دور زدن قانون و مجلس از سوی پالایشگاه های گازی کشور

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

گوگرد یکی از محصولاتی است که در بورس کالای ایران عرضه می گردد و در کل توسط 3 نوع تولیدکننده به دست می آید: پالایشگاه های نفتی، پالایشگاه های گازی و پتروشیمی ها البته گوگرد معدنی نیز با خلوص پایین تر در کشور وجود دارد.

در این میان پالایشگاه های نفتی و پتروشیمی ها، گوگرد خود را در بورس کالا عرضه می کنند ولی خبری از عرضه پالایشگاه های گازی در بورس کالا نیست! با پیگیری های به عمل آمده مشخص گردید پالایشگاه های گازی از جمله پالایشگاه گاز ایلام و همچنین پالایشگاه گاز خانگیران فروش خود را در خارج از بورس کالا به خوبی انجام داده و نیازی به ورود به بورس کالا ندارند!علت این موضوع عدم اخذ 5 درصد عوارض نوسازی خطوط انتقال از سوی پالایشگاه های گازی است در حالی که کلیه پالایشگاه های نفتی و پتروشیمی این 5 درصد عوارض را در بورس کالا دریافت می کنند؛ در نتیجه مشخص است که خریدار ترجیح می دهد کالایی را که توسط پالایشگاه های گازی عرضه می گردد و 5 درصد ارزان تر است را خریداری نماید.

از طرف دیگر پالایشگاه های گازی با استناد به بند ک لایحه بودجه عنوان می کنند که این مصوبه در مورد فرآورده های نفتی است و شامل آن ها نمی گردد. به متن این لایحه توجه کنید:

* چهارشنبه 16 بهمن ماه سال 1392 مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه 93 کل کشور با بند ک لایحه بودجه موافقت کردند که بر این اساس وزارت نفت از طریق شرکت دولتی تابعه ذیربط، مکلف شد نسبت به نوسازی و توسعه شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و میعانات گازی و فرآورده های نفتی و تأمین منابع مالی سهم دولت در توسعه پالایشگاه ها و زیرساخت های تأمین، ذخیره سازی و توزیع فرآورده ها اقدام و منابع مورد نیاز را از محل افزایش پنج درصد قیمت هر لیتر فرآورده های نفتی به عنوان عوارض و صد درصد برای موارد مذکور تأمین نماید.

همان طور که مشخص است در این بند صحبت از قیمت هر لیتر فرآورده های نفتی شده است و اولین مطلبی که به ذهن خواننده مطلب خطور می کند آن است که صحبت از موادی می شود که ماهیت مایع دارند و این درحالیست که کالای گوگرد ماهیت جامد داشته و بر اساس واحد کیلوگرم اندازه گیری می شود.

در پایان جهت رفع مشکلات موجود یکی از پیشنهادات زیر می تواند مورد بررسی قرار گیرد:

 1. اگر قرار است این 5 درصد عوارض از خریداران دریافت گردد ابتدا ابهام زدایی از این لایحه انجام شده و در نهایت این مبلغ از هر سه تولید کننده و به صورت عادلانه اخذ شود.
 2. مطابق با مباحث انجام شده ، این لایحه کالای گوگرد را در بر نمی گرفته است و هیچ یک از سه تولیدکننده نباید از خریداران 5 درصد عوارض را دریافت می کردند. در نتیجه بهتر است اخذ این عوارض به طور کلی حذف گردیده و از این طریق از مصرف کنندگان گوگرد در کشور نیز حمایت شود زیرا کل ارزش معاملات گوگرد در بورس کالا از ابتدای سال تا کنون 12 میلیارد تومان بوده است که در مقابل ارزش معاملات وکیوم باتومو لوبکات در بورس کالا که به ترتیب 940 و 720 میلیارد تومان بوده است، بسیار ناچیز می باشد.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب