خلاصه رویدادهای بورس یکشنبه 26 مرداد / بازار نوسانی و معاملات کم‌حجم

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس با 98 واحد نزول نسبت به روز گذشته به رقم 73،952 واحد رسید. نمادهای فارس با 35 واحد، همراه با 34 واحد و تاپیکو با 26 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فولاد با 20 واحد، وغدیر با 18 واحد و شیراز با 17 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند.

ارزش کل معاملات در این بازار به رقم 186.2 میلیارد تومان رسید که نماد فارس با 18.2 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کرد .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس رشد 6 واحدی را تجربه کرد و به رقم 800 واحد رسید. نمادهای مارون، زاگرس و سمگا ییشترین تاثیر مثبت رابر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 56 میلیارد تومان رسید.

  بازار سرمایه در ادامه روند نوسانی و کم حجم روز های گذشته امروز نیز بسیار کم حجم و کم رونق مشاهده شد. شاخص کل که با تلاش زیادی توانسته بود وارد کانال 74 هزاری خود شود امروز به کانال 73 هزار واحدی سقوط کرد . هیچ دلیل مستدل و منطقی برای این درجا زدن نمی توان یافت. البته این نکته را باید درنظر داشت که سایر بازار های موازی از جمله سکه و ارز نیز با رکود مواجه شده اند.

شاید برای کاربران جالب باشد که علت این رکودی ناگهانی که  با روی کار آمدن دولت جدید شروع شد چه باشد؟ در پاسخ به سوال این دوستان باید گفت که دولت گذشته تمام درآمدهای نفتی را به هر نحوی ، با دادن وام به افراد خاص و… به اقتصاد تزریق می کرد و سهم بسیار اندکی از این درآمد را برای صندوق توسعه ملی کنار می گذشت باعث افزایش ورود نقدینگی با بازار شده بود،  این امر موجبات رونق اقتصادی ولی توام با تورم فراوان را نصیب اقتصاد ایران کرد.

حال با روی کار آمدن دولت جدید با قطع درآمدهای نفتی و عدم تزریق آن به اقتصاد باعث کاهش رشد نقدینگی در جامعه شده است که نتایج آن را می توان در رکودی که شاهدش هستیم مشاهده کرد.

البته همان طور که در جریان قرار دارید دولت جهت خروج از این رکود در حال تلاش و برنامه ریز های زیادی است و در همین جهت برنامه خروج غیر تورمی از رکود را طی یک بسته اقتصادی تهیه کرده که امروز برای تصوبب این بسته وزیر اقتصاد راهی مجلس شد.  واضح است که در آینده نچندان دور  همان طور که شاهد کنترل تورم در این دولت بودیم شاهد خروج تدریجی اقتصاد از رکود فعلی خواهیم بود و بار دیگر امید و اطمینان به سایربخش های اقتصاد باز خواهد گشت. نقش افزایش و رونق تولید در اقتصاد به حدی اهمیت دارد که می توان در انتها انتظار کاهش فقر را در جامع داشت.

مهم ترین اخبار اقتصادی

امروز بالاخره دولت بسته اقتصادی خود را به مجلس برد، طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی برای بررسی لایحه یک فوریتی رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور در جلسه علنی امروز مجلس حضور یافت و طی سخنانی اظهار کرد: گام بلند دولت در حوزه‌ی ثبات آفرینی با همکاری مجلس و همراهی مردم به درستی و با موفقیت برداشته شده است و اکنون اولویت بزرگ دولت خروج سریع ، پایدار و غیر تورمی از رکود است . وی خاطر نشان کرد: دولت از ابتدای فعالیت خود تلاش‌هایی را در این زمینه آغاز کرده که خوشبختانه نتایج نسبتا خوبی نیز ظاهر شده است که نمونه آن بهبود معیشت مردم و اعتلای موقعیت و جایگاه ایران و کاهش آسیب پذیری کشور نسبت به فشارها و تکان‌های خارجی بوده است که تمامی اینها مستلزم خروج سریع از رکود است.

وی با بیان اینکه در لایحه یک فوریتی رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور سعی شده راهبردهایی اتخاذ شود که عینی بوده و قابلیت اجرا داشته باشد و به حل مشکلات موجود در نظام بانکی کشور منجر شود گفت: فروش اموال مازاد بانکها، ارتقاء جایگاه بازار سرمایه و افزایش توان تولید در بخش کسب و کار و همچنین معافیت‌های مالیاتی از جمله موارد مهمی است که در لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور پیش بینی شده است . وی در پایان ابراز امیدواری کرد که می‌توان بر تورم فائق آمد و مشکل رکود را حل و فصل کرد به شرطی که تمامی نهادها و مجموعه‌های موجود همدل و هم نظر عمل کنند .

 همچنین در ادامه شنیدیم که ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به یک فوریت لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور (لایحه خروج غیر از رکود) رای مثبت دادند . نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس به بررسی یک فوریت لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور پرداختند و آن را تصویب کردند . یک فوریت این لایحه با 175 رای موافق، 12 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در جلسه به تصویب نمایندگان رسید .

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی، صحبت ها و حواشی زیادی در مورد جلسه استیضاح وزیر علوم شنیده می شود، محمدرضا تابش، نماینده مجلس، اظهار کرد: با توجه به اینکه رئیس جمهور در روز چهارشنبه قرار است برای سفر استانی به اردبیل سفر کند دولت از مجلس درخواست کرده که جلسه استیضاح فرجی دانا روز سه‌شنبه برگزار شود . در همین رابطه: معاون وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری با بیان اینکه از فرصت استیضاح فرجی دانا برای آگاهی بخشی به نمایندگان و مردم استفاده خواهیم کرد، گفت : امیدوارم نمایندگان با توضیحات وزیر علوم قانع شده و اجازه فعالیت او را صادر کنند .

در حوزه سیاست خارجی، آمانو که شب گذشته وارد ایران شده بود با ظریف دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای از جمله مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکا، عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل و حمید بعیدی نژاد مدیر کل سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه حضور دارند . رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت این سفر در راستای ادامه همکاری ها بین ایران و آژانس در قالب «چارچوبی برای همکاری» است که سال گذشته امضا شد .  جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی از آبان ماه گذشته تاکنون درباره سه مرحله گام های اعتمادساز با یکدیگر توافق کرده اند که در جریان این همکاری ها، ایران 13 اقدام عملی را تا امروز انجام داده است و پنج مورد دیگر که مربوط به توافق گام سوم است باید تا سوم شهریورماه امسال اجرایی کند .   آمانو همچنین بعد از ظهر امروز با علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری رییس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت و گو خواهد کرد .

و اما داعش و ادامه ناآرامی ها در عراق، شنیدیم که داعش 700 نفر را در سوریه اعدام کرده است، سد موصل بزرگترین سد عراق است که پس از آغاز حملات داعش شاهد شدیدترین در گیری ها بوده است در سه هفته اخیر این سد چند بار میان نیروهای کرد و داعش دست به دست شد .این سد از چند هفته پیش تحت تصرف داعش بوده است.

هواپیماهای امریکایی بارها به مواضع داعش در اطراف سد حمله کردند و از سوی دیگر پیشمرگه ها و نیروهای ائتلاف کرد جنگ سختی را برای پس گرفتن این سد استراتژیک آغاز کردند .جت‌های جنگنده اف ۱۸ آمریکا به همراه هواپیماهای بدون خلبان این کشور به خودروهای شبه‌نظامیان در اطراف این سد حمله کردند. در هر صورت اجازه ادامه فعالیت به این گروه می تواند خطرات زیادی را برای عراق و منطقه داشته باشد.  امیدواریم این ناآرامی که هر از چند گاهی در کشورهای منطقه شاهد هستیم با تدابیر امنیتی و کمک مسولین نظامی کشور عراق برطرف شود و شاهد بازگشت ارامش به کشور عراق باشیم.

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازارهای جهانی،  قیمت فلزات اساسی با توجه به تعطیلات آخر هفته نسبت به روز گذشته تغییری نداشت. دلار به قیمت 3095 تومان و سکه در محدوده 947 هزار تومان داد و ستد شد.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

 
در گروه تجهیزاتی، مپنا در محدوده صفر تابلو معامله شد و به قیمت 724 تومان رسید. بمپنا نیز بسیار کم حجم بود و به قیمت 1207 تومان معامله شد. فعلا در این گروه خبر خاصی نیست . همچنین لازم به ذکر است نماد معاملاتي شركت ماشين سازي اراك با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به شهریور 94 متوقف شد. فاذر نیز در قیمت 220 تومان با افزایش عرضه همراه شد و در نهایت به 217 تومان رسید.

گروه پالایشگاهی که در غیاب نمادهای نفتی خود نظاره می کنیم منتظر ارائه پیش بینی های 3 ماهه این شرکت ها می باشیم. در مورد شرکت های تولید روغن موتور و روانکار ها ، مدیر عامل انجمن صنایع روغن موتور عنوان کرد: روغن موتور در حالی در فهرست کالاهای غیر نفتی برنامه چهارم توسعه دولت دهم قرار داشت که با استقرار دولت جدید برخی از محصولات همچون قیر و روغن موتور به عنوان کالاهای نفتی در لیست شورای اقتصاد قرار گرفتند که البته در پی اعتراض تولیدکنندگان روغن موتور، این محصول و فرآورده های وابسته به آن بار دیگر از این فهرست خارج شدند . خراسانی افزود: برخورداری از معافیت مالیاتی و در پی آن کاهش هزینه های ناشی از صادرات این قبیل محصولات مهمترین مزیتی است که برای تولیدکنندگان روغن موتور محقق خواهد شد.

چراکه میزان تولید این محصول بیش از تقاضا برای آن در بازارهای داخلی است و در مقابل فرصت های مناسبی در بازار فروش خارجی برای صادرات محصولات به کشورهایی همچون آفریقا و عراق وجود دارد، به گونه ای که به نظر می رسد در صورت حمایت از صادرکنندگان این فرآورده و کاهش هزینه های ناشی از صادرات آن، مجموعه های تولیدکننده بتوانند درآمدهای مناسبی را از این محل کسب کنند. مدیر عامل انجمن صنایع روغن موتور در خصوص افزایش قیمت فروش روغن موتور نیز گفت: بهای تمام شده محصولات تولیدی همچون نرخ ارز، هزینه دستمزد و تولید در حالی با افزایش حدود 15 درصدی همراه شده که مقرر گردیده تا افزایش نرخ فروش محصولات تولیدی پس از برگزاری نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی اعمال شود که البته این امر تاکنون محقق نشده است.

وی تأکید کرد: این در حالی است که شرکت های فعال در این صنعت با همراهی انجمن گروه اقدامات لازم و جدی را برای دریافت این افزایش نرخ انجام می دهند؛ چراکه در صورت عدم اعمال آن در قیمت فروش محصولات، به طور قطع مشکلات فراوانی برای این تولیدکنندگان ایجاد شده و در نهایت این مجموعه ها را به سمت خام فروشی ترغیب می کند.

و در ادامه بشنویم از اعلام امادگی ایران برای صادرات نفت به ازبکستان، به نقل از پایگاه خبری تایمز آو عمان، علی مردانی فرد، سفیر ایران در تاشکند گفت، ایران آماده انتقال سالانه یک میلیون تن نفت خام به پالایشگاه های ازبکستان از طریق کریدور ترانزیتی ای است که به عمان نیز متصل خواهد شد .مردانی فرد افزود: «ایران آماده مطرح کردن موضوع انتقال سالانه یک میلیون تن نفت خام به این کشور (ازبکستان) است .کریدور ترانزیتی مذکور از ازبکستان به ترکمنستان و از آنجا به ایران و عمان کشیده خواهد شد

 در گروه پتروشیمی که روند معاملات نسبت به روزهای گذشته تغییری نداشت و اکثر نمادها در محدوده صفر خود معامله می شدند شرکت زاگرس طی یک اطلاعیه شفاف سازی اعلام کرده است که تعداد 543,999,998 سهم معادل 33/99 درصد از سرمایه گذاری خود در شرکت پتروشیمی مرجان ( قبل از مرحله بهره برداری ) را به بهای تمام شده 599560 میلیون ریال در تاریخ 93/05/22 به قیمت هر سهم 2200 ریال جمعا به مبلغ 1,196,680 میلیون ریال از طریق بازار سوم فرابورس بطور یکجا عرضه و به فروش رسانده است . لذا پس از کسر مالیات و برآورد سایر هزینه های نقل و انتقال ، تاثیر ریالی این معامله بر سود هر سهم 93 حدود 239 ریال می باشد .

وپترو نیز امروز جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي متوقف شد . جلسه مجمع عمومی این شرکت قرار است روز سه شنبه هفته جاری برگزار شود.

در گروه لبنی و غذایی در مورد افزایش مجدد قیمت شیر و لبنیات در بازار شنیدیم که ، قیمت فرآورده‌های لبنی یک هفته قبل از تایید موضوع ” استفاده از روغن پالم در شیر و لبنیات” افزایش یافت؛ به طوری که ماست کم چرب 1.5 کیلویی از 4500 تومان به 5000 تومان و ماست پرچرب 1.5 کیلویی از کیلویی 4300 به 5300 تومان رسید .در این گروه غشاذر برای دومین روز متوالی با افزایش تقاضا همراه شد و به قیمت 127 تومان رسید.

غشان نیز در گزارش 3 ماهه خود سود هر سهم را برای سال مالی منتهی به 93/12/29 ، مبلغ 850 ریال اعلام کرد . که نسبت به آخرین پیش بینی 5 درصد تعدیل مثبت داشته است. همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال 227 ریال که معادل 27 درصد این پیش بینی می شود را پوشش داده است.

گروه خودرویی و قطعه ساز نسبتا با اقبال خوبی همراه بودند و اکثر نمادها را سبز رنگ نظاره کردیم. همچنین در مورد افزایش قیمت خودرو و سخنان رئیس شورای رقابت شنیدیم که ، علی علیلو نماینده مجلس،  با بیان اینکه شأن شورای رقابت بالاتر از این است که وارد قیمت گذاری شده و به نوعی به عنوان حامی خودروسازان اقدام به قیمت‌گذاری نماید، اظهار داشت: شورای رقابت به حوزه‌ای وارد شده است که اگر نخواهد به وظیفه ذاتی خود عمل کند قطعا مجلس با استفاده از ابراز قانونی خود این وضعیت ناعادلانه‌ای که ایجاد کرده‌اند را سامان می‌دهد.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از خودروسازی با اشاره به اینکه ورود به قیمت‌گذاری از اختیارات شورای رقابت نبوده افزود: در صورتی که این شورا خواهان تداوم وضعیت کنونی باشد، مجلس به عنوان اولین گام خود و با استفاده از ابزار قانونی اختیارات شورای رقابت را شفاف می‌کند تا این ارگان دیگر دچار انحراف از ماموریت نشود

شایان ذکر است شنیدیم که سهم خارجی‌ها از بازار خودروی ایران افزایش یافته است، طبق جدیدترین آمار گمرک واردات خودرو به کشور در چهار ماهه نخست امسال 168 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است . افزایش واردات خودرو به کشور در سال جاری در حالی است که طبق بررسی‌های صورت گرفته، در سال گذشته 35 درصد ارزش فروش بازار خودروی ایران مربوط به خودروهای وارداتی بوده است.

سال گذشته نیز واردات انواع خودرو به کشور با رشد 75 درصدی همراه بود و مجموعا 78 هزار و 673 دستگاه خودرو وارد کشور شد با این حال در چهار ماهه نخست سال جاری حدودا نصف واردات خودرو در سال گذشته، (34 هزار و 134 دستگاه انواع خودرو) خودرو وارد کشور شده است .

در گروه حمل و نقل که مذاکرات ژنو و رفع تحریم ها می تواند تاثیر زیادی در سود دهی این شرکت ها داشته باشد امروز معاملات متعادلی داشتند. حسینا که روز گذشته بازگشایی شده بود امروز در ابتدای ساعات معاملات روند متعادلی داشت ولی در ادامه با افزایش تقاضا همراه گشت و تبدیل به صف خرید شد. علی جهاندیده اظهار کرد:‌ خوشبختانه فضای بسیار خوبی ایجاد شده و رویکرد بسیار مثبتی را شاهد هستیم و مطمئنا چند کشتیرانی مطرح دنیا به‌زودی برنامه خود را برای ورود به بندر شهید رجایی را تنظیم می‌کنند.

وی با بیان این‌که دومین کشتی تایوانی “ون‌های” دیروز در بندر اسکله بندر شهید رجایی  تخلیه و بارگیری شد، تصریح کرد: هم‌اکنون مذاکره با چین و کره‌جنوبی در رابطه با ورود خطوط کشتیرانی این کشورها به بندر شهید رجایی در حال انجام است، ضمن آن‌که در این رابطه نیز با ایتالیایی‌ها وارد مذاکره شده‌ایم . وی یادآور شد: پیش از کشتی تایوانی، یک فروند کشتی متعلق به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در بندر شهید رجایی پهلودهی شد و خوشبختانه آنها از نحوه سرویس‌دهی به کشتی‌های خود راضی هستند.

در گروه فولادی و فلزی، شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد درنظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 160 میلیارد ریال به مبلغ 320 میلیارد ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه 160 میلیارد ریالی ( معادل 100 درصد ) از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران می باشد .

 در گروه بانکی خبرهایی از بازنگری نرخ سود مبادله‌ای در شورای پول و اعتبار شنیده می شود، همزمان با روند کاهشی نرخ تورم و تاکید بالاترین مقامات اجرایی و اقتصادی کشور، احتمال کاهش چند درصدی نرخ سود تسهیلات بانکی در هفته‌های آینده قوت گرفت . “بازنگری در نرخ سود تسهیلات بانکی” کلیدی ترین واژه مقامات اقتصادی و بانکی کشور در روزهای اخیر بوده است و مسئولان ارشد برای بازنگری در نرخ سود تسهیلات اعلام موضع کردند و مطرح می کنند که با توجه به روند کاهشی نرخ تورم، برای نرخ سود تسهیلات بانکی تصمیم گیری خواهند کرد.

در این میان، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور امروز طی سخنانی اعلام کرده است: پیش بینی کرده بودیم که تا پایان سال جاری نرخ تورم 25 درصد شود اما گزارش های تورمی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی نشان می دهد نرخ تورم به کمتر از 25 درصد رسیده است و بر این اساس باید تجدیدنظری در هدف‌گذاری نرخ تورم پایان سال جاری صورت گیرد. ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی هم اعلام کرد: گزارشاتی توسط بخش اقتصادی و کارشناسی بانک مرکزی در مورد نرخ سود تسهیلات در حال تهیه است که به شورای پول و اعتبار ارایه خواهد شد، ادامه داد: آنچه مسلم است .

همچنین در پایان لازم به ذکر است که ، شرکت تامین سرمایه امین در نظر دارد، 67.1 میلیون سهم معادل 1.67 درصد از سهام بانک حکمت ایرانیان را به قیمت پایه هر سهم معادل قیمت بسته شدن سهام در روز قبل از عرضه به اضافه 15 درصد واگذار کند . این بلوک متعلق به سبد سرمایه گذاری بانک گردشگری تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه امین بوده و سه شنبه 28 مرداد در بازار پایه به فروش می رود.

گفتنی است شرایط پرداخت ثمن معامله، پرداخت 50 درصد ارزش کل معامله به صورت نقد، حداکثر طی یک روز کاری پس از انجام معامله و پرداخت مابقی آن ماهانه طی 6 قسط مقرر شده است . همچنین در این روز ،شرکت کارگزاری امین آوید ،67.5 میلیون سهم معادل 1.68 درصد از سهام بانک حکمت ایرانیان را با شرایط و قیمت پایه مشابه روی میز فروش می گذارد. این بلوک به سبد تامین سرمایه امین تحت مدیریت شرکت کارگزاری امین آوید تعلق دارد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب