توسعه اقتصاد با شفاف‌سازی بازار سرمایه

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

مدیرعامل بورس انرژی با تاکید بر اینکه پیش‌شرط‌های تبدیل شدن به مرجع بازارهای جهانی برای تعیین قیمت حامل‌های انرژی، توجه دولت به ساز و کار عرضه و تقاضاست، گفت: دولت در قوانین خود به مساله بازار سرمایه باید توجه کند‌. سیدعلی حسینی در گفت‌وگو با فارس درباره نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور و موفقیت‌هایی که طی سال‌های گذشته به دست آمده است، اظهار داشت: بورس باوجود تخصصی بودن توسط مدیران جوان و متخصص داخلی کشورمان اداره می‌شود‌. وی افزود: بخش‌های مهم دستگاه‌های اجرایی کشور از جمله وزارت نفت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت با توجه به پتانسیل‌های بازار سرمایه برای چاره‌جویی نحوه تامین مالی به سمت بازار سرمایه آمده‌اند که نشان از تعهد و اطمینان به بورس است‌. مدیرعامل بورس انرژی ایران تاکید کرد: در حوزه انرژی عقب‌ماندگی زیادی داریم به‌طوری که پس از ملی شدن صنعت نفت و تربیت نیروهای متخصص در دانشکده‌های نفتی اکنون در بخش تجارت نفت دچار ضعف‌هایی هستیم‌. حسینی با بیان اینکه تاکنون یکی از راه‌های گستردگی تجارت نفتی معاملات در حوزه نفت و فرآورده‌های نفتی است، گفت: توجه به حوزه تجارت یکی از اهداف استراتژیک برای حمایت از منافع ملی و صیانت از دارایی‌های باارزش مردم است‌. وی با تاکید بر اینکه در حوزه تجارت نفتی انحصار در دست دولت بوده است، گفت: امروز نیازمند ورود تخصصی در حوزه تجارت نفت هستیم و ورود حامل‌های انرژی به حوزه تخصصی تجارت با محوریت بورس امکان‌پذیر است‌. معاون سابق سازمان بورس اوراق بهادار در رابطه با جایگاه ایران در حوزه ذخایر نفت و گاز تاکید کرد: ایران در میانگین ذخایر نفت و گاز اکنون دارای رتبه اول است و بیشترین پتانسیل را برای راه‌اندازی بسترهای تعیین قیمت در دنیا دارد‌. حسینی گفت: پیش‌شرط رسیدن به جایگاه تعیین قیمت انرژی و مرجعیت در منطقه نیازمند اهمیت دولت در استراتژی‌های کلان خود است و با این استدلال که بیشترین ذخایر را داریم، باید نقش تاثیرگذار و بسزایی داشته باشیم‌. مدیرعامل بورس انرژی خاطرنشان کرد: اگر این استراتژی که باید در منطقه مرجعیت قیمت‌گذاری با توجه به ذخایر عظیم نفتی در ایران انجام شود را بپذیریم، باید تقسیم کار شود و بخشی از کار یعنی مالکیت و تولید حامل‌های انرژی توسط وزارت نفت و تجارت آن از طریق بازار سرمایه صورت پذیرد و این اقدام قطعا با تلاش‌ چند ساله و قانون‌گذاری به ثمر خواهد نشست‌. حسینی با بیان اینکه در سطح اجرایی و عملیاتی بازار سرمایه، پیشرفت‌ها و توسعه خوبی داشته است، گفت: اکنون جمع زیادی از مردم در بازار سرمایه هستند و در بخش اوراق بهادار و کالایی سرمایه‌گذاری کردند‌. مدیرعامل بورس انرژی در رابطه با معاملات برق در این بازار گفت: اکنون برای تامین مالی صنعت برق بازار خوبی را تدارک دیده‌ایم و در این بخش معاملات با رشد معقولی در حال افزایش است که در آینده بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت‌. وی افزود: اکنون براساس قانون بخش‌خصوصی واقعی باید در اقتصاد فعال شود، بنابراین این ساز و کار را در بازار سرمایه فراهم کردیم تا تامین مالی صنعت برق از بازار سرمایه بیشتر شود‌. حسینی قابلیت بازسازی عملیات عرضه، معاملات، کشف قیمت و تسویه را یکی از مزیت‌های مهم بازار سرمایه برشمرد و گفت: اکنون در حوزه صادرات فرآورده، وزارت نفت از ساز و کار بورس استفاده می‌کند‌.

قیمت مرجع در بورس

 وی گفت: مدیران باید کارهای عملیاتی و توسعه‌ای تولید را انجام دهند و در حوزه بازرگانی بخشی از دغدغه‌های خود را به بورس بسپارند چراکه در تمام دنیا ساز و کار شفاف بورس شناخته شده است و قیمت‌های مرجع در همین بورس‌های دنیا استخراج می‌شود‌. وی با تاکید بر اینکه تعیین قیمت و مرجعیت در منطقه در میان‌مدت و بلندمدت در کشور ما اتفاق خواهد افتاد، گفت: امکان مرجعیت در حوزه تعیین قیمت توسط ایران وجود دارد چراکه پتانسیل‌ و ظرفیت‌های آن بسیار بالاست‌. حسینی با بیان اینکه در تمام دنیا شفافیت یک نوع کالای عمومی و مطالبه خوانده می‌شود، گفت: متولیان دولت و قانون‌گذاران باید از طریق ساز و کارهایی شفافیت را به جامعه عرضه کنند که قطعا اعتماد مردم را در پی خواهد داشت بنابراین اگر در حوزه شفافیت خوب عمل شود، چند پله در جایگاه مبارزه با فساد ارتقا پیدا خواهیم کرد‌. وی افزود: در بورس سازوکار قیمت‌گذاری رقابتی را اصل می‌نامیم و رویه‌ای که تاکنون در بورس پیگیری شده تعیین قیمت پایه محصولات براساس نرخ ارز آزاد و رقابتی بوده است‌.

حسینی درباره دیگر مزیت استفاده از سازوکار بورس تاکید کرد: یکی از عمده مزیت‌های بازار سرمایه وجود آمارهای اقتصادی دقیق و شفاف است و از طریق تمرکز معاملات آمار واقعی به دست می‌آید‌. وی گفت: پایه هر تصمیم درست در اقتصاد کشورها استفاده از آمار دقیق است و در حوزه نفت، گاز و برق بورس‌ها ابزار مناسبی در ارایه اطلاعات و آمار هستند‌. مدیرعامل بورس انرژی گفت: بورس می‌تواند به قیمت‌گذاری واقعی محصولات کمک کند بنابراین اگر کالایی در جامعه توسط دولت تعیین قیمت می‌شود، امکان کشف قیمت آن در سازوکار بورس براساس عرضه و تقاضای جامعه وجود دارد چراکه دستکاری قیمتی طبق تجربه گذشته با مقاومت مردم مواجه شده است‌. حسینی با بیان اینکه قیمت‌گذاری در بازاری منصفانه و بی‌طرف انحرافی نخواهد داشت، گفت: بازار سرمایه در اجرای سیاست‌های تعدیل و اصلاح قیمت‌ها سازوکار و بستر مناسبی فراهم کرده است‌.

دسته بندی : تحلیل ها


قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب