خلاصه خبرها و رویدادهای بورس چهارشنبه 22 مرداد / بازار بی‌رونق و کم‌فروغ

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، امروز شاخص کل بورس با 92 واحد کاهش به رقم 74،363 واحد رسید . نمادهای وغدیر با 15 واحد ، رمپنا با 14 واحد و فولاد با 13 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای وپارس با 17 واحد و همراه با 10 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند.

ارزش کل معاملات در این بازار به رقم 228.5 میلیارد تومان رسید . بیشترین ارزش معاملات در این روز مربوط به عرضه  بلوکی پتروشیمی مرجان توسط زاگرس بود که به رقم 119.6 میلیارد تومان رسید . به غیر از این معامله ، نماد فارس با 10.2 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داد.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس یک واحد افزایش یافت و به رقم 793 واحد رسید . نمادهای جم، میدکو و توریل بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 152.5 میلیارد تومان رسید .

بازار سرمایه را در آخرین روز کاری هفته و اواسط تابستان 93 کم حجم و کم فروغ نظاره کردیم ، هر چند شاهد گرمای بی سابقه در تابستان امسال هستیم ولی این گرما نتواسته به بازار سرمایه سرایت کند و باعث رونق بازار سرمایه شود. سال گذشته در این مقطع بازار سرمایه با اقبال خوبی همراه بود و روزانه  به طور میانگین شاهد رشد هزار واحدی در شاخص کل بودیم و انچه ملموس بود ورود نقدینگی زیاد به بازار سرمایه بود چرا که در بعضی از روزها ارزش معاملات 700 میلیاردی را نیز نظاره گر بودیم. بازار در هفته ای که گذشت افت 35 واحدی را تجربه کرد طوری که بسیار کم حجم و کم رونق بود.

سخنان این هفته رئیس جمهور و وزرای اقتصادی در کانون توجه بازار سرمایه بود . به طور خلاصه تمام مسولین در مورد خروج از رکود و بازگشت رونق و رشد اقتصادی اتفاق نظر دارند .امروز نیز بسته اقتصادی دولت به مجلس ارایه شد و باید منتظر ماند و دید که عکس العمل نمایندگان به این بسته پر بحث چه خواهد بود. با توجه به انکه اتفاق خاصی را در این هفته شاهد نبودیم بازار را برای هفته آینده همچنان نوسانی و کم حجم  پیش بینی می کنیم .

مهم ترین اخبار اقتصادی

امروز در خبری شنیدیم که نوبخت و طیب نیا برای تقدیم لایحه خروج از رکود تورمی  به مجلس رفتند. امیدواریم این بسته هر چه زودتر به تصویب نمایندگان برسد تا سریع تر اقتصاد ایران بتواند از شرایط رکودی خارج شود.

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی، سخنان دکتر روحانی در مورد منتقدان مذاکرات هسته ای روز گذشته در کانون توجه رسانه های قرار گرفت . واقعا دامن زدن به یک مساله پیش پا افتاده تا چه حد می تواند مهم باشد و برای آن این همه هزینه صرف کرد . دوستانی که به نحوه نگارش گزارش بازار روز گذشته در این مورد واکنش نشان دادند لازم است قدری حافظه تاریخی خود را بکاراندازد و به یادآورند که رئیس جمهور پیشین در جلسه سوال از رئیس جمهور چطور جواب نمایندگان را داد، آیا غیر از این بود که ایشان در پایان سخنان خود از لفظ نامرد برای نمایندگان مردم بکار برد!؟ چرا آن زمان رسانه ها و نمایندگان از لحن رئیس جمهور انتقاد نکردند؟! یا در جلسه ای که به یک شنبه سیاه معروف شد و توهینی که به ریاست مجلس صورت گرفت و خیلی از موارد دیگر که از حوزه این گزارش بدور است . بیایید کمی واقع بین باشیم و بدون تعصب و قصد و غرض به مسایل سیاسی نگاه کنیم.

در حوزه خارجی، سرانجام پس از هفته ها بحث و گمانه زنی درخصوص نحوه همکاری نظامی آلمان با کردهای عراق در مقابله با گروهک تروریستی داعش، وزیر دفاع از تصمیم برلین برای تجهیز نظامی ارتش ملی عراق خبر داد. ،ˈاورسولا فان درلاینˈ وزیر دفاع آلمان روز سه شنبه پس از ملاقات با همتای انگلیسی خود که با هدف بررسی درخواست مقامات کردستان عراق برای دریافت کمک های نظامی از این کشورها انجام شد، به خبرنگاران گفت:آلمان آماده است تجهیزات نظامی را برای مقابله با داعش به عراق ارسال کند.

در مورد غزه، به نقل از سایت شبکه فلسطین الیوم، نیروهای رژیم صهیونیستی مجددا توافق آتش‌بس را نقض کرده و صبح امروز (چهارشنبه)‌ به سمت ماهیگیران در شهر رفح واقع در جنوب غزه آتش گشودند . قایق‌های جنگی رژیم صهیونیستی روز گذشته نیز سواحل دریای رفح در جنوب نوار غزه را هدف قرار دادند، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی نیز موشکی را به سمت غرب شهر غزه شلیک کردند

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی، فلزات اساسی با افت قابل ملاحضه ای همراه شدند طوری که مس به زیر 7000 دلار برای هر تن سقوط کرد. بر این اساس مس 6935 دلار ، آلومنیوم 2050 دلار، سرب 2255 دلار و روی 2315 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار در محدوده 3115 تومان و سکه به قیمت 952 هزار تومان داد و ستد شد.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه پالایشگاهی که تا زمان ارائه صورت های مالی 3 ماهه اجازه بازگشایی ندارند در این هفته وزیر نفت سخنان زیادی را در مورد  پالایشگاه ها و صنعت نفت مطرح کردند . همچنین امروز وزیر نفت از برگزاری سه فراخوان، طرح ساخت واحدهای مینی ال.ان.جی، فروش گاز فلرها و عرضه گاز رایگان برای تولید برق خبر داد و گفت : برخی فکر می کنند که صنعت نفت اسرائیل است و به همین علت حق دارند سر آن کلاه بگذارند . وزیر نفت با اظهار این که وزارت نفت در حال ارزیابی چگونگی عرضه نفت خام خود در بازارهای جهانی است گفت: بنده موافق این هستم که در قراردادها ارز با نرخ آزاد محاسبه شود. از نظر من مشکل قانونی هم ندارد . سایر نمادها در این گروه روند معاملات متعادلی داشتند . ونفت که طی چند روز اخیر با اقبال خوبی همراه شده است به قیمت 248 تومان رسید.

در گروه بانکی روند معاملات متعادل بود. عباس آخوندی که خرداد امسال در همایش بانک‌مرکزی، «بدهي‌هاي معوق و شركت‌هاي تحت مالكيت‌ بانك‌ها» را به «دارایی‌های سمی» تعبیر کرده بود، دیروز در همایش خروج از رکود اعلام کرد: لایحه رونق اقتصادی حاوی سه ابزار مالی برای سم‌زدایی از بانک‌ها است که جبران بدهی معوق بانک‌ها و تسویه طلب دولتی پیمانکاران را همزمان فراهم می‌کند. مطابق مفاد 4 و 6 و 25 این لایحه، بانک‌ها موظف به فروش اموال مازاد و مجاز به استفاده 10 هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی هستند و 20 هزار میلیارد تومان نیز برای پیمانکاران در نظر گرفته شده است . در همین رابطه شنیدیم که مدیرعامل بانک ملی گفته است که تنها بنگاه سوددهی که به این بانک واگذار شده، پتروشیمی شازند است که با توجه به تاکید دولت در بنگاه‌دار نبودن بانک ها، حاضریم آن را به فروش برسانیم

همچنین شنیده شده قرار است دولت از محل تجدید ارزیابی دارایی های خارجی بانک مرکزی، بدهی خود را به بانک مرکزی و سایر بانک ها بدهد.

در گروه پتروشیمی و شیمایی افزایش سرمایه سرمایه پارسان به ثبت رسید و سرمایه شرکت از 10،000 میلیارد ریال به 15000 میلیارد ریال افزایش یافت. امروز نیز معامله بلوکی پتروشیمی زنجان صورت گرفت و پتروشیمی زاگرس تعداد 543,999,998 سهم معادل 99.33 درصد از سهام پتروشیمی زنجان را به قیمت پایه 220 تومان عرضه کرد.

در خبری دیگر در این گروه شنیدیم که علی محمد بساق زاده مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت با توجه به تلاش برای نصب سیستم های تفکیک کننده اتان در فازهای 15 تا 18 میدان گازی پارس جنوبی، انتظار می رود در نیمه دوم امسال تحقق این موضوع بتواند کمبود اتان مجتمع های پتروشیمی کشور را جبران کند . وی خاطر نشان کرد: مجتمع های پتروشیمی کشور آمادگی دریافت کل تولید اتان فازهای 15 تا 18 پارس جنوبی را دارند، زیرا در حال حاضر پتروشیمی های کاویان، مروارید، جم و آریاساسول به دلیل کمبود اتان در کشور با ظرفیت کامل خود کار نمی کنند.

بر اساس برنامه ریزی وزارت نفت قرار است با توسعه بخش عمده ای از فازهای 12، 15، 16، 17 و 18 پارس جنوبی تا پایان سال جاری 100 میلیون مترمکعب گاز به ظرفیت تولید کشور افزوده شود. با تزریق این حجم گسترده گاز به شبکه سراسری ضمن تامین گاز مورد نیاز واحدهای مسکونی و نیروگاه ها، واحدهای پتروشیمی نیز به خوراک مورد نیاز خود دست پیدا می کنند

قیمت اوره در بازارهای جهانی با افزایش روبه رو شده است، گفته  می شود با اتمام فصل باران های موسمی قیمت اوره و متانول رشد بیشتری خواهد داشت.خراسان و کرماشا از جمله شرکت های تولید اوره و امونیاک می باشد.

همچنین شنیده می شود برای اولین بار اختراع مالچ پلیمری در شرکت صنایع شیمیایی فارس انجام شده است.شفارس امروز با صف خرید همراه شد و قیمت سهم به 472 تومان رسید.

 در گروه حمل و نقل، شرکت خدمات دريايي و مهندسي کشتيراني قشم با سرمایه ای معادل 535 میلیارد ریال ، در دوره منتهی به 92/12/29 با توجه به عملکرد واقعی خود توانست 418 ریال سود به ازای هر سهم محقق نموده است که نسبت به سال مالی قبلی با 10 درصد کاهش همراه بوده است همچنین شرکت در عملکرد 12 ماهه میزان فروش خود را نسبت به سال مالی قبل با افزایش 29 درصدی اعلام نموده است .  

همچنین گفته می شود با اختصاص 3 درصد از صرفه جویی سوخت به بخش ریلی توسط شرکت نفت می توان نیم نگاهی به توریل داشت.

شایان ذکر است که بلوک 14.9 درصدی سهام شرکت مختلط امور حمل و نقل بین المللی ایران و روسیه (ایرسوتر) به قیمت پایه هر سهم 139 میلیون و 683 هزار ریال و در روز دهم شهریور امسال از طریق مزایده واگذار خواهد شد . همچنین این بلوک 94 سهمی قرار است به ارزش کل پایه 13 میلیارد و 130 میلیون و 202 هزار ریال روی میز فروش می رود و مبلغ سپرده شرکت در مزایده آن نیز 393 میلیون و 906 هزار ریال تعیین شده است .

در گروه فولادی، فلزی و معدنی، کاهش قیمت جهانی فلزات اساسی در روند معاملات این گروه تاثیر گذار بود. شرکت فولاد مبارکه اعلام کرده است که طبق قراردادی که میان گروه خودرو سازی سایپا و شرکت فولاد مبارکه اصفهان که در تاریخ 93/04/17 منعقد شد 66.3 درصد از سهام ورق خودروی چهارمحال و بختیاری به این شرکت واگذار گردید ، شرکت در این خصوص اعلام کرده که قرارداد مذکور فعلا هیچگونه تاثیری در سود و زیان در سال مالی منتهی به 29 اسفند 93 ندارد .

شرکت سرمايه گذاري توکا در گزارش عملکرد 12 ماهه منتهی به 93/03/31 به ازای هر سهم 674 ریال سود محقق نموده است که نسبت آخرین پیش بینی شرکت با افزایش 5 درصدی همراه بوده است سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت نیز نسبت به آخرین گزارش منتشر شده به میزان  5 درصد افزایش یافته است .

همچنین در سنگ اهنی ها شنیدیم که می گویند در نماد کچاد، مهرگان فروشنده بوده است و وتوصا خریدار سهم.کچاد امروز در محدوده قیمت 584 تومان معامله شد.

وزیر صنعت و معدن و تجارت، در خصوص قیمت‌گذاری برخی محصولات معادن نیز گفت: دولت قیمت‌گذاری برخی محصولات معادن را انجام می‌دهد که آن هم تا پایان سال برداشته می‌شود، در عین حال شرکت بازرگانی دولتی امکانی را برای برخی واردکنندگان قرار می‌دهد که برخی کالاهای وارداتی را به سمت سازمان‌های دولتی سوق دهند تا بخش خصوصی داخل که قیمت تمام شده‌اش بالاتر است، با ضرر روبه‌رو نشود

در گروه لبنی و غذایی، غشصفا در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را مبلغ 776 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تعدیل بوده است همچنین شرکت در سه ماهه خود 190 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده است و توانست 24 درصد از پیش بینی هایش را محقق کند.

همچنین شرکت در این دوره سه ماهه توانست 23 درصد از فروش خود را پوشش دهد. نکته قابل توجه این است شرکت در پیش بینی خود نرخ خرید شیر خام را به ازای هر کیلو 1600 تومان درنظر گرفته است در حالی که پیش از این در خبرها داشتیم که نرخ خرید هر کیلو گرم شیر خام 1440 تومان تصویب شده است که 190 تومان از این مبلغ را نیز دولت بصورت یارانه تامین میکند و در واقع قیمت هر کیلو شیر خام در محدوده 1250 تومان برای شرکت های لبنی تمام میشود ضمن اینکه در سه ماهه اول شیر خام خریداری شده توسط شرکت های لبنی به نرخ هر کیلو 1100 تومان بوده است . این نماد امروز با 2.5 درصد منفی به قیمت 595 تومان رسید.

هر چند ، مدتی است که صحبت از استفاده از روغن پالم در صنایع لبنی می شود و معاملات این گروه را تحت تاثیر قرار داده ولی امروز شاهد اقبال خوب خریداران در نماد غالبر بودیم طوری که سهم توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد.

همچنین شنیده شده است صادرات روغن خوراکی به کشور عراق آزاد شده است و مجوزهای لازم اخذ گردیده است .غبشهر از جمله شرکت هایی هست که می تواند از این موضوع تاثیر پذیرد.

گروه ساختمانی هرچند در ابتدای ساعات معاملات با اقبال خوبی همراه شدند و بعضی از نمادها را با صف خرید نظاره کردیم ولی در پایان عرضه بر تقاضا غلبه کرد و شاهد روند معاملات متعادل در گروه بودیم.

 ثمسکن در جدیدترین پیش بینی 93 سود هر سهم خود را به مبلغ 363 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) با کاهش 1 ریالی همراه بوده است همچنین شرکت در سه ماهه خود 5 ریال سود به ازای هر سهم شناسایی کرده است و توانست 1 درصد از پیش بینی هایش را محقق کند .ضمنا هزینه های مالی نیز نسبت به گزارش قبلی با افزایش 67 درصدی همراه بوده است.

ثتران از جمله نمادهایی بود که با افزایش تقاضا همراه شد ، می گویند شرکت سرمایه گذاری توسعه اقتصاد هزاره سوم پارس در حال خرید ثتران است.

در گروه خودرویی علی مددی ، گفت : قیمت خودرو در اثر مصاحبه‌های غیرکارشناسی به این حال و روز افتاده است .  وی با اشاره به اینکه حداقل چهار دلیل برای کاهش قیمت خودرو وجود دارد که برای همه مبرهن و روشن است، اضافه کرد: بنابر اظهارات رئیس جمهور ما در جامعه تورم را از ۴۲ درصد به ۱۴.۵ درصد کاهش داده‌ایم پس چرا نباید قیمت خودرو کاهش یابد. 

مددی، افزایش تولید، کاهش قیمت ارز و موضوع حذف تحریم خودروسازی ایران را از دیگر استدلال‌های خود عنوان کرد و گفت: در حال حاضر بنا بر اعلام خودروسازان تولید این محصول در کشور دو برابر شده در نتیجه کاهش قیمت برای محصولی که به وفور و متناسب با تقاضا عرضه می‌شود اتفاق نیفتاده که هیچ ثانیه‌ای نیز شاهد افزایش قیمت خودرو هستیم .  نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی، کاهش قیمت ارز از ۳۷ هزار ریال به ۳۱ هزار ریال را از دیگر دلایل مورد اشاره خود دانست و تصریح کرد: این کاهش قیمت ارز در کنار برداشته شدن موضوع تحریم‌ها از صنعت خوروسازی کشور می‌تواند تداعی‌کننده کاهش قیمت برای محصولات تولیدی صنعت خودروسازی باشد .  عضو شورای رقابت تاکید کرد: با این روند چرا قیمت خودرو کاهش نمی‌یابد، معلوم نیست.

همچنین شنیده می شود که ایران خودرو تا مرداد ماه سال جاری 190 هزار دستگاه تولید کرده است.خودرو حدود 6 میلیون از سهامش معامله شد و به قیمت 263 تومان رسید.

در گروه تجهیزاتی ،شنیده شده است رتکو افزایش سرمایه 300 درصدی از محل انباشته را در راه دارد.این نماد امروز با صف خرید به کار خود خاتمه داد .

در این گروه همچنین معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با تکذیب خبر خرید 500 مگاوات برق از روسیه خاطرنشان کرد: هیچ گونه قراردادی دراین زمینه امضا نشده و حتی مذاکره‌ جدی در این مورد با طرف روسی نداشتیم و مسائل مطرح شده در حد مذاکرات مقدماتی باقی ماند .

هوشنگ فلاحتیان در جمع خبرنگاران با رد قطعی خرید برق از روسیه به میزان مذکور در مورد سخنان طرف روسی هنگام مذاکره مقدماتی مبنی بر این که نظر زنگنه در مورد مبادلات نفتی می تواند تسریع بخش تعاملات برقی دو کشور باشد گفت: خرید برق از روسیه هیچ ارتباطی به مسائل نفتی ندارد بلکه تبادلات برقی به صورت مذاکره دو جانبه بین ایران و روسیه در سطح مقدماتی صورت گرفته بود اما تاکنون هیچ قراردادی منعقد نشده است .

در گروه مخابرات ، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینکه آیا احتمال صدور مجوز نسل‌های سوم و بالاتر ارتباطی برای همراه اول طی هفته آینده با توجه به دیدگاه شما مبنی بر راه‌اندازی زودهنگام خدمات این نسل جهت خدمت‌رسانی به مردم، وجود دارد؟، گفت: برای ما هیچ فرقی بین اپراتورها نیست و قطعا به محض اینکه مذاکرات‌ ما با همراه اول به اتمام برسد، مجوز راه‌اندازی آزمایشی نسل‌های سوم و بالاتر را به آن می‌دهیم .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب