خلاصه اخبار بورس دوشنبه 10 شهریور / عرضه ثرود در بازار فرابورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خبرهای بورسی

امروز شاخص کل بورس با 438 واحد کاهش به رقم 72،339 واحد رسید. نمادهای فارس با 317 واحد ، اخابر با 15 واحد و فملی با 11 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم 166.3 میلیارد تومان رسید . که نمادهای ونوین با 20.3 و فارس با 10.4 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 3 واحد نزول کرد و به رقم 805 واحد رسید . نمادهای جم ، مارون و وگردش بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 159.6 میلیارد تومان رسید .

امروز نیز بازار به روند نزولی چند روز اخیر خود ادامه داد و شاهد افت شاخص نیز بودیم . همان طور که روز گذشته اشاره کردیم امروز نماد ثرود برای اولین بار وارد بازار سرمایه شد. سهمی که به علت حجم بسیار پایین آن نمی توانست باعث افزایش فشار فروش در بازار شود . این سهم امروز در قیمت 310 تومان عرضه شد . 6.2 میلیارد تومان کل نقدینگی مورد نیاز برای این این سهم بود طوری که جز فشار روانی عرضه اولیه از لحاظ منطقی به هیچ عنوان نمی توان این امر را از علل ریزش شاخص بورس که از ابتدای هفته شاهدش بودیم دانست.

با توجه به قرار گرفتن قیمت اکثر سهم های بنیادی در کف حمایتی خود از جمله فارس، برای فردا بازار را مثبت پیش بینی می کنیم هر چند این مثبت بودن نمی تواند پر حجم و با رونق باشد. تا زمانی که بازار ریسک سیستماتیک داشته باشد و اطمینان مردم به روند تولید و رونق اقتصادی باز نگردد نمی توان به رشد با ثبات شاخص امید داشت.

مهم ترین اخبار سیاسی

در حوزه خارجی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به همراه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونانش به منظور رایزنی با مقامات بلژیک و همچنین ملاقات با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تهران را به مقصد بروکسل ترک کرد . ظریف و اشتون قرار است با حضور معاونانشان به گفتگو درباره مذاکرات ایران و ١+٥ درباره راه حل جامع هسته ای بپردازند و بر سر میز ناهار رایزنی های دو طرف ادامه خواهد داشت . ظریف پس از بروکسل راهی لوکزامبورگ می شود و روز چهارشنبه به رم می رود تا ضمن پاسخ به دعوت همتای ایتالیایی درباره مناسبات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفتگو کند.

در خبر دیگر داشتیم ، اعضای اتحادیه اروپا، سرانجام و پس از مدت‌ها بحث بر سر جانشینی هرمان ون رمپوی و کاترین اشتون به توافق رسیدند؛ فدریکا موگرینی، وزیر خارجه سوسیال دموکرات ایتالیا، به عنوان هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دونالد تاسک، نخست‌وزیر محافظه‌کار لهستان، به عنوان رئیس شورای اروپا انتخاب شدند. پیش‌تر نگرانی‌هایی درباره تاثیر اتمام دوره ریاست کاترین اشتون پیش از حصول توافق نهایی با ایران و احتمال بروز برخی مشکلات در مذاکرات ابراز شده بود، اما سپس مشخص شد که اشتون تا پایان دوره مذاکرات، مسوول گروه 1+5 باقی خواهد ماند.

همچنین کارشناسان، پایان مسوولیت اشتون به‌ عنوان رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا را که نقش کلیدی در هماهنگی میان کشورهای گروه 1+5 و هدایت مذاکرات بر عهده دارد یکی از چالش ‎های پیش روی مذاکرات تلقی می‌کردند . در عین حال موگرینی نیز نسبت به دستیابی به یک توافق هسته ‎ای دائم با ایران خوش‌بین است. از نظر او، رئیس‌جمهور ایران به دلایل سیاسی داخلی به این توافق نیاز دارد، ضمن اینکه این توافق می‌تواند بسیاری از مشکلاتی را که اکنون ایران در مورد تحریم ‎ها با آن مواجه است، از میان بردارد .

در حوزه داخلی، در خبری در مورد وزارت علوم شنیدیم که جعفر توفیقی – مشاور عالی وزیر علوم – روز یکشنبه از کارکنان وزارت علوم و محمدعلی نجفی خداحافظی کرد و از این وزارتخانه رفت . بعد از رفتن دکتر فرجی دانا از وزارت علوم و بدلیل کمتر شدن حواشی برای سرپرست جدید وزارت علوم روز یکشنبه دکتر توفیقی تصمیم گرفت که وزارت علوم را ترک کند تا دلواپسی دلواپسان مجلس در این زمینه برطرف شود .

همچنین، رئیس‌ جمهوری با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در مذاکره به دنبال هدف برد ـ برد است، گفت: اگر کشورهای ۱+۵ در چارچوب مقررات بین‌المللی و به دنبال ایجاد اعتماد و شفافیت بیشتر بخواهند مذاکره را ادامه دهند، ما نیز با کمال حسن نیت این مذاکرات را که به نفع طرفین است، پیش خواهیم برد . حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز گذشته در دیدار وزیر امور خارجه فنلاند با بیان اینکه دولت ایران تلاش کرده تا با کشورهای 1+5 مذاکره جدی، عمیق و سازنده‌ای داشته باشد، گفت: امروز نیز ما آماده هستیم تا مذاکرات را برای دستیابی به توافق نهایی ادامه دهیم و اگر هدف 1+5 در مذاکرات فشار بر ایران به منظور جلوگیری از رشد علمی و فناوری نباشد، می‌توان راه را برای توافق باز نگه داشت .

مهم ترین اخبار اقتصادی

علی طیب نیا صبح امروز با حضور در بیست و پنجمین همایش بانکداری اسلامی به ایراد سخن پرداخت و اظهار داشت: واقعیت این است که در حال حاضر تحول در نظام بانکی به یک مطالبه عمومی و ضرورت امکان پذیر تبدیل شده است . وی با بیان اینکه تحولات گسترده در صنعت بانکداری جهانی ضرورت تحول نظام بانکی داخلی را پر اهمیت کرده است، افزود: این موضوع باعث شده در مقایسه با گذشته هزینه های مبادله ای در بانک های جهان به شکل معنا داری کاهش یابد و زمینه رشد و توسعه بانک های اسلامی را فراهم کند . وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اشاره به اینکه نظام بانکی در کشور باید در اختیار بخش مولد قرار گیرد، پیش نیازهای عملی شدن این سیاست را حذف ربا، تقویت بخش مولد، ثبات و پایداری اقتصاد و … دانست . وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به کاهش معنا دار نرخ تورم گفت: همین کاهش نرخ تورم بود که شرایط ساماندهی نرخ سود بانکی را فراهم کرد، با کاهش مستمر نرخ تورم و امیدواری جدی که بوجود آمده در سال جاری به نرخ زیر 20 درصد خواهیم رسید و شرایط تجدید نظر جدی برای بازنگری در نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی ایجاد شده است.

در همین زمینه در خبری شنیدیم،  گزارش‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ سود سپرده‌گذاری در بازار بین بانکی از 20 درصد در ابتدای بهمن‌ماه سال قبل به حدود 28 درصد در اواخر مردادماه رسیده است. افزایش این نرخ علامتی است که می‌تواند نشان دهد هزینه استفاده از پول در بازاری که بر مبنای عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، چه رقمی است. روند این بازار در هفت ماه گذشته نشان می‌دهد حرکت شاخص نرخ سود در این بازار در مجموع افزایشی بوده است. این روند گرچه در مقاطعی با گسست‌هایی همراه بوده، اما مجموعا این تصویر را ارائه می‌کند که در مدت مذکور نرخ استقراض پول در بازار بین‌بانکی 4/1 برابر شده است .

در واقع این روند دو پیام دارد: نخست اینکه در هفت ماه گذشته هزینه استفاده از پول با وجود کاهش تورم در اقتصاد ایران افزایش یافته است. عامل دومی هم که می‌تواند توضیح‌دهنده این روند باشد این است که کمبود منابع در بانک‌ها و نیاز این بازار به نقدینه خواهی، موجب شده است که طی هفت ماه گذشته 40 درصد به نرخ سود در بازار بین بانکی افزوده شود . برای بررسی دقیق‌تر این روند ريال ابتدا باید ساختار بازار بین‌بانکی تبیین شود تا نشان داده شود چرا از روند رخ داده در این بازار می‌توان این دو پیام را دریافت کرد

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی، قیمت فلزات اساسی با اندکی افزایش همراه بود. بر این اساس مس 6995 دلار، آلومنیوم 2114 دلار، سرب 2259 دلار و روی 2359 دلار برای هر تن معامله شد. دلار امروز به قیمت 3135 تومان رسید و سکه در محدوده 937 هزار تومان داد و ستد شد.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه ساختمانی، همان طور که اشاره کردیم ثرود مهمان تازه وارد این گروه است که امروز برای اولین بار 20 میلیون از سهام این شرکت در قیمت 310 تومان در بازار سرمایه عرضه شد. قیمت عرضه قیمت مناسبی می باشد و انتظار رشد سهم تا محدوده 400 تومان دور از انتظار نیست.  این عرضه توانست بر سایر نمادهای این گروه تاثیر بگذارد و جو مثبتی را را در این گروه حاکم کند.

در این گروه وساخت که جهت تعدیل پیش بینی درامد هر سهم متوقف شده بود سود پیش بینی شده برای سال مالی منتهی به شهریور 93 را 37.5 درصد تعدیل مثبت داد . بر این اساس سود 368 ریالی به 506 ریال افزایش یافته است . شرکت علت این تعدیل را اینگونه اعلام کرده است که: مطابق نامه منتشر شده شرکت در نظر دارد در تاریخ 8 شهریور 93 سهام و حق تقدم سهام شرکت سرمایه گذاری اقتصاد نوین را در بازار پایه فرابورس عرضه نماید . مطابق اعلام شرکت در صورت فروش به قیمت تعیین شده مبلغ 140 ریال به سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 شهریور 93 اضافه خواهد شد . لازم به ذکر است که وساخت برای سال مالی 94 سود هر سهم را مبلغ 255 ریال پیش بینی کرده است .

سخت آژند در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم 94 شرکت را مبلغ 602 ریال پیش بینی شده است که در مقایسه با سال مالی قبل با افزایش 20 درصدی همراه بوده است فروش شرکت مبلغ 14 میلیارد تومان اعلام شده است که نسبت به سال مالی 93 با افزایش 42 درصدی پیش بینی شده است سود عملیاتی شرکت نیز مبلغ 6 میلیارد تومان گزارش شده است .

در گروه پالایشگاهی، به نقل از رویترز، دو شرکت انرژی ساینوپک و پتروچاینا با استناد به کاهش هزینه‌ها چشم‌انداز صنعت گاز شیل این کشور را ارتقا دادند اما از پیش بینی پیشرفت این صنعت در کوتاه مدت خودداری کردند . چین که برآورد می‌شود بزرگترین منابع شیل قابل استخراج جهان را داشته باشد، امیدوار است همانند آمریکا ارتقا این صنعت را که باعث تحول آینده انرژی این کشور شده است، تکرار کند . کارشناسان صنعت انرژی هشدار داده اند، انجام این کار و تبدیل ذخایر گاز شیل به پول برای چین نسبت به آمریکا دشوارتر خواهد بود، زیرا این کشور با چالش‌های جدی از جانب کمبود منابع آبی، ساختار زمین شناسی پیچیده و کمبود زیرساخت‌ها مواجه است .

در خبری دیگر، وزیر نفت در پاسخ به سؤالی درباره انتشار اخباری درباره امضای تفاهم‌نامه نفتی ایران و روسیه گفت: اتفاق تازه‌ای در این باره روی نداده است که آن را بگویم. بیژن نامدار زنگه وزیر نفت در خصوص آخرین تحولات مرتبط با قرارداد تبادل نفت با کالا بین ایران و روسیه که در جریان سفر وی به روسیه به امضا رسیده است، اظهارداشت: اتفاق تازه‌ای در این باره روی نداده است، که آن را بگویم .

در این گروه که هنور تکلیف بررسی ابهامات نمادهای غایب ان مشخص نشده سایر نمادها که در حوزه تولید رونکار ها  فعالیت می کنند ( از جمله شسپا و شبهرن ) معاملات معتدلی دارند و اکثرا در محدوده صفر تابلو معامله می شوند.

در گروه لبنی و غذایی ، وبشهر در قیمت های کم تر از 300 تومان با افزایش تقاضا مواجه شد ولی در نهایت به 300 تومان رسید و به کار خود خاتمه داد . غپینو و غمینو نیز با اقبال خوبی همراه شدند و با صف خرید به کار خود خاتمه دادند.

 همچنین در خبری شنیدیم که مدیرکل استاندارد استان تهران بیان داشت شیر و ماستی را که در سطح استان تهران عرضه می شود مردم با خیال راحت استفاده کنند. هیچگونه جای نگرانی در اینباره وجود ندارد و مطمئن باشند با هرگونه تخلف به شدت برخورد می کنیم . مدیرکل استاندارد استان تهران با اعلام نتایج بررسی استفاده احتمالی از روغن پالم در 60 نمونه محصولات لبنی گفت: از 3 نمونه ماست و پنیری که در نمونه گیری 60 موردی استفاده از روغن پالم مشاهده شد، 2 مورد مربوط به برند معروف و یک مورد مربوط به برند غیرمعروف بود .

در گروه خودرویی نماد خودرو در قیمت های بیش از 250 تومان با افزایش عرضه مواجه شد و در نهایت به قیمت 246 تومان رسید . روند معاملات در این گروه متعادل بود ، تعدادی از نمادها را مثبت و تعدادی را منفی نظاره گر بودیم.

در مورد قیمت خودرو، در شرایطی که در روزهاي پس از اعلام كاهش سه‌درصدي قیمت خودرو، نمايندگان مجلس شورای اسلامی از «طرح جديدي براي تعيين قيمت» صحبت به ميان آورده‌اند، تا به امروز تنها پاسخ شوراي رقابت و خودروسازان به اين موضوع «سكوت» بوده و هست . سياست سكوت خودروسازان با توجه به اينكه آنها پيش از اين نيز اعلام كرده بودند مطيع راي شوراي رقابت خواهند بود، طبيعي به‌نظر مي‌رسد؛ اما شنيده‌ها حاكي از اين است كه وزير صنعت، معدن و تجارت نيز در آخرين جلسه شوراي سياست‌گذاري خودرو، خودروسازان را به سكوت در برابر نمایندگان مجلس و برنامه‌های آنها برای قيمت‌ خودرو، دعوت كرده است.

با این حال سكوت اين روزهاي خودروسازان يك روي ديگر هم دارد. اگرچه خودروسازان فروش خود را بر اساس كاهش سه درصدي آغاز كرده‌ و بر اين اساس پيش مي‌روند، اما همزمان و در سكوت درخواست افزايش قيمت محصولات خود را هم پيگيري مي‌كنند. آن طور كه خودروسازان مي‌گويند، تورم 6 ماهه امسال در فرمول شوراي رقابت ناديده گرفته شده و از همین رو آنها درخواست جدیدی برای افزایش قیمت ارائه داده‌اند .

در خبری دیگر در مورد این گروه شنیدیم که مجلس مو از ماست قراردادهای خودروسازان کشید، نمایندگان به برخی قراردادهای منعقده در این صنعت و بندهای نقض‌شده در آنها پرداخته‌اند. در بین قراردادهای داخلی و خارجی منعقد شده، نمایندگان دست روی سه مورد خاص یعنی «قرارداد با رنو»، «قرارداد با پژو» و «قرارداد واگذاری شرکت تاپکو به سایپا» گذاشته و با بررسی آنها عنوان کرده‌اند که برخی از بندهای مهم این قراردادها، نقض یا مغفول مانده است. مجلسی‌ها ابتدا به سراغ قرارداد پلت‌فرم مشترک X 90 رفته‌اند، قراردادی که میان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و خودروسازان داخلی، با رنوی فرانسه منعقد شد و تندر-90 حاصل  آن به شمار می‌رود . آن‌طور که مجلسی‌ها روایت کرده‌اند،  رنو پارس به‌عنوان شرکت تامین‌کننده قطعات تندر-90 در ایران، برخی از بندهای قرارداد را نقض کرده، که در این بین می‌توان به «عدم سرمایه‌گذاری در احداث کارخانه‌ای برای تولید تندر-90 به ظرفیت 200 هزار دستگاه»، «اختلاف معنادار میان قیمت قطعات منفصله تامین شده با قیمتی که در قرارداد در نظر گرفته شده است» و همچنین «عدم‌صادرات 20 درصدی تندر-90» اشاره کرد .

در گروه پتروشیمی، شفن اعلام نموده است که در مزایده عرضه یکجای تعداد 543,999,998 سهم معادل 33/99 % از سهام غیر کنترلی شرکت پتروشیمی مرجان ( سهامی خاص ) در بازار سوم فرابورس ایران شرکت و در قالب کنسرسیومی موفق به خریداری تعداد 255,999,998 سهم معادل 15/99 % از سهام آن شرکت به قیمت پایه هر سهم 2200 ریال گردید . ضمنا شرکت اعلام کرده است که معامله انجام شده فوق به علت در مرحله قبل از بهره برداری بودن شرکت مذکور ، فاقد هرگونه اثری بر سود زیان سال جاری این شرکت بوده است و درصد پیشرفت کل پروژه 21/47 % و پیش بینی زمان بهره برداری و شروع به تولید تجاری آن نیز سال 96 می باشد .

در این گروه امروز برای دقایقی فارس تبدیل به صف فروش شد و به قیمت 14189ریال رسید . روند معاملات فارس امروز توانست بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس بگذارد . سایر نمادها در این گروه نیز روند معاملات کم حجمی داشتند و در محدوده صفر تابلو معامله شدند .

در گروه حمل و نقلی  خبری شنیدیم در مورد بازگشایی حتاید، توقف نماد معاملاتی شرکت تایدواتر خاورمیانه در حالی از 92.8.4 تاکنون ادامه یافته که مدیر عامل این مجموعه بورسی از زمان احتمالی بازگشایی نماد مذکور خبر داد . مهدی اعتصام اظهار داشت: در مجمع صاحبان سهام نکاتی پیرامون سود شرکت مطرح شد و نماینده بورس حاضر در جلسه نسبت به میزان سود تقسیمی در مجمع سال 92 ایراداتی به میان آورد، از این رو در تلاش هستیم در این رابطه جلسه توجیهی با مسئولان سازمان بورس داشته باشیم تا تمام ابهامات موجود مرتفع گردد. البته در این رابطه مشکل خاصی مطرح نیست و امیدواریم از طریق مذاکرات آتی ابهامات موجود شفاف شود .

وی افزود: همچنین عدم ارایه اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 یکی از دلایل توقف نماد “حتاید” است که این بودجه در حال تدوین بوده و پس از تکمیل و براساس واقعیت های موجود، به حسابرس و سپس سازمان بورس ارایه خواهد شد و پس از تأیید و انتشار آن در سایت کدال می توان شاهد بازگشایی نماد “حتاید” بود . مدیر عامل شرکت تایدواتر خاورمیانه در خصوص مشکلات موجود با سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص خدمات انجام شده توسط “حتاید” گفت: در این رابطه شرکت موفق به اخذ اعلامیه بستانکاری برای خدمات انجام شده تا تاریخ 92.9.6 از سازمان بنادر و دریانوردی گردیده و در خصوص بخشی از آنها توافقات لازم به دست آمده، اما هنوز مدارک و مستندات آنها برای ثبت به حسابرس ارایه نشده که پس از ارسال مدارک مورد نیاز، این موضوع نیز به طور مستند شفاف می شود.

در این گروه حسینا با اقبال خوبی همراه شد و در محدوده 2 درصد مثبت به قیمت 4493 تومان رسید. حتوکا و حفارس با صف خرید به کار خود خاتمه دادند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار بورس تهران هر روز, چکیده روزانه اخبار بورس تهران, خلاصه اخبار بورسی, مهم ترین اخبار بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب