آثار مثبت کاهش نرخ سود بانکی بر اقتصاد

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی انگیزه سرمایه گذاری را افزایش داده و علاوه بر آن، اثر ضدرکودی هم بر اقتصاد دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل بانک کشاورزی، با بیان مطلب بالا گفت: صنعت بانکداری ایران ابعاد مختلفی دارد و صنعت رو به رشدی است.

محمد طالبی با اشاره به مصوبه بانک مرکزی در خصوص کاهش نرخ سود بانکی، ابراز داشت: بسته بانک مرکزی در این خصوص هم اکنون در حال اجرا است و بانک ها نیز موافق این رویکرد هستند.

وی در خصوص تاثیر این تصمیم بر اقتصاد کشور تصریح کرد: شاخص های اقتصاد درون و برون داد هستند. به علاوه نرخ سود بانکی تحت شرایط فعلی اقتصاد و همچنین شرایطی است که در آینده به وجود می آید. بنابراین شورای پول و اعتبار هم سعی کرد این مساله را در نظر داشته و سپس سود را اعلام کند.

مدیرعامل بانک کشاورزی تاکید کرد: فکر می کنم در شرایط فعلی که به سمت کاهش نرخ تورم حرکت می کنیم و اقتصاد در حال بازسازی است؛ دوباره می توانیم شاهد رونق باشیم.

وی با بیان اینکه شرایط کنونی اقتصاد، یک نقطه عطف است، اظهار داشت: در نقطه عطف ، تصمیم ها نیز متناسب با همان شرایط گرفته می شود و هر چه جلوتر می رویم تصمیمات هم بهبهود می یابد.

طالبی با تاکید بر اینکه نرخ سود پایین برای اقتصاد بسیار مناسب ارزیابی می شود، خاطرنشان کرد: تمامی کارشناسان اقتصادی هم این موضوع را قبول دارند، اما در این بین، تنها یک نگرانی وجود داشت و آن این بود که نرخ سود پایین مانع از سپرده گذاری مردم یا دسترسی به تسهیلات شود.

وی توضیح داد: به همین منظور در بسته شورای پول و اعتبار برای این موارد هم پیش بینی های لازم صورت گرفته و نظام بانکی هم به آن پایبند است.

مدیرعامل بانک کشاورزی با اشاره مجدد به این موضوع که خبر کاهش نرخ سود بانکی، در مجموع خبر خوبی برای اقتصاد است، تصریح کرد: این تصمیم و آثار آن بر اقتصاد مثبت ارزیابی می شود.

طالبی با اشاره به اینکه نرخ سود سپرده های روزشمار توسط بانک مرکزی 10 درصد اعلام شده است، ابراز داشت: وقتی نرخ سود سپرده ها در بانک ها کاهش یابد، انگیزه ای برای افراد جامعه ایجاد می شود که پول های خود را به سمت بازارهای دیگر ببرند، بنابراین یک مفهوم کلی در کاهش نرخ سود سپرده ها این است که بر روی خروج از رکود تاثیر مثبت دارد و به دنبال آن این نرخ روی سود تسهیلات هم اثر می گذارد.

وی با اشاره به اینکه باید انگیزه سرمایه گذاری افزایش یابد، گفت: علاوه بر کاهش نرخ سود بانکی باید مشوق های دیگری هم برای بخش تولید در نظر گرفته شود تا این بخش فعال تر شده و رونق یابد.

وی تاکید کرد: تلاش بانک مرکزی این است که پول های مردم به سمت بازارهای کاذب نرفته و در بازار رسمی مانند بانک یا بازار سرمایه وجود داشته باشد.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب