خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 5 شهریور / بازار نزولی و افت شاخص

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خلاصه اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، در اخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس 228 واحد نزول کرد و به رقم 73،312 واحد رسید. نمادهای فارس ، وبملت و پارسان هر کدام به ترتیب با 47،55 و 29 واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای ومعادن، وصندوق و تاپیکو بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند.

ارزش کل معاملات در این بازار به رقم 140 میلیارد تومان تومان رسید که نماد تاپیکو با 6.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را داشت .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 1 واحد صعود کرد و به رقم 812 واحد رسید . نمادهای مارون، جم و شپاس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 47.1 میلیارد تومان رسید .

بازار را امروز نیز نزولی نظاره گر بودیم. شاخص مرز 73،500 واحدش را شکست. امیدواریم در هفته آینده با حمایت‌هایی که از طرف حقوقی‌ها صورت می‌گیرد شاخص بیش از این نزول نکند. در این هفته ابعاد روشن تری از بسته سیاستی اقتصادی دولت با جزئیات بیان کردیم تا بتوان با دید بازتری راجب به آینده تصمیم گیری کنیم. روز گذشته نیز به یکی از این راه کارها اشاره کردیم و استفاده از ابزار مالی را برای خروج از رکود پیشنهاد دادیم. در همین رابطه امروز در خبری شنیدیم که استفاده از پتانسيل بازار سرمايه براي تامين‌مالي ساخت‌وسازهاي مسكوني به‌عنوان برنامه اول از مجموعه برنامه‌هاي پنج‌گانه دولت، روز شنبه با تشكيل اولين‌ «صندوق زمين‌وساختمان» شكل عملياتي به خود مي‌گيرد. صندوق زمين‌وساختمان نهادي است كه به درخواست مالك زمين آماده ‌ساخت – بعد از تاييد صلاحيت‌‌هاي لازم – در فرابورس تشكيل مي‌شود تا منابع مورد نياز براي احداث يك پروژه ساختماني را از كانال غيربانكي تامين كند.

بسازوبفروش‌ها در شرايطي كه با توان از دست رفته سيستم‌ بانكي در پرداخت تسهيلات روبه‌رو هستند، از طريق این صندوق‌ها ‌مي‌توانند دو دسته منبع پولي شامل «نقدينگي سيال بين بازارها» و «دارايي نقدي متقاضيان مسكن» را به سمت پروژه‌‌هاي خود جذب كنند. منافع اقتصادي صندوق‌ صرفا به پشتيباني از طرف عرضه مسكن محدود نمي‌‌شود؛ بلكه افرادي كه با خريد واحدهاي سرمايه‌گذاري صندوق، در ساخت‌وساز مشاركت مي‌كنند، در پايان پروژه و فروش آپارتمان‌ها، نسبت به آورده‌شان از سود صندوق منتفع می‌شوند. قابليت‌هايي همچون نقدشوندگي سريع سرمايه‌گذاري، شفافيت مالي مالك پروژه‌ و همچنين عدم محدوديت حداقلي و حداكثري در خريد سهام صندوق، اين روش مشاركت در ساخت را با روش‌هاي ديگري همچون پيش‌خريد مسكن متمايز مي‌سازد .

برای هفته آینده بازار را همچنان نوسانی و کم رونق نظاره می کنیم و انتظار رشد و افزایش نقدینگی را در این مقطع از اقتصاد نمی توان از بازار سرمایه داشت و تا زمانی بسترهای تولید و افزایش تقاضا در محصولات تولیدی صورت نگیرد به هیچ عنوان نمی توان به بازگشت منطقی و کارشناسی بازار امیدوار بود. همان طور که بیان کردیم آماده سازی زمینه ها برای صادرات محصولات تولید داخل می تواند یکی از راه کارهای رونق در تولید بدون تزریق نقدینگی در جامعه باشد پر واضح است که لغو تحریم ها نیز می تواند تقش بسیار کلیدی را در این چرخه ایفا نماید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

وزیر اقتصاد در خبری اعلام کرد که بهبود فضای کسب‌وکار در اولویت است برای همین منظور دفتری را برای بهبود شاخص های فضای کسب و کار ایجاد کردیم و چندین مصوبه هم در دولت داریم . وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: بهبود فضای کسب و کار در اولویت قرار دارد که به خروج غیرتورمی از رکود اقتصادی کمک خواهد کرد. علی طیب نیا افزود: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم برنامه های رفع مشکلات بخش تولید را تهیه و اجرایی کردیم که 35 مصوبه آن در دولت تصویب شد.

همچنین قرار است هیئت اقتصادی ایران عازم چین شود، جعفری گفت: نشست تخصصی با تشکل توسعه صادرات و سرمایه گذاری چین، حضور در شورای بازرگانان ایرانی مقیم چین و بازدید از چند واحد تولید و صنعتی از برنامه های این سفر است . رییس اتاق بازرگانی، کشاورزی و صنایع استان مرکزی گفت: هیات اقتصادی ایران با راهبری اتاق بازرگانی اراک روز چهارشنبه عازم کشور چین شد . محمدرضا جعفریˈ افزود: این هیات متشکل از 20 مدیر شرکت های تولیدی و صنعتی کشور است که با مجوز رسمی سازمان توسعه و تجارت کشور با مدیریت اتاق اراک اعزام شده اند.

در خبر دیگر، مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی مشارکت در ایجاد ثبات اقتصاد کلان را از دیگر اهداف مهم بانک مرکزی دانست و افزود : پایداری بخش خارجی، پایداری بودجه ای و ثبات مالی از مهم ترین موارد برای برقراری ثبات اقتصاد کلان بوده و تضمین کننده تحقق اقتصاد مقاومتی است . مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به تشکیل کمیته اجرای اقتصاد مقاومتی در این بانک گفت: کاهش دامنه نوسان نرخ ارز و ارتقای شفافیت و کارآیی بازار ارز در تامین نیازهای تولیدی و تجاری؛ از سیاست های این بانک محسوب می شود .

در پایان، سیف، رئیس بانک مرکزی شرایط تورمی، رکود، بلاتکلیفی در بانک‌های کشور به لحاظ ارتباط با مشتریان و ابهامات بخشنامه‌های ارزی را از مشکلات سال‌های گذشته خواند و افزود: خوشبختانه با فعالیت و تلاش بی‌وقفه دولت تدبیر و امید اوضاع تغییر و دستاوردها فراتر از پیش‌بینی‌های معمول بوده است . رئیس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی در سنوات گذشته از صحنه برخی تصمیم‌سازی‌ها خارج شده و اکنون زمان حضور و احیاء نقش آن در تصمیم‌گیری‌ها و سامان‌دهی اقتصاد کشور است .

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه داخلی، در خبری شنیدیم که ارکی تیومیویا وزیر خارجه فنلاند یکشنبه هفته آینده به تهران سفر می‌کند . وزیر خارجه فنلاند روز یکشنبه هفته آینده با مقامات وزارت خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو می‌کند و روز دوشنبه از شهر شیراز و آثار تاریخی آن بازدید خواهد کرد . وزیر خارجه کنونی فنلاند در سال 1970 یعنی 9 سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تظاهراتی را علیه سفر شاه به فنلاند ترتیب می‌دهد و مصاحبه و اقدامات خاصی را علیه شاه ایران و سفرش به هلسینکی ایجاد می‌کند .

در خبر دیگر، حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه ایران که به ریاض سفر کرده، گفته است که با وزیر خارجه عربستان در ریاض مذاکرات “مثبت و سازنده‌ای” داشته است . وی تلفنی به رویترز گفت: این ملاقات در فضایی بسیار مثبت و سازنده برگزار شد

وزیر امور خارجه ایران پس از سفری سه روزه به عراق و رایزنی با مقامات عالی‌رتبه این کشور و تعدادی از مراجع عظام، روز گذشته به تهران بازگشت . محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح یکشنبه در رأس هیأتی به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات عالی رتبه عراقی راهی بغداد شد . رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در مدت یک روز حضورش در بغداد با رئیس جمهور، وزیر خارجه، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه، نخست‌وزیر سابق، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، رئیس پارلمان و ابراهیم جعفری دیدار و گفت‌وگو کرد .

در حوزه خارجی، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص» روز سه‌شنبه گزارش داد که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی رسما به کابینه اعلام کرده است که توافق آتش‌بس با طرف فلسطینی را پذیرفته است . بنا بر این گزارش، اعضای کابینه نیز که از ساعتی قبل بررسی این موضوع را آغاز کرده بودند، با پذیرش آتش‌بس بلندمدت موافقت کرده‌اند.

فلزات اساسی، دلار و سکه

 
در بازارهای جهانی، قیمت فلزات اساسی نوسان اندکی داشت. مس 7096 دلار، الومنیوم 2082 دلار، سرب 2257 دلار و روی 2359 دلار برای هر تن معامله شدند.

دلار به قیمت 3120 تومان و سکه به قیمت 931 هزار تومان معامله شد .

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه تجهیزاتی امروز نیز مپنا با اقبال خوبی همراه نشد و به قیمت 704 تومان رسید ، خبری شنیدیم از دیدار مدیر عامل مپنا با معاون وزیر نیروی عراق، در حاشیه دومین روز همایش بین المللی انرژی ایران، عباس علی آبادی – مدیرعامل شرکت مپنا – با معاون وزیر نیروی عراق دیدار و گفت وگو کرد.  در این دیدار که پشت درهای بسته انجام شد، راهکارهای افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی نیروگاهی به عراق مورد بررسی قرار گرفت .  پیگیری ها حاکی از این است که در این دیدار، ارتقای توربین های گازی نیروگاههای البغداد و المنصوریه و طرح احداث نیروگاههای جدید در خاک عراق مورد طرح و تبادل نظر قرار گرفت.

 در خبری دیگر وزیر نیرو گفت: بدهی‌های انباشته وزارت نیرو متوقف‌کننده توسعه آب و برق نیست و دولت در لایحه خروج از رکود، راهکارهایی برای پرداخت این بدهی‌ها اندیشیده است .حمید چیت‌چیان در حاشیه دهمین همایش بین‌المللی انرژی اظهار کرد: در ابتدای شروع به کار دولت یازدهم مساله بدهی‌های انباشته وزارت نیرو مورد توجه دولت قرار گرفت و در شروع کار دولت فقط در بخش برق بیش از 16 هزار میلیارد تومان بدهی داشتیم که به دلیل وضعیت تعرفه‌های برق، این بدهی تاکنون کمی افزایش هم داشته است .وی افزود: در لایحه حمایت از تولید و خروج از رکود، این مساله مورد توجه قرار گرفته و دولت راهکارهایی برای پرداخت این بدهی‌ها اندیشیده است .

همچنین «اسحاق دار» وزیر اقتصاد و دارایی پاکستان نیز به طرح جامع دولت این کشور برای افزایش تولید برق در پاکستان اشاره کرد و گفت که در کنار این طرح، افزایش واردات برق از ایران می تواند کمک قابل توجهی برای تامین برق مورد نیاز پاکستان باشد . وزیر آب و برق پاکستان از تصمیم کشورش برای عملی کردن طرح افزایش واردات برق از ایران در سالهای آتی خبر داد .

در گروه بانکی تمام نمادها را قرمز رنگ مشاهده کردیم، در مورد وپست ، طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 29/04/93، سرمایه شرکت از مبلغ 143ر561 میلیون‌ریال به مبلغ 451ر233ر3 میلیون ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت افزایش یافت. بر این اساس شرکت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29/12/93 را در تاریخ‌های 27/12/92 و 10/03/93(حسابرسی‌شده) مبلغ 217 ریال و در اطلاعات اخیر با سرمایه 451ر233ر3 میلیون‌ریال مبلغ 38 ریال اعلام نموده‌است.وپست در حال حاضر متوقف می باشد.

نماد معاملاتي بانك حكمت ايرانيان پس از برگزاري مجمع عمومي عادي بطور فوق العاده صاحبان سهام، در قیمت 1005 ریال بازگشایی شد .

در گروه غذایی و لبنی، غگل در جدیدترین پیش بینی برای سال مالی 94 سود هر سهم را مبلغ 5234 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی اعلامی برای سال مالی منتهی به شهریور 93 شاهد رشد 4 درصدی می باشیم . در مورد پیش بینی سال مالی 93 که قبلا مبلغ 5007 ریال اعلام شده بود،  سود هر سهم مبلغ 23 ریال افزایش یافته (5030) است .پيش‌بيني عملکرد سال مالي منتهي به 31/06/94 در مقايسه با پيش بيني عملکرد سال مالي قبل به‌ترتيب فروش 19 درصد افزايش، بهاي تمام شدة کالاي فروش‌رفته‌ 18 درصد افزايش، سود عملياتي 23 درصد افزايش را نشان مي‌دهد.

از مهم ترین محصولات تولیدی شرکت می توان به گلوکز، نشاسته و گلوتن اشاره کرد، گلوکز بیش از 50 درصد از مبلغ فروش را در پیش بینی جدید به خود اختصاص داده است . این در حالی است که نرخ فروش گلوکز از مبلغ 17،855 ریال برای هر کیلو در سال 93 به 20،262 ریال برای هر کیلو در پیش بینی سال 94 افزایش یافته است . ( 13.5 درصد افزایش در نرخ فروش ) .ذرت مهم ترین ماده اولیه شرکت می باشد ، شرکت نرخ ذرت را در گزراش 9 ماهه منتهی به خرداد 93 مبلغ 9504 ریال برای هر کیلو اعلام کرده است در حالی که در پیش بینی جدید این نرخ را به 11،610 ریال افزایش داده است ( 22 درصد افزایش نرخ )

بانک مرکزی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران هفته منتهی به هفته 1393.5.31 را منتشر کرد .  بر این اساس، در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قیمت تمام اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ معادل 0.3 درصد افزایش داشت و شانه ای 83000 الی 104000 ریال فروش می رفت .

گروه بیمه ای، هر چند در ابتدای بازار با اقبال خوبی همراه بودند ولی در ادامه و تا پایان روند معاملات در این گروه متعادل شد . در این گروه در خبری شنیدیم که تحقیق و تفحص از بیمه تصویب شد، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از تصویب تحقیق و تفحص بیمه خبر داد و گفت: اعضای این هیات انتخاب شده‌اند . علی اصغر یوسف نژاد در نشستی خبری که به مناسبت هفته دولت در وزارت اقتصاد برگزار شد، با بیان اینکه منافع ملی در گرو همکاری بین دولت و مجلس است گفت:عد‌ه‌ای تلاش می‌کنند روابط بین دولت و مجلس را خراب کنند .

در گروه خودرویی امروز در خبری شنیدیم که  عزت‌الله یوسفیان رئیس کمیسیون تدوین آيین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، عنوان کرده، طبق طرح مجلس، مکانیزم جدیدی برای قیمت‌گذاری خودروهای داخلی مشخص شده و نمایندگان به‌دنبال آن هستند که یک هیات مرکزی را برای تعیین قیمت خودرو تشکیل دهند. به گفته وی، طرح موردنظر، «ساماندهی نحوه قیمت‌گذاری خودروی داخلی» نام دارد و طبق آن، برای تعیین قیمت‌ عادلانه خودرو، هیاتی مرکزی با حضور نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای مرتبط تشکیل خواهد شد.

در کنار اظهارات رئیس کمیسیون تدوین آيین‌نامه داخلی مجلس، سعید زمانیان عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفته که طرح موردنظر به‌دنبال جلوگیری از افزایش یکسویه قیمت‌ها توسط شورای رقابت بدون توجه به قدرت خرید مشتریان است. وی با بیان اینکه دلیل تهیه «طرح تعیین قیمت خودرو»، بی‌توجهی وزارت صنعت و شورای رقابت به توان اقتصادی مشتریان بازار خودرو، تداوم تولید خودروهای فاقد کیفیت و ضعف در نظام خدمات پس از فروش است، تاکید کرده که این «طرح»، شفاف شدن نظام قیمت‌گذاری، جلوگیری از رانت‌های موجود از ناحیه افزایش قیمت خودرو، تبعیت از معیارهای قیمت‌گذاری در سایر کشورهای جهان، قطع دست دلالان از بازار و جلوگیری از دریافت پاداش‌های میلیونی توسط هیات مدیره شرکت‌های خودروساز از محل افزایش قیمت را در پی خواهد داشت

و اما در مورد خودروی دنا ، محصول جدید ایران‌خودرو که 10 هزار دستگاه از آن در آخرین روزهای بهمن سال گذشته پیش‌فروش شد، در حالی غیبتی یک‌ماهه برای ورود به بازار داشته است که شنیده‌ می‌شود تحویل این خودرو تا یک ماه دیگر کلید خورد.  شنیده‌ها حاکی از آن است که ایران‌خودرو تا وقتی که از کیفیت بالای این محصول اطمینان کامل حاصل نکند اقدام به تجاری‌سازی و تحویل آن به ثبت‌نام‌کنندگان نخواهد کرد . اگر پایان شهریورماه را زمان تحویل دنا به مردم در نظر بگیریم، با توجه به تیراژ فعلی این خودرو، این پرسش مطرح می‌شود که آیا تولید فعلی پاسخگوی تعهدات ایجاد شده خواهد بود؟بر اساس زمانبندی اعلام شده از سوی ایران خودرو، تعهد 10 هزار دستگاهی برای تحویل دنا نهایتا تا آذر ماه سال جاری باید انجام شود

در مورد سایپا ، مدیرارتباطات و معاون اداری وتوسعه منابع انسانی شرکت سایپا کاشان امروز گفت: 26 هزار دستگاه تیبا و 20 هزار دستگاه پراید 111 ازابتدای امسال تاکنون دراین شرکت تولید شد . آقای الوندافزود: امسال همچنین 255 دستگاه خودروی تیبا به عراق صادر شد . شرکت سایپا کاشان با مساحت 318 هکتار به عنوان یکی از وسیع ترین مجموعه های صنعت خودروسازی در کشور، سال 1387 با سرمایه ای بیش از چهار هزار و 500 میلیارد ریال راه اندازی شد .

در این گروه بعضی از نمادهای قطعه ساز، از جمله خمحور، خموتور، خلنت و خعتبار با اقبال خوبی همراه شدند و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند. خودرو به قیمت 250 تومان و خساپا در محدوده 130 تومان معامله شد.

در گروه مخابرات و ارتباطات در خبری مربوط به این گروه شنیدیم که همراه اول با ایرانسل همراه شده است، وزیر ارتباطات بارها تاکید کرده بود که تلاش این است که مجوز ارتقا همزمان به هر دو اپراتور اعطا شود .  در حالی که مذاکرات فشرده همراه اول با رگولاتوری برای قبول شرایط ارتقاء به نسل 3 چند روزی است، ادامه دارد، براساس اطلاعات رسیده سرانجام همراه اول توانسته خود را به مجوز نسل بالاتر برساند .  به این ترتیب هر دو اپراتور امروز مجوز ارتقاء گرفتند.

اخابر در این گروه به قیمت 258 تومان و همراه به 3140 تومان رسید.

در گروه حمل و نقل اکثر نمادها قرمز رنگ بود ، حسینا در محدوده قیمتی 4525 تومان معامله شد . در مورد توافق حمل و نقلي ايران و روسيه شنیدیم که در بخش حمل و نقل ريلي در ششمين اجلاس گروه كاري همكاريهاي حمل و نقل بين ايران و روسيه طرفين بر تداوم همكاري‌هاي مشترك در زمينه پروژه هاي برقي كردن محورهاي ريلي ايران كه در اسناد قبلي راه آهن جمهوري اسلامي ايران و راه آهن روسيه مشخص شده، تاكيد كردند . ششمين اجلاس گروه كاري همكاري‌هاي حمل و نقل بين ايران و روسيه با آمادگي طرفين براي انجام اقدامات لازم براي تسريع در آماده سازي پيش نويس اسناد قرارداد برقي كردن راه آهن گرمسار- اينچه برون و توافق در حمل و نقل دريايي، هوايي و جاده اي به كار خود پايان داد.

سیدمهدی صادقی در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه دولت توسعه صادرات غیرنفتی را به عنوان پیشران برنامه خروج از رکود در نظر گرفته است، گفت: براساس هماهنگی‌های صورت گرفته با سیاست‌های دولت تدبیر و امید در رابطه با کاهش هزینه ها، کنترل تورم و حمایت از صادرات غیرنفتی تصمیم گرفته شد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن تجار کالاهای خود را ترخیص کنند که بر این اساس، معافیت هزینه های انبارداری از 1 تا 5 روز کاری به بازرگانان به عنوان مشوق ارایه می‌شود. مدیرعامل شرکت انبارهای عمومی موضوع همکاری مشترک شرکت انبارهای عمومی با مجموعه های حمل و نقل ترکیبی نیز همچون کشتیرانی، حمل و نقل ریلی و سایر زیرساخت‌ها در دستور کار قرار گرفته تا بتوان بیشترین بهره وری را در هزینه های تجار و بازرگانان ایرانی برای رونق صادرات صورت داد، ضمن اینکه هزینه ها نیز کاهش یابد .

در گروه پالایشگاهی بیژن زنگنه در تشریح مهمترین سیاست‌های افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز طبیعی در کشور گفت: هم اکنون مهمترین پروژه های افزایش تولید نفت و گاز در کشور اجرای طرح توسعه میادین نفتی غرب کارون و فازهای میدان مشترک پارس جنوبی است . وزیر نفت با اعلام اینکه باید ظرفیت تولید نفت ایران تا سه سال آینده به چهار میلیون و 700 هزار بشکه در روز افزایش یابد تصریح کرد: این افزایش ظرفیت تولید نفت از محل طرح توسعه میادین مشترک منطقه غرب کارون عملیاتی خواهد شد . این مقام مسئول با بیان اینکه برای افزایش ظرفیت تولید نفت در کنار توسعه ناوگان و افزایش دکل های حفاری طراحی و ایجاد تاسیسات سطح الارضی در منطقه غرب کارون در دستور کار قرار گرفته است بیان کرد: علاوه بر این برنامه ریزی‌ها و اقداماتی برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت و افزایش توان عملیاتی صادرات نفت در پایانه های نفتی کشور انجام گرفته است .

زنگنه در تشریح مهمترین راهکار های وزارت نفت برای تامین منابع مالی مورد نیاز این طرح افزایش تولید نفت توضیح داد: قرار است امسال حدود سه هزار میلیارد از محل صندوق توسعه ملی به طرح های توسعه میادین مشترک نفتی اختصاص یابد .

زنگنه همچنین با بیان اینکه برای ایجاد ارزش افزوده از میعانات گازی احداث پالایشگاه‌ها به منظور تولید فرآورده های نفتی به عنوان یک برنامه اولویت دار در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: بر این اساس هم اکنون احداث 10 پالایشگاه میعانات گازی شامل هشت پالایشگاه 60 هزار بشکه ای در منطقه سیراف، پالایشگاه 120 هزار بشکه ای پارس شیراز و پالایشگاه 360 هزار بشکه ای ستاره خلیج فارس مراحل مختلف جذب سرمایه گذار، طراحی و عملیات اجرایی را پشت سر می گذارد .

سایر نمادها :

پتایر در گزارش 3 ماهه خود سود هر سهم را برای سال مالی منتهی به 93/12/29 ، مبلغ 482 ریال اعلام کرد  که نسبت به آخرین پیش بینی با کاهش 2 ریالی همراه بوده است. همچنین شرکت در 3 ماهه نخست سال 42 ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی نموده است .    امروز نماد مذکور با اقبال بسیار خوبی همراه شد و در محدوده 22 درصد مثبت بازگشایی شد و در نهایت به قیمت 390 تومان رسید . همچنین شرکت اعلام کرده است که :

1 -با توجه به پيشبرد طرح توسعه اي توليد تايرهاي سيمي و موانع مرتبط با راه اندازي ماشين آلات مرتبط و همچنين جايگزيني ماشين آلات توليد تاير سيمي با ماشين آلات توليد تاير باياس و ايضا تعطيلات ابنداي سال ، مقادير توليد محصول در سه ماهه اول نسبت به پيش بيني انجام شده کاهش داشته است لکن برنامه ريزي لازم جهت جبران کسري توليد در ماههاي آتي صورت پذيرفته است .

2 -مبلغ فروش و بهاي تمام شده مندرج در بيانيه ثبت افزايش سرمايه با در نظر گرفتن توليد تايرهاي باياس بوده است  که با توجه به تصميمات مديريتي،  توليد اين نوع تايرها در سال 93متوقف گرديده است و لذا در گزارش پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 93/12/29 بر اساس عملکرد واقعي 3 ماهه، ميزان فروش و بهاي تمام شده کالاي فروش رفته با توجه به توليد تايرهاي سيمي و با منظور نمودن نرخ هاي روز محاسبه گرديده است و بر اين اساس پيش بيني ميشود درآمد هر سهم پس از کسر ماليات در پايان سال 93 بالغ بر 482 ريال باشد .

3 -با توجه به بالا بودن نرخ هزينه هاي مالي طبق نظر مديريت شرکت، برنامه ريزي لازم جهت کاهش اين هزينه از طريق تبديل وام هاي گران قيمت به وام هاي ارزان قيمت صورت پذيرفته و لذا هزينه هاي مالي نسبت به بيانيه ثبت افزايش سرمايه ، کاهش يافته است .

4-با توجه به افزايش قيمتها در سال 93 در گزارش پيش بيني بهاي خريد مواد اوليه و هزينه هاي اداري و عمومي بر اساس عملکرد واقعي 3 ماهه تنظيم شده و نسبت به بيانيه ثبت افزايش سرمايه ، افزايش داشته است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب