تحلیل بنیادی /فاسمین

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

معرفی صنعت:

فلز روی جزو مهمترین و پرمصرف ترین فلزات غیر آهنی می باشد که از جمله فلزات سنگین می باشد.کاربردهای فراوان این فلز و همچنین مقاومت بالای آن در صورت ترکیب با فلز آهن باعث شده که این فلز به یکی از پرمصرف ترین فلزات تبدیل شود. ترکیب آهن و روی به عنوان پوشش انواع ورق ها و تجهیزات تاسیساتی که در معرض خوردگی قرار دارند به کار می رود. روی به همراه مس تشکیل آلیاژ برنج را می دهد که یکی از مهمترین آلیاژ های صنعتی است و عمده مصرف آن در صنایع نظامی و تسلیهاتی، صنعت برق و الکتریک، صنعت خودرو و قطعات صنعتی می باشد.

صنعت سرب و روی در ایران:

با توجه به وجود معادن مختلف این فلز در کشور ایران و کاربرد های فراوان آن، توجه به این صنعت ضروری به نظر می رسد.این در حالیست که از زمان بهره برداری از اولین معادن روی در ایران (سال 1326) تا تقریبا 20 سال اخیر محصولات روی در ایران تولید نمی شد و خاک روی استحصال شده به صورت کنسانتره یا به صورت خاک روی صادر می شد و بعد از تبدیل به شمش با قیمت های مضاعف برای مصارف داخلی وارد کشور می شد.

معادن روی ایران:

از مهمترین و مرغوبترین معادن روی در خاورمیانه می توان به معدن انگوران اشاره کرد که از لحاظ عیار مهمترین معدن ایران محسوب می شود.دومین معدن بزرگ، معدن ایرانگده و سومین معدن، معدن بافق می باشد.

شرکت کالسیمین فاقد معدن بوده و خاک مورد نیاز خود را به عنوان ماده اولیه مصرفی از معدن انگوران خریداری می کند. ریسک قیمت و میزان خوراک دریافتی، از مهمترین ریسک های عملیاتی شرکت می باشد. سهمیه خاک توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و بر اساس عیار و قیمت ارز دولتی تعیین می گردد.

شرکت کالسیمین:

شرکت کالسیمین (سهامی عام) در تاریخ 4/9/1343 تحت شماره 9573 در اداره ثبت شرکت های تهران به صورت شرکت سهامی خاص و با سرمایه 50 میلیون ریال به ثبت رسید. در تاریخ 1370 مرکز اصلی شرکت از تهران به زنجان منتقل گشت و نوع شخصیت حقوقی شرکت در مجمع عمومی فوق العاده مورخ 16/1/1376 از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت.

اهم فعالیت های شرکت، اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن، تغلیظ و ذوب مواد معدنی، ایجاد کارخانه های تبدیلی مواد معدنی و انجام کلیه عملیات بازرگانی در ارتباط با موضوع فعالیت می باشد.

سرمایه شرکت در سال 1343 معادل 50 میلیون ریال بوده که طی 20 مرحله افزایش یا کاهش در نهایت در سال 1392 با 112 درصد افزایش سرمایه به 2000 میلیارد ریال افزایش یافته است.

از زیر مجموعه های شرکت می توان به شرکت های مجتمع ذوب و احیاء روی قشم، تولید روی بندر عباس، اسید سازان، رویین کاران الوند و صنعت روی زنگان اشاره کرد.

 ترکیب سهامداران:

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 50 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله افزایش سرمایه به رقم 2،000 میلیارد ریال رسیده است و ترکیب سهامداران عمده آن به شرح زیر است.

 3a83acc8 0bac 425c 8f17 Da6b97f1b2d3

 

 

روند قیمتی سهم:

نمودار زیر روند قیمتی سهم در چهار سال اخبر را نشان می دهد:

 0c8d58dc 13c3 428a A851 71c5663390e0

 

 

نمودار زیر روند قیمتی قیمت جهانی روی از سال 2005 تا کنون می باشد:

 

 7187a6d9 F521 4b43 B7b2 2dcf9223abc8

 

ریسک شرکت:

    رکود اقتصادی، کاهش تقاضا و در پی آن کاهش قیمت جهانی می تواند مهمترین ریسک شرکت باشد.

    بدلیل حجم بالای صادرات شرکت و همچنین وابستگی قیمت داخلی به ارز، نوسانات نرخ ارز نیز از ریسک های مهم شرکت است.

    تامین خاک مورد نیاز و قیمت مناسب آن نیز جزو ریسک های شرکت است.

تولید:

با توجه به عملکرد سه ماهه واقعی سال 93و همچنین بررسی روند تولیدات شرکت در سه ماهه های سال گذشته، پیش بینی کارشناسی آمار تولید شرکت در سال 93 نسبت به بودجه اعلامی شرکت مقدار تعدیل داده شده که جزئیات آن به شرح زیر است:

 0b3ecd62 7d10 4be6 8484 Ae300ba9c406

 

 

فروش:

نزدیک به 80 درصد از فروش شرکت را شمش روی تشکیل می دهد و 10 درصد از آن را کنسانتره روی خام. بخش عمده ای از کنسانتره تولیدی توسط شرکت به مصرف داخلی جهت تولید شمش در می آید و ما بقی به شرکت های زیر مجموعه داده می شود.

.

 1a57c510 50ab 41fe Ab53 088aaa79a910

 

در بودجه اعلامی شرکت نرخ روی و سرب برای سال 93 به ترتیب 2100 و 2050 دلار و همچنین نرخ تسعیر ارز 28500 ریال در نظر گرفته شده است. گزارش سه ماهه شرکت نشان می دهد که شرکت ارز حاصله از فروش را در سه ماهه نخست با نرخ 32137 ریال تسعیر کرده است.

 

بهای تمام شده:

 

مفروضات کارشناسی تقریبا معادل بودجه در نظر گرفته شده است و نرخ های 12ماهه نزدیک نرخ های سه ماهه واقعی می باشد. تنها مورد قابل اشاره نرخ خاک متوسط عیار است که قیمت آن برای 9 ماهه باقیمانده سال بسیار پایین لحاظ شده است و در مفروضات کارشناسی تعدیل شده است.

 

سناریو:

 

با توجه به نرخ فعلی دلار و نرخ روی و سرب در LME و همچنین در صورتی که شرکت بتواند 100 درصد از شمش روی تولید شده را به فروش برساند دو سناریو خوش بینانه و بدبینانه در نظر گرفته شده است که بر اساس آن فروش و سود هر سهم به شرح زیر خواهد بود.

 04dc2655 9a2f 4060 Aff8 59df51abb602

 

 

 

 

 

با در نظر گرفتن مفروضات کارشناسی مطرح شده، پیش بینی می شود سود هر سهم سال 93 در حالت بد بینانه 486 ریال و در حالت خوش بینانه 762 ریال امکان رشد داشته باشد.لازم به ذکر است تحقق سناریوی اول با توجه به گزارش سه ماهه شرکت چندان دور از انتظار نیست.

 

سلب مسئوليت : با عنايت به اينكه مطالب فوق بر پايه اطلاعات ارائه شده توسط خود شرکت و كار تحليلي كارشناسان اين شركت بوده است، مسئوليت خريد و فروش بر عهده سرمايه‌گذار بوده و اين شركت در ارتباط با خريد و فروش اشخاص هيچگونه مسئوليتي نمي‌پذيرد.

منبع : تحلیل روزانه

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب