رویدادهای بورس یکشنبه 2 شهریور ماه 93 / سهم‌های بنیادی در کف قیمت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، امروز شاخص کل بورس افت 338 واحدی را تجربه کرد و به رقم 73،529 واحد رسید. نمادهای فولاد با 61 واحد، تاپیکو با 19 واحد و کگل با 17 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 204.4 میلیارد تومان رسید که بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و خرده فروشی ، مپنا با 4.7 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کرد.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 805 واحد رسید. نمادهای میدکو و پکویر بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای ذوب و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 244.7 میلیارد تومان رسید.

بازار سرمایه را در ادامه روند کم رونق و کم حجم روزهای های گذشته امروز نیز کم حجم و کم فروغ دنبال کردیم . هفته گذشته نیز به دلیل آنکه روزها صحبت از کم رونقی بازار سرمایه کردیم ترجیح دادیم به علت رکود موجود در اقتصاد، به عوامل مهمی که سبب ایجاد این رکود شده اشاره کنیم. که به یکی از مهم ترین این عوامل ، یعنی بیماری هلندی اشاره کردیم و جزئیات بیشتری از این مهم و عوامل ایجاد کننده ان طی سالیان متمادی پرداختیم .

قبلا هم اشاره کردیم در شرایطی برای خرید سهم داشتن اطلاعات مالی و حسابداری می تواند نقش مهمی را ایفا کند ولی در شرایطی باید دورنمای مشخصی از وضعیت اقتصادی کشور برای خود متصور شد چرا که بر فرض مثال هم اکنون بسیاری از سهم های بنیادی در کف قیمتی خود قرار گرفته است ولی علت عدم استقبال بازار به چنین سهم هایی چیست؟! پس در این شرایط می طلبد به اموری پرداخته شود تا ابعاد بیشتری از این واقعه اقتصادی یعنی رکود روشن شود و با توجه به اتفاقاتی که در حال وقوع است پیش بینی روشن تری از آینده و یا زمان دقیق تری که قرار است اقتصاد از این دام خارج شود بنماییم. چندی است که صحبت هایی از کاهش نرخ سود بانکی می شود .

در دولت گذشته که شاهد کاهش نرخ رشد اقتصادی بودیم هم زمان دیدیم که نرخ سود بانکی نیز افزایش یافت . حال سوالی که مطرح می شود این است که واقعا با نرخ رشد اقتصادی منفی آیا نرخ هایی سودی بالاتر از 25 درسد توجیح اقتصادی دارد؟ مگر بانک ها در چه صنعت و بازاری تصمیم به سرمایه گذاری داشتند که می توانستنند به بازدهی بالای 30 درصد دست یابند طوری که بتواند هزینه های آن ها را نیز پوشش دهد . حال با توجه به سیاستی که دولت فعلی در نظر گرفته است یعنی کاهش نرخ سود بانکی و همچنین به همراه ان کاهش نرخ تورم و کاهش نرخ تورم انتظاری شرایط اقتصادی بهتری را می توان برای آینده تصور کرد. چرا که هرچند کاهش نرخ تورم برای خروج از رکود می تواند نشانه خوبی نباشد ولی توجه به این مهم نیز ضروروی است که کاهش نرخ تورم سبب کاهش هزینه و بهای تمام شده محصولات تولیدی کارخانجات می شود پس با توجه به این قضیه می توان کاهش نرخ سود بانکی را به فال نیک گرفت .

چرا که این اقدام نیز یکی از عوامل مهم برای خروج از رکود می باشد. البته پر واضح است که کاهش نرخ تورم انتظاری از مهم ترین الویت های اجرای این سیاست است که دولت به این انتظار نیز پاسخ مثبت نشان داده و اکثر کارشناسان پیش بینی کاهش نرخ تورم را برای آینده انتظار دارند. اگر منتظر اعلام پیش بینی برای فردا می باشید لازم است که بیان شود فردا نیز همچون سایر روزها بازار روند کم حجم و کم رونق را خواهد داشت . انچه در این هفته در کانون توجه بازار سرمایه قرار خواهد گرفت با توجه به انکه در هفته دولت قرار داریم مسولین دولتی از جمله وزرا برای تشریح عملکرد 1 ساله دولت به صدا و سیما و سایر رسانه ها خواهند آمد حتما اعلام سخنان مسولان دولتی در مورد وضعیت فعلی اقتصاد و برنامه های اینده می تواند ابعاد روشن تری را برای مردم و کارشناسان در بخش های مختلف ازجمله بازار سرمایه، ارز و سکه و … فراهم نماید.
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

 
در خبری شنیدیم که تورم تولید کننده به روند نزولی خود بازگشته است، این دومین ماه پیاپی است که شاخص تورم تولید کننده کاهش یافته است. البته پیش از آن نیز از تیر تا اسفند سال گذشته، روند این شاخص نزولی بود و از 43.2 درصد به 17.8 درصد رسید، اما در فروردین و اردیبهشت نرخ تورم تولید کننده صعودی شد و تا 20.8 درصد بالا رفت .

با ثبت نرخ 16.6 درصدی برای شاخص «تورم نقطه به نقطه بخش تولید» در تیرماه، دومین ماه پیاپی افت این شاخص به ثبت رسید تا نگرانی ها از صعودی شدن آن تا حدود زیادی برطرف شود .  «شاخص های ماهانه اقتصادی تیرماه 93» که توسط بانک مرکزی منتشر شده است، نشان می دهد: شاخص بهای تولیدکننده در ایران در چهارمین ماه سال 93 به عدد 202.8 رسیده که نسبت به ماه قبل (تورم ماهانه 1.5  ) درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) 16.6 درصد افزایش داشته است .

رئیس کل گمرک ایران ، جرئیاتی از حذف تشریفات ترخیص کالا را بیان کرد، مسعود کرباسیان،در مورد راهکار گمرک برای کاهش گلوگاه‌های مسیر قرمز در رویه‌های گمرکی اظهارداشت: یکی از وظایف گمرک کنترل و تطبیق کالاهای وارده و صادره با مقررات مربوط به آن کالا و وصول حقوق ورودی و عوارضی است که دولت و مجلس بر عهده گمرک می‌گذارند.

این امر باید بدون اتلاف وقت و تحمیل هزینه مازاد برای صاحبان کالا و نهایتا اطمینان از صحت اظهار و دقیق کنترلهای گمرکی انجام شود و با اسنادی که صاحبان کالا به کمرک ارائه می‌دهند مورد مطابقت قرار بگیرد . رئیس کل گمرک ایران افزود: ساده سازی فرآیندها همراه با یکپارچه سازی و هوشمندسازی در راس اولویتهای گمرک قرار گرفت که با توجه به تجربیات گذشته اکنون در اجرای سامانه آسیکودا و سایر نرم افزارهای کاربردی در گمرک و بهره گیری از توصیه‌های کلیدی سازمان جهانی و تجربیات موفق سایر کشورها با همکاری با پژوهشگران دانشگاه تهران این مهم به انجام رسید .

و اما سیف از مذاکرات فاینانسی با چینی ها خبر داد، چندی قبل هیات ویژه ای از سوی جمهوری اسلامی ایران به ریاست ولی الله سیف به چین رفت و درباره فعال شدن دوباره فاینانس با مسئولان بانک مرکزی این کشور مذاکراتی داشت . وزیر صنعت، معدن و تجارت از مثبت بودن مذاکرات اخیر رئیس کل بانک مرکزی با چینی ها خبر داد و گفت: راه برای تامین مالی پروژه ها از طریق فاینانس چینی هموارتر می‌شود .  محمدرضا نعمت زاده در حاشیه مراسم امضای قرارداد مشارکت مدنی آلومینیوم جنوب در جمع خبرنگاران گفت: مذاکرات اخیر رئیس کل بانک مرکزی با چینی ها در رابطه با تامین مالی پروژه ها از طریق فاینانس مثبت بوده و کار در حال پیشرفت است .  لازم به ذکر است که قرار است رئیس کل بانک مرکزی امشب در برنامه تلویزیونی پایش حضور یابد و به سوالات مردم و کارشناسان  پاسخ دهد.

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه خارجی در خبری شنیدیم که وزیر امور خارجه کشورمان به منظور دیدارهای دوجانبه با مقامات عراقی وارد بغداد پایتخت عراق شد . وی در روز اول این سفر 7 دیدار خواهد داشت. سفر دو روزه محمد جواد ظریف در پاسخ به دعوت هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق صورت می گیرد .بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت نیز آقای ظریف را در این سفر همراهی می‌کند .گفت و گو و رایزنی پیرامون مسایل دوجانبه از جمله قرارداد 1975 الجزایر و تحولات منطقه ای به ویژه در عراق امروز که با بحران تروریسم و افراطی گری درگیر است، از جمله مهمترین محورهای سفر ظریف به این کشور همسایه است.

حدود 2 سال و نیم پیش ایران و عراق در رابطه با تعیین مرزهای آبی و خشکی میان دو کشور پروژه ای را تعریف کردند و در آخرین گام این پروژه در اسفندماه 1392 دو طرف تفاهم کردند کمیته CBC که در آن اقداماتی از جمله پاکسازی اروندرود مورد توجه است، تشکیل شود. همچنین ، محمدجواد ظریف ، با تأیید سفرش به سه کشور اروپایی ایتالیا، لوکزامبورگ و بلژیک از دیدارش با کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه 1+5 در مذاکره با ایران خبر داد .پیش از این سخنگوی وزیر امور خارجه از سفر محمدجواد ظریف به چند کشور اروپایی خبر داده بود.

هم‌چنین مرضیه افخم اعلام کرده بود اوایل سپتامبر ظریف با کاترین اشتون دیداری دو جانبه در چارچوب مذاکرات هسته‌ای و پیش از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل خواهد داشت . لازم به ذکر است که ایشان شب گذشته در برنامه گفت و گو ویژه خبری بیان داشتند که کشورهای گروه ۱+۵ در هر توافقی باید متعهد شوند که تحریم ها را بردارند .

توافق جامع ایران و ۱+۵ منجر به این می شود که اعضای این گروه که پنج عضو دارای حق وتو در شورای امنیت را تشکیل می دهند، قطعنامه ای را به این شورا ارائه داده و آن را به تصویب برسانند که براساس آن، تحریم ها علیه ایران لغو شود.وزیر امور خارجه در باره آخرین وضعیت موضوع هسته ای ایران و ترسیم چشم انداز مذاکرات اظهارداشت: به نظر من، امکان رسیدن به توافق جامع وجود دارد . وی به برنامه اقدام مشترک ژنو اشاره کرد و گفت: اگر هدف مذاکرات، اثبات این نکته باشد که برنامه هسته ای ایران همواره صلح آمیز بوده است و نه رسیدن به فشارهای اعمالی غرب، به نتیجه خواهیم رسید .

در مورد داعش، جان کری می‌گوید که داعش باید نابود شود. همزمان «چاک هیگل»، وزیر دفاع آمریکا، «بن رودز» مشاور امنیت ملی آمریکا و «جان دمپسی»، رئیس ستاد مشترک این کشور نیز خواستار برخورد جدی با این گروه تروریستی در عراق شده‌اند. به گفته منابع آمریکایی پس از قتل جیمز فولی توسط گروه داعش، ایالات متحده وارد فاز مستقیم رویارویی با این گروه تروریستی شده است. در این ارتباط برخی نوع گفتمان اخیر باراک اوباما و مقامات پنتاگون را در این راستا ارزیابی می‌کنند. به گزارش سی‌ان‌ان اوباما به تازگی گفته است که واشنگتن با همکاری کشورهای منطقه قصد مبارزه با داعش را دارد .

فلزات اساسی، دلار و سکه

قیمت فلزات اساسی در بازار های جهانی که تعطیلات پایان هفته خود را سپری می کنند نسبت به روز گذشته تغییری نداشت . مس 7088 دلار ، آلومنیوم 2055 دلار ، سرب 2259 دلار و روی 2364 دلار برای هر تن معامله شدند. دلار به قیمت 3115 تومان و سکه در محدوده قیمتی 931 هزار تومان معامله شد .

در گروه های مختلف چه خبر بود ؟

 در گروه سرمایه گذاری، ونیرو پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني برتصويب افزايش سرمايه از مبلغ 240 میلیارد ریال به 400 میلیارد امروز در قیمت 150 تومان بازگشایی شد. البته لازم به ذکر است که افزايش سرمايه شركت سرمايه گذاري نيرو تا تاريخ برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه سال مالي منتهي به 1393/06/31 ثبت نخواهد شد.

در این گروه هر چند وبیمه در ابتدای ساعات معاملات به اقبال خوبی همراه نشد ولی در پایان توانست نزدیک به 4 درصد مثبت شود و به قیمت 161 تومان برسد. واتی در محدوده صفر تابلو معامله شد و وصنعت به قیمت 218 تومان رسید.

در گروه خودرویی و قطعه ساز، اکثر نمادها ی قطعه ساز از جمله خزر، خچرخش، خفنر، و خموتور با اقبال خوبی همراه شدند و توانستند با صف خرید به کار خود خاتمه دهند. خودرو که در این گروه از نقش مهمی برخوردار است به قیمت 250 تومان رسید.

خلنت در گزارش 3 ماهه خود سود هر سهم را برای سال مالی منتهی به 93/12/29 ، مبلغ 95 ریال اعلام کرد  که نسبت به آخرین پیش بینی بدون تعدیل بوده است. همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال 32 ریال که معادل 34 درصد این پیش بینی می شود را پوشش داده است .

ورنا در جدیدترین گزارش 94 خود به ازای هر سهم 90 ریال زیان  پیش بینی نموده است این در حالی است که  سود سال مالی مشابه قبلی 11ریال اعلام شده بود یکی از عوامل شناسایی این زیان می تواند افزایش در هزینه های مالی شرکت باشد . همچنین شرکت اعلام کرده است صورت سود و زيان پيش بيني شده براي سال مالي منتهي به 31/06/94 صرفاً مربوط به شرکت اصلي بوده و صورت سود و زيان و ساير اطلاعات مالي پيش بيني شده مربوط به شرکتهاي عضو گروه براي سال مالي مذکور در صورت سود و زيان تلفيق نگرديده است .

در این گروه همچنین در خبری شنیدیم که فعالان بازار خودرو از کاهش قیمت خودروهای داخلی در بازار آزاد به دنبال کاهش نرخ رسمی برخی از این محصولات خبر می‌دهند . هفته گذشته قیمت برخی از محصولات پر تیراژ ایران خودرو و سایپا بین دو تا سه درصد کاهش یافت .این کاهش قیمت، افت نرخ برخی از خودروهای داخلی در بازار آزاد را به دنبال داشته است. به گونه‌ای که قیمت بعضی از خودروها تا یک میلیون کاهش یافته است .

در گروه  ساختمانی  با توجه به انکه اکثر نمادهای گروه دارای سال مالی منتهی به شهریور ماه می باشند ، شرکت ها به ترتیب اولین پیش بینی های خود را برای سال مالی 94 ارائه می دهند در همین ارتباط، نماد معاملاتي ثاخت و ثشرق با توجه به اعلام پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 1394/06/31 ، متوقف شدند. وساخت نیز که در اولین پیش بینی سود سال مالی 94 را با 31 درصد تعدیل منفی مبلغ 255 ریال اعلام کرده بود در قیمت 323 تومان بازگشایی شد و در محدوده 6 درصد منفی به کار خود خاتمه داد و به قیمت 319 تومان رسید.

همچنین در اخباری در مورد وام مسکن شنیدیم که قائم مقام بانک مرکزی در واکنش به مباحث مطرح شده پیرامون پیشنهادات وزارت شهرسازی برای تحریک بازار مسکن گفت: پیشنهادات وزارت مسکن قرار است به بانک مرکزی ارائه و تصمیم گیری شود و هنوز هیچ مدل جدیدی در زمینه وام مسکن وجود ندارد و مباحث مطرح شده به جز ايجاد جو منفي رواني در بازار مسکن، نتيجه ديگري به همراه نخواهد داشت .

موضوع پيشنهادهاي وزارت راه‌ و شهرسازي براي تحريک بخش مسکن،‌ يکي از موضوعات چالشي هفته‌هاي اخير رسانه‌ها بوده است. همانگونه که قبلا نيز اعلام شده بود،‌ بانک مرکزي با کليات طرح‌ها مخالفتي ندارد، بلکه نحوه تامين مالي آنها و جبران کسري منابع صندوق‌هاي پس‌انداز مسکن مورد بحث و بررسي طرفين بوده است. اين بررسي‌هاي کارشناسي در نهايت به تنظيم نامه مشترک وزير محترم راه و شهرسازي و رئيس‌ کل بانک مرکزي به رياست‌ جمهوري انجاميد که انعکاس رسانه‌اي مطلوبي نيز داشت. به‌رغم پيشرفت‌هاي حاصله، اظهارنظرهاي انتقادي برخي از کارشناسان و مشاورين محترم وزارت راه‌ و شهرسازي پيرامون اين موضوع همچنان ادامه دارد .

در همین ارتباط، عباس آخوندی شب گذشته در برنامه نگاه یک با تشریح برنامه‌های دولت در بخش مسکن اظهار کرد: شاخص دسترسی به مسکن در ایران خوب نیست و متوسط آن حدود 12 سال است به عبارت دیگر باید یک خانوار 12 سال درآمد خود را هزینه کند تا بتواند یک واحد مسکونی را خریداری کند. این شاخص در بسیاری از کشورها 3 تا 5 سال است . وی در پاسخ به این پرسش که چرا با دریافت مالیات بر عایدی سرمایه و خانه‌های خالی مخالف هستید گفت: وقتی کشور تورم 20 تا 30 درصدی دارد اخذ مالیات منجر به کاهش تولید می‌شود چون انگیزه ورود سرمایه به بخش ساخت را کاهش می‌دهد . وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه برای خروج از رکود باید قشر متوسط جامعه را توانمند کنیم در رابطه با برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه مسکن گفت : بر اساس برنامه ما باید 50 درصد ارزش خانوار از طریق تسهیلات تأمین شود که در این راستا باید حدود 80 میلیون تومان تسهیلات خرید به اقشار متوسط جامعه پرداخت شود .

در گروه تجهیزاتی، در اطلاعیه ای در خصوص قرار داد مپنا و شرکت ملی صنایع مس ایران شنیدیم که بابت ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی برای شرکت اعلام نموده است که به محض دریافت پیش پرداخت و آغاز پروژه قرارداد قطعی تلقی می شود و تاثیر آن را بر سود شرکت اعلام خواهد داشت . مپنا امروز در مرحله پیش گشایش با استقبال خوبی همراه شد و شاهد تشکیل صف خرید چند میلیونی در این نماد بودیم ولی در ابتدای ساعات معاملات شاهد افزایش عرضه بودیم طوری که سهم مذکور در محدوده صفر تابلو به کار خود خاتمه داد .

و اما در خبری شنیدیم که شرکت ملی حفاری ایران، عملیات تکمیل حفاری ۱۳ حلقه چاه میدان گازی کیش را با هدف تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز آغاز کرد.  توسعه میدان گازی کیش با وجود مستقل بودن مخزن، یکی از اولویت‌های کاری وزیر نفت است؛ اولویتی که در برنامه زنگنه در زمان کسب رأی اعتماد از مجلس اعلام شد.  میدان گازی کیش که در جنوب جزیره کیش و در فاصله 30 کیلومتری شرق جزیره لاوان قرار دارد در سال 1384 با 66 تریلیون فوت مکعب ذخیره گاز درجا کشف شد .

در گروه پالایشگاهی، که هنوز منتظر بازگشایی سهم های این گروه می باشیم ، سهامداران بعضی شرکت ها از جمله شپنا و شبندر از ابتدای شهریور ماه می توانند سود سهام سال 92 خود را برداشت نمایند .

همچنین مشاور رئیس جمهور درباره دلایل توقف نفت خام در بورس انرژی عنوان کرد: درحال حاضر در شرایط تحریم قرار داریم و نباید زمینه سوءاستفاده در بخش‌های کلیدی چون نفت فراهم شود .  عرضه نفت خام در بورس انرژی با دستور هیات مدیره شرکت ملی نفت در حالی به دلیل نبود تقاضا در بورس نفت در هفته گذشته متوقف شد که به تازگی وزیر نفت اعلام کرده است خرید نفت از بورس انرژی را به علت قیمت‌گذاری این کالا با فرمول 100 درصد فوب خلیج فارس متوقف کرده‌ایم .

بیژن زنگنه با تاکید بر اینکه به رانت‌خواران نفت نمی‌فروشیم، گفته است: اگر مطمئن باشیم نفت تحویل در پالایشگاه‌های داخلی مصرف می‌شود مطابق با قانون نفت را با 95 درصد فوب خلیج فارس در بورس عرضه می‌کنیم . این اظهارات وزیر نفت در حالی است که ابهام عرضه نفت در بورس انرژی از ماه‌های قبل با مشکل مواجه شده بود و از تیر ماه تاکنون معامله‌ای در بورس انرژی برای بشکه‌های نفت انجام نشده است .

در گروه قندی قند نیشابور بر اساس عملکرد 9 ماهه ، سود هر سهم منتهی به 93/06/31 خود را مبلغ 346 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 18 درصدی همراه بوده است همچنین شرکت در دوره 9 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 189 ریال سود کنار بگذارد و 55 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .سود عملیاتی شرکت 10 درصد نسبت به پیش بینی قبلی کاهش داشته است.

و اما خبری شنیدیم در مورد احتمال افزایش 30 درصدی قیمت قند و شکر ، معاونت مالی و اداری انجمن قند و شکر اظهار داشت: درخواست افزایش 30 درصدی قیمت قند و شکر به سازمان حمایت از تولیدکنندگان ارسال شده است و در صورت اخذ مجوز، این افزایش قیمت در دستور کار قرار خواهد گرفت.رضا رحمتی در ادامه گفت: افزایش 30 درصدی قیمت قند و شکر در سودآوری شرکت های قندی به طور قابل توجهی تاثیر گذار خواهد بود.

در گروه سیمانی، شرکت سيمان هگمتان در گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم را برای سال 93 ، مبلغ 1260 ریال اعلام کرد  که نسبت به آخرین پیش بینی 8 درصد تعدیل منفی داشته است. همچنین شرکت در 6 ماهه نخست سال 544 ریال سود به ازای هر سهم محقق نمود که معادل 43 درصد این پیش بینی می شود.دلايل عمده مغايرت عبارتند از:

1-   کاهش مبلغ فروش به ميزان 124،158ميليون ريال به دليل تغيير نرخ فروش و همچنين کاهش مقدار فروش سيمان     

2-   کاهش بهاي تمام شده به ميزان 30،347 ميليون ريال به دليل کاهش هزينه تعمير و نگهداري و تغيير ترکيب مصرف گاز و مازوت     

   3-  افزايش درآمد حاصل از سرمايه گذاري ها به ميزان 3،614 ميليون ريال ناشي از دريافت سود سهام واقعي شرکت هاي سرمايه پذير   

   4-  افزايش ساير هزينه هاي متفرقه به ميزان 3،614 ميليون ريال ناشي از افزايش نرخ ارز و درنتيجه تسعير تسهيلات ارزي (نرخ ارزدر پايان سال مالي 1392 مبلغ 33،628 ريال  و در پايان تير ماه 35،324 ريال به ازاء هريورو بوده است)      

     5-  کاهش ماليات به ميزان 41،837 ميليون ريال ناشي از اعمال معافيت فروش صادراتي

شرکت سیمان دشتستان در جدیدترین پیش بینی سود هر سهم خود را مبلغ 353 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی با کاهش 10 درصدی همراه بوده است شرکت اعلام نموده است که مغايرت پيش بيني نسبت به گزارش توجيهي افزايش سرمايه را به اين دليل اعلام نموده است که اطلاعات گزارش توجيهي افزايش سرمايه بر مبناي عملکرد 6ماهه واقعي بوده است و به دليل رکود بازار داخل و همچنين جو حاکم بر کشور عراق در 6 ماهه دوم سال مالي منتهي به 31/06/93، پيش بيني مد نظر گزارش توجيهي تحقق نيافته و در نهايت باعث کاهش سود مورد نظر گرديده است .

سفارس در این گروه  با توجه به ارائه صورتهاي مالي حسابرسي نشده سال مالي منتهي به 1393/02/31، امروز در قیمت 2801 ریال بازگشایی شد و در نهایت به قیمت 2866 ریال رسید و به کار خود خاتمه داد .

در گروه پتروشیمی ، در شرایطی معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از باز شدن ال‌سی دو میلیارد یورویی فاینانس چین در طرح‌های جدید صنعت پتروشیمی خبر داده که در طرف دیگر ماجرا دست پیمانکاران چینی تا حد زیادی در مقایسه با گذشته از طرح‌های مهم اقتصادی کشور کوتاه مانده است، با این حال روز پنج‌شنبه عباس شعری مقدم اعلام کرد صنعت پتروشیمی حدود ١٠ میلیارد یورو از فاینانس کشور چین، سهمیه خواسته و تاکنون از این میزان حدود دو میلیارد یورو برای طرح‌های جدید پتروشیمی شامل، سبلان، بوشهر، مسجد سلیمان و لردگان موثر شده است .

بر‌اساس تحریم‌های نفتی و محصولات پتروشیمی کشورمان در دو سال اخیر چین از بازپرداخت بدهی‌های خود به دلیل چالش‌های انتقال پول ناتوان بوده و این امر منجر به توافق ایران و چین برای بازپرداخت این بدهی در قالب فاینانس طرح‌های اقتصادی شد؛ توافقی که قرار بود دولت چین لااقل 2 برابر رقم بدهی خود را به‌صورت فاینانس به طرح‌های مذکور اختصاص دهد که هفت طرح فولادی و طرح‌های پتروشیمی از مهم‌ترین طرح‌های قابل ذکر برای بازگشت سرمایه‌های کشور از بانک‌های چینی بودند. در این زمینه سال گذشته رئیس مجلس کشورمان با سفر به این کشور به رایزنی‌هایی برای توافق بر سر بازگرداندن بدهی‌های نفتی چین پرداخت .

روند معاملات در این گروه جز چند نماد از جمله شکربن ، شفارس و شاملا که با صف خرید همراه بودند سایر نمادها در محدوده صفر تابلو معامله شدند.

سایر نمادها :

کمرجان در گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به 93/09/30 خود را مبلغ 754 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) بدون تعدیل بوده است شرکت در این دوره 6 ماهه توانست به ازای هر سهم 364 ریال سود کنار گذاشت و موفق شد 48 درصد این پیش بینی را پوشش دهد .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب