شفاف‌سازی معاملات با سیاست «راهبری شرکتی»

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

بورس تهران در راستای اهداف راهبری شرکتی، توزیع عادلانه ثروت و رعایت منافع عمومی و دولتی، پیشرو در پرداخت مالیات بوده است‌. به گزارش شرکت بورس، ناصر امیدواری، دبیر کمیته حسابرسی بورس با اعلام این خبر گفت: بورس اوراق بهادار تهران با توجه تحولات و تغییرات درخصوص راهبری شرکتی و ارکان آن از سال‌های 1386 تاکنون و با تصویب و ابلاغ دستورالعمل راهبری شرکتی به عنوان نخستین شرکت در ایران، ارکان نظام راهبری شرکتی را در اساسنامه خود پیش‌بینی کرد و در این زمینه گامی بلند و عملی در اجرا و استقرار ارکان آن برداشت، زیرا پایبندی به اصول راهبری شرکتی منجر به شفاف‌سازی اطلاعات، ارایه به موقع اطلاعات، رعایت منافع کلیه ذی‌نفعان از جمله منافع دولت و در نهایت کاهش هزینه‌های نمایندگی می‌شود‌.  وی پرداخت به موقع مالیات را وسیله‌ای برای توزیع عادلانه ثروت عنوان کرد و گفت: بورس اوراق بهادار تهران نیز به عنوان شرکت پیشرو در پیشبرد اهداف راهبری شرکتی با پرداخت به موقع و درست مالیات، وظیفه خود را در آبادانی کشور و ترویج فرهنگ پرداخت به موقع مالیات به عنوان الگویی برای تمامی ناشران با تمام جدیت و انجام پیگیری‌های لازم ایفا کرده است‌. مدیر حسابرسی داخلی بورس تصریح کرد: به موجب ماده 122 قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، مدیران اشخاص حقوقی غیردولتی (هیات‌مدیره) به‌طور جمعی یا فردی، نسبت به پرداخت مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی و همچنین مالیات‌هایی که اشخاص حقوقی به موجب قانون مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش‌افزوده مکلف به کسر یا وصول یا ایصال آن بوده و مربوط به دوران مدیریت آنها باشد، اشخاص حقوقی مسوولیت تضامنی دارند بر همین مبنا بورس تهران از بدو تاسیس تاکنون با ارایه مشاوره‌های کمیته حسابرسی نقشی بسیار موثر در اطمینان‌بخشی به هیات‌مدیره و مدیریت ارشد برعهده داشته که وجود یک پرونده بسیار شفاف و مطلوب ازنظر سازمان امور مالیاتی مهر تاییدی بر این ادعاست‌.

وی افزود: هیات‌مدیره نقشی راهبردی و غیرقابل انکار در اتخاذ رویه مالیاتی برعهده دارد چراکه این افراد همانطور که باید درباره تخصیص بهینه منابع شرکت، عملکرد آن و همچنین افزایش ثروت سهامداران پاسخگو باشند‌. نسبت به امور اجتماعی از جمله توجه به سایر ذی‌نفعان که یکی از آنها دولت و امر مالیاتی است باید کوشا و پیگیر باشند‌. امیدواری ابراز داشت: واکنش‌های بین راهبری شرکتی و مالیات به صورت متقابل است یعنی چنانچه کمیته حسابرسی شرکتی پویا و مرکب از اعضای خبره و متخصص باشد موجب افزایش شفافیت، قابلیت اتکا اطلاعات مالی و کنترل‌های داخلی می‌شوند‌. حال چنانچه کنترل‌های داخلی حاکم بر گزارشگری مالی به نحوی موثر مستقر ونظارت شوند منجر به انتشار اطلاعات قابل اتکا برای ذی‌نفعان و از جمله سازمان امور مالیاتی می‌شود‌. این موضوع موجب انجام رسیدگی‌های مالیاتی در کمترین زمان ممکن به خاطر اتکای ممیزان به سامانه کنترل‌های داخلی موثر و کارایی شرکت می‌شود‌.

 وی با توصیه به ناشران بورسی و فرابورسی در پرداخت به موقع مالیات و گزارش‌های آن گفت: با توجه به برنامه‌های بالادستی از جمله برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور و حرکت کشور به سوی اقتصاد مبتنی بر مالیات به جای اقتصاد بر پایه نفت امید است که شرکت‌ها با استفاده از پشتیبانی و مشاوره اعضای هیات‌مدیره، مدیران عامل و کمیته‌های حسابرسی، حسابرسان داخلی در ارایه به موقع اطلاعات شفاف و دقیق به سازمان امور مالیاتی و پرداخت به موقع مالیات در تحقق این مهم نقش موثر خود را به خوبی ایفا کنند‌.

دسته بندی : تحلیل ها


قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب