کمبود نقدینگی مشکل اصلی بازار سرمایه/ دو سناریو برای نجات بورس

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

پیش بینی می شود چنانچه حجم نقدینگی و معاملات در بازار سرمایه به همین میزان پایین، باقی بماند، نااطمینانی در بازار سرمایه افزایش یابد و در نتیجه روند معاملات بازار سرمایه تا پایان سال همچنان کم رمق تداوم خواهد یافت.

مدیر سرمایه گذاری شرکت تأمین سرمایه آرمان با بیان مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: در شرایط فعلی، تقاضا برای خرید سهام در بورس وجود ندارد، به گونه ای که بانک ها به دنبال فروش دارایی های خود هستند و در کنار آنها هلدینگ و صندوق ها نیز جهت پرداخت اقساط مربوط به خرید دارایی های خود از سازمان خصوصی سازی نمی توانند نقدینگی جدیدی وارد بازار سرمایه کنند.

علاوه بر این، با توجه به رکود حاکم بر سایر بازارهای موازی بورس از جمله بازار مسکن و ارز و نیز به دلیل گردش نقدینگی پایین در کلیه بازارها، انگیزه خاصی جهت ورود نقدینگی به بورس وجود ندارد.

صفرپور تصریح کرد: برهمین اساس به دلیل عدم وجود انگیزه کافی جهت ورود نقدینگی جدید به بازار سرمایه و نیز شرایط شرکت ها مبنی بر لزوم نقد کردن دارایی های خود، همچنان بازار سرمایه با مشکل کمبود نقدینگی مواجه خواهد بود. این در حالی است که برخلاف رسیدن سهام به سطوح جذاب قیمتی خود، نقدینگی و تقاضایی برای سرمایه گذاری در بورس وجود ندارد که در صورت تداوم آن شاهد روند نوسانی معاملات خواهیم بود و با توجه وضعیت کنونی حاکم بر بورس، ورود نقدینگی جدید به بورس لازم به نظر می رسد.

مدیر سرمایه گذاری شرکت تأمین سرمایه آرمان بیان کرد: نرخ تورم سالانه در حالی معیار تصمیم گیری بانک مرکزی برای تعیین نرخ سود سپرده بانکی می باشد که انتظار می رود تا با کاهش این متغیر، نرخ سپرده بانکی نیز کاهش یابد.

بنابراین دو سناریو مطرح می گردد سناریو اول با توجه به اینکه هنوز نرخ تورم سالانه تغییر نکرده، در نتیجه نرخ سپرده نیز تغییر نخواهد کرد. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که کاهش نرخ سود بانکی از 22 درصد به 20 درصد نیازمند افت نرخ تورم از 24 به 20 درصد است که طی بازه زمانی بلندمدت محقق می شود.

سناریو دوم، آنکه دولت الزاماً جهت خروج از وضعیت رکود، دستور کاهش نرخ سود سپرده های بانکی را دهد تا بدین طریق نقدینگی به سمت تولید سوق یابد که البته به اعتقاد بنده احتمال اجرای این امر چندان دور از ذهن نیست.

وی افزود: چنانچه حجم نقدینگی و معاملات در بازار سرمایه طی ماه های آتی همانند وضعیت فعلی باشد ضمن تشدید نا اطمینانی، روند قیمت سهام در بورس مطابق همین روند فعلی ادامه خواهد یافت. این در حالی است که ماندن در بازار سرمایه هزینه و درآمدی در پی نخواهد داشت و این امر با توجه به رکود حاکم بر بازارهای موازی با بورس، به سهامداران توصیه می شود.

مدیر سرمایه گذاری شرکت تأمین سرمایه آرمان به راهکارهای موجود جهت برون رفت از وضعیت فعلی اشاره کرد و ابراز داشت: در شرایط فعلی عواملی همچون ورود نقدینگی جدید، اعطای مجوز افزایش منطقی قیمت فروش محصولات به صنایع مختلف، کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، حصول نتیجه مثبت در مذاکرات هسته ای و ارایه تسهیلات به بنگاه های تولیدی در کنار کاهش میزان مالیات می تواند محرکی جهت رشد قیمت سهام در بازار سرمایه باشد.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب