نگاهی به وضعیت بنیادی پاکشو / دلیل اقبال به پاکشو

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

گروه صنعتی پاکشو با نماد پاکشو امروز (دوشنبه 10 شهریور)  پس از خبر افزایش احتمالی قیمت شوینده های مایع به میزان 12 درصد با رشد قیمتی مواجه شده و حتی در قیمت های نزدیک صف خرید خود نیز معامله شد، از این رو بر آن شدیم نگاهی اجمالی به وضعیت کلی شرکت داشته باشیم.

شرکت پاکشو که در سال 1351 تاسیس شده مهمترین فعالیت آن عملیات تولید و توزیع محصولات بهداشتی، آرایشی و شیمیایی، واردات مواد اولیه و صادرات می باشد، خلق نام های تجاری توانمند از دیگر مزیت های بالقوه پاکشو است نظیر مریدنت ، گلرنگ ، AVE و softlan که سهم عمده از ذهن مصرف کنندگان را نصیب خود کرده‌اند.

 سرمایه این شرکت در ابتدای امر 30 میلیارد تومان بوده است و هم اکنون به 70میلیارد تومان افزایش یافته است. سودی که شرکت بر اساس عملکرد 3 ماهه برای سال 93 خود پیش بینی کرده است 1887 ریال می باشد که در 3 ماهه موفق به پوشش 13 درصدی آن و اعلام عدد 253 ریال شده است . گفتنی است سود عملیاتی شرکت در مدت 3 ماهه مذکور 419 ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه ذکر شده در سال گذشته 24 درصد رشد داشته است .
مهمترین محصولات تولیدی شرکت پودر و مایعات البسه و مایعات است که پیش بینی شرکت در سال 1393 ، بیش از 158 هزار تن بوده است که در دوره 3 ماهه بهار موفق به پوشش 16 درصدی آن شده است، در این میان سهم مایعات از تولید 62 درصد بوده است. گفتنی است نرخ فروش مایعات و پودر در پیش بینی سال جاری به ترتیب 25160 و 35914 ریال برای هر کیلو بوده است و اینطور که عنوان شده قرار است نرخ فروش مایعات با افزایش 12 درصدی رو به رو شوند.
با در نظر گرفتن تنها همین حالت (افزایش 12 درصدی نسبت به نرخ های پیش بینی شده فروش مایعات در سال 1393) و بدون تغییر در بهای تمام شده شرکت توانایی افزایش سود خود به محدوده  بالاتر از 2000 ریال را نیز دارد که البته باید منتظر ماند و دید که این مهم بوقوع می پیوندد و یا خیر ؟(گفتنی است نرخ های فروش در 3 ماه ابتدای سال برای مایعات 23709 ریال برای هر کیلو بوده است که اگر قرار باشد این افزایش نرخ 12 درصدی بر نرخ های 3 ماهه مذکور اعمال شود عملاً افزایش نرخ سود چندانی برای شرکت از این محل نمی توان متصور بود).

در پایان لازم است ذکر شود که 93 درصد بازار فروش محصول داخلی و تنها 7 درصد آن خارجی می باشد در مقابل 54 درصد از بازار تامین مواد اولیه شرکت داخلی است که با ارز 26667 ریالی تامین می گردد . گلرنگ ، گسترش پاکشو و توسعه صنایع گلرنگ از مهمترین سهامداران شرکت هستند.

نظر یک کارشناس بازار سرمایه

در پی صحبتی که با یکی از کارشناسان در حوزه صنعت شوینده داشتیم از ایشان در مورد صحت افزایش 12 درصدی نرخ شوینده ها در بخش مایعات سئوال کردیم؛ این کارشناس در این مورد اذعان داشتند که موضوع افزایش نرخ شوینده ها از سوی مدیرعامل پاکشو مطرح شده است، با در نظر گرفتن تغییر تعیین قیمت پایه محصولات پتروشیمی از ارز مبادله ای به ارز آزاد و با توجه به وابسته بودن صنعت شوینده بهداشتی به این صنعت (به خاطر اینکه مواد اولیه شوینده ها از محصولات پتروشیمی است) و بالا رفتن بهای تمام شده محصولات این صنعت ، حدس بنده این است که این موضوع صحت داشته باشد.

 البته این افزایش نرخ در مورد شوینده های مایع اعلام شده در صورتیکه که پودرهای شوینده هم مواد اولیه شان از محصولات پتروشیمی است و برای ما هم جای سئوال دارد. اما شاید این امر به این دلیل باشد که شوینده های مایع از پودرها پرمصرف تر هستند اما به مرور این افزایش نرخ در مورد آنها هم لحاظ خواهد شد .

ایشان در مورد آینده این سهم در بازار بیان کردند: پاکشو سهمی بود که عرضه اولیه آن شکل مناسبی نداشت و از سویی به خاطر کم تجربگی سهامدارانش در بازار سرمایه حمایت خوبی از این سهم صورت نگرفت، و بگونه ای اعتماد به این سهم خراب شد و در واقع این سهم بازار پذیری خوبی ندارد. این سهم از نظر بنیادی پی بر ای مناسبی دارد اما با توجه به شرایط بازار و اقتصاد کشور نمی توان انتظار داشت رشد این سهم با شیب تندی همراه باشد.
 اما به گفته ایشان صنعت شوینده در 6 ماهه دوم سال وضعیت بهتری خواهند داشت و ایشان داشتن این سهم را به خصوص برای شرکت ها به عنوان یک سهم ارزشی پیشنهاد کردند. بالا بردن قدرت رقابت در بازار و ارائه خدمات بهتر به مشتریان از طریق بهینه سازی هزینه ها و استفاده از حداکثر ظرفیت های موجود در تولید محصولات با کیفیت از اصلی ترین خط مشی های شرکت در فضای رقابتی است .

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: پاکشو, تاثیر موضوع افزایش نرخ شوینده ها در پاکشو, تحلیل بنیادی سهام, تحلیل پاکشو در بورس, شرکت پودر و مایعات البسه و مایعات, صنعت شوینده در 6 ماهه دوم سال

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب