خلاصه اخبار بورس شنبه 1 شهریور / فضای بازار بهتر از روزهای قبل

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته که مقارن با اولین روز شهریور ماه سال 1393 بود 37.69  واحد کاهش یافت و به رقم 73868 تنزل نمود ، بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را نمادهای فارس ، خودرو و خساپا گذاشتند و در مقابل فولاد، پارسان، ومعادن و حکشتی به ترتیب 33، 19، 17 و 12 واحد تاثیر منفی بر شاخص گذاشتند. ارزش کل معاملات در این بازار به رقم 177  میلیارد تومان رسید.

در بازار فرابورس نیز، شاخص ایفکس با کاهش 1.5 واحدی روبرو شد و به رقم 805.1 واحد رسید . نمادهای ثتران، سمگا و جم  بیشترین تاثیر منفی و نمادهای حسینا، شرانل و توریل بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ایفکس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 154 میلیارد تومان رسید.

در بازار امروز در مجموع جو کلی حاکم بر حجم معاملات و فضای بازار بهتر از روزهای قبل بود اما همچنان حجم معاملات چنگی به دل نمی زند و به مدد بلوک هایی که در بازار جا به جا می شود بازار حجم می گیرد، امروز هم که در بازار بلوک های مداران، پارسان، وغدیر و تاپیکو را داشتیم. اما در ابتدا گفتیم که در مجموع و با وجود منفی بودن شاخص، جو کلی حاکم بر بازار مثبت بود که یک دلیل آن می تواند بحث کاهش نرخ سود بانکی باشد، همانطور که می دانید در هفته پیش اعلام شد که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ ای به کلیه بانکها و موسسات اعتباری تحت نظارت خود اعلام کرد از یک شهریور نرخ های سود سپرده های کوتاه مدت روزشمار ۱۰ درصد می باشد.

در اطلاعیه روابط عمومی بانک مرکزی آمده است: نظر به اتمام مهلت تعیین شده برای اصلاح نرخ های سود سپرده های کوتاه مدت ویژه ای که قبل از تاریخ ۱۳/۲/۹۳ با نرخ ها و شرایط خاص ایجاد گردیده بودند، به اطلاع کلیه بانکها و موسسات اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می رساند از تاریخ ۱/۶/۹۳ نرخ های سود سپرده های کوتاه مدت روزشمار در تمام موارد اعم از قبلی و جدید، صرفا” ۱۰ درصد می باشد . این خبر به طور قطع می تواند منجر به کوچ برخی پول های پس انداز شده در بانک ها به بازار سرمایه شود که قطعاً اتفاق مثبتی برای بازار است، آن هم بازاری که به شدت از کمبود نقدینگی رنج می برد. مسلماً کاهش نرخ سودهای بانکی منجر به کاهش نرخ سود اوراق مشارکت در آینده نزدیک خواهد بود که جمیع این اتفاقات می تواند محرک خوبی برای این قلب کوچک و تپنده اقتصاد ایران باشد.

از سوی دیگر لایحه پیشنهادی دولت به مجلس تحت عنوان ” لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت” که هفته پیش  در مجلس اعلام وصول شد حاوی موضوعات و احکام موثر و قابل توجهی در حوزه بازار سرمایه است که توصیه می شود فعالان بازار این موارد را بیشتر مدنظر قرار دهند. البته همانطور که بارها و بارها گفته ایم لازم است بار دیگر این مسئله را عنوان کنیم که امسال نباید انتظار رشد شارپ همچون سنوات گذشته از شاخص را داشت و این مسئله را مسئولین تراز اول اقتصادی همچون دکتر طیب نیا نیز عنوان کرده اند. البته همانطور که در امروز بازار نیز نوشتیم بلایی که این روزها گریبان بازار سرمایه را گرفته است این می باشد که فعالان بازار به دنبال این هستند که به هر قیمتی که شده برای هر هفته بازار یک گروه را به عنوان لیدر انتخاب نمایند، نتیجه این می شود که هر هفته یکی از گروه های بازار رشد می کند و در هفته آینده اقبال بازار را از دست می دهد، این اتفاق برای کلیت بازار مفید نیست و بهتر ااست از آن اجتناب شود.

مهمترین اخبار اقتصادی

شاپور محمدی معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در وزارت اقتصاد برگزار شده، به بیان آخرین اقدامات انجام شده در این وزراتخانه پرداخت که اشاره ای به برخی از مهمترین بخش های سخنرانی ایشان خواهیم داشت . وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: وظیفه اصلی این معاونت، مشارکت در تدوین سیاست های اقتصادی است اما در بعضی امور اجرایی نیز ممکن است وارد عمل شود از این جهت این معاونت هم نقش سیاست گذاری را دارد و هم در مواردی وارد مباحث عملیاتی می شود.

محمدی با اشاره به فعال بودن پنج دفتر در معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد، گفت: مصوبه 18 ماده ای اخیر که چند روز قبل در هیات وزیران تصویب شد از جمله اقدامات دفتر سیاست‌های تولیدی این معاونت است . وی با شاره به اینکه بهبود محیط کسب و کار قبلا در دفاتر دیگر انجام می شد اما بعد از تشکیل دفتر ویژه محیط کسب و کار اقدامات مربوطه در این دفتر انجام شد، تصریح کرد: همچنین لایحه 30 ماده ای که برای خروج از رکود تقدیم مجلس شد از دیگر کارهایی است که دفتر تولیدی انجام داده است . محمدی با بیان اینکه در سه ماه اخیر تولید و صادرات نفت و برخی کالاها رشد مثبت داشته است، افزود: تدوین برنامه اصلاح نظام پولی و سند راهبردی بازارچه های مرزی در دفتر پولی این معاونت انجام می شود .

گفتنی است محمدی با تأکید براینکه دفتر بهبود فضای کسب و کار در همین ارتباط مکاتباتی را با بانک جهانی داشته و خواستار اصلاح برخی شاخص‌ها در محاسبه رتبه ایران شده است،‌ ادامه داد: بانک جهانی هم البته در مواردی با اعمال اصلاحات موافقت کرده است . معاون وزیر اقتصاد در باره حذف دهک های پر درآمد و آثار تورمی این اقدام دولت، گفت: حذف یارانه این گروه ها نه تنها موجب تورم نمی شود بلکه به تولید و کاهش تورم نیز کمک خواهد کرد . محمدی ضمن اشاره به اینکه درصد تحقق درآمدهای نفتی مناسب و بالای 80 درصد است ابراز امیدواری کرد که بیش از این درصد در ماه های آتی محقق شود و اینطور سخنان خود را ادامه داد که این ارقام نهایی نیست ولی به طور قطع می توانیم بگوییم درصد تحقق درآمد نفت بودجه امسال دولت خوب است.

وی ضمن اشاره به اینکه 40 هزار میلیارد تومان برای تسویه بخشی از بدهی دولت به بانک مرکزی و بانک‌ها در لایحه خروج از رکود در نظر گرفته شده است،‌ تصریح کرد: همچنین از محل فروش سهام سایر شرکت های دولت و از منابع ریالی پیش بینی شده که بخش دیگری از بدهی دولت به این بخش پرداخت شود . معاون وزیر اقتصاد درباره وضعیت بسته آزاد سازی سهام عدالت اینطور توضیح داد که در این بسته آزادسازی نهایی شده ولی برخی بندها نیازمند اصلاحات قانونی است و آزادسازی بخشی از این سهام بستگی به زمان تصویب بندهای مربوطه دارد اما از نظر وزارت اقتصاد این بسته نهایی شده است . معاون وزیر اقتصاد همچنین در خاتمه با تاکید براینکه نرخ های سود بانکی نباید دستوری تعیین شوند، گفت: اینکه می گویند تورم در حال کاهش است و با کاهش نرخ تورم باید نرخ سود بانکی کاهش یابد به هیچ وجه به معنای دستوری بودن نرخ سود در سیستم بانکی نیست .

وی در ادامه با بیان اینکه روند بازار سرمایه الان منطقی شده است، گفت : همیشه تاکید داشته ایم که روند بلندمدت بازار سرمایه قابل اتکاست و زمانی که می گوییم سرمایه گذاری در این بازار خوب است منظورمان دوره کوتاه مدت نیست. اما اصلاحات مربوطه و شفاف سازی در بخش های مختلف این بازار انجام شده است .
یحیی آل اسحاق که ریاست اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی تهران را بر عهده دارد با انتقاد شدید از عدم استقلال بانک مرکزی به تشریح وضعیت کنونی بانک ها پرداخت و گفت: بانکهای کشور متاسفانه هم اکنون تبدیل به بنگاههای اقتصادی شده اند در حالی که بانکها باید بدانند که بنگاه نیستند و باید سود خود را از عملیات بانکی در شعب خود حاصل کنند نه اینکه از سرقفلی شعب برای خود استفاده کرده و سود حاصل کنند. در این صورت، مهم نخواهد بود که چه کسی مشتری بانک است و به همه خدمات رسانی خواهند کرد.

در یک خبر اقتصادی دیگر، یورو استات از رشد ۱۱ درصدی مبادلات تجاری ایران و اروپا در نیمه نخست ۲۰۱۴ خبر داد و اعلام کرد واردات اروپا از ایران در این دوره با رشد ۲۰ درصدی مواجه شده و صادرات به ایران ۱۰ درصد افزایش داشته است، این نیز یک خبر قابل توجه می تواند باشد .

مهمترین اخبار سیاسی
 
مجلسی ها که این روزها به شدت فعال شده اند گویا قصد ندارند از موضع خود کنار بیایند و این بار به سراغ یکی دیگر از دولتمردان کابینه دکتر روحانی رفته اند و آن شخص کسی نیست به جز وزیر نفت، در همین راستا عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه وزیر نفت به قانونی بودن آزمون استخدامی اذعان دارد گفت: وزیر نفت به مجلس دعوت شده است تا پاسخگوی علت بلاتکلیفی چهار هزار نفر پس از برگزاری این آزمون باشد. از سوی دیگر حسن روحانی ، رئیس جمهور کشورمان 7 مهر ماه به منظور شرکت در اجلاس خزر به روسیه سفر خواهد کرد . پیش از این سفر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روز جمعه سفری یک روزه به مسکو خواهد داشت .ظریف به دعوت سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به این کشور سفر می کند. دکتر ظریف همچنین 10 شهریور ماه به منظور مذاکرات دو جانبه عازم بروکسل خواهد شد .

همچنین در خبری داشتیم که شرکت دی اف داچ فورفیت آلمان که در امور تجاری فعالیت می‌کند به اتهام نقض تحریم های تجاری علیه ایران تحت پیگرد آمریکا قرار گرفت .شرکت دی اف داچ فورفیت اعلام کرده است، یک حسابرس به این موسسه اعلام کرده که نمی تواند اظهارات مالی سال 2013 این شرکت را تایید کند، زیرا این شرکت آلمانی سرمایه گذار در امور تجاری همچنان موضوع تحقیق مقامات آمریکایی در ارتباط با تحریم های تجاری است .

فلزات اساسی، دلار و سکه
 
پایان هفته پر از اخبار اقتصادی برای بازارهای مالی بود که تاثیر گذاری خوبی را بر قیمت فلزات جهانی داشت، اما این اتفاق برای بازار طلا بوقوع نپیوست و تنها با 7 واحد افزایش در 1282 دلار برای هر اونس آرام گرفت،  بر اساس گزارش سایت کیتکو نیوز 23 نفر از 37 کارشناس ارشد اقتصادی در نظر سنجی هفتگی این سایت شرکت کرده اند که از این تعداد 8 نفر به افزایش قیمت طلا در هفته جاری رای داده اند .  12 نفر نیز پیش بینی کردند قیمت طلا طی روزهای آتی با کاهش روبرو خواهد شد و 3 نفر نیز اعلام کردند قیمت طلا در این مدت تغییر چندانی نخواهد داشت . متن مذاکرات نشست فدرال رزرو آمریکا نشان می دهد که احتمال افزایش نرخ بهره زودتر از انتظارات اولیه وجود دارد و این مساله موجب افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت جهانی طلا شده است .
جانت یلن رئیس فدرال رزرو نیز در تازه ترین اظهارات خود در نشست جکسون هول به گونه ای صحبت کرده است که دورنمای روشنی نسبت به وضعیت نرخ بهره آمریکا مشخص نشده است. افزایش نرخ بهره آمریکا می تواند تقاضا برای دلار را به شدت افزایش داده و موجب کاهش تقاضا و قیمت جهانی طلا شود. از سوی دیگر میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با 0.9 تن افزایش روز گذشته به بیش از 800 تن رسیده است.

در بازار داخل نیز امروز قیمت هر سکه 934 هزار تومان است و دلار نیز 3095 تومان می باشد.

در بازار داخل چه خبر بود؟

در ابتدا اعلام کنیم که سازمان خصوصی سازی اعلام کرده است بالغ بر 1504 میلیارد ریال سهم دولتی در هفته اول ششمین ماه امسال در فرابورس عرضه می شود، بر این اساس 100 درصد از سهام شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم ایران معادل 325 هزار و 125 سهم به صورت یکجا و نقد و اقساط در روز دوشنبه، سوم شهریور در بازار سوم فرابورس واگذار می‌شود .

اخابر و همراه اول امروز با معاملات منفی به کار خود پایان دادند ولی اخبار پیرامون آنها زیاد بود، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: شرکت مخابرات در حال حاضر در 1360 شهر و 54 هزار روستای کشور فعال است و به مردم خدمات دهی می‌کند . کاظم ابراهیمی صدرآبادی در جلسه افتتاح پروژه‌های مخابراتی استان کردستان در سنندج، اظهار کرد: در روستاهای استان کردستان به لحاظ شرایط اقلیمی خاص و صعب العبور بودن مناطق روستایی ارتباط دهی پر هزینه‌تر است که این امر نیز مانع فعالیت و خدمت دهی شرکت مخابرات در روستاهای کردستان نخواهد شد.

وی به وضعیت شرکت مخابرات در استان کردستان اشاره و بیان کرد: کردستان دارای 550 هزار شماره تلفن ثابت با ضریب نفوذ 32.56 درصد است که نسبت به میانگین کشوری که 36.45 درصد است پایین تر است.  مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با اشاره به توسعه کشور در دو حوزه مهم ارتباطات و اطلاعات تصریح کرد: در مدت اخیر اقداماتی در ارتباط با اعمال تغییراتی در سوئیچ‌های تلفن ثابت در شرکت مخابرات ایران صورت گرفته است .  وی با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری برای اجرای طرح‌های مخابراتی و سوئیچینگ تلفن ثابت و شبکه فیبر نوری در سال‌ 93 در کشور گفت: امسال هزار و 600 میلیارد تومان اعتبار برای این طرح‌ها در نظر گرفته شده است .

از سوی دیگر امروز و سرانجام بعد از طی شدن پروسه‌ای طولانی مدت و البته کمی ابهام برانگیز، انحصار رایتل به اتمام رسید .انحصاری که به قول اظهارات مدیر عامل همراه اول در مهرماه سال گذشته، قرار بود دو ساله باشد اما اکنون پس از 6 سال این دوره انحصار هنوز تمام نشده است . پروانه اپراتور سوم در تاریخ 15 دی ماه سال 88 به شرکت ارتباطات شمس تامین نوین (تامین تلکام) واگذار شد .

در همین راستا محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آغاز به کار نسل سوم تلفن همراه در سایر اپراتورها در هفته جاری خبر داد و گفت: ان‌شاءالله در هفته دولت نسل سوم اپراتورهای تلفن همراه رونمایی می‌شود .وی افزود: نسل سوم نسبت به دو نسل قبلی از کارآیی بیشتری برخوردار است و در آن اینترنت ارزان‌تر و دسترسی به آن آسان‌تر است.

وزیر ارتباطات با بیان “ما تلاش داریم شبکه ملی اطلاعات را به سرانجام برسانیم” گفت: رئیس‌جمهور پیگیر هستند و امیدواریم در صورت تأمین بودجه تا پایان سال 94 این پروژه را به بهره‌برداری برسانیم . واعظی تصریح کرد: این پروژه بزرگی است و مورد نیاز کشور بوده و بنابراین تلاش می‌کنیم در اسرع وقت این نیاز را تأمین کنیم.  لازم به ذکر است انجام چنین اقداماتی در این حوزه منجر به افزایش رقابت در ارایه خدمات خواهد شد که می تواند خبر مثبتی برای این گروه تلقی شود، برای سهامداری بویژه با دید بلندمدت همراه اول می تواند گزینه مناسبی برای خرید به خصوص برای پرتفوی های حقوقی باشد.

 گروه بیمه ای امروز کمابیش با معاملات مثبتی روبه رو بودند که از آن جمله به بیمه سامان، دانا، البرز و آسیا می توان اشاره داشت. در یک خبر بیمه ای داشتیم که محمدابراهیم امین صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شده، به ایراد گزارشی درباره آخرین وضعیت صنعت بیمه پرداخت. وی به بیان آخرین آمارها از وضعیت پرداخت خسارت در صنعت بیمه پرداخت و با بیان اینکه 10 درصد جامعه ایرانی با احتساب تامین اجتماعی پوشش بیمه ای دارند، اظهار داشت: این درحالی است که بیمه در دنیا 7.5 درصد است . به گفته این مقام مسئول در صنعت بیمه حق بیمه سالانه بیمه های بازرگانی طی سال قبل به 16 هزار و 200 میلیارد تومان رسیده است در حالی که این رقم در سال 91 حدود 13 هزار و 100 میلیارد تومان بود که بیانگر رشد 23.2 درصدی در این بخش است.

امین با بیان اینکه حق بیمه پرداختی هر ایرانی به شرکت های بیمه بازرگانی با 22 درصد رشد از 170 هزار تومان به 210 هزار تومان رسیده است، گفت: تعداد بیمه نامه های صادره از 39 میلیون و 400 هزار به 43 میلیون رسید . رئیس کل بیمه مرکزی ضمن اشاره به اینکه سهم بیمه های زندگی عمر در پرتفوی بیمه های بازرگانی از 7.8 درصد به 9.1 درصد رسیده است، تصریح کرد: تورم از مهمترین عوامل جلوگیری از افزایش سهم بیمه های عمر در پرتفوی بیمه های بازرگانی است همچنین پوشش گسترده بیمه های تامین اجتماعی از دیگر عواملی است که اجازه گسترش سهم بیمه های عمر را نمیدهد . امین تعیین حد ریسک مورد پذیرش شرکت های بیمه را از دیگر اقدامات بیمه مرکزی طی یک سال گذشته برشمرد و تصریح کرد: کنترل توانگری شرکت های بیمه و ایجاد محدودیت در ریسک های این شرکت ها  از دیگر اقدامات نظارتی بیمه مرکزی است .

 در گروه ساختمانی که منتظر مهمان جدید خود در هفته جاری است به جز دو نماد ثاباد و ثغرب نماد مثبتی را مشاهده نکردیم، انتظار می رفت با وجود عرضه اولیه ثرود معاملات این هفته گروه ساختمانی مثبت تر از هفته پیش باشد اما گویا این هفته سهام این شرکت در معرض و مرکز توجه نیستند.

سرمايه گذاري مسکن شمال غرب در اولین پیش بینی سود هر سهم منتهی به 94/06/31 خود را مبلغ 806 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی قبل با تعدیل مثبت 9 درصدی همراه بوده است در این گزارش فروش شرکت 17 درصد کاهش و سود عملیاتی شرکت با افزایش 11 درصدی گزارش شده اند . همچنین شرکت اعلام نموده است که هيئت مديره در نظر دارد به ازاي هر سهم مبلغ 644 ريال از سود خالص سال مالي 94 را جهت تقسيم بين سهامداران به مجمع عمومي عادي ساليانه پيشنهاد نمايد.

 در گروه سرمایه گذاری ها برخی اخبار مرتبط با وسپه و وامید را داشتیم، شرکت سرمایه گذاری سپه  طی اطلاعیه ای در خصوص زمین های لواسان اعلام نموده است که : زمین متعلق به شرکت است که حدود 46000 متر مربع در شهرستان لواسان می باشد که در سنوات قبل خریداری شده است . این شرکت درخواست صدور مجوز تفکیک و صدور پروانه ساخت برای 21 قطعه ( حدود 2000 متری ) برای زمین فوق نموده است که تاکنون موفق به اخذ مجوز فوق نشده است لذا با توجه به صدور پروانه ساخت برای زمین های همجوار ، امید است که بزودی درخواست این شرکت نیز اجرا گردد . اخذ مجوز تفکیک و پروانه ساخت هیچگونه تاثیری بر سود و زیان شرکت نخواهد داشت و تاثیر بر عملکرد این شرکت پس از فروش زمین خواهد بود .

سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي کشوري سود هر سهم منتهی به 94/06/31 خود را مبلغ 650 ریال اعلام نموده اسن که نسبت به سال مالی مشابه قبل با کاهش 19 درصدی همراه بوده است سود عملیاتی شرکت نیز نسبت به سال مالی قبل با کاهش 19 درصدی رو به رو بوده است همچنین هيئت مديره در نظر دارد تقسيم 80 درصد سود خالص را به مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام سال مالي منتهي به 31/06/94 پيشنهاد نمايد.

وامید نیز اینطور گزارش داده است: مديريت سرمايه گذاري اميد در گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم را برای سال 93 ، مبلغ 836 ریال اعلام کرد  که نسبت به آخرین پیش بینی 4 درصد تعدیل مثبت داشته است. همچنین شرکت در 6 ماهه نخست سال 543 ریال که معادل 65 درصد این پیش بینی می شود را پوشش داده است. اهم دلايل تغيير اطلاعات پيش بيني شده و اطلاعات واقعي 6 ماهه تحقق سود حاصل از سرمايه گذاري مربوط به شرکتهاي گروه و وابسته مي باشد.

کاهش پيش بيني سود حاصل از فروش سرمايه گذاري به دليل ايجاد رکود در بازار بورس و عدم اجراي برنامه ريزي هاي انجام شده مربوط به فروش شرکتهاي بورسي و غير بورسي مي باشد. ضمنا افزايش سرمايه شرکت مصوب مجمع عمومي فوق العاده مورخ 01/08/92 از مبلغ 10000 به 20000 ميليارد ريال در تاريخ 22/02/93 در مرجع ثبت شرکتها به ثبت رسيده است ، همچنين مطابق مصوبات مجمع فوق افزايش سرمايه از مبلغ 20000 به 30000 ميليارد ريال از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي به مدت 2 سال در اختيار هيات مديره شرکت قرار گرفت تا پس از اخد مجوز از سازمان بورس به اجرا گذاشته شود.

گزارش وامید بیشتر از آنکه برای خودش و همگروه هایش مهم و اثرگذار باشد برای گروه لاستیک سازی جالب توجه بود، سود پکویر در پرتفوی وامید به 3963 ریال افزایش یافته است و این درحالی است که سود تقسیمی 3567 ریالی از پکویر برای وامید پیش بینی شده است، این خبر باعث شد هم گروه های پکویر با اقبال فعالان بازار روبه رو شوند و به قیمت های مثبت کامل برسند، کاهش نرخ کائوچو، افزایش میزان فروش داخلی با توجه به افزایش تیراژ خودروسازان از دیگر اخبار مثبت این گروه بود. معاملات سهمی مانند پلاسک نیز در این گروه جالب توجه بود. مجمع پتایر نیز که امروز بعدازظهر برگزار می شود.

گروه خودرویی و قطعه سازان، نیز امروز مجدداً با اقبال عمومی و گسترده اهالی بازار روبه رو شدند خبرهای مثبت این گروه شکسته شدن رکورد تولید ایران خودرو در روز چهارشنبه بود، غیر از آن این خبر را هم داشتیم، به گزارش سایپا نیوز، محصول جدید تیبا 2 که به تازگی توسط شرکت سایپا تولید و روانه بازارهای داخلی شده توانسته در خارج از کشور نظرها را به خود جلب نماید . بر همین اساس با توجه به قیمت مناسب این خودرو پیش بینی می شود، تیبا 2 از بازار صادراتی مناسبی بهره برده و استقبال خوبی از آن در سایر کشورها شود. شایان ذکر است خودرو تیبا در کشور آذربایجان به صورت نقدی به قیمت 7300 منات معادل 9350 دلار به فروش می رسد که با احتساب دلار 3 هزار تومان قیمتی بالغ بر 28 میلیون تومان داشته و تا کنون ارز آوری مناسبی برای شرکت سایپا در بر داشته است.

از سوی دیگر دبیر انجمن قطعه سازان گفت : تا زمانی که خود را مقید به رعایت قانون در کشور ندانیم این مشکلات در صنعت خودرو ایران وجود خواهد داشت . ساسان قربانی در گفتگو با خبرنگار خبر خودرو با اشاره به وجود برنامه ای مدون در صنعت خودرو کشور افزود : خوشبختانه سند راهبردی صنعت خودرو توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت و با مشارکت کارشناسان و انجمن های ذی ربط  تدوین شد ، سندی مهم ، تأثیر گذار و ضروری . بنابراین در چنین شرایطی انتظار می رود که دولت ، مجلس و همه سازمان های مربوطه از این برنامه پشتیبانی نموده و متعهد به اجرا شوند . از سوی دیگر مدیرعامل تعاونی مراکز اسقاط کشور گفت : روند اداری اسقاط خودرو باید کوتاه شود .

مسعود رهبر نیز در راستای مشکلات رانندگان خودروی فرسوده جهت تحویل خودرو برای اسقاط افزود : ارزش اسقاط خودروی فرسوده 2 میلیون و 500 هزار تومان است .در حال حاضر با توجه به فرایند و مصوباتی که ستاد سوخت آن ها را تصویب کرده است یک فضای دلالی در بازار خودرو پدید آمده که 3 الی 4 میلیون تومان قیمت خودرو را بالا می برد.

در گروه حمل و نقلی لیدر این روزهای این گروه یعنی حسینا با معاملات منفی همراه شد دلیل عمده آن باز شدن حق تقدم های این نماد بود، پیش بینی می شود با توجه به بازگشایی این حق تقدم ها تا مدتی هر چند کوتاه استراحتی را در این نماد شاهد باشیم. از سوی دیگر تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌ سازمان بنادر و دریانوردی و بانک توسعه تعاون در محل سازمان بنادر و دریانوردی با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون و معاون بندری سازمان بنادر و دریانوردی به امضا رسید .

مدیرعامل بانک توسعه تعاون با بیان اینکه همکاری‌های مطلوبی در ساخت شناورهای مسافری، یدک‌کش و توسعه بنادر با سازمان بنادر و دریانوردی گفت : مشتریان هدف ما بخش تعاون هستند؛ به تعاون‌گران نوید می‌دهم که پروژه‌های آنها حتما از پشتیبانی این بانک بهره‌مند است . وی با بیان اینکه حجم این قرارداد 150 میلیارد تومان است، افزود: تا به امروز شاهد وقوع نود میلیارد تومان طرح و پروژه دراین بانک بودیم؛ 75 میلیارد تومان قرارداد بستیم که 45 میلیارد تومان در بخش دریانوردی و بنادر تسهیلات پرداخت کرده‌ایم . مدیرعامل بانک توسعه تعاون افزود: این تسهیلات در بخش ساخت شناورهای مسافری بین بندرعباس و قشم و شناورهای یدک‌کش است که به تعاونی‌ها پرداخت شده است .

در سایر نمادها

شرکت پلی اکریل ایران در گزارش 6 ماهه خود زیان هر سهم را برای سال 93 ، مبلغ 1.185 ریال اعلام کرد  که نسبت به آخرین پیش بینی 158 درصد تعدیل منفی داشته است. همچنین شرکت در 6 ماهه نخست سال 639 ریال زیان به ازای هر سهم محقق نمود که معادل 54 درصد این پیش بینی می شود. شرکت در 6 ماهه اول سال مالي 93 معادل مبلغ 12.496.731 دلار واردات مواد اوليه داشته که با نرخ هر دلار 26.000 ريال تسعير نموده است.

شرکت دارو سازی داملران رازک در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ 70,800 میلیون ریال به مبلغ 106,200 میلیون ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه 35,400 میلیون ریالی ( معادل 50 درصد ) از محل سود انباشته شرکت می باشد .

سیلام در جدیدترین پیش بینی سود هر سهم خود را مبلغ 1706 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 20 ریالی  همراه بوده است ضمنا شرکت در دوره 6 ماهه منتهی به 93/04/31 توانست 714 ریال به ازای هر سهم سود محقق کند و 42 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

سیمان سپاهان در جدیدترین گزارش ، سود هر سهم 94 خود را مبلغ 260 ریال پیش بینی نموده است که 32 درصد نسبت به پیش بینی سال مالی مشابه قبلی با کاهش همراه بوده است.

در مورد افزایش سرمایه تکمبا نیز گفته می شود طرح توجیهی و درخواست افزایش سرمایه شرکت به میزان 260 درصد از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها به سازمان بورس ارسال شده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب