اجرای فاز دوم پروژه پیاده سازی XBRL از نیمه دوم سال 93

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

در راستای اجرای فاز دوم پروژه پیاده سازی XBRL در بازار سرمایه و به منظور هماهنگی و تبادل نظر رسانی در خصوص زمان بندی اجرای رویکرد فایل بندی داوطلبانه و الزامی، جلسه ای با حضور اعضای کمیته راهبری XBRL سازمان بورس و شرکت‌های مطرح نرم‌افزاری در حوزه مالی و حسابداری و فعال در حوزه XBRL مانند شرکت‌های همکاران ‌سیستم، رایورز و … در محل این سازمان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، در این جلسه، دکتر علی عبدالهی، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و عضو کمیته راهبری XBRL بازار سرمایه، پس از مروری بر اقدامات انجام شده در خصوص تاریخچه و ابعاد مختلف پروژه، رویکردهای مختلف ایجاد خروجی هایXBRL  را تشریح و دلایل سازمان بورس برای انتخاب رویکردهای کوتاه و بلندمدت را تبیین کرد.

وی با تأکید بر مشارکت شرکت‌های نرم‌افزاری در اجرای برنامه مذکور افزود: مطابق با این برنامه، زمان آغاز فایل بندی داوطلبانه شرکتهای تولیدی از نیمه دوم سال 1393 در نظر گرفته شده و سایر شرکتها نیز به ترتیب نهایی شدن واژه­ نامه هر بخش از صنعت، از ابتدای سال 1394 فایل بندی داوطلبانه خود را آغاز خواهند کرد. در نهایت، نیمه دوم سال 1394 برای الزام شرکتها به ارائه گزارشات مالی خود در قالب XBRL در نظر گرفته شده است.

در ادامه جلسه، فرید فولادی، عضو هیئت مدیره و مدیر واحد مدیریت محصول شرکت همکاران سیستم، با استقبال از اقدامات انجام شده در راستای پیاده‌سازی XBRL، از رویکرد تدریجی سازمان بورس برای اجرای برنامه فایل‌بندی استقبال کرد و با توضیح اقدامات انجام شده در خصوص  XBRL در شرکت متبوع خود، برای مشارکت در اجرای برنامه فایل‌بندی اعلام آمادگی کرد.

مهداد رزاقی، عضو هیئت مدیره و مدیر امور راهکارهای جامع شرکت رایورز، نیز گفت: تا قبل از این مشکل فقدان واژه نامه وجود داشت اما اکنون با ایجاد واژه نامه شرکتهای تولیدی و همچنین تکمیل واژه نامه توسط سازمان بورس، زیرساخت تولید خروجی های XBRL فراهم شده است.

وی با استقبال از اقدامات انجام شده در راستای پیاده سازی XBRL، بر جایگاه موسسات حسابرسی در فرایند حسابرسی صورتهای مالی با رویکرد XBRL  و لزوم اشراف آنها به موضوع تأکید نمود.

حامد موسوی، مدیر عامل شرکت دانش بنیان پارس ایکس بی آر ال نیز گفت: اقدامات سازمان بورس در حرکت به سمت استفاده از استانداردها و فناوری های نوین بین المللی قابل تقدیر است.

در همین راستا به نظر می رسد این سازمان پس از راه اندازی موفق فاز اول پروژه XBRL، با دعوت از شرکت های نرم افزاری فعال در این حوزه به طور جدی به دنبال استقرار XBRL در کل چرخه گزارشات مالی بازار سرمایه می باشد.

وی با تأکید بر تأثیر مستقیم مزایای بکارگیری XBRL بر اهداف کلان بازار سرمایه، نقش مهم سازمان بورس در توسعه واژه نامه های صنایع مختلف را کلیدی دانست.

همچنین، آزاده مداحی، رییس اداره حسابرسی وگزارشگری مالی و عضو و دبیر کمیته راهبری XBRL بازار سرمایه، در خصوص ایجاد واژه نامه مربوط به صنعت بانکداری، به تشکیل کمیته‌ای مشترک مرکب از نمایندگان سازمان بورس و بانک مرکزی و صاحبنظران حرفه حسابداری و حسابرسی، در راستای تدوین صورتهای مالی نمونه بانکها اشاره نموده و لزوم توجه به کاربردهای XBRL را یادآور شد.

وی افزود علاوه بر کاربردهای بیرونی XBRL در حوزه ارتقای سهولت و سطح تحلیل اطلاعات، کاربردهای درون شرکتی آن، از جمله بکارگیری XBRL در تهیه صورتهای مالی تلفیقی و همچنین استفاده از این فناوری در اجرای حسابرسی مستمر در حوزه حسابرسی داخلی نیز باید مورد توجه قرار گیرد و از منظر نرم‌افزای نیز در این خصوص امکانات لازم در نظر گرفته شود.

سپس، امیر حمزه مالمیر، معاون ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق بهادار تهران و عضو کمیته راهبری XBRL بازار سرمایه، بر ایجاد قابلیت خودکارسازی کامل تهیه صورت‌های مالی در نرم افزارهای تولیدی شرکت های فعال در این حوزه تأکید کرد.

جایگاه موسسات حسابرسی در فرایند فایل بندی و لزوم اشراف آنها به موضوع XBRL، توسعه‌پذیری XBRL و … از جمله دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود که مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

همچنین، برخی از شرکت‌های نرم افزاری فعال در حوزه بانکداری با توجه به عدم وجود واژه‌نامه‌ برای گزارشگری صورت‌های مالی این حوزه، خواستار ایجاد زیرساخت‌های لازم برای بکارگیری XBRL در صنعت بانکداری شدند.

در پایان این نشست، عبدالهی افزود: در راستای آغاز برنامه فایل بندی XBRL لازم است شرکت‌های مایل به همکاری در اجرای برنامه فایل‌بندی XBRL، آمادگی خود را رسما به سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرده تا پس از برگزاری جلسات فنی مشترک و تکمیل راهکارهای نرم‌افزاری خود، مجوز رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار در زمینه ارائه راهکارهای نرم افزاری  XBRLدر بازار سرمایه را دریافت نمایند.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب