سهام شرکت‌های بورسی را بخریم یا سهام پدیده شاندیز؟

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

پدیده شاندیز؛ نامی که به واسطه وسعت تبلیغات نیازی به توضیح و معرفی ندارد. کمپین تبلیغاتی پدیده با استفاده از ابزارها و عوامل اثرگذار فرهنگی و سنتی طراحی شد و در تقارن تصادفی سالروز ولادت هشتمین امام شیعیان با تاریخ 88.8.8 نام خود را به عنوان مجموعه ای تفریحی و گردشگری در ذهن و یاد ایرانیان ثبت کرد.

اما در کنار این جلال و جبروت تبلیغاتی، ابهامات و سوالات بسیاری در خصوص گزارش های مالی مربوط به پروژه های متعدد پدیده وجود دارد که به هر حال از نگاه مردم و مسئولان غامض و پوشیده مانده است! ابهاماتی که نه با شکل و ظاهر زیبای پدیده تناسبی دارد نه با طعم لذیذ شیشلیک های معروف آن!

60839 330

 

 

در این مجال برآنیم که موضوع سرمایه گذاری در سهام “پدیده” را بررسی و چند سوال جدی راجع به موارد مرتبط با این مجموعه طرح کنیم.

این مجموعه گردشگری در بهمن 1383 در اداره ثبت شرکت های مشهد به ثبت رسید و با تصمیم مجمع عمومی فوق العاده ، نام آن به توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز(شرکت سهامی عام) تغییر یافت. سهام پدیده شاندیز در تاریخ 88.8.25 با قیمت 200 تومان عرضه شد و هم اکنون با گذشت نزدیک به 6 سال با رشد بیش از 3900 درصدی به بیش از 8000 تومان رسیده است و بدین وصف پدیده با گذشت حدود 10 سال ، واقعاً پدیده شده است!

 

به گونه ای که با تبلیغات خاص و نوعی بزرگنمایی، این موضوع را به بیننده القا می کند که سهام پدیده از همه سهام حاضر در بورس بهتر است و با قیاسی نادرست و فاقد مبنای منطقی، این شرکت را به تنهایی در مقابل کلیت بورس و بازار سرمایه قرار می دهد که پیامد آن گمراهی اشخاص ناآشنا به بورس و بازار و استفاده سودجویان بوده است.

در این بین شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز که به عنوان مجری و مالک تمام پروژه های ساختمانی مجموعه “پدیده” و با هدف ساخت بزرگترین مجموعه گردشگری کشور، اقدام به جذب مشارکت و سرمایه گذاری، در قالب فروش سهام کرده است که نمودار قیمت سهام آن در شکل زیر قابل مشاهده است.

 

60840 780

 

 

این روند تا جایی شدت گرفت که قیمت این سهم از 4820 تومان در سال 92 با رشد 66 درصدی به حدود 8000 تومان افزایش یافته و روند رشد قیمت آن در نمودار زیر قابل مشاهده است. 

 

60842 141

 

 

اما نکات قابل تامل و مبهمی در خصوص “پدیده” وجود دارد که در چند بند به بخشی از آن می پردازیم:

الف- در کنار تبلیغات گسترده در رسانه های دیداری و شنیداری، مشاوره خرید و فروش سهام پدیده شاندیز در سایتی به نام این مجموعه انجام می شود. در تماس تلفنی با شماره های مندرج در این سایت، مشاور مربوطه در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص میزان سود هر سهم تنها قیمت آن را عنوان می کند و گویا فرد پاسخگو حتی تفاوت سود هر سهم را با قیمت آن نمی داند!!!

نکته قابل تامل این که مجموع گردشگری پدیده وابستگی این سایت را به خود نفی کرد. سوال جدی و مهم اینجاست که اگر چنین ارتباطی میان این سایت با شرکت اصلی وجود ندارد، چرا مجموعه پدیده با اطلاع از فعالیت برخی افراد سودجو در سایت مذکور تحت عنوان مشاور خرید و فروش سهام پدیده و سوء استفاده از برند این مجموعه، هیچ اقدام حقوقی و قانونی را به عمل نمی آورد تا از فعالیت غیر قانونی برخی سود جویان و زیان مردم عادی که قصد سرمایه گذاری در این مجموعه را دارند، جلوگیری شود؟ به عبارت دقیق تر ، رفتار و سکوت پدیده در این خصوص ، قرینه مثبتی مبنی بر وجود رابطه فیمابین این سایت و شرکت می باشد.

ب- جالب تر اینکه در سایت مذکور و در بخش تماس با ما، آدرس دفتر مرکزی شرکت پدیده واقع در تهران درج شده است! که موارد مذکور یادآور این ضرب المثل است که قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را؟!

ج- توجیهاتی که مجموعه پدیده در مقایسه سهام خود با بورس بیان می کند نیز در نوع خود جالب است زیرا این استدلال مطرح می شود که در بازار بورس شما بایستی دارای اطلاعات تخصصی بوده و همیشه خرید و فروش سهام با ریسک بالایی خواهد بود؛ در حالیکه در سهام پدیده شاندیز چنین موضوعی مطرح نیست. هم چنین بر امکان نقدشوندگی بالای این سهم و تبدیل آن به پول نقد طی 20 تا 30 روز بعد تأکید شده که قابل انتقال به دیگران نیز می باشد.

د- مساله اصلی و قابل توجه دیگر نظارت مقام ناظر بر بازار اولیه است که به عنوان یک بحث حاکمیتی و با هدف حمایت و دفاع از حقوق مردم و سرمایه گذاران مطرح می شود و توقع آن است که برای پدیده شاندیز با بیش از 521 میلیون سهم این نظارت بسیار جدی تر و دقیق تر باشد. اما این نظارت نیز از ابعاد مختلفی قابل نقد و بررسی و مستلزم پاسخگویی و توضیح مسئولان امر می باشد:

نخست این که دلیل رشد قیمتی بیش از 3900 درصدی قیمت سهم طی شش سال اخیر چیست؟ آیا پروژه های این مجموعه به حدی از سوددهی رسیده که منجر به این میزان رشد قابل توجه شده باشد؟ چراکه در صورت های مالی و عملکردی “پدیده” که در سایت کدال نیز منتشر شده، تعداد زیادی از معاملات این مجموعه با افراد مشمول ماده 129 قانون تجارت و یا زیر مجموعه هایش، همچنان تعیین تکلیف نشده و اگرچنین نظارتی از سوی سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر وجود دارد، چگونه معاملات مذکور طی این سال ها تعیین تکلیف نشده است؟

دوم آن که ، در صورت عملی شدن برنامه پذیرش این شرکت در بازار سهام با سرمایه 521.5 میلیارد ریال، “پدیده” از نظر ارزش روز سهام در میان 30 شرکت اول بورس جای خواهد گرفت. چراکه ارزش روز سهام این مجموعه بیش از 4170 میلیارد تومان است.

این در حالی است که هیچ یک از شرکت های فعال در صنعت ساختمان و صنعت که سهام آنها در بورس معامله می شوند، با وجود پشتوانه علمی و تخصصی قوی و تجربه اجرایی، چنین روند رو به رشدی را به قیمت سهام خود ندیده اند! بطوریکه در حال حاضر بهترین رتبه در گروه ساختمانی مربوط به “ثاخت” با ارزش بازاری به مبلغ 486 میلیارد تومان می باشد که این مجموعه را در رده صدم شرکت های فعال در بازار سهام از نظر ارزش بازاری قرار داده است.

مضاف بر اینکه “پدیده” در حالی از سال 83 فعال شده که با دارا بودن این روند صعودی برای قیمت سهم می توان گفت شرکت های ساختمانی بایستی در مقابل “پدیده” سرخم کرده و در اصطلاح مقابل پایش لنگ بیاندازند!

این موارد تنها گوشه ای از ابهاماتی است که در این متن به آنها اشاره شد.

در صورتی که نظری درباره سهام پدیده شاندیز دارید در بخش دیدگاه مطرح کنید.

منبع: بورس نیوز

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: ارزش سهام پدیده شاندیز, بررسی سهام پدیده شاندیز, گفتگو درباره سهام پدیده شاندیز

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
2 نظر
 1. مطالب شما کاملا متین. اما واقعیت اینه که خیلیا رو می شناسم تو مشهد- از بستگان خودم- که از طریق همین سهام کلی پول به جیب زدند و حسلبی سود کردند. اینکه دفترش کجاست و کی نماینده کیه و یا قبلا عملکرد شرکتهای مشابه چطوری بوده یه بحث تخصصیه. اونچه که مردم لمس کردند سوده. اونم سود کلان. این رو تحلیل کنید

  1. دوست عزیز, نکته مهم این هست که پدیده بسیار شفاف عمل می کند و بنابراین سود هم میکند. اشتغال هم که ایجاد کرده. مردم هم دنبال شفافیت هستند. ولی بورس چون شفافیت لازم را ندارد, مردم عادی هم جرأت ورود به بورس به دلیل حضور حرفه ای های اقتصادی که برای پول مردم حسابی نقشه دارند وارد نمی شن.
   به همین دلیل شروع به تخریب شرکتهای ساختمانی مثل پدیده, پردیسبان و … رو کردند تا مردم یا پولشون رو بذارن توی بانک (که باز گیر همون بورسی ها بیافته) یا وضعیت اقتصادی به نفع میلیاردرها بدتر بشه. پس این تخریبها نتیجه ای جز اعتماد بیشتر مردم به امثال پدیده و پردیسبان نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب