کاهش نرخ سود سپرده های بلندمدت، لازمه بازگشت دوباره نقدینگی به بورس

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

بانک مرکزی در بخشنامه ای طی چهارشنبه هفته گذشته از اعضای هیأت مدیره بانک ها، مدیران عامل و معاونان مدیر عامل هر بانک درخواست کرد تا در رعایت نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار نهایت دقت را به عمل آورند.

بدین ترتیب بانک مرکزی در این بخشنامه به کلیه بانک ها و مؤسسات اعتباری تحت نظارت خود اعلام کرد تا از اول شهریور ماه جاری نرخ سود سپرده های کوتاه مدت روز شمار را در تمامی شرایط 10 درصد پرداخت کنند.

در همین ارتباط، مدرس موسسه علوم بانکداری ایران در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: نرخ سود سپرده های بانکی روز شمار در حالی حدود هشت درصد بود که برخی از بانک ها به سپرده های با حجم بالا حتی سود با نرخ بیش از 10 درصد را پرداخت می کردند و این روند علیرغم هشدار بانک مرکزی به بانک ها همچنان از ماه های پایانی سال گذشته تاکنون تداوم داشت. برهمین اساس، به نظر می رسد این بخشنامه در پی الزام بانک های متخلف به پرداخت نرخ سود روزشمار 10 درصد اعلام شده و آثار با اهمیتی بر وضعیت سودآوری بانک ها در پی نخواهد داشت.

شعبانی به لزوم کاهش نرخ سود سپرده های یکساله اشاره کرد و گفت: در راستای ایجاد رونق در فضای کسب و کار و تولید، کاهش نرخ سود سپرده های یکساله نیز به وضوح احساس می شود؛ چراکه در شرایط فعلی به دلیل هزینه های مالی قابل توجه صنایع مختلف بهبود وضعیت تولید آنها چندان محتمل نیست. از این رو، با توجه به برنامه های دولت برای کاهش نرخ تورم و نیز خروج از رکود فعلی حاکم بر اقتصاد کشور می بایست نرخ بهره سپرده های بلندمدت بانکی نیز کاهش یابد تا تولید در صنایع مختلف رونق یابد.

شعبانی در خصوص آثار کاهش نرخ سود بانکی بر وضعیت سودآوری بانک ها نیز گفت: این امر آثار منفی بر درآمدهای بانک ها در پی نخواهد داشت، چراکه با توجه به برنامه های دولت در بسته خروج غیر تورمی از رکود و اجرای برنامه افزایش سرمایه بانک ها در کنار تسویه مطالبات آنها از سوی دولت، لطمه ای به وضعیت نقدینگی بانک ها و توان وام دهی آنها به شرکت های تولیدی وارد نخواهد شد. برهمین اساس به نظر می رسد دولت ناگزیر برای خروج از رکود فعلی می بایست نرخ سود بانکی را نیز کاهش دهد که این امر به نفع بانک ها و بازار سرمایه خواهد بود.

وی افزود: این امر با اجرای دستورالعمل های موجود در بسته خروج غیر تورمی از رکود طی نیمه دوم امسال اجرایی خواهد شد و تحقق آن چندان دور از انتظار نیست.

این مدرس علوم بانکی به آثار ناشی از کاهش نرخ سود سپرده های یکساله بانکی بر وضعیت بازار سرمایه اشاره کرد و اظهار داشت: در حالی بخشی از نقدینگی موجود در جامعه به سمت بانک ها سرازیر شد و اغلب فعالان بازار سرمایه دریافت بازدهی بدون ریسک را بر سرمایه گذاری در بورس ترجیح داده اند که به نظر می رسد با مشخص شدن نتایج اقدامات دولت برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و تلاش برای ایجاد رونق در صنایع مختلف، به تدریج سرمایه گذاران نسبت به تزریق دوباره نقدینگی به بازار سهام ترغیب شوند.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب