خلاصه اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 3 شهریور / مهم‌ترین اخبار سیاسی و اقتصادی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، امروز شاخص کل بورس با 29 واحد کاهش به رقم 73،499 واحد رسید. نمادهای تاپیکو با 34 واحد و کچاد با 28 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای وصندوق با 32 واحد و پارسان با 26 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم 266.6 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی و خرده فورشی به پارسان با 8.7 میلیارد تومان تعلق یافت .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 2.5 واحد رشد کرد و به رقم 807 واحد رسید . نمادهای مارون،جم و ارفع بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 132.1 میلیارد تومان رسید.

امروز نیز بازار سرمایه را کم حجم و کم رونق مشاهده کردیم . گزارش را روزانه با این عنوان شروع می کنیم و چاره ای نیست چون واقعا اتفاق خاص و یا خبر مهمی شنیده نمی شود که بتوان باعث رشد حتی 100 واحدی شاخص شود و روزانه شاخص کل با سرعت بسیار آهسته افت می کند . در ادامه شفاف سازی برنامه های خروج غیر تورمی دولت از خروج امروز تصمیم گرفتم به برنامه ای دیگر از این مهم اقتصادی اشاره کنیم .البته ذکر این نکته لازم است که تمام سخنان کارشناسی که در این زیمنه گفته می شود نظرات اساتید برجسته اقتصاد و کارشناسان اقتصادی کشور می باشد که ما در این جا به طور خلاصه به بخشی از این سخنان جهت روشن شدن هر چه بیشتر این وضعیت اشاره می کنیم . امیدواریم مفید باشد و بتواند دید منطقی تر و کارشناسی تری نسبت به قضایای اقتصادی که در آینده رخ خواهد داد روشن نماید.

اخبار بازار بورس

یکی از مهم ترین برنامه های اقتصادی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود افزایش صادرات غیر نفتی می باشد این می تواند پاسخ مهمی به کسانی باشد که عنوان می کردند چطور می شود بدون افزایش ایجاد نقدینگی در اقتصاد به رونق تولید امیدوار بود ؟! زیرا برای انکه بسترهای تولید و افزایش ان فراهم شود باید کارخانجات تولیدی با دریافت تسهیلات  تولید خود را افزایش دهند و به طبع آن باعث ایجاد رونق در اقتصاد شد ولی آنچه در این بین اهمیت دارد آن است که  این عمل باعث ایجاد نقدینگی و افزایش نرخ تورم می شود . دولت جدید و تیم اقتصادی قوی آن برای انکه در این دام گرفتار نشوند تصمیم به آن گرفته که بسترهایی فراهم کنند که به وسیله آن بتوان صادرات غیر نفتی را افزایش داد به همین دلیل یکی از بخش های مهم این بسته افزایش صادرات غیر نفتی می باشد برای تحقق این امر باید به فکر افزایش تقاضای کل در اقتصاد بود چرا که با توجه به ایجاد مشتریان جدید خارجی چرخ تولید با سرعت بیشتری رونق خواهد گرفت و باعث افزایش تولید و صادرات خواهد شد طوری که بابت این افزایش تولید هیچ تسهیلات و نقدینگی به جامه تزریق نشده که بتواند باعث ایجاد تورم بشود.

پس واقعا با یک راهکار ساده و عملی می توان به عملکرد و دستاوردهای اقتصادی دولت امیدوار بود زیرا واقعا منطقی و علمی تصمیمیات در حال اجرا می باشد . این امر هم باعث رونق تولید و هم رونق کسب و کار خواهد شد و شاهد خروج تدریجی اقتصاد از رکود خواهیم بود البته باید شرایطی برای این مهم فراهم شود از اولین پیش نیاز های این امر کاهش نرخ تورم می باشد چرا که که اگر خلاف این واقع شود بحث واردات رونق خواهد گرفت و تولیدات خارجی جای تولیدات داخلی را خواهد گرفت و نمی تواند آن نتیجه ای را که انتظار داشتیم تحقق یابد. آنچه در دولت قبل رخ داد ، هرچند قیمت ارز افزایش یافت ولی شاهد افزایش صادرات غیر نفتی نبودیم چرا که در کنار افزایش نرخ ارز، تورم نیز رشد صعودی را در دستور کار خود قرار داده بود به همین علت تولید داخل قدرت مقابله با تولید خارج را نداشت و نتایج ان را مشاهده کردیم.

برای فردا، بازار همچنان به همین منوال خواهد بود و قالب کارشناسان امید بازگشت رونق به اقتصاد را در چند ماه آینده بیان می کنند امیدواریم بازار سرمایه نیز در پی افزایش صادرات غیر نفتی با رشد خوبی همراه شود و بار دیگر امید و اطمینان با بازار بازگردد.

مهم ترین اخبار اقتصادی

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با حضور در برنامه پایش اقدامات یک ساله کل بانک مرکزی را تشریح کرد . ایشان بیان داشتند: سال ۹۵ تورم تک‌رقمی می‌شود، دیگر در پرداخت سود سالانه در حق سپرده‌گذار اجحاف نخواهد شد، ۵۷۰ پرونده بانک پارسیان به قوه قضائیه ارسال شده، مجوز تاسیس بانک جدید صادر نخواهد شد، به جای بانکداری اسلامی از بانکداری بدون ربا استفاده می‌کنم و اسکناس‌های نو با امضای رئیس کل سابق توزیع شده است .

ایشان همچنین در ادامه افزودند : عمده اقدامات بانک مرکزی در یک سال گذشته در 2 موضوع رفع ابهامات بخشنامه‌ها و ثبات ارز بوده است . در زمینه رفع ابهامات بخشنامه ها، یکی از مشکلات سال های 91 و 92 ابهامات بخشنامه‌های بانک مرکزی به ویژه بخشنامه‌های ارزی تبدیل ارز مبادله ای به ارز مرجع بود. یکی از کارهای فشرده درباره اصلاح بخشنامه‌های ارزی، روابط بانک مرکزی و بانک ها را شفاف کرد . درباره ثبات نرخ ارز، معتقدیم تولید، اشتغال و صادرات نیاز به ثابت نرخ ارز دارد. اکنون بازاری با ثبات نرخ ارز داریم . در تیرماه 93 نسبت به تیرماه 92، قیمت متوسط نرخ ارز 6 درصد کاهش یافته است. در این مدت نوسان نرخ ارز نیز 70 درصد کاهش یافته است. این امر نتیجه همکاری تیم دولت و انضباط پولی کشور است .

و اما خبری شنیدیم در مورد سررسید شدن قسط دوم بلوکه شده ایران ، در حالی امروز همزمان با 25 اوت موعد سررسید قسط دوم از دور جدید آزاد سازی دارایی های بلوکه شده ایران است که علی رغم انتشار اخباری مبنی بر آزاد سازی قسط اول این دارایی در اول اوت، هنوز دریافت آن از سوی بانک مرکزی تایید نشده است . با انجام توافقات هسته ای در 24 نوامبر درحالی 4.2 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده حاصل از نفت ایران طی هشت قسط آزاد و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت که در آستانه آزاد سازی قسط آخر بود که عراقچی- معاون وزیر امور خارجه کشور- از انجام توافقات برای آزاد سازی 2.8 میلیارد دلار دیگر از دارایی های مسدود شده کشورمان خبر داد .

براین اساس دولت آمریکا متعهد شد تا با همان شرایط و ضوابط تفاهم ژنو که در واقع آزادسازی مبلغ 4.2 میلیارد دلار را در مقابل رقیق سازی و اکسیدسازی مواد 20 درصد مقرر کرده بود، این بار مبلغ دو میلیارد و هشتصد میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده را در چهار قسط 500 میلیون دلاری و دو قسط 400 میلیون دلاری در فواصل زمانی حدود سه هفته ای آزاد و در اختیار ایران قرار دهد .

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی، رئیس‌جمهور به همراه اعضای هیأت دولت در هشتمین سفر داخلی خود به مشهد مقدس سفر می‌کنند . امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی از سفر روحانی به شهر مشهد مقدس خبر داد و گفت: این سفر همزمان با سالروز ولادت امام رضا (ع) انجام خواهد شد .

در حوزه خارجی، محمد جواد ظریف در روز دوم سفر 3 روزه‌اش به عراق قرار است ابتدا با آیت‌الله سیستانی و دیگر مراجع عظام ملاقات داشته باشد . ایشان بعد از زیارت عتبات عالیات در نجف اشرف به کربلا سفر می کند . همچنین ، وزیر امور خارجه ایران امروز با ابراهیم جعفری دیدار و گفت‌وگو کرد . ابراهیم جعفری رئیس فراکسیون همپیمانی ملی بزرگترین فراکسیون در پارلمان عراق است در ادامه برخی منابع خبری کُرد اعلام کردند که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران احتمالا پس از ترک بغداد، به کردستان عراق سفر کند . در پایان لازم به ذکر است ظریف اظهار کرد: انتخاب نخست وزیر جدید عراق را خوشآمد گفتیم و یک تصمیم عراقی گرفته شد و ما حتماً در کنار ملت عراق خواهیم بود، ما در کنار همه گروه ها و کشورها برای برخورد جدی با تروریسم خواهیم بود . وزیرامورخارجه کشورمان در دیدار با رئیس جمهور عراق با تأکید بر وحدت همه گروه‌های سیاسی عراق و نقش مرجعیت در ثبات این کشور گفت : جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت عراق خواهد بود .

در خبری دیگر شنیدیم که داعش از ریف شمالی حمص عقب نشینی کرد منابع خبری اعلام کردند عناصر گروهک تکفیری داعش از ریف شمالی حمص عقب‌نشینی کرده و به سمت ریف شرقی حمص حرکت کرده‌اند . این در حالی است که برخی از منابع گزارش می‌دهند که «ابوبکر بغدادی» سرکرده این گروهک دستور عقب نشینی را صادر کرده است .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی در اولین روز کاری هفته با افزایش نسبی همراه شد. بر این اساس قیمت به 7088 دلار ، آلومنیوم به 2055 دلار، سرب به 2259 دلار و روی به 2364 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار در محدوده قیمتی 3107 تومان و سکه به قیمت 927 هزار تومان رسید.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی، پارسان در جدید ترین پیش بینی 6 ماهه برای دوره منتهی به خرداد 93، سود هر سهم را برای سال مالی منتهی به آذر 93 مبلغ 168 ریال اعلام کرده که نسبت به آخرین پیش بینی تغییری نکرده است. شرکت مذکور در 6 ماهه نخست سال توانسته است 40 درصد این پیش بینی را که معادل 676 ریال می باشد را پوشش دهد . شرکت پيش بيني سود هر سهم تلفيقي گروه (پس از کسر سهم اقليت) سال مالي 1393 را با سرمايه 000ر15 ميليارد ريال مبلغ 563ر1 ريال اعلام نموده است.

در این گروه وپترو توانست بعد از تاپیکو و پارسان بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دهد و در نهایت هر چند روز گذشته قیمت سهم را قرمز رنگ مشاهده کردیم ولی امروز توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد . شپلی ، شفارس و شمواد دیگر سهم های صف خریدی امروز بودند .

فارس روز گذشته صورت مالی 12 ماهه خود را منتشر کرد، از مهم ترین اطلاعات ترازنامه ای می توان به افزایش 150 درصدی سود انباشته نسبت به دوره مشابه خود اشاره کرد بر این اساس فارس توانسته است سود انباشته 20،607،475 میلیون ریالی خود را به 51،591،995 میلیون ریال افزایش دهد.در مورد صورت سود و زیان لازم به ذکر است که ، سود 686 ریالی سال گذشته با 102 درصد رشد به 1386 ریال افزایش یافته است. همچنین لازم به ذکر است سود محقق شده در سال 93 نسبت به آخرین پیش بینی ارائه شده افت 20 ریالی را تجربه کرده است. ( 1.5 درصد تعدیل منفی ). فارس سود هر سهم خود برای سال مالی 94 را بر اساس اولین پیش بینی مبلغ 2045 ریال اعلام کرده است .

در گروه پالایشگاهی، همان طور که روز گذشته اشاره کردیم با توجه به قرار گرفتن در هفته دولت مسولین جهت اعلام عملکرد 12 ماهه خود به رسانه ها خواهند امد در همین ارتباط وزیر نفت بیان داشت از فعالیت‌های وزارت نفت در طول دوران دولت یازدهم می‌توان به تسریع در توسعه مناطق مختلف پارس جنوبی اشاره کرد. همچنین افزایش توسعه ظرفیت تولید نفت کشور و تولید صیانتی از مخازن نفت جزو اقدامات دیگر دولت تدبیر و امید در حوزه نفت و انرژی بوده است . و اما در مورد مذاکرات گازی ایران – کویت ، در پاسخ به سئوال مبنی بر سفر چند هفته قبل امیرکویت به تهران و آغاز مذاکرات بین دو کشور برای صادرات گاز، اظهار داشت: در نشست تهران، مذاکراتی با مقامات کویت برای صادرات گاز طبیعی به این کشور انجام شد . این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اعلام اینکه ایران پیشنهاد خود را برای آغاز صادرات گاز به کویت ارائه کرده است، بیان کرد: با این وجود کویت هنوز به پیشنهاد رسمی گازی ایران پاسخی نداده است . وزیر نفت در پاسخ به سئوال دیگر مبنی بر مذاکره با کویت به منظور توسعه مشترک میدان گازی آرش در خلیج فارس، گفت: برای توسعه میدان آرش تاکنون مذاکره ای با کویت انجام نگرفته است .

در این گروه امروز شنفت با اقبال خوبی همراه شد و توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد .

در گروه غذایی و لبنی، رئیس سازمان غذا و دارو بیان داشت: مردم باید بدانند محصول پُرچرب نباید مصرف کنند و از آن طرف هم مطمئن باشند ما اصلاً در شیر روغن پالم وجد ندارد در ماست معدود تولیداتی روغن پالم داشتند که دیگر امروز عرضه آن متوقف شده است و در محصول پرچرب دیگر بدون مجوز روغن پالم استفاده نمی‌شود. بر این اساس مردم باید بدانند که روغن پالم مانند سمی که در برنج وجود دارد نیست چون اصلاً روغن پالم سم نیست بلکه یک چربی گیاهی است که اسید چرب اشباح بالایی دارد و مشکل این است؛ بنابراین در تمام دنیا استفاده از روغن پالم ممنوع نیست فقط محدود شده است . رئیس سازمان غذا و دارو از حذف روغن پالم دارای مجوز در ۸ محصول لبنی از اول مهر خبر داد و گفت:‌ روغن پالم سم نیست، و در تمام دنیا مصرف می‌شود و مطلوب‌تر از روغن جامد هیدروژنه است، همچنین، انتشار اسامی متخلفان لبنی با قوه قضاییه است .

در این گروه  نمادهای غالبر، غبشهر، غاذر و غدشت در اواسط بازار با اقبال خوبی همراه شدند و در پایان با صف خرید به کار خود خاتمه دادند.
در گروه دارویی در خبری شنیدیم که دیناروند درباره سیاست‌های قیمت‌گذاری جدید دارو اظهارداشت: سیاست سازمان غذا و دارو بر مبنای کنترل قیمت دارو است بنابراین سخت‌گیری‌ها برای کاهش قیمت دارو را خواهیم داشت بر این اساس 200 قلم داروی اصلی وارداتی با کاهش قیمت مواجه خواهند شد و برای تولید داروی داخلی نیز سیاست کنترل قیمت را پیش خواهیم گرفت ولی باید به سمتی پیش رویم که تولید کننده داخلی آسیب نبیند.

بنابراین هیچگونه برنامه‌ریزی برای افزایش قیمت دارو نداریم و اگر هم دارویی اصلاح قیمت شود کمتر از تورم خواهد بود . رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه در ۶ ماه دوم سال دارو گران نمی‌شود و حتی ۲۰۰ قلم دارویی وارداتی بیماران خاص ارزانتر هم می‌شود، گفت: فشار تحریم‌ها همچنان وجود دارد.در این راستا هنوز فرانسه اعمال تحریم بر فعالان دارویی را دارد .

در این گروه همان طور که پیش بینی های 3 ماهه خوبی منتشر کردند انتظار ارائه صورت های مالی مطلوب تر در 6 ماهه دور از انتظار نیست چرا که در گروه دارویی همان طور که به پایان سال نزدیک می شویم انتظارات بهتری از تولید و فروش را برآورده خواهند کرد. دلقما و ددام از نمادهایی بودند که با صف خرید به کار خود خاتمه دادند.

 در گروه ساختمانی در خبری در مورد مالیات بر مستغلات شنیدیم، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور ديروز در نشستي خبري، نحوه تعیین مالیات بر عایدی سرمایه به‌عنوان پایه جدید مالیاتي را تشريح كرد. به گفته علي عسكري، مالیات بر عایدی سرمایه، تنها برای املاکی است كه بر اثر فعل و انفعالاتی که در اقتصاد ملی رخ می‌دهد، قیمت آن به طرز عجیبی بالا می‌رود و مالک به سرمایه‌ای چند برابری دست می‌یابد. عسكري درباره چگونگی محاسبه این مالیات هم گفت: «پس از اینکه قیمت واقعی ملک محاسبه شد، تعدیلات تورمی از آن کم شده و مبلغی که باقی می‌ماند مشمول مالیات خواهد شد .»

در گروه قندی، شرکت قند پیرانشهر ( قپیرا ) در جدید ترین گزارش 12 ماهه و بر اساس عملکرد واقعی ، سود هر سهم خود برای سال مالی 93 را مبلغ 824 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین گزارش اعلامی با افزایش 11 ریالی همراه بوده  است . فروش شرکت مبلغ 72,535 میلیارد تومان  گزارش شده است که در مقایسه با گزارش قبلی به میزان 268 میلیارد تومان  با کاهش همراه بوده است همچنین سود عملیاتی شرکت نیز به مبلغ 93 میلیارد تومان نسبت به گزارش قبلی کاهش داشته است.

قنیشا که بر اساس عملکرد 9 ماهه ، سود هر سهم منتهی به 93/06/31 خود را مبلغ 346 ریال اعلام نموده است و نسبت به پیش بینی قبلی شاهد کاهش 18 درصدی بودیم.  امروز در قیمت 411 تومان بازگشایی شد. همچنین شرکت در دوره 9 ماهه خود توانست به ازای هر سهم 189 ریال سود کنار بگذارد و 55 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

در گروه تجهیزاتی امروزی خبری شنیدیم در مورد مپنا که ظاهرا از یک پروژه نفتی 4 میلیارد دلاری کنار گذاشته شده است .

رکن‌الدین جوادی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت قرارداد شرکت مپنا با شرکت ملی نفت برای توسعه میدان فروز B اظهار داشت: مپنا کار روی میدان گازی فروز B را ادامه نمی‌دهد و دیگر در این پروژه مسئولیتی ندارد . وی با بیان اینکه درباره سپردن پروژه دیگری به مپنا در حوزه توسعه میادین هم باید جلو برویم و شرایط را بسنجیم، اضافه کرد: مپنا فقط در حال آماده کردن مقدمات در این میدان بود و چون پول نداشت، پروژه متوقف شد . جوادی تاکید کرد: گرفتن پروژه توسعه میدان گازی فروز B از مپنا به معنای آن نیست که شرکت ملی نفت برای این توسعه این میدان گازی برنامه‌ای ندارد، اما برنامه ما هنوز نهایی نشده است .

لازم به ذکر است عباس علی آبادی مدیرعامل مپنا پیش از این گفته بود: «از نظر مپنا در پروژه توسعه فروز B همه چیز آماده است و مشکلی وجود ندارد، چنانکه دکل حفاری و تجهیزات حفر چاه آماده شده است، عملیات آماده‌سازی بستر انجام شده است و تنها منتظر هستیم سیاست‌های وزارت نفت تعیین کند که آیا این میدان هنوز در اولویت توسعه قرار دارد یا نه .» وی درباره دلیل تاخیر وزارت نفت در توسعه فروز B گفته بود: «دلیل تعلل وزارت نفت در توسعه فروز B آن است که اولویت را با میادین مرزی مانند فرزاد می‌دانند چنانکه به ما گفتند پیشنهاد بدهید، ما هم گفتیم با توجه به اولویت‌های وزارت نفت در توسعه میادین مرزی می‌‌توانیم در میدان فرزاد A یا فرزاد B کار کنیم .»

مپنا در این روز به قیمت 734 تومان رسید و به کار خود خاتمه داد .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب