امروز / بازار

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

بازار سهام در حالی نخستین روز هفته شهریور ماه را آغاز می کند که بنظر می رسد مجموع خبرهای منتشره مثبت است. ظریف هفته آینده به مسکو سفر می کند.
در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی با کمی رشد همراه شده است. مس 7045 دلار و روی 2344 دلار معامله شده است.
در حوزه اقتصادی نرخ سود کوتاه مدت بانکی 10 درصد شده است. وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن ابلاغ سند راهبردی بانک‌های دولتی برای اجرا، آنان را به افزایش نسبت دارایی‌های مولد (درآمدزا) به کل دارایی‌ها، افزایش رضایت مشتریان حقیقی و حقوقی، کاهش اضافه برداشت از بانک مرکزی، تکمیل سامانه بانکداری یکپارچه، افزایش نسبت درآمد عملیاتی به هزینه عملیاتی، کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به کل تسهیلات مکلف کرد.
در آخرین روز هفته که شاهد افزایش عرضه در بازار بودیم و شاخص هم فقط اندکی در جا زد، وزیر علوم استیضاح شد و رای اعتماد از مجلس نگرفت. فرجی دانا بعد از آن مشاور رییس جمهور و نجفی سرپرست وزارت علوم گردید.
امروز پیش بینی بازار کمی مشکل است. از منظر تحلیل تکنیکال شاخص سطح 74000 واحد را شکسته است و سطح حمایت 73500 واحد را حمایت بعدی خود قرار داده است.
روزهای معاملاتی گذشته، حرکت شاخص آهسته بوده است. حقوقی ها در بازار فعال تر شده اند و به سمت نمادهای بزرگ متمایل شده اند. این موضوع می تواند انتظار بهبود معاملات بزرگان بازار را تقویت نماید.
در گروه سیمان، سیلام طی گزارشی پیش بینی سود سال مالی 93 را کاهش داد و مبلغ 1706 ریال سود برای هر سهم اعلام کرد در حالیکه قبلا 1726 ریال سود پیش بینی کرده بود. دلیل کاهش سود این شرکت، کاهش صادرات به عراق عنوان شده است.
گزارش 6 ماهه شرکت نشان می دهد سیلام با تحقق سود 714 ریالی، 42 درصد از پیش بینی سود سالانه را محقق کرده است.
گزارش این شرکت مهر تایید بر گمانه زنی های بازار از شرایط بد عراق برای صادرات است. حضور داعش در عراق سبب شده تا صادرات سیمان با چالش مواجه شود.
امروز بنظر رسد گروه سیمان پر عرضه باشد.

در گروه ساختمان، دولت در صدد ایجاد تحرکاتی در بخش تقاضای مسکن با افزایش قدرت خرید مردن است.اما برخی گزارش ها در سایت ها حاکی از آن است که در حالی که هیأت وزیران در اردیبهشت ماه سال گذشته افزایش سقف وام مسکن مهر به ۳۰ میلیون تومان را تصویب کرد و آن را به تایید احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت رساند، بانک مرکزی این مصوبه را اجرا نمی‌کند تا عملا سرعت ساخت و ساز مسکن مهر کاهش یابد. اما بطور کلی سقف وام مسکن احتمالا افزایش می یابد.
در گروه بیمه، اعلام شده است 9 شرکت بیمه تا کنون افزایش سرمایه داده اند. بیمه پاسارگاد با سرمایه جدید برای سال مالی 93 مبلغ 460 ریال سود پیش بینی کرده است.
در گروه مخابرات، بنظر می رسد دولت در صدد حمایت از سهام مخابرات است. 140 پروژه مخابراتی با اعتباری بالغ بر 383 میلیارد ریال با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان کرمانشاه به بهره برداری رسید.
در گروه خدمات فنی مهندسی، افزایش سرمایه 40 درصدی مپنا و احتمالا 100 درصدی رتکو مطرح است.
در گروه رایانه، مداران امروز معامله بلوکی دارد.
در سایر نمادهای بازار، افست پیش بینی سود سال مالی 94 را با 12 درصد رشد نسبت به سال مالی 93 مبلغ 2330 ریال اعلام کرده است. شایعاتی از افزایش سرمایه در این شرکت شنیده می شود.
در گروه کاشی و سرامیک؛ پارس سرام پیش بینی سود سال مالی 94 را با 2 درصد کاهش نسبت به سال مالی 93 مبلغ 512 ریال اعلام کرده است. این گروه از نظر بینادی شرایط خوبی ندارند.
در گروه چند رشته ای، وبانک مبلغ 1252 ریال سود برای سال مالی 92 محقق کرد و به ازای هر سهم 1000 ریال سود نقدی کنار گذاشت. غدیر سهمی که مورد حمایت است.
در گروه خودرو، خبرها حاکی از آن است که وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است: “وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ دخالتی در قیمت‌گذاری خودرو ندارد و در این زمینه قصد ورود هم نداریم. نعمت‌زاده در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: قیمت خودرو و نرخ‌گذاری آن قانوناً در اختیار شورای رقابت است و اخیراً اعلام شد که خودروسازان از محل صرفه‌جویی‌هایی که داشتند درصدد افزایش تولید و تقویت ساخت داخلی هستند و با کاستن از منافع خود قصد تخفیف در نرخ خودرو را دارند. قیمت گذاری کماکان در اختیار شورای رقابت باقی می ماند.”

فعلا خودرو سازان درصدد افزایش تولید هستند و امارهای چهارماهه آن ها نیز بهبود تولید را نشان می دهد.
سهام خودرو سازی امروز در سطوح حساسی هستند. شرکت های زیر مجموعه خبهمن گزارش خوبی منتشر کرده اند.
لیزینگی ها از شرایط بنیادی بهتری برخوردارند. اما این گروه نیز از خودرویی ها تبعیت می کنند و از منظر تحلیل تکنیکال در سطوح حساسی هستند که احتمال نوسانات منفی آن ها بیشتر است. در سبد پیشنهادی سایت، ولساپا برای بلند مدت پیشنهاد شده است. سهم از شرایط بنیادی خوبی برخوردار است. وایران هم بد نیست.
در گروه پتروشیمی، وزیر نفت اخیرا در جریان بازدید از پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس اعلام کرده است، برای حل مشکلات مالی و مدیریتی این پروژه اقدامات خوبی انجام شده و براساس برنامه ریزی ها امیدواریم واحد ردیف اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت تولید 120 هزار بشکه معیانات گازی در نیمه اول سال 94 به بهره برداری برسد.
شرایط بنیادی گروه خوب است.بیشتر نمادهای گروه بریا بلند مدت خوب هستند.
زنگنه با اشاره به برداری از اولین مرحله فاز 12 پارس جنوبی از راه اندازی دو سکوی دریایی بزرگترین فاز پارس جنوبی در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: همچنین امسال بخش‌هایی از فاز 16 پارس جنوبی و فاز 18 پارس جنوبی راه اندازی خواهند شد.
در گروه پالایش شنیده می شود قرادادی بین شرکت پالایش و پخش با شرکت های پالایشی امضاء شد که طرفین بتوانند برپایه قرارداد مستند ارتباط مستمری داشته باشند تا ارتباط دقیقی بین طرفین برقرار شود.
این مقام مسوول در این باره تصریح کرد: مقرر شده است، ظرف چند روز آینده، نیتجه فرمول کیفی سازی قطعی و قراردادهای فیمابین امضا شود که با روشن شدن این موضوع به روند سود آوری شرکت های پالایشی کمک خوبی می شود.
وی درباره طرح های توسعه ای شرکت های پالایشی، گفت: تا اواخر شهریور فرآیند نهایی شدن طرحهای توسعه ای با همکاری شرکت پالایش و پخش به نتیجه می رسد و همان نقشه، راهی برای طرح های توسعه ای که باعث افزایش کیفیت محصولات شرکت های پالایشی و افزایش قیمت محصولات با ارزش افزوده بالاتر می شود.

دسته بندی : تحلیل ها


قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب