سهامداران پالایشگاه ها امید به تدبیر دولت دارند

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter


مباحث مطرح شده پیرامون سهم صندوق توسعه با استناد به قوانین بودجه 92 و 93 منتفی به نظر می رسد، در خصوص کیفی سازی نیز اکثر پالایشگاه های کشور با راه اندازی طرح های توسعه و به مرور با رفع محدودیت های بین المللی نسبت به افزایش کیفیت محصولات و راه اندازی طرح های کیفی سازی اقدام خواهند کرد که امید است با دید متفاوت دولت در تعویق کیفی سازی منطبق با این راه اندازی طرح ها روبرو شوند.

بهروز زندی فر، کارشناس بازارسرمایه در خصوص بحث سهم صندوق توسعه با بیان مطلب بالا گفت: بر اساس بند 1-3 ماده واحده قانون بودجه سال 92  مصوب خرداد 92 و نیز در قسمت ج بند 3 تبصره 2 ماده واحده قانون بودجه سال ۹۳ مصوب اسفند 92 به صراحت بیان شده است که پالایشگاه هایی که خوراک نفت خام و میعانات گازی را به نسبت سهم صادرات فرآورده‌های خود به قیمت مذکور در قانون هدفمندکردن یارانه‌ها 95 درصد قیمت فوب خلیج فارس خریداری می‌کنند، مشمول مفاد جزء(1) بند(ح) ماده(84) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران نیستند.

وی ادامه داد: جزء یک بنده ح ماده 84 قانون برنامه پنجساله همان است که بیان می کند یکی از منابع صندوق توسعه ملی حداقل معادل 20 درصد منابع حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی ، گاز و فراورده های نفتی است.

این تحلیل گر بازار سرمایه با اشاره به اینکه در دو بودجه 92 و 93 موارد شفاف شده، تصریح کرد: از طرفی پالایشگاه ها در گزارش های 6 ماهه و 9 ماهه خود این موضوع را با توجه به قانون مصوب بودجه 92 منتفی شده در نظر گرفته بودند. در عین حال، این صورت ها به همراه جزییات کامل جهت اطلاع از طریق سیستم اطلاع رسانی جامع بورس در اختیار عموم قرار گرفته است.

زندی فر خاطرنشان کرد: نظر به اینکه در ماه های ابتدایی سال گذشته پس از تصویب بودجه 92 توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی تمامی بحث های پیرامون این موضوع خاتمه یافت، بازگشت به گذشته و برداشت های متفاوت در زمانی که شبهه ای باقی نمانده کمی دور از ذهن بود.

وی در خصوص بحث طرح های توسعه به خصوص کیفی سازی نیز پیشنهاد داد تا شرایط حاکم بر تامین مواد و تجهیزات مورد نیاز توسط تیم های کارشناسی کاملا بررسی شده و سپس نسبت به درج کیفی سازی با قید محدودیت زمانی اقدام شود.

این تحلیل گر بازار سرمایه تاکید کرد: ضروری است متصدیان اعمال این موارد به این مهم توجه کنند که آنچه در پروژه ها به عنوان درصد پیشرفت رویت می شود باید موشکافی شود حتی پروژه ها با پیشرفت بالای 95 درصد می تواند به دلیل نبود برخی اقلام که از قصور مجری بیرون است به تعویق افتد.

زندی فر ابراز داشت: آنچه به وضوح شاهد آنیم تلاش پالایشگاه ها جهت راه اندازی هر چه سریعتر طرح های توسعه و ارتقا کیفی محصولات است و بدیهی است طی سال های گذشته این بنگاه های اقتصادی کسب درآمد بیشتر با افزایش بهره وری و کیفیت را همیشه به عنوان خط مشی خود مد نظر داشته و به آن متعهد بوده اند.

وی افزود: خوشبختانه اکثر پالایشگاه های کشور با راه اندازی طرح های توسعه و به مرور با رفع محدودیت های بین المللی نسبت به افزایش کیفیت محصولات و راه اندازی طرح های کیفی سازی اقدام خواهند کرد و با توجه به شواهد امر به نظر می رسد این مهم در چند پالایشگاه کشور در 6 ماهه دوم قابل دستیابی خواهد بود.

این تحلیل گر بازار سرمایه با اشاره به موارد یاد شده پیشنهاد داد: قبل از هرگونه تصمیم به اعمال سیاست های کاهش قیمت محصول مانند کیفی سازی برای شرکت هایی که تمامی تلاش خود را در جهت راه اندازی طرح های بهینه سازی دارند نسبت به درج محدودیت های بین المللی در آنالیز وضعیت جاری و اختصاص فرصت کافی و معقول به پالایشگاه ها اقدام شود.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب