بی‌توجهی بسته حمایتی دولت به بورس

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازار سهام

دبیرکل کانون نهاد‌های سرمایه‌‌گذاری با تاکید بر اینکه دولت سال‌های گذشته در سیاست‌گذاری‌ از ظرفیت‌ پایین تامین مالی بازار سرمایه به خوبی استفاده نکرد، گفت: پتانسیل‌ تامین مالی بازار سرمایه با آنچه دولت در بسته حمایتی گنجانده، همخوانی ندارد. بهروز خدارحمی در گفت‌وگو با فارس درباره ظرفیت‌های موجود بازار سرمایه برای تامین مالی و نقش سیاست‌گذاران دولتی در استفاده از آن اظهار داشت: سیاست‌گذاران دولتی طی سال‌های گذشته عزم جدی برای استفاده از ظرفیت‌های بالفعل موجود بازار سرمایه نداشته‌اند و متاسفانه تجانس و یکپارچگی در اهداف دولت مشاهده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در کوتاه‌مدت امکان استفاده از ظرفیت‌های اندک بازار سرمایه در حوزه تامین مالی وجود ندارد، افزود: حداقل در چند ماه گذشته در عمل تصمیمی در بخش استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه ندیده‌ایم. این فعال اقتصادی تاکید کرد: بازار سرمایه به عنوان شفاف‌ترین بخش اقتصاد حتما نیازمند مشوق‌هایی برای ترغیب سرمایه‌گذاران است و در این حوزه نه تنها مشوق‌هایی دیده نشده بلکه سختگیری‌ زیادی را در عمل شاهد بودیم.

وی گفت: در این بخش افزایش نرخ خوراک پتروشیمی، بهره مالکانه و ایجاد موانع توسعه‌ای بر سر راه تولید هم دیده شد که مجموعه این عوامل چشم‌انداز بازار را حداقل برای کوتاه‌مدت منفی کرد. خدارحمی با تاکید بر اینکه علاوه بر ظرفیت پایین تامین مالی در بازار سرمایه پتانسیل‌ آن برخلاف آنچه دولت در بسته خروج غیرتورمی می‌پندارد، اندک است، گفت: اکنون سهم قابل‌توجهی از تامین مالی برعهده بازار پول است و در تشریح شکاف بین بازار سرمایه با ایده‌آل‌های آن باید گفت، پتانسیل‌های بازار به نسبت آنچه دولت در بسته خروج غیرتورمی آورده کافی نیست.

دبیر کل کانون نهاد‌های سرمایه‌‌گذاری افزود: اگر از تمام ظرفیت‌های موجود بازار سرمایه هم استفاده شود، سهم بازار پول همچنان بسیار بیشتر از بازار سرمایه خواهد بود. وی درباره نقش فعالان بازار سرمایه در نگارش متن بسته خروج غیرتورمی از رکود و حمایت از تولید، گفت: برخلاف وظایف سنگینی که برای تامین مالی بنگاه‌ها برعهده بازار سرمایه گذاشته شده، فعالان بازار در نگارش این متن و نقد آنان بسیار کمتر بوده است. خدارحمی گفت:‌ دولت در این بسته بازار سرمایه را جایی برای تامین مالی خودش پررنگ‌تر جلوه داده،‌ درحالی که برای توسعه آن فکری نداشته است.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب