نبود نقدینگی عامل اصلی وضعیت رکودی بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
نبود نقدینگی عامل اصلی رکود بورس

مدیرعامل شرکت بورس گفت: نبود نقدینگی عامل اصلی وضعیت رکودی بورس در حال حاضر است و عرضه های اولیه در شرایط فعلی، رونق را به بازار سرمایه بازنمی‌گرداند.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، قالیباف اصل در نشست خبری امروز در پاسخ به تسنیم در خصوص وضعیت کنونی بازار سرمایه گفت: در شرایط کنونی، بورس به دلیل نبود نقدینگی دچار رکود شده که یکی از دلایل کاهش نقدینگی در بورس سیاست انقباضی دولت در اقتصاد است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا عرضه‌های اولیه می تواند راهکار مناسبی برای خروج بورس از رکود باشد تصریح کرد: در شرایط کنونی عرضه‌های اولیه نمی تواند رونق را به بورس بازگرداند، مگر این که عرضه اولیه آنقدر جذاب باشد که بتواند توجهات زیادی را به خود جلب کند و موجب ورود نقدینگی جدید به بورس شود.

 نبود نقدینگی عامل اصلی رکود بورس

کاهش آمارهای بورس در 5 ماه امسال نسبت به مدت مشابه 92
قالیباف اصل در خصوص عملکرد 5 ماه ابتدایی امسال بورس گفت: از ابتدای سال تاکنون 30 هزار میلیارد تومان سهم در بورس خریدو فروش شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 42 هزار میلیارد تومان بود.
مدیرعامل شرکت بورس افزود: همچنین در 5 ماه گذشته 16 هزار میلیارد تومان معامله خرد و بلوک در بورس صورت گرفته که در مدت مشابه سال گذشته این عدد 20 هزار میلیارد تومان بود. بعلاوه این که در 5 ماه ابتدایی سال 92 معاملات آنلاین 7 هزار میلیارد تومان بود که در 5 ماه سال 93 این رقم به 9 هزار میلیارد تومان رسیده است.
قالیباف اضافه کرد: معاملات اوراق مشارکت و دفعات معاملات هم در 5 ماه نخست امسال به ترتیب 400 میلیارد تومان و 5 میلیون و 460 هزار نوبت برآورد می شود که این عدد در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 300 میلیارد تومان و 5 میلیون نوبت بوده است.
مدیرعامل شرکت بورس گفت: ارزش روز بازار سرمایه نیز در حال حاضر 334 هزار میلیارد تومان است که این رقم در ابتدای امسال 386 هزار میلیارد تومان بوده است. همچنین ارزش اسمی بازار سرمایه اکنون 82 هزار و 700 میلیارد تومان است که این عدد در ابتدای امسال 68 هزار و 500 میلیارد تومان بوده است.
وی افزود: شاخص کل و پی بر ای بازار نیز در حال حاضر به ترتیب 73530 واحد و 5.5 است که این رقم در ابتدای امسال به ترتیب 79019 و 7.1 بوده است که کاهش 7 و 7.1 درصدی را نشان می دهد. بعلاوه این که سهم حقوقی ها از معاملات 5 ماه نخست امسال 55 درصد و سهم حقیقی‌ها ن 45 درصد بوده است.
وی افزود: در حال حاضر 320 شرکت در 37 صنعت بورسی در بازار سرمایه حضور دارند که آخرین سود اعلامی این شرکتها به بازار 59 هزار میلیارد تومان است. بعلاوه این که این رقم در سال گذشته 52 هزار میلیارد تومان بود که رشد 13 درصدی در این زمینه دیده می شود.

مدیرعامل شرکت بورس تصریح کرد: در حال حاضر سهام شناور بازار 21.62 درصد است که این رقم در سال گذشته 21 درصد بوده است.
این مقام مسول بورسی در خصوص حجم و ارزش معاملات بازار سرمایه نیز گفت: به دلیل سیاستهای انقباضی و کنترلی نقدینگی توسط دولت، حجم و ارزش معاملات چشمگیر نیست اما رشد سودآوری بورس در این مدت حکایت از جایگاه خوب بورس در اقتصاد و پتانسیل بالای آن دارد.

پذیرش قطعی سه شرکت در بورس
وی در خصوص اتفاقات مهم بازار در 5 ماه نخست امسال اذعان داشت: در سال جاری پذیرش قطعی سه شرکت در بورس صورت گرفته که یکی از آنها نفت سپاهان اصفهان است و شرکتهای تامین مواد اولیه صبانور و مسکن شمال شفق نیز از فرابورس به بورس منتقل شدند. بعلاوه این که 10 شرکت نیز در حال حاضر فرآیند پذیرش را طی می کنند.

اخراج 6 شرکت از بورس
قالیباف یکی دیگر از اقدامات مهم بورس در 5 ماه گذشته را طبقه بندی شرکتها و تعیین تکلیف پذیرش آنها عنوان کرد و افزود: در سالجاری 6 شرکت که شرایط لازم برای حضور در بورس را نداشتند لغو پذیرش شدند که شرکتهای سرمایه گذاری سدید، پشمبافی توس، ایران گچ، کاشی اصفهان و تولی پرس از جمله این شرکتها هستند که پس از اخراج از بورس و در صورتی که شرایط حضور در فرابورس را نیز نداشته باشند باید به بازار پایه فرابورس منتقل شوند.

نمره حاکمیت شرکتها در بورس منتشر می شود
مدیر عامل شرکت بورس اضافه کرد: همچنین در راستای شفافیت بیشتر در بازار سرمایه تلاش خواهیم کرد از این پس نمره حاکمیت شرکتها را منتشر کنیم که ارائه به موقع اطلاعات و شفافیت در صورتهای مالی از جمله عوامل تاثیرگذار در این رتبه بندی خواهد بود و سبب می شود تا شرکتها در ارائه اطلاعات خود با سرعت و دقت بیشتری اقدام کنند.

شاخصی حاکمیتی در بورس راه اندازی می شود
وی اضافه کرد: بر این اساس نیز کارهای کارشناسی برای راه اندازی شاخصی جدید تحت عنوان شاخص حاکمیتی انجام شده و قرار است 30 شرکت در آن حضور یابند که این موضوع نیز به ایجاد رقابت و در پی آن شفافیت بیشتر بازار سرمایه کمک می کند.
قالیباف در خصوص افزایش سرمایه بورس نیز گفت: سرمایه بورس در سال گذشته 45 میلیارد تومان بود که این رقم در سالجاری به 90 میلیارد تومان رسیده و فرآیند ثبت آن نیز در حال انجام است.

زمان بازگشایی نماد پالایشگاهی‌ها
مدیر عامل شرکت بورس در خصوص زمان بازگشایی نماد پالایشگاهی‌ها در بورس نیز تاکید کرد: به دلیل ابهاماتی که در این صنعت وجود دارد و نیز نرسیدن پالایشگاهها به جمع بندی مناسب در خصوص نرخ های مورد نظر شرکت پالایش و پخش، دستورالعمل افشای اطلاعات توسط این شرکتها شرایط اجرا را پیدا نکرده است و هر زمان اطلاعات مورد نظر توسط پالایشگاهی ها ارائه شود نماد آنها در بورس بازگشایی می شود.

خارجی‌ها پشت درهای قوانین دست و پاگیر
قالیباف اضافه کرد: در سالجاری 103 نفر از سرمایه گذاران خارجی با حضور در بورس و برگزاری جلسات متعدد متقاضی سرمایه گذاری در بازار سرمایه کشور بوده اند که بدلیل محدودیتهای قانونی در خصوص نقل و انتقال پول، شرایط حضور خارجی‌ها با مشکل مواجه است. بعلاوه این که حجم سرمایه گذاری خارجی ها در بورس در  سال گذشته به 200 میلیارد تومان رسید.

اجرای بسته خروج از رکود، ضامن بازگشت رونق به معاملات بورس
وی در پایان گفت: در حال حاضر بدلیل نبود نقدینگی بورس دچار رکود شده است که با توجه به برنامه های دولت در برای خروج از رکود پیش بینی می شود با تبدیل این لایحه به قانون و اجرایی شدن آن، شاهد رونق اقتصادی و رشد معاملات بازار سرمایه خواهیم بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب