اصول و قوانین معامله گری

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

توجه مهم: مطلب زیر توسط بورسینس تهیه نشده و تنها نظر شخصی یکی از فعالان بورس را می رساند.

دوستان عزیز دقت کنید هر سهمی که از طرف افراد معرفی می شود را که نباید بخرید. ما بارها و بارها عرض کردیم حداقل 3 و حداکثر 8 سهم داشته باشید و نه بیشتر. حتی به نظر شخص بنده خرید بیشتر از 5 سهم اشتباه است. حال ببینید که ما طی ماه گذشته چند سهم را تحلیل کردیم و چند سیگنال خرید دادیم. جواب بیشتر از ده – دوازده سهم است.

مشکلی که ما با بیشتر دوستان داریم این است که هم تمام سیگنال ها را می خرند که این دچار سردرگمی و عدم تمرکز می شود وهم با دو روز منفی در یک سهم سریعا دستپاچه شده و به چه کنم چه کنم می افتند.

اگر شما استراتژِی خرید فقط 5 سهم را داشته باشید نباید بیشتر از 20درصد به غاذر بدهید و اگر شما 20درصد در سهمی داشته باشید با دو روز منفی شدن سهم بهیچ وجه عنان از دست نخواهید داد چون حتی به فرض محال با صفر شدن قیمت سهم نیز شما فقط 20 درصد زیان کرده اید که احتمالا آنهم با سود سهام دیگر جبران می شود. اما وقتی شما رعایت اصول نمی کنید و در یک سهم پیش نهادی ما تک سهم می شوید، طبیعی است که با نزولی شدن سهم ، دستپاچه شده و کلا بهم می ریزید .

برای چندمین بار می گویم چه کسی که برای اولین بار می خواهد سهم بخرد چه آنی که موهایش را در آسیاب بورس سفید کرده، چه کسی که کلا دوملیون سرمایه دارد و چه آنی که دومیلیارد پول خردش را به بورس اورده، چه کسی که به تحلیل بنیادی و تکنیکال تسلط کامل دارد و چه کسی که با شیر یا خط سهام مورد نظرش را انتخاب می کند، چه معامله گری که 60درصد از سرمایه ش را از دست داده و چه سهامداری که 100درصد سود کسب کرده ، چه کسی که وام و قسط ماهیانه دارد و چه آنکه با پس اندازش وارد بازار شده است و بالاخره برای هر معامله گری این اصول و قوانین حیاتی است و باید رعایت شود وگرنه نمی توان دراین بازار دوام آورد:

1.بیشتر از 8 و کمتر از 3 سهم نداشته باشید.

2.همیشه حداقل 10 و حداکثر 30 و بطور معمول 20 درصد نقد باشید که در شرایط بحران آنرا به 50 درصد برسانید.

3.حتما ،حداقل 40درصد سهامتان از 30شرکت برتر بورس باشد.یعنی سهمی آشنا با نقدشوندگی بالا.

4.هرگز صرفا با نظر کسی سهم نخرید.

5.حداقل 40-50درصد سرمایه تان با دید بلند مدت باشد. سهامداران بلند مدت محکومان به موفقیت هستند.

6. برای سهامی که برای نوسانگیری می خرید حدضرر را شدیدا رعایت کنید و آنرا خط قرمز خود بدانید.

7.بصورت پله ای و مرحله ای بخرید. و زمانیکه نمی دانید بفروشید یا نه؟ نصف سهم تان را بفروشید.

8. …..دیگر راهکارهایی که بزرگان در کتابها و مقالات مختلف برآنها تاکید کرده اند، نتیجه سالها تجربه و مطالعه آنهاست. به راحتی از کنار آنها نگذرید که تجربه آنها چراغ راه من و شماست. سعی کنید جزو 5درصد برندگان و ثروتمندان جامعه باشید برای رسیدن به این هدف ببینید که آیا راه و روش و نظم و انظباط و اصول و قوانین و درکل اندیشه تان ، مثل آن 5درصد است؟ اگر اینگونه نباشد با پشتکار خود را به آن سطح برسانید.وگرنه همراه 95 درصد دیگر خواهید بود. ( البته این قیاس فقط از نظر مالی و تقسیم ثروت در جامعه است که 5درصد افراد به اندازه 95درصد دیگر ثروت دارند. درهمه ی کشورها و درکل در جهان. در بورس نیز 5درصد سهامداران به اندازه 95درصد دیگر سود می برند .بنده این را به تجربه دیده ام و اکنون شاهد ان هستیم)

سخن زیاد است و مجال و حوصله کم. برای موفقیت در هر کاری باید با رسم و رسوم و فوت و فن و حتی کلک های کارتان آشنا باشید. شما نمی توانید جوشکاری کنید چون بلد نیستید. نمی توانید یک مریض را مداوا کنید چون پزشک نیستید. نمی تواند موتور سواری کنید چون انرا یاد نگرفته اید. در همه این کارها بدون یاد گیری و آموزش اگر وارد شوید هم به خود و هم به دیگران آسیب می زنید. پس چطور فکر می کنید در بورس بدون نیاز به هیچ اموزش و پیش زمینه ای موفق خواهید شد؟

هرکاری فوت و فنی دارد. اصول و قوانینی دارد و از قدیم الایام کسانی که در کارشان تخصص داشتند موفق بوده اند. ببینید تخصص را در بورس چگونه باید به دست آورید.

با مطالعه سایتهای آموزشی، با خواندن کتب مربوطه با شرکت در همایش ها و سمینارها و مجامع شرکتها و کلاس های اموزشی و…راههای مختلف که هرکس بخواهد خود می تواند به راحتی پیدا کند.آنکس که تشنه موفقیت است و می خواهد به جایگاهی که خود را لایقش می داند برسد، نه فاصله می شناسد نه گرما و نه وقت و زمان.

همین هفته پیش  آخرین جلسه آموزش تکنیکال دوستی بود که از شیراز خود را به کلاس ما می رساند . ماه پیش یکی از دوستان از ارومیه می آمدند. دوماه پیش بود دوستی از کردستان را داشتیم. اینان مگر دیوانه اند یا عقل ندارند. اتفاقا هرسه این دوستان که از ذهن ما گذشت و به ناچار بر قلم جاری شد هم میانسال بودند هم باسواد و هم شاغل بخصوص که دونفرشان معلم و دبیر بودند. حال مقایسه کن این افراد را با دوستی که زنگ زده به بنده و محل تشکیل کلاسها را بهانه می کند که از خانه ما دورتر است!!  یا ساعتش به ما نمی خورد چون زمان شلوغی و ترافیک است و یا بهانه می آورد که ماشین من فرد است و شما روزهای زوج کلاس داری و آخری می گوید که کاش که همسایه ما میشدی!!

مقایسه کن کسی را که از شیراز 14 ساعت با اتوبوس تا تهران می اید و همین مسیر را که این دوستان گفتند باز داخل تهران می پیماید و دوباره بر می گردد و اینکار را 5-6 بار تکرار می کند ، با کسی که شماره پلاک ماشینش را مانع آموزش و موفقیت خودش می داند.

نمی گویم که این آموزش راهکار کافی برای موفقیت است. بنده این را برای تبلیغ هم نگفتم فقط خواستم  بگویم که هرکس که بخواهد می تواند. کافیست که بخواهد. نه دوری راه بهانه است و نه چیزهای دیگر.

دسته بندی : تحلیل ها
اصول و قوانین معامله گری

توجه مهم: مطلب فوق توسط بورسینس تهیه نشده و تنها نظر شخصی یکی از فعالان بورس را می رساند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آموزش بورس برای تازه کاران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب