خلاصه اخبار بورسی چهارشنبه 29 مرداد / رشد 3 واحدی شاخص بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته رشد 3 واحدی را تجربه کرد و به رقم 73،905 واحد رسید . نمادهای اخابر با 54 واحد و رمپنا با 12 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای حکشتی با 27 واحد و فولاد با 9 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.

ارزش کل معاملات در این بازار به رقم 140.8 میلیارد تومان رسید . نماد وبیمه با 7.5 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 806 واحد رسید . نمادهای جم و سمگا بیشترین تاثیر منفی و نمادهای ذوب و زاگرس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ایفکس گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 67.9 میلیارد تومان رسید. نماد حسینا با 13.9 میلیارد تومان بیترین ارزش معاملات را در این بازار از آن خود کرد .

امروز نیز بازار را همچون روزهای گذشته کم حجم و کم رونق مشاهده کردیم . چندی است که بحث های زیادی در مورد رکود و عوامل و علل ان بحث می شود . در بعضی از شرایط  شاید نتوان روی صنعت و سهم خاصی تحلیل و نظر خاصی را ارائه کرد . برای همین به علل ایجاد رکود به مواردی اشاره خواهیم کرد تا سهامداران با دید بازتری در مورد آینده اقتصاد و بازار سرمایه تصمیم گیری کنند .

همان طور که استحضار دارید شاهد رکود در اقتصاد ایران می باشم که شاید برای مدت زیادی است در اقتصاد ایران گریبان گیر مردم شده است . اتفاقی که در دهه 50 برای اقتصاد ایران رخ داد و نتایج آن باعث انقلاب شد. بار دیگر در دهه 80 به وقوع پیوست .

قیمت نفت در سال 50 برای هر بشکه یک دلار بود و طی تنها طی 3 سال 10 برابر افزایش یافت در این دوران ایران آنچنان وابستگی به درآمد نفتی پیدا کرد که بابت این خبط بزرگ هزینه های زیادی از جمله انقلاب را پرداخت کرد.. در سال های 84 و 85 دقیقا اتفاقی که در سال های 52 و 53 رخ داد بار دیگر در تاریخ ایران تکرار شد. افزایش ناگهانی قیمت نفت و وابستگی زیاد به این درآمد که در اقتصاد از آن به عنوان بیماری هلندی یاد می شود. شاید چندی است که بیماری هلندی زیاد به گوش کاربران خورده باشد . از این حیث توضیح مختصری در این باره خواهیم داد، با افزایش قیمت نفت و افزایش ناگهانی بودجه، دولتمردان دلاری که از فروش نفت دریافت کردند به بانک مرکزی تحویل می دهند و جای آن ریال دریافت می کنند و با این درآمد جهت تامین هزینه ها و یا ذخیره در صندوق توسعه ملی بهره خواهند جست.

بازگردیم به دلار های موجود در بانک مرکزی که حاصل از فروش نفت می باشد . در این شرایط راهکارهای مختلفی پیش پای بانک مرکزی قرار دارد . اگر بانک مرکزی تمام دلار های نفتی خود را به بازار تزریق کند باعث افت زیاد قیمت دلار در اقتصاد خواهد شد. در این شرایط است که وارد کنندگان به فکر واردات محصولاتی می افتند که قابلیت مراوده دارد .، منظور از مراوده این است که محصولی که از طریق صنعت و تکنولوژی خاصی تولید می شود . برای مثال می توان به محصولات الکترونیکی از جمله کامپیوتر و موبایل اشاره کرد ولی مسکن و زمین همچین قابلیتی را ندارد .

با افزایش واردات محصولات صنعتی داخلی متضرر شده چرا که وارد کننده توانسته است با دلار ارزان محصولی را وارد کند که از محصول مشابه داخلی با کیفیت تر و ارزان تر می باشد و به مرور زمان این امر باعث ایجاد رکود و خوابیدن چرخ صنعت می شود . در این بین همان طور که در چند سال اخیر شاهد بودیم حتی بسیاری از محصولات کشاورزی نیز وارد شد و به قیمت بسیار پایین تر از تولید کننده داخلی عرضه شد و شاهد تبعات خاص آن بودیم و بسیاری از کشاورزان داخلی متضرر شدند .

پس به طور خلاصه می توان این گونه بیان داشت که با افزایش قیمت نفت و دریافت بیشتر دلار نفتی و تزریق ان به بازار، باعث کاهش قیمت دلار و افزایش واردات می شویم ،که این امر باعث کاهش تولید داخلی می شود . روانه شدن سرمایه های صنعت گران به بخش مسکن و افزایش نسبی قیمت در این حوزه ، در نهایت رکودی  است که از این واقعه اقتصادی سرچشمه می شود . چرا که با خوابیدن چرخ صنعت، بیکاری در جامعه شروع به افزایش خواهد کرد . در اقتصاد از این واقعه به عنوان بیماری هلندی یاد می شود که دقیقا ایران در این شرایط قرار دارد و متحمل ضربه هایی است که در سال های 84 و 85 به دلیل افزایش ناگهانی قیمت نفت رخ داده است.

امیدواریم این توضیح مختصر از علل رکود توانسته باشد ابعاد روشن تری از اقتصاد که گرفتار رکود شده است و روزانه ما در اوایل گزارش از جمله بازاری خسته کننده و کسل یاد می کنیم، بیان داشته باشد . برای هفته آینده نیز همچنان بازار نوسانی و کم حجم دور از انتظار نیست.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در مورد نمایشگاه بین المللی بورس، در نخستین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و بازار سرمایه در کیش، با استقرار پاویون بازار سرمایه، نمایندگان فرابورس، بورس انرژی، بورس کالا، سپرده‌گذاری مرکزی و غیره حضور می‌یابند .سعید مستشار مدیرکل روابط عمومی بورس اوراق بهادار گفت: در نخستین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه نمایندگانی از بازار سرمایه حضور خواهند داشت. براین اساس در جلسه شورای اطلاع رسانی مطرح شد که بورس تهران نیز در این نمایشگاه حضور خواهد داشت.

ارائه آمار اقتصادی بانک مرکزی قابل توجه بود، آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که بخش «نفت»، پس از اینکه هشت فصل (به مدت دو سال و از زمستان 1390) را با رشد منفی سپری کرد، در زمستان سال گذشته دارای رشد مثبت بوده است. به همین ترتیب، بخش «صنایع و معادن» نیز که در هفت فصل پیشین (از بهار 1391) دارای رشد منفی بود، در زمستان 1392 بعد از مدت‌ها با رشد مثبت مواجه شد. در آخرین فصل سال گذشته، بخش نفت دارای رشد مثبت 6/3 درصدی و بخش صنایع و معادن هم دارای رشد مثبت 8/0 درصدی شده است . این موضوع می‌تواند بیانگر این باشد که در صورت تداوم این روند، اقتصاد ایران در زمستان سال گذشته شاهد نخستین نشانه‌های خروج خود از رکود بوده است. البته با توجه به آمارهایی که از وضعیت نفت، صنایع وابسته به نفت، بخش معدن و برخی از بخش‌ها مثل خودرو در بهار سال جاری منتشر شده، انتظار می‌رود که رشد مثبت این دو بخش صنعتی -«نفت» و «صنایع و معادن»- در بهار سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

در مقابل این دو بخش، بخش‌های «کشاورزی» و «خدمات» قرار دارند که در زمستان سال گذشته، با وضعیت تشدید رشد منفی مواجه بوده‌اند. بخش کشاورزی یکی از معدود بخش‌هایی از اقتصاد کشور بود که از رکود بزرگ سال 1391 جان سالم به در برد و با وجود نرخ‌های رشد منفی و شدید بخش‌های دیگر، در سال 1391 دارای رشد مثبت 7/3 درصدی بود. در سال 1392 نیز تا تابستان، بخش کشاورزی در هر فصل با افزایش ارزش واقعی تولیدات خود مواجه می‌شد. اما از پاییز سال گذشته به بعد، این بخش نیز به رشد منفی گرفتار شد. رشد بخش کشاورزی در پاییز سال گذشته به میزان منفی 1/1 درصد و در زمستان گذشته به میزان منفی 2/4 درصد گزارش شده است که از تعمیق رکود در این بخش حکایت دارد

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی، مهم ترین خبر امروز در حوزه داخلی مربوط بود به استیضاح وزیر علوم . متاسفانه وزیر علوم نتواست  از مجلس رای اعتماد بگیرد ، به این ترتیب باید منتظر اعلام سرپرست جدید وزارت علوم و بعد از آن وزیر جدیدی که از مجلس رای اعتماد خواهد گرفت ماند. آنچه در بیانات وزیر علوم  از اهمیت بیشتری برخوردار بود بورسیه کردن افرادی در دولت گذشته بود که با معدل زیر 14 با هزینه دولت برای ادامع تحصیل به خارج از کشور رفته بودند . در هر صورت نمایندگان در برابر این سخنان قانع نشدند و به وزیر رای اعتماد ندادند . در ابتدای سال تحصیلی جدید و فصل دانشگاه استیضاح وزیر علوم و صحبت در مورد استیضاح وزیر آموزش پرورش نمی تواند نشامه خوبی از تعامل بین دولت و مجلس باشد.

رئیس جمهور نیز امروز در ادامه سفر های استانی راهی اردبیل شد و در ابتدا به دفاع از وزیز علوم پرداخت ، رییس جمهور با بیان این‌که دولت به رأی مجلس شورای اسلامی هرچه باشد احترام خواهد گذاشت، تصریح کرد که امروز روز احیای اخلاق است .حجت‌الاسلام روحانی در جمع مردم اردبیل خطاب به مردم این شهر گفت:‌من به شما قول داده بودم که بیایم و البته خیلی دوست داشتم در کنار وزیر دانشمند و مودب علوم در مجلس شورای اسلامی که امروز برای استیضاح در مجلس حضور پیدا کرده قرار بگیرم و با زبان صریح از این دانشمند خدوم حمایت کنم. شرکت در نشست توسعه و سرمایه گذاری و همچنین جلسه شورای اداری استان اردبیل از دیگر برنامه های رییس جمهوری در این سفر خواهد بود .

در حوزه خارجی، بان کی مون در بیانیه خود اعلام کرد : امیدهای مردم غزه برای آینده‌ای بهتر و امیدهای مردم اسرائیل برای امنیت پایدار به مذاکرات قاهره وابسته‌ بوده است . دبیرکل سازمان ملل متحد نقض آتش‌بس در نوار غزه را به شدت محکوم کرد . به نقل از خبرگزاری شینهوا، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن ابراز ناامیدی نسبت به بازگشت خصومت‌ها میان فلسطین و اسرائیل به دو طرف یادآوری کرد که آن‌ها در خصوص جلوگیری از بالا گرفتن تنش در منطقه مسئول هستند .

همچنین شنیدیم که، رسانه ها از آغاز مجدد حملات رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف نوار غزه و شهید و زخمی شدن چند فلسطینی و پاسخ سریع گروههای مقاومت به این تجاوزات خبر دادند . شبکه المیادین با بیان اینکه صدای چندین انفجار در شهر غزه شنیده شده است، گزارش داد جنگنده های اسرائیلی، محله الشیخ رضوان در شمال شهر غزه را بمباران کردند که بر اثر آن یک کودک شهید و 15 نفر دیگر زخمی شدند.

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی، قیمت فلزات اساسی مس، آلومنیوم، سرب و روی هر کدام به ترتیب به 6934 دلار، آلومنیوم 2028 دلار، سرب 2240 دلار و روی 2313 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار به قیمت 3100 تومان و قیمت سکه به قیمت 942 هزار تومان داد و ستد شد.

 
در بازار داخلی چه خبر بود ؟

در ابتدا توضیح مختصری در مورد تمام گروه ها لازم است ، در وضعیت فعلی با وجود رکود در بخش اقتصاد نمی توان انتظار خاصی از گروه ها و نمادهای مختلف داشت و پیش تر نیز اشاره کردیم گاهی یک خبر خاص در مورد یک سهم ( برای مثال انعقاد قراردادی و … ) یا افزایش قیمت محصول ( برای مثال افزایش قیمت روغن موتور و … ) می تواند گروه یا سهمی را تحت تاثیر بسیار کوتاه مدت قرار دهد به همین منظور بازار را نوسانی نام گذاری می کنند چرا که اکثر سهم های بنیادی و قابل اطمینان بازار در حال درجا زدن می باشد که نتیجه این امر درجا زدن شاخص کل بورس می باشد.

در گروه فولادی، فلزی و معدنی روند معاملات متعادل و همچون کل بازار که کم حجم بود این گروه نیز کم حجم دنبال شد . نمادهای فباهنر و فایرا در این گروه با اقبال خوبی همراه شدند و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند .

گروه فلزی از قیمت های جهانی تاثیر زیادی خواهد گرفت برای همین نیم نگاهی به قیمت های جهانی فلزات اساسی که در ابتدای گزارش روزانه به آن اشاره می شود از اهمیت زیادی برخوردار است . همان طور که در جریان هستید قیمت فلزات اساسی بعد از رشد زیادی که طی یک ماه اخیر تجریه کردند در 2 هفته اخیر با افت قیمت همراه شده اند برای مثال قیمت جهانی مس که به بیش از 7000 دلار برای هر تن رسیده بود امروز در محدوده قیمتی 6934 دلار برای هر تن معامله شد.

برای خرید سهم هایی چون، فملی ، کروی ، فایرا ، فاسمین و … توجه به این مهم می تواند از اهمیت زیادی برخوردار باشد . امروز قیمت فملی نزدیک به 3 درصد منفی بود و به قیمت 248 تومان رسید. همچنین خبری شنیدیم در مورد بهره برداری از طرح های تولید کنسانتره شرکت ملی صنایع مس ایران ، طرح های تولید کنسانتره شرکت ملی صنایع مس ایران در شش ماهه دوم سال جاری به بهره برداری خواهد رسید و در سال بعد نیز می توان شاهد تولید کاتد در صنعت مس باشیم .

یک کارشناس مسائل اقتصادی، ضمن بیان مطالب فوق اظهار داشت: بازار داخل کشور در عرضه و تقاضا محصول مس نسبت به سال گذشته تغییرات زیادی را شاهد نبوده است و سالیانه حدود 200 هزار تن محصول مس در ایران تولید می شود .شیخ در خصوص بازار صنعت مس در عرصه بین المللی نیز گفت: در بازار بین المللی صنعت مس، عرضه و تقاضای جدیدی وجود ندارد و از ابتدای سال 2014 میلادی تاکنون صنعت مس بدون تغییرات اساسی و با همان قیمت در حدود 7 هزار دلار به ازای هر تن محاسبه می گردد .

 در گروه خودرویی روند معاملات متعادل بود و اکثر نمادها را سبز رنگ نظاره کردیم . روح الله عباسپور در تشریح جزئیات جلسه کمیسیون صنایع و معادن گفت: در جلسه امروز که با حضور رییس، جمعی از اعضای کمیسیون و خودروسازان بزرگ برگزار شد مقرر گشت که خودروسازان، نسبت به کاهش قیمت خودرو اقدام و درصد کاهش را نیز اعلام کنند.

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع دیگر اینکه، خودروسازان متعهد شدند که نسبت به افزایش کیفیت نیز اقدام کنند، البته کمیسیون صنایع و معادن هم وعده داد که تمام تلاش خود را برای کاهش قیمت تمام محصولات به کار گیرد .وی در رابطه با زمان کاهش قیمت ها نیز تصریح کرد: این کاهش نرخ تا پایان هفته اعلام خواهد شد .

همچنین لازم به ذکر است که 18 تیرماه سال جاری بود که سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هفتگی کابینه اعلام کرد که رئیس جمهور از افزایش قیمت خودرو مکدر است. بعد از این اعلام رسمی، دومینوی تکدرخاطرها از قیمتگذاری جدید خودرو از سوی شورای رقابت آغاز شد و بر این اساس، قرار بر این شد که بازنگری مجددی در قیمت های شورای رقابت صورت گیرد .در ادامه مجلس شورای اسلامی با محوریت کمیسیون صنایع و معادن مجلس وارد موضوع شد و شورای رقایت را با ابزارهای در اختیار، مجاب کرد که قیمت‌‌ خودرو باید کاهش یابد .

برهمین اساس، رضا شیوا، رئیس شورای رقابت نیز از به نتیجه رسیدن این مذاکرات خبر می دهد و می گوید: با مذاکراتی که شورای رقابت با خودروسازان داشته است، قیمت خودروهای پر تولید، سه درصد کاهش خواهد یافت. بر این اساس در شرکت سایپا احتمالا پراید و تیبا و در شرکت ایران خودرو، پژو 405 و سمند به میزان 3 درصد  قیمت نهایی را کاهش می دهند. وی می افزاید: این کاهش قیمت به احتمال زیاد تا دو روز آینده از طرف خودروسازان اعلام خواهد شد .

در گروه حمل و نقلی،  امروز روند معاملات حسینا متعادل شد و توانست بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دهد. شایان ذکر است بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1393/05/01 با توجه به افزایش سرمایهُ شرکت حسینا از مبلغ 94,040 میلیون ریال به‌مبلغ 167,000 میلیون ریال  ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 72960 میلیون ریال ) ، مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از تاریخ 1393/05/29 لغایت تاریخ 1393/07/26  می باشد.

در گروه پتروشیمی و شیمایی ، روز گذشته به معامله بلوکی تاپیکو اشاره کردیم ظاهرآ عشایر که از جمله مهم ترین سهامداران عمده بازار سرمایه می باشد و اکثر زمان ها در شرایط خوب بازار خرید می کند اقدام به خرید سهم تاپیکو کرده است . و این می تواند نشانه خوبی برای کل بازار سرمایه قلمداد شود .

وپترو که روز گذشته جلسه مجمع عمومی خود را برگزار کرد برای هر سهم مبلغ 10 تومان بین سهامدارانش تقسیم کردامروز در در قیمت 226 تومان بازگشایی شد و با اقبال خوبی همراه شد.  در نهایت توانست به قیمت 240 تومان برسد و به کار خود خاتمه دهد .

همچنین در این گروه امروز خبرهایی در مورد افزایش نرخ محصولات شیمایی به گوش رسید و این امر باعث شد نمادهای از جمله پاکشو که تا این زمان روی خوشی به سهامدارنش نشان نداده بود تبدیل به صف خرید شود .

در گروه انفورماتیک اکثر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند. شرکت ایران ارقام در جدید ترین پیش بینی خود بر اساس عملکرد 9 ماهه سود هرسهم سال مالی منتهی به شهریور 93 را با کاهشی 3 درصدی مبلغ 395 ریال اعلام نموده است. و در عملکرد 9 ماهه 272 ریال (معادل 69 درصد) از این سود را پوشش داده است .دلایل تعدیل نیز به شرح زیر می باشد :

کاهش دردرآمد  فروش کالا و ارائه خدمات  به ميزان 8.13 درصد

کاهش در بهاي تمام شده  کالاي فروش رفته و خدمات ارائه شده با توجه به کاهش در مجموع درآمدها

افزايش در هزينه هاي مالي با توجه به اخذ تسهيلات جديد بانکي و افزايش نرخ ،طي سال مورد گزارش

و اما در مورد عرضه عمده سهام شركت ايران ارقام ، امروز چهارشنبه مورخ 1393/05/29 تعداد 000ر600ر79 سهم معادل 9ر19 درصد از سهام شركت ايران ارقام متعلق به شركت سرمايه گذاري فرهنگيان به صورت يكجا ونقد ويا نقد واقساط (3% نقد و مابقي اقساط طبق شرايط اعلامي) به قيمت پايه هر سهم 427ر3 ريال عرضه خواهد شد. كارگزاران خريدار درصورتي مجاز به ورود سفارش خريد به سامانه معاملاتي هستند كه 3 درصد ارزش سهام مورد معامله براساس قيمت پايه را نقدا يا به صورت ضمانت نامه بانكي بدون قيدوشرط از مشتري دريافت كرده و حسب مورد به حساب شركت سپرده گذاري مركزي اوراق بهادار و تسويه وجوه واريز يا به اين شركت ارائه نمايند.

در گروه ساختمانی، ثباغ در جدیدترین پیش بینی 94 سود هر سهم خود را مبلغ 547 ریال اعلام نموده است که نسبت به سود 545 ریالی سال مالی قبل افزایش محسوسی نداشته است . ضمن اینکه سود سال مالی 93 نیز تغییری نداشته است. پيش بيني عملکرد سال مالي منتهي به 31/06/94 نسبت به پيش بيني عملکرد سال مالي منتهي به 31/06/93 به ترتيب فروش 18 درصد افزايش، بهاي تمام شده کالاي فروش رفته 46 درصد افزايش، سود عملياتي1 درصد افزايش نشان مي دهد.

از سرفصل پيش بيني فروش سال مالي 94 به مبلغ 904،297 ميليون ريال، مبلغ 605،539 ميليون ريال (معادل 67 درصد سرفصل مذکور) مربوط به پروژه اطلس مي باشد. هم چنين سود پروژه مذکور به مبلغ 314،880 ميليون ريال، 72 درصد سود خالص مي باشد . درصد پوشش پيش بيني سود هر سهم سال مالي 93 شرکت طي عملکرد 9 ماهه سال مالي 93، 27 درصد بوده است. شرکت پيش بيني تقسيم سود سال 94 را مطابق اطلاعات پيوست 10 درصد سودخالص اعلام نموده است

 
و اما خبری در مورد اوراق تسهیلات مسکن، قیمت اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن باز هم اوج گرفت، تا تب خریداران مسکن اندکی کاهش یابد و چشم‌انتظار کاهش قیمت بمانند .در این بازار برخی سفارش‌های وارد شده در سامانه معاملات فرابورس ایران با قیمت‌هایی کم‌تر از قیمت‌های فروش نمایش داده می‌شود که نشان از انتظار خریداران مسکن از کاهش قیمت اوراق است، با این حال نه تنها اوراق با سقف قیمتی فروشنده ندارد، بلکه معدود خریدارانی برای به دست آوردن اوراق در سقف قیمتی در صف می‌نشینند !اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن طی روزهای معاملاتی گذشته بازهم روند افزایشی دنبال می‌کند و به محدوده ۱۰۰ هزار تومان رسیده است، در حالی‌که این اوراق سال گذشته کمتر از ۴۰ هزار تومان بود و خریداران بابت هر ورقه چیزی حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان پرداخت می‌کردند.

اما اکنون برای دریافت ۳۵ میلیون تومان وام به‌علاوه ۱۰ میلیون تومان جعاله، خریداران باید بالغ بر ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کنند، در کنار آن هزینه‌های دیگری از جمله دفترخانه و بانک مسکن وجود دارد که به این ترتیب خریداران بابت دریافت ۴۵ میلیون تومان وام باید حدود یک چهارم پول آن را بابت هزینه پیش از دریافت وام بپردازند .در این باره به دنبال چرایی افزایش قیمت اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن متوجه شدیم که سطح تقاضا در این بازار نسبت به سال گذشته بالغ‌ بر ۳ برابر افزایش یافته و میزان عرضه‌ها تغییری نداشته است، بنابراین حجم ورود تقاضای ایجاد شده منجر به افزایش قیمت این اوراق شد، تا در بازار راکد مسکن خریداران هزینه‌های بیشتری را بابت خرید یک واحد آپارتمان متقبل شوند . در هر صورت امیدواریم این معضل مسکن نیز حل و فصل شود چرا که اکثر جوانان و بسیاری از اقشار کارگر و کارمند گرفتار پرداخت هزینه های هنگفت مسکن می باشند .

در گروه لبنی و غذایی،  در خبری شنیدیم که ، فربد با تشریح جزئیات آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار در مورد قیمت‌گذاری انواع شیر، گفت: طبق این مصوبه، قیمت شیر پاستوریزه کم چرب 2 هزار تومان، شیر پر چرب با 3 درصد چربی 2300 تومان، شیر نیم چرب با میزان چربی 2.5 درصد 2200 تومان و شیر کامل با حداقل چربی 3.2 درصد 3500 تومان تعیین شده است .عضو هیأت مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی با بیان اینکه بحثی در مورد افزایش قیمت محصولات لبنی مطرح نیست، گفت: طبق آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار، قیمت شیر کم چرب۲۰۰۰ تومان و شیر پرچرب ۲۳۰۰ تومان تعیین شده است . وی افزود: بحثی برای برگزاری جلسه‌ جهت تعیین قیمت جدید محصولات لبنی مطرح نیست و کارخانه‌های صنایع لبنی می‌توانند طبق آخرین مصوبه تنظیم بازار، افزایش 15 درصدی را در قیمت محصولاتشان در مقایسه با قیمت خردادماه اعمال کنند.

وی تصریح کرد: طبق بخشنامه اوایل امسال دولت، صنایع لبنی اجازه افزایش قیمت محصولاتشان را در فروردین، اردیبهشت و خرداد امسال نداشتند، ولی از تیرماه امسال بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، امکان افزایش 15 درصدی قیمت تمام محصولات لبنی فراهم شد .فربد با بیان اینکه برخی تولیدکنندگان صنایع لبنی همزمان با ماه رمضان ترجیح دادند که قیمت محصولاتشان را افزایش ندهند، گفت:‌ بسیاری از کارخانه‌ها، از مردادماه قیمت محصولات خود را تغییر دادند .

در گروه سرمایه گذاری، در خبری شنیدیم که خارزم 49 درصدسهام وآذر را می فروشد ، دوشنبه 10 شهریور، بلوک 49 درصدی سهام شرکت سرمایه گذاری آذر، در بازار فرابورس به صورت مدیریتی غیرکنترلی واگذار می شود.474 میلیون و 320 هزار سهم معادل 49 درصد از سهام سرمایه گذاری آذر توسط شرکت سرمایه گذاری خوارزمی به قیمت پایه هر سهم 934 ریال در بازار سوم فرابورس به مزایده می رود.ارزش این بلوک 443 میلیارد و 14 میلیون و 880 هزار ریال بوده و به صورت یکجا و نقد دوشنبه 10شهریور روی میز فروش گذاشته می شود.  این واگذاری به قیمت تمام شده صورت می گیرد.  شرکت تعهدات مالی زیادی بابت خرید نیروگاه دارد که فروش این دارایی می تواند شرکت را در پرداخت بدهی ها کمک کند.

در گروه تجهیزاتی در خبری در مورد مپنا شنیدیم که مپنا با امضای قرار داد 285 میلیون یورویی دومین قرار داد در سال جاری را منتشر کرده است . قرارداد احداث نیروگاه سیکل ترکیبی کرمانیان با ظرفیت 492 مگاوات میان مدیر عامل شرکت های نیروگاهی کرمانیان به عنوان سرمایه گذار، ملی صنایع مس ایران به عنوان مصرف کننده نهایی برق تولیدی و گروه مپنا به عنوان پیمانکار امضا شد . شایان ذکر است که قرار است فردا بازدیدی از گروه مپنا از طرف گروهی تحلیلی بازار سرمایه صورت گیرد.

 
سایر نمادهای بورسی:

سهم پدیده شاندیز هرچند نمادش در بورس موجود نیست ولی چندی است که مورد توجه قرار گرفته است. شرکت پدیده شاندیز برای سال مالی 92 مبلغ 309 ریال سود برای هر سهم محقق کرده است. این شرکت سال 91 مبلغ 16 ریال زیان برای هر سهم داشته است

در گروه سیمانی نماد سفارس با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شد.

در گروه قندی نماد معاملاتي شركت قند نيشابور با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم متوقف شد. همچنین در پايان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت قند ثابت خراسان جهت برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره، متوقف شد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب