نگاهی به بازار بورس شنبه 8 شهریور

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

شاخص کل بورس تهران با افت 0.5 درصدی معادل 370.37 واحد به 72941.8 واحد رسیده است. هلدینگ خلیج فارس با تاثیر 81 واحدی بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشته است. ارزش معاملات بدون احتساب معاملات بلوکی به 84 میلیارد تومان رسیده که نسبت به چهارشنبه گذشته 27 درصد کمتر است.

به گفته سخنگوی دولت، اقتصاد ایران پس از تجربه 9 فصل رشد منفی اقتصادی، در بهار سال جاری رشد مثبت را تجربه کرده است. به گفته وی، در سه ماه نخست سال‌ جاری، رشد اقتصادی کشور مثبت نیم درصد بوده است.

براساس بیانیه‌ جدید وزارت خزانه ‌داری و وزارت خارجه آمریکا، 8 شخصیت به همراه 20 شرکت و موسسه مالی از جمله 6 نفتکش ایرانی، به بهانه نقض تحریم‌ های هسته‌ای و موشکی در لیست جدید تحریم‌ ها قرار گرفته ‌اند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اقدام، تحریم‌های اعلام شده را خلاف تعهدات آمریکا بر اساس توافق ژنو و در تعارض کامل با روند حل و فصل کنونی موضوع هسته ای دانسته است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه که در مسکو به سر می برد با اشاره به افزایش بی سابقه روابط سیاسی با روسیه پس از روی کار آمدن رئیس جمهوری جدید در ایران، از مواضع این کشور در خصوص موضوعات هسته ای ایران قدردانی نموده است. گفته می شود روسای جمهور دو کشور در یک ماه آینده دو بار با یکدیگر دیدار خواهند کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی از امضا قرارداد ساخت دو نیروگاه جدید در بوشهر، بین ایران و روسیه ظرف یک ماه آینده خبر داده و گفته وزیر امور خارجه هم‌ اکنون در مسکو پیگیر مذاکرات در این ارتباط و مذاکرات هسته ‌ای است.

بیش از سه چهارم شرکت ها افت داشته اند. در میان تمامی شرکت های بورسی و فرابورسی بزرگترین خودروساز کشور، یعنی ایران خودرو بیشترین ارزش معاملات را ثبت کرده است.

 

گروه خودرویی بیشترین ارزش معاملات را در میان سایر صنایع به خود اختصاص داده است. شاخص این صنعت بیش از 3 درصد افت داشته و عمده خودروسازان با کاهش ارزش به کار خود پایان داده اند.

ایران خودرو با افت 4 درصدی در آخرین معاملات در قیمت 2420 ریال بسته شده که کمینه دو ماهه اخیر می باشد. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو انتظار افت بیشتر قیمت های خودرو در بازار داخلی موجب آرام شدن سمت تقاضا شده است.

در گروه خودرویی امروز نماد ایران خودرو حمایت مهم 250 تومان خود را شکست و به قیمت 242 تومان رسید . ولی آنچه اهمیت داشت آن بود که از 24 میلیون حجم معاملات این نماد حدود 12 میلیون ( معادل 47 درصد ) توسط سهامدار حقوقی خریداری شده بود .

خبری شنیدیم  در مورد حمایت دولت از برخی خودروسازان که شرکتهای خودروسازی سبک با ظرفیت اسمی حداقل صد هزار دستگاه و فروش سالانه حداقل 65 درصد این میزان و تخصیص حداقل دو درصد فروش به عنوان بودجه تحقیق و توسعه، در اولویت حمایت دولت قرار می‌گیرند .

 همچنین شرکتهای خودروسازی تجاری با ظرفیت اسمی 15 هزار دستگاه و فروش سالانه 65 درصد این میزان و تخصیص حداقل دو درصد فروش به عنوان بودجه تحقیق و توسعه، در اولویت حمایت دولت قرار می‌گیرند .براساس بخش دیگری از سند اهداف و سیاست‌های توسعه صنعت خودرو در افق ایران 1404، شرکتهای قطعه‌ساز و مجموعه‌ساز با سهم بازار داخل مرتبط حداقل 25 درصد و تخصیص حداقل دو درصد فروش به عنوان بودجه تحقیق و توسعه در اولویت حمایت دولت قرار خواهند گرفت .

 

در گروه فلزات اساسی، عمده شرکت ها افت داشته اند. فولاد مبارکه اصفهان، بزرگترین شرکت این گروه، 2 درصد در آخرین معاملات کاهش یافته است. ملی صنایع مس ایران نیز افت 4 درصدی داشته و در نهایت در قیمت 2408 ریال بسته شده که کمینه دو هفته اخیر می باشد.

 

در گروه کانه های فلزی، عمده شرکت ها افت داشته اند. با این حال، دوقلوهای سنگ آهنی چادرملو و گل گهر اندکی در قیمت پایانی رشد داشته اند. روز گذشته قیمت های سنگ آهن برای دهمین روز متوالی افت داشته و به کمترین سطح خود از اکتبر 2009 رسیده اند. قیمت پایه سنگ آهن استرالیایی با خلوص 62 درصد با 0.1 درصد کاهش، به 87.62 دلار در هر تن رسیده است.

 

شرکت های مخابرات و ارتباطات سیار ایران (همراه) با کاهش ارزش همراه بوده اند. مخابرات بیش از 2 درصد و همراه بیش از 1 درصد در آخرین معاملات افت داشته اند.

 

عمده تولید کنندگان محصولات شیمیایی افت داشته اند. هلدینگ خلیج فارس با افت یک درصدی در قیمت پایانی و صف فروش بسته شده است. سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) که بعد از فارس بیشترین تاثیر را بر افت شاخص داشته، با افت بیش از 2 درصدی در آخرین معاملات همراه شده است.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت به دلیل کمبود خوراک اتان این مجتمع پلیمری با 50 درصد ظرفیت اسمی فعالیت می‌کند، تبیین کرد: همچنین پتروشیمی خرم آباد قرار است تا پایان شهریور ماه راه اندازی شود . معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه بر اساس برنامه زمان بندی پتروشیمی مهاباد هم تا پایان سال جاری در مسیر خط لوله اتیلن غرب راه اندازی خواهد شد، گفت: پتروشیمی سنندج تا خرداد سال آینده آماده بهره برداری می شود

 محمد حسن پیوندی در خصوص آخرین وضعیت راه اندازی بزرگترین خط لوله انتقال پتروشیمی جهان در غرب ایران، توضیح داد: در حال حاضر مجتمع پتروشیمی کرمانشاهدر مسیر خط لوله اتیلن غرب در مدار بهره برداری قرار گرفته است 

 
همگی بانک ها کاهش یافته اند. بانک ملت بزرگترین بانک بورسی کشور، برای پنجمین روز متوالی افت داشته و با یک درصد کاهش ارزش مواجه شده است. بانک صادرات بیش از 3 درصد در آخرین معامله کاهش یافته و در قیمت 773 ریال بسته شده است.

در گروه بانکی،  تمام نمادها را قرمز رنگ نظاره کردیم، بانک گردشگری در خصوص بررسی گزارش تعدیل پیش بینی سود هر سهم برای دوره مالی منتهی به 93/09/30 و ایراد تذکراتی در خصوص پوشش 22 درصدی سود خالص و پوشش 27 درصدی سهم بانک از درآمدهای مشاع طی عملکرد 6 ماهه سال مالی 1393 ، اعلام نموده است پیش بینی سود هر سهم منتهی به 30 ام آدر ماه 93 بر اساس اعطای تسهیلات به میزان 25,963,693 میلیون ریال و خرید بیش از 1,000,000 میلیون ریال اوراق مشارکت می باشد . با توجه به افزایش تسهیلات اعطائی دولت و اوراق مشارکت خریداری شده ، سود شناسایی شده بابت تسهیلات به میزان 8,712,329 میلیون ریال و سود اوراق مشارکت به میزان 499,368 میلیون ریال پیش بینی می گردد

قیمت ها در بازار سکه و ارز رشد داشته اند. نرخ برابری دلار به ریال با رشد 0.7 درصدی به 3158 تومان رسیده و هر سکه بهار آزادی طرح جدید نیز با رشد 0.1 درصدی 949 هزار و 800 تومان مبادله می گردد.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی برخوردار از معافیت های مالیاتی می باشد.

در گروه ساختمانی همان طور که قبلا اشاره کردیم قرار است 10 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود در روز دوشنبه عرضه شود ، شاید اگر بازار در وضعیت نرمال قرار داشت می توانست جو این گروه را سبز کند ولی حتی ثمسکن که جز سهامداران عمده ثرود می باشد در ابتدای ساعات معاملات سبز بود اما در ادامه این عرضه بود که بر تقاضا پیشی گرفت و این نماد نیز قرمز رنگ شد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب