد ولی در پایان این عرضه بود که توانست قیمت سهم را تا محدوده منفی برساند . شلعاب، شفارس و شفارا از نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

در گروه تجهیزاتی، مپنا روز خوبی را سپری نکرد ، تکنو با صف خرید به کار خود خاتمه داد و فاذز با 2 درصد مثبت به 225 تومان رسید .

 در سایر نمادها:

  می گویند قرار گرفتن کگاز در واچ لیست گزینه بدی نمی باشد، یک دلیل آن، این است که ارزش دارایی های مشهود و نامشهود آن بالای 60 میلیارد تومان است.

 یک شنیده از پسهند گفته می شود لاستیک سهند از لحاظ تکنیکی اوضاع مناسبی را دارد، به نظر قرار دادن این سهم در واچ لیست گزینه بدی نباشد، افزایش سرمایه 200 درصدی از انباشته هم گویا از جمله برنامه های آتی شرکت است.

قشیر در جدید ترین پیش بینی 3 ماهه ، سود هر سهم سال مالی  93 خود را با 49 درصد تعدیل منفی نسبت به آخرین پیش بینی مبلغ 229 ریال اعلام کرد . شرکت مذکور در 3 ماهه نخست سال مالی مبلغ 40 زیان به ازای هر سهم شناسایی نمود.

شرکت علت این تعدیل منفی را به شرح زیر عنوان کرده است :

الف. کاهش ميانگين نرخ فروش هر کيلو گرم شکر توليدي از مبلغ 500ر22 به مبلغ 000ر21 به علت شرايط حاکم بر بازار (از جمله ، ميانگين نرخ فروش 330ر19 ريالي در 4 ماهه نخست سال، حجم موجودي شکر بازار و عرضه بخش عمده آن توسط وزارت بازرگاني ).

ب. کاهش ميانگين نرخ خريد هر کيلو گرم شکر خام از مبلغ 000ر21 ريال به مبلغ 740ر19 ريال .

ج. افزايش هزينه هاي مالي بعلت عدم تسويه بخشي از تسهيلات دريافتي.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب