خلاصه خبرهای بورسی سه‌شنبه 21 مرداد / انتظار برای تصویب بسته اقتصادی دولت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبر

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، امروز شاخص کل بورس با 92 واحد نزول به رقم 74،455 واحد رسید . نمادهای کچاد با 62 واحد و رمپنا با 27 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای فخاس با 40 واحد و فملی با 12 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این روز به رقم 109.1 میلیارد تومان رسید . نماد کچاد با 9.4 میلیارد تومان یشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس تغییری نداشت و در رقم 791 واحد درجا زد . نمادهای جم و توریل بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای ذوب و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 44.3 میلیارد تومان رسید که نماد ثتران با 4.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معاملات بود .

امروز نیز بازار را خسته کننده و با حجم کم پیگیری کردیم. این روزها بیشتر توجه به اخبار اقتصادی و صحبت های وزرا معطوف شده است . البته اخبار خارجی و ناآرامی های منطقه نیز بر سر زبان ها ست و هر کس نظرات کارشناسی متفاوتی از این رخداد ها می دهد . قبلا هم اشاره کردیم، قرار است بسته اقتصادی دولت توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد ولی متاسفانه نمایندگان بجای انکه هر چه زودتر تکلیف این بسته اقتصادی را روشن کنند تا مسولین اجرایی بتوانند با برنامه بیشتری اهداف این بسته را محقق کنند به فکر استیضاح وزیر علوم افتاده اند. ای کاش این دلسوزی ها از طرف نمایندگان در مورد دولت قبل هم صادق بود؟!

همچنین سخنان انتقادی رئیس جمهور در مورد منتقدان مذاکرات به مزاق بعضی از نمایندگان جور در نیامد و امروز بار دیگر مجلس را به حاشیه بردند. واقعا آیا این حواشی مهم است یا برنامه اقتصادی که ذهن اکثر فعالین اقتصادی را با ابهام همراه کرده است ؟!!

بازار سرمایه نیز در این روزها با توجه به نبود محرکی قوی در حال درجا زدند است پس از رشد نسبتا مناسب روز گذشته که البته به مدد معاملات بلوکی بود امروز شاهد افت نسبی شاخص بودیم . فردا را نیز همچون امروز توسانی و قرمز رنگ مشاهده می کنیم البته اگر با زدن معاملات بلوکی اتفاق خاصی رخ ندهد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

همایش بزرگ خروج از رکود با حضور رئیس جمهور امروز برگزار شد . در این جلسه وزرای اقتصادی دولت از جمله وزیر اقتصاد و وزیر نفت نیز حضور داشتند. این همایش در حالی برگزار می‌شود که دولت در یک ماه گذشته با انتشار یک بسته کلی و یک بسته با جزئیات بیشتر، برنامه‌های خود را به منظور خروج غیرتورمی از رکود در معرض افکار عمومی و نقد کارشناسان قرار داده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور در سال‌های اخیر، گفت: بسیاری از آنچه امروز به عنوان مشکلات اقتصادی وارث آن هستیم، ارث تحمیلی سال‌های قبل به ماست .

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: ما در اقتصاد با رکود تورمی بی‌سابقه‌ای در کشور مواجه بوده و هستیم که طبق آمار از سال 1338، که آمار بانک مرکزی از این سال مطرح شده است، به استثنای سال‌های اولیه انقلاب یعنی 57 تا 60، هیچ زمانی شرایط سال‌های 91 و 92 را نداشتیم؛ یعنی رکودی که دو سال پشت سر هم ادامه پیدا کند .

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه “طبق آمار بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور در سال 91، منفی 6.8 درصد و در سال 92، منفی 1.1 درصد بوده است”، افزود: دو سال رکود توأم با تورم بالای 30 درصد داشته‌ایم که در تاریخ کشورمان سابقه نداشته یا کمتر سابقه دارد. می‌دانید که آثار معضلات اقتصادی در بسیاری از موارد بدین شکل ظهور و بروز پیدا می‌کند که ممکن است مشکل امسال بوجود بیاید و آثارش را در سال‌های بعد مشاهده کنیم . وی با بیان اینکه “از سال 85 تا 90 دلارهای نفتی فراوانی در اختیار دولت قرار گرفت”، گفت: این دلارها بی‌حساب و کتاب به بازار سرازیر شد اما چه وضعی پیش آمد؟ نفت گران می‌شود و همه خوشحال می‌شوند اما این بهار چقدر زودگذر بود که بلافاصله بعد از آن، نه تابستان بلکه پاییز و زمستان آمد. در ادامه واردات افزایش پیدا کرد و تولید کاهش یافت، دو هزار واحد تولیدی تعطیل و 500 هزار نفر بیکار شدند .

رئیس‌جمهور افزود: از سوی دیگر صنعت ما به خارج از کشور بیشتر از گذشته وابسته شد و ارتباط واحدهای اقتصادی کوچک و بزرگ با یکدیگر قطع شد. از آن طرف کشورهایی در منطقه بودند که بخش تولیدی ما قدرت رقابت با آنها را نداشت و در چنین شرایطی تحریم نیز بیاید و بخواهد یک‌مرتبه این دلارها را از منطقه خارج کند یا قیمت آن به چند برابر افزایش پیدا کند، شما می‌بینید که نتایج آن چه خواهد شد .

رئیس‌جمهور با بیان اینکه “من حس می‌کنم که کمتر دستی است که به کیسه بانک مرکزی رفته باشد و نسوخته باشد”، برداشت‌های بی‌حساب دولت از بانک مرکزی طی سال‌های اخیر را از جمله معضلات اقتصاد کشور دانست و یادآور شد: 40 هزار میلیارد تومان از همین کیسه گرفتند و مسکن مهر ساختند و بیش از 80 درصد پایه پولی کشور را افزایش دادند و از روزی که پول خلق شد، تورم بالای 30 و 40 درصد را شاهد بودیم .

روحانی با بیان اینکه “در بحث تورم و مهار آن، قدم‌های جدی برداشتیم “ ، افزود: از همان آغاز به مردم شریف ایران قول دادیم که تورم 12 ماهه را در پایان سال 92 به 35 درصد می‌رسانیم که البته از این رقم نیز کمتر شد و همان وقت به مردم وعده دادیم که تورم سال 93 به 25 درصد خواهد رسید و امروز خوشحالم که با افتخار اعلام کنم طبق محاسبات و پیش‌بینی‌ها و بررسی‌هایی که در دو ماه اخیر انجام شده، ان‌شاءالله تا پایان سال 93 رقم تورم به میزانی کمتر از 25 درصد خواهد رسید. ان‌شاءالله رقم دقیق آن را در آینده اعلام می‌کنم ولی این رقم به مراتب از 25 درصد پایین‌تر خواهد بود .

رئیس‌جمهور با تاکید بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران برای حل مسأله هسته‌ای، خاطرنشان کرد: ما دارای اراده‌ای جدی هستیم و امیدواریم که طرف مقابل این اراده جدی را داشته باشد تا ما در زمان مقرر بتوانیم مسائل را حل و فصل کنیم .

روحانی در پایان سخنان خود اظهار کرد: ما برای خروج از رکود و وضعیت فعلی اقتصادی نیازمند لوکوموتیوهایی هستیم که به عنوان پیشران، زنجیره‌های پشت سر خود را بکشانند .

وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز با بیان این‌که ریشه اصلی مشکلات ما در ساختار بیمار اقتصاد تنها بحث تحریم‌ها نیست، گفت: تحریم‌ها ضعف ساختاری اقتصاد ایران را نمایان کرد .

دکتر علی طیب نیا در همایش تبیین سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج از رکود با بیان این‌که یک سالگی دولت هم خوشایند و هم هشدار است، گفت:‌ خوشایند به این دلیل که یک سال پیش دراین روزها مردم به آرامش، تدبیر و فرداهای بهتر رای دادند و هشدار به این دلیل که بعد از یک سال همراهی مردم انتظار نتایج ملموس و مشخص دارند .

وی با بیان این‌که در جلسه امروز بسته خروج از رکود تبیین و اجزای آن مطرح می‌شود،‌ اظهار کرد:‌ سه عامل در بروز رکود تورمی دخیل بوده و هستند که مورد اول ساختارهای اقتصادی نامتوازن، ناسالم، تک محصولی و وابسته به نفت است که موجب وابستگی بودجه به نفت، وابستگی تولید بنگاه‌ها و مصرف خانوار به واردات و پایین بودن سهم بهره وری در رشد اقتصادی شد .

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این‌که تشدید تورم، ثبات نرخ اسمی ارز، کاهش نرخ واقعی ارز و کاهش رقابت محصولات داخلی از جمله موارد ایجاد رکود تورمی بود،‌ تصریح کرد: کاهش و منفی شدن نرخ واقعی سود ، وابستگی بنگاه‌ها به تامین مالی از بانک‌ها و کاهش صادرات نفت در حدود یک میلیون بشکه در روز نیز باعث شد به این قضیه بیش از پیش دامن زده شود .

اکبر کمیجانی ظهر امروز در حاشیه همایش تبیین سیاست های اقتصادی دولت برای خروج از رکود در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته برای ایجاد فاینانس چین گفت: این موضوع در جریان است و کار کارشناسی بر روی آن صورت می گیرد . قائم مقام بانک مرکزی اظهار داشت: ما در این زمینه در حال انجام مذاکره هستیم و تصمیم گیری هایی صورت خواهد گرفت. قرار است از منابعی که در بازارهای چین داریم تا سه برابر آن بتوانیم در قالب طرح های تامین مالی از طریق موسسه بیمه صادراتی چین استفاده کنیم.

وزیر نفت با اعلام اینکه دوران خوردوبردها تمام شده و وی مدیران سالم را برسر کار آورده، از افزایش ۵میلیارد دلاری درآمد نفتی دولت در سال جاری خبر داد و گفت:رییس جمهوری دو روز هفته و به مدت ۴ تا ۵ ساعت وقت خود را صرف مسایل اقتصادی می کند . بیژن نامدار زنگنه در برنامه اقتصادی پایش در شبکه یک سیما گفت: ما اجرای سیاست های مقاومتی را در دستور کار قرار داده ایم و ساز و کارهای لازم را اندیشیده ایم و فکر می کنم که در مسیر تحقق آن حرکت می کنیم .وی در خصوص اقدامات دولت برای خروج از رکود در بخش نفت گفت: عمده تحریم ها نفت کشورمان را هدف قرار داده بود و همین مسأله باعث شد اقتصاد کشور با مشکلات جدی روبرو شود و دیدیم که اثر خود را بر اقتصاد گذاشت.

زنگنه افزود: برای خارج شدن از وضع رکود اقتصادی، نخست باید از رکود نفتی خارج شویم و برنامه های امروز ما به مسایلی توجه دارد که امسال و سال آینده را تحت تأثیر قرار خواهد داد. وی گفت: به عبارت دیگر در زمان حاضر ما به مسایلی توجه می کنیم که در دو سال یاد شده بتواند اقتصاد ما را تحت تأثیر قرار دهد و آن را از رکود خارج کند . وی در ادامه در خصوص طرح های احتمالی این وزارتخانه برای افزایش صادرات نفت گفت: نمی خواهم در خصوص چگونگی افزایش صادرات نفت صحبت کنم چرا که عده ای به دنبال جلوگیری از آن هستند اما ما برای خروج از رکود به دنبال افزایش صادرات گاز هستیم و عمده برنامه های ما به پارس جنوبی اختصاص دارد که بخش عظیمی از آن مشترک است .

زنگنه ادامه داد: در مجلس گفتم که در آینده و با توجه به برنامه های مدنظر 500 میلیارد دلار درآمد نفتی خواهیم داشت که از هم اکنون برای هزینه کردن آن باید به فکر باشیم .وی در خصوص تأمین اعتبار مورد نیاز پارس جنوبی نیز گفت: منابع نفت خیلی کم است و برنامه ما تأمین بودجه از صندوق است و تلاش می کنیم اجازه لازم را برای ارایه فرآورده های اضافه یا میعانات اضافه در بورس و بازار سرمایه بگیریم و از این طریق پول مورد نیاز را تأمین کنیم .زنگنه در ادامه اظهار داشت: ما هیچ محدودیتی برای فروش نفت خود نداریم و به هر کشوری که صلاح بدانیم نفت خود را خواهیم فروخت ضمن آنکه دولت نیز هر گونه صلاح بداند پول حاصل از فروش نفت را هزینه خواهد کرد . زنگنه با بیان اینکه عده ای همچون بابک زنجانی در دوره دولت گذشته، پول نفت و کشور را بردند و حاضر نیستند آن را پس بدهند، به پرونده قضایی این متهم فساد اقتصادی اشاره کرد و گفت: میزان اموال بابک زنجانی بسیار کمتر از بدهی 8 هزار میلیارد تومانی است که او به دولت دارد.

 

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی همان طور که اشاره کردیم نمایندگان بالاخره تصمیم به استیضاح وزیر علوم گرفتند . امیدواریم که واقعا از سر دلسوزی برای مردم این استیضاح صورت گرفته باشد. در همین رابطه رییس مجلس شورای اسلامی از دولت خواست تا حداکثر در مدت 10 روز زمان حضور رضا فرجی‌دانا وزیر علوم تحقیقات وفناوری برای حضور در جلسه استیضاح را به هیات رئیسه مجلس اعلام کند .

در حوزه خارجی، مذاکرات آتش بس فراگیر در نوارغزه به میزبانی قاهره در حال انجام است و گفته می شود رژیم صهیونیستی با 6 مورد از خواسته های طرف فلسطینی موافقت کرده است . در حالی که دومین روز از آتش بس 72 ساعته در نوارغزه برقرار است طرف های فلسطینی و اسرائیلی در حال مذاکرات غیر مستقیم برای برقراری آتش بس فراگیر در قاهره هستند . بنا براعلام رسانه های فلسطین، مذاکرات غیر مستقیم هیئت فلسطینی با طرف اسرائیلی با هدف برقراری آتش بس دائم در نوارغزه از روز گذشته با نظارت مصر آغاز شده است . این مذاکرات 9 ساعت به طور انجامید و پیش نویس توافقنامه ای مطرح شد و قرار است ظهر امروز و پیش از پایان آتش بس موقت 3 روزه ادامه یابد و به سرانجام برسد

در مورد ناآرامی های عراق، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: ما با دولت عراق برای ارسال سلاح به کردها همکاری می‌کنیم. عراقی‌ها کردها را به سلاح مجهز می‌کنند، ما نیز دست به چنین اقدامی می‌زنیم .

 وی گفت: تلاش‌ها و اقدامات‌ ما از هفته گذشته آغاز شده است . این در حالی است که پاریس نیز از اتحادیه اروپا خواست اقدامات لازم برای مجهز کردن کردها به سلاح را اتخاذ کند . یک منبع اروپایی نیز اعلام کرد که در نشست فوق‌العاده امروز (سه‌شنبه) سفیران اتحادیه اروپا در بروکسل که به درخواست ایتالیا برگزار می‌شود در خصوص اوضاع عراق و چگونگی کمک رسانی به عراقی‌ها بحث و گفت‌وگو خواهد شد

همچنین، فدریکا موگرینی و محمدجواد ظریف وزرای خارجه ایتالیا و ایران ساعاتی پیش در یک مکالمه تلفنی درخصوص بحران عراق و لزوم مقابله با حملات گروه تروریستی داعش گفت وگو کردند . دو وزیر امور خارجه در این گفت و گوی تلفنی درباره اوضاع سیاسی عراق صحبت و بر لزوم تشکیل هرچه سریعتر دولت وحدت ملی در این کشور پس از معرفی حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر جدید تاکید کردند .موگرینی و ظریف همچنین بر لزوم مقابله با حملات داعش و یک اقدام بین المللی جهت محافظت از اقلیت ها و تمام غیر نظامیان در عراق تاکید کردند

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازارهای جهانی، مس 7025 دلار، آلومنیوم 2060 دلار، سرب 2280 دلار و روی 2350 دلار برای هر تن معامله شدند. دلار در محدوده 3120 تومان و سکه به قیمت 953 هزار تومان رسید.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه لبنی و غذایی ، برخی صنایع لبنی پس از گذشت کمتر از 2 ماه از گران کردن محصولات‌شان باز هم اقدام به افزایش قیمت تولیدات‌شان کردند . براین اساس اوایل ماه مبارک رمضان، صنایع لبنی شیر و محصولات تولیدی‌شان را علی‌‌رغم انکار برخی از مسئولین 15 درصد گران کردند به طوری که قیمت کلیه محصولات لبنی از 100 تا هزار تومان افزایش یافت.

هنوز طعم تلخ افزایش قیمت محصولات لبنی از اذهان مردم پاک نشده که صنایع لبنی باز هم ، قیمت محصولات‌شان را در بحبوحه موضوع افزودن روغن پالم به شیر و محصولات لبنی پرچرب افزایش دادند . برخی از برندهای پرمصرف صنایع لبنی با کاهش مصرف محصولات پرچرب صنایع لبنی، اقدام به افزایش حداقل 200 تومان قیمت شیر و دیگر محصولات کم چرب خود کرده‌اند . ظاهراً این افزایش قیمت به دلیل کاهش مصرف محصولات لبنی پرچرب که سود زیادی را نصیب کارخانه‌ها می‌کرد، اتفاق افتاده و صاحبان برخی از کارخانه‌ها برای جبران سودهای از درست رفته، این بار اقدام به افزایش قیمت محصولات کم چرب کرده‌اند .

همچنین لازم به ذکر است ، دبیر انجمن لبنی کشور از توقف سفارشات محصولات لبنی ایران از سوی عراق درپی انتشار خبر استفاده غیرمجاز از روغن پالم در شیر و برخی محصولات دیگر لبنی خبر داد . رضا باکری در خصوص میزان برگشت محصولات لبنی ایران از سوی عراق گفت: آماری درخصوص میزان برگشتی‌ها ندارم. اما سفارشات عراق برای خرید محصولات لبنی متوقف شده است . وی افزود: تا زمانی که ماهیت این جاروجنجال مشخص نشود؛ سفارشی نخواهیم داشت . باکری درخصوص برگشتی‌های بازار داخل نیز گفت: در مورد محصولات کم‌چرب برگشتی نداشتیم؛ اما محصولات پرچرب برگشتی داشتند که به واحدهای تولیدی درخواست دادیم اطلاعات آنها را به ما بدهند که به‌زودی منتشر کنیم .

روند معاملات در این گروه امروز متعادل بود ، تعدادی از نمادها را قرمز رنگ و تعدادی را سبز رنگ نظاره کردیم.

در گروه خودرویی جز 4 نماد که سبز رنگ بودند بقیه گروه را قرمز رنگ مشاهده کردیم. همان طور که شاهدیم کاهش ارزش معاملات در این گروه نیز مشهود است . در این گروه خودرو 12 میلیون از سهامش معامله شد و در نهایت به قیمت 263 تومان رسید. در شرایطی که فعالان صنعت خودرو معتقدند بازگشت پژو به ایران، منوط به توافق جامع هسته‌ای با غرب است، گویا ایران خودرو برخی سرفصل‌های شراکت دوباره خود با این خودروساز فرانسوی را از همین حالا مشخص و نهایی کرده است .

ایران خودرو و پژو که از زمستان سال گذشته مذاکرات خود را برای آغاز دوباره همکاری‌ها، آغاز کرده‌اند، باید تا آذرماه امسال صبر کنند تا ببینند سرنوشت پرونده هسته‌ای ایران به کجا می‌کشد و آیا پژویی‌ها می‌توانند بدون دغدغه از بازگشت تحریم‌ها، فعالیت مجدد خود را در جاده مخصوص آغاز کنند؟ با این حال، ایران خودرویی‌ها در مذاکرات خود با پژو، بر انجام سرمایه‌گذاری توسط این شرکت فرانسوی تاکید و عنوان کرده‌اند که باید کارخانه‌ای مشترک نیز برای تولید محصولات جدید پژو در ایران، راه‌اندازی شود. البته گویا ایران خودرو قصد دارد یکی از کارخانه‌های فعلی خود را محل تولید خودروهای جدید پژو قرار بدهد، منتها با سرمایه‌گذاری طرف فرانسوی.

همچنین لازم به ذکر است ، سند اهداف و سیاست‌های توسعه صنعت خودرو در افق 1404، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تدوین شده و در آستانه ابلاغ به خودروسازان است . در این سند قید شده که خودروسازان ملزم به رعایت ضوابط ابلاغی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و رعایت مفاد اهداف و سیاست‌های توسعه صنعت خودرو هستند .

 رعایت استانداردهای تولید، ایمنی و عملکردی از سوی خودروسازان از جمله مواردی است که در این سند به آن اشاره شده است. همچنین در این سند عنوان شده که خودروسازان ملزم به استقرار و اجرای سیستم نظارت بر فرایند تولید (cop) هستند

گروه ساختمانی یکی از گروه های پر رونق و حاشیه ساز امروز بود . حاشیه ساز از این جهت که شاهد تغییر در مقدار EPS دو سهم ثتران و ثغرب روی سایت فناوری بورس بودیم در حالی که هیچ تغییری روی سایت کدال مشاهده نکردیم. خرید های حقوقی امروز در نماد ثتران قابل توجه بود .طوری که تا زمانی که تنها 5 میلیون از سهم معامله شده بود حدود 4 میلیون ان توسط یک حقوقی خریداری  شده بود و تا پایان نزدیک به 29 میلیون از سهام شرکت مذکور معامله شد.

اخبار مرتبط به این گروه، هر چند گزارش‌ها از بازار مسکن در مناطق مختلف شهر تهران حاکی است که بازار مسکن در مناطق مختلف وضعیت مشابهی ندارند، اما نشانه‌هایی از رونق هم‌اکنون در بازار معاملات مسکن مشاهده می‌شود .

این در حالی است که خرید و فروش مسکن در برخی از نقاط رونق نسبی داشته و برخی از نقاط هنوز در رکود به سر می‌برند .
 بعد از گذشت کمتر از پنج ماه از سال جاری، هنوز بازار مسکن نتوانسته مسیر خود را پیدا کند و قیمت‌های مشخصی را استخراج و به متقاضیان مسکن ارائه کند .از سوی دیگر بازار مسکن که خود محرک اقتصادی محسوب می‌شود، در کنار سایر بخش‌های اقتصادی دچار یک رکود طولانی شده؛ رکودی که به گفته مشاوران املاک یک رکورد در نوع خود بی نظیر است

و اما بشنویم از پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن، محسن نریمان در نشست خبری گفت: اولویت ما در دولت تکمیل طرح مسکن مهر است اما با این حال از تدوین برنامه های دیگر در این حوزه غافل نشده ایم . وی تصریح کرد: در این راستا طرح مسکن اجتماعی و طرح مردم محور تولید مسکن را با درک درست از واقعیت های جامعه در دست تدوین داریم. در قالب این طرح ها به دنبال افزایش سقف تسهیلات مسکن تا 100 میلیون تومان هستیم . وی با بیان این که این میزان وام با شیوه غیر تورمی پرداخت می شود گفت: به زودی از این طرح ها رونمایی می شود و مسئولان در رابطه با آن اطلاع رسانی خواهند کرد.

در گروه ارتباطات و مخابرات در خبری شنیدیم که قرار است از ابتدای شهریور خدمات نسل سوم موبایل ارائه شود. به نقل از شرکت ارتباطات سیار ایران محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری گفت، با اشاره به تصمیم وزارت ارتباطات و کمیسیون تنظیم مقررات مبنی بر ارائه مجوز نسل های بالاتر به اپراتورهای موجود در پایان مردادماه اظهار داشت: ما تصمیم گرفتیم که بدون یک روز تأخیر به اپراتورها اجازه داده شود که نسل های بالاتر را کلید بزنند . واعظی با بیان اینکه این مجوز شامل نسل های 3 و 4 می شود گفت: ما دیگر نگفتیم این بار نسل 3 می دهیم و 6 ماه یا یکسال دیگر نسل 4؛ انشاالله در شهریور ماه ما می توانیم هم نسل 3 و هم نسل 4 (LTE) داشته باشیم .

وی افزود: مذاکرات با دو اپراتوری که باید به نسل بالاتر بروند با قوت ادامه دارد، حتی طبق گزارشی که امروز به من داده شد گفته شد مذاکرات امروز خیلی خوب پیش رفته است . همچنین واعظی اظهار امیدواری کرد پروانه هر دو اپراتور به صورت همزمان صادر شود. وی گفت: امروز از دوستان خواسته ام اولویت خود را این قرار دهند که تا امشب موافقتنامه با همراه اول امضا شود .

در گروه سیمانی شنیدیم که كارخانه تولید سيمان در ونزوئلا راه‌اندازی می‌شود این واحد توليدي در حال حاضر در مقطع توليد آزمايشي قرار داشته و مراحل تست نهایي را مي‌گذراند .  براساس اعلام منابع ونزوئلایی، دولت این کشور 395 میلیون دلار در پروژه “سِرو آسول” سرمایه‌گذاری کرده است .  در طول ساخت اين كارخانه به طور متوسط 120 مهندس و تكنسين ايراني و بيش از 800 كارگر و تكنسين ونزوئلائي مشغول به كار بوده‌اند . کشور ونزوئلا به دليل برنامه‌هاي وسيع توسعه‌اي و پروژهای ملی خانه‌سازي به حجم گسترده‌ای از سیمان نیازمند است و با آغاز به کار اين كارخانه، بيش از 12 درصد به ظرفيت توليد سيمان این كشور افزوده مي‌شود

در گروه پتروشیمی در موردهمکاری ایران و چین در زمینه انتقال فن آوری پتروشیمی  شنیدیم که عضو کمیسیون انرژی مجلس از سفر 8 نفر از اعضای کمیسیون متبوعش به چین خبرداد و گفت: در این سفر در زمینه انتقال فن آوری پتروشیمی تفاهمات خوبی صورت گرفت . احمد سجادی ، از سفر 8 نفر از اعضای کمیسیون انرژی به چین خبر داد و گفت:‌ در این سفربازدیدی از صنایع پایین دست گاز و نفت چین و پتروشیمی های این کشور انجام شد.

نماینده مردم سرخس و فریمان در مجلس شورای اسلامی افزود: قرار شد به دنبال این بازدید ،جلسات با شرکت بازرگانی پتروشیمی ادامه یابد . به گفته عضو کمیسیون انرژی مجلس در این سفر که از تاریخ 12 مرداد ماه تا بیستم مرداد ماه ( امروز) به دعوت شرکت بازرگانی پتروشیمی انجام شد آقایان سودانی، تمیمی ،بنی هاشمی، بهمئی ، موسوی نژاد ، فریدونی، سجادی و آقاجری حضور داشتند.

لازم به ذکر است که شرکت گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان با نماد پترول، پس از احراز شرایط پذیرش به عنوان چهل و یکمین شرکت در بازار دوم درج شد . این شرکت با سرمایه 20 هزار میلیارد ریال در گروه محصولات شیمیایی فعالیت می کند.

شرکت پتروشیمی پارس با سرمایه 600 میلیارد تومان یکی از مهمترین زیرمجموعه های هلدینگ خلیج فارس می باشد . بر این اساس فارس مالک 60 درصدی پتروپارس می باشد و نزدیک به 40 درصد باقیمانده نیز متعلق به سازمان تامین نیروهای مسلح می باشد .

با توجه به ارائه گزارش فعالیت هیئت مدیره سال 92 پتروپارس، شاهد 19 درصد تعدیل مثبت نسبت به بودجه پیش بینی شده برای سال مالی 92 توسط شرکت می باشیم . بر این اساس شرکت سود 2506 ریالی را به 2982 ریال افزایش داده است .

این در حالی است که فارس ، سود سال 92 پتروپارس را مبلغ 3391 ریال پیش بینی کرده است که با توجه به سود محقق شده 2982 ریالی پتروپارس شاهد 12 درصد تعدیل منفی می باشیم . لازم به ذکر است که فارس سود تقسیمی پتروپارس را مبلغ 300 تومان پیش بینی کرده است .

در مورد روند تولیدات شرکت می توان به مواردی اشاره کرد :

تولیدات واقعی این شرکت در سال 92 جمعا به میزان 2,640,970 تن می باشد که این مقدار نسبت به برنامه مصوب ،  64 درصد و نسبت به ظرفیت اسمی 59 درصد محقق یافته است که نسبت به سال گذشته 13 درصد کاهش نشان می دهد کاهش میزان تولید به دلیل اعمال محدودیت های حمل محصولات به خاطر تشدید تحریم های بین المللی می باشد . تحریم های اعمال شده در خصوص حمل محصولات پتروشیمی از مهر ماه 91 ، با شدت اجرا و ظرفیت واحدهای شرکت پتروشیمی پارس به علت پر شدن مخازن پروپان به نصف تقلیل پیدا کرد .

توجه به این نکته بسیار ضروری است که برنامه تولید ابلاغ شده در سال 92 در برنامه تولید سال های 90 و 91 به ترتیب 2و 15 درصد بیشتر مصوب شده بود که به دلیل محدودیت های بین المللی و عدم امکان حمل و صادرات محصولات پتروشیمی پارس این افزایش تولید محقق نگردید .

در گروه حمل و نقل محمد سعید نژاد در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش مهر در خصوص ورود لاینرهای خارجی به بندرشهید رجایی، گفت: لاینرهای چینی، هندی و تایوانی اعلام آمادگی کرده اند و در ماه آینده وارد بندر شهیدرجایی می شوند . وی با بیان اینکه لاینر Wan Hai که ماه پیش وارد کشور شد، درجه یک است، بیان کرد: این کشتی 7 هزار TEU ظرفیت داشته است و تا ماه‌های آینده کشتی‌های بزرگتر هم وارد بنادر کشور می‌شوند .

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: لاینر Wan Hai دفعه اول به‌صورت موردی وارد بندر شهید رجایی شده بود اما از هفته آینده به‌صورت منظم وارد بندر می‌شود . سعیدنژاد با اشاره به اینکه سرمایه گذاری 2500 میلیارد تومانی در بنادر ایران انجام شده است، افزود: در 4 ماهه ابتدای امسال 1300 میلیارد تومان سرمایه گذاری در بنادر انجام شده است.

در گروه پالایشگاهی خبری شنیدیم در مورد توقف عرضه نفت خام در بورس انرژی ، سید علی حسینی با اشاره به شروع فعالیت بورس نفت از 17 فروردین 93 افزود: بورس نفت پس از حدود یک ماه فعالیت به علت تعادلی نبودن قیمت، با رکود مواجه شد و  13 شرکت پالایش کوچک خصوصی که مجوز خرید نفت خام داشتند به علت بالا بودن قیمت، تمایلی به خرید ندارند.آقای زنگنه در بخشی از سخنانش در مورد صنعت پالایشگاهی افزود: احداث پالایشگاه در کشور مقرون صرفه نیست.

  همچنین وی در واکنش به این پرسش که آیا مخالف تأسیس پالایشگاه در کشور است، اظهار داشت: من تأسیس پالایشگاه را امری مقدس نمی دانم اما مخالف تأسیس آن هم نیستم و اگر لازم باشد پالایشگاه نیز راه اندازی می شود .زنگنه اظهار داشت: اگرچه معتقدم پالایشگاه به صرفه نیست اما اگر نیاز کشور را تأمین کند اقدام به ساخت پالایشگاه می کنیم.

در زمان حاضر سالانه 4 میلیارد دلار به پالایشگاه ها تخفیف می دهیم و برخی می خواهند این رقم دوبرابر هم بشود .وی گفت: یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی توجه به این مهم است که از منابع نفتی به صندوق توسعه ملی واریز و از این طریق در سایر زمینه ها سرمایه گذاری کنیم. هرچند صندوق امروز مشکلاتی دارد اما ساز و کار درستی است تا اقتصاد ایران قوی شود .زنگنه ادامه داد: اگر بخواهیم وابستگی خود را به نفت کم کنیم، کافی است میزان صادرات خود را افزایش دهیم تا فاصله این دو با یکدیگر افزایش یابد .

 در گروه بانکی ولی‌الله سیف در مراسم پنجمین سالگرد تاسیس صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این که سیاست‌هایی مانند بنگاه‌های زودبازده و مسکن مهر لطمات زیادی به اقتصاد کشور زده‌اند و باید از آنها درس بگیریم، گفت: در قالب طرح بنگاه‌های زود بازده از سال 84 تا پایان خرداد 93 بالغ بر 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد که از این رقم چهار هزار میلیارد تومان آن معادل 13.6 درصد به مطالبات سررسید شده تبدیل شده است . وی گفت: البته سهم معوقات و تسهیلات لاوصول از کل تسهیلات پرداخت شده بنگاه های زود بازده به 25 درصد نیز می‌رسد که نشان دهنده انحرافات بالا درجریان پرداخت این تسهیلات بوده‌اند .

وی افزود: در یک بررسی انجام شده توسط گروه کارشناسان مشخص شد که در 793 طرح از نظر مبلغ و تعداد به ترتیب 40 و 39 درصد در تسهیلات پرداخت شده بنگاه‌های زود بازده انحراف وجود داشته است . وی با بیان این که افراط و تفریط‌های گذشته اقتصاد کشور را در وضعیت بسیار بدی قرار داد، گفت: زمانی که دولت یازدهم بر سر کار آمد فعالان اقتصادی هیچ امکانی برای پیش‌بینی آینده نداشتند با این وجود روند نزولی نرخ تورم در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد که جهت‌گیری‌های اقتصادی دولت درست بوده است .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب