ارایه عملکرد بورس های کشور توسط رییس سازمان بورس

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار امروز دوشنبه دهم شهریور ماه در وزارت اقتصاد و در هفته دولت به ارایه عملکرد بورس های کشور و همچنین زیرساخت های ایجاد شده برای توسعه بازار سرمایه پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، علی صالح آبادی با اشاره به اینکه ارزش بازار سهام در ابتدای سال 384 هزار میلیارد تومان بود، گفت: هم اکنون با 14 درصد کاهش به 330 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه ارزش معاملات 31 هزار میلیارد تومان است، گفت: این رقم در قیاس با مدت مشابه سال گذشته 30 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: دفعات معاملات هم در بورس اوراق بهادار به پنج میلیون و 595 هزار دفعه رسیده که در قیاس با مدت مشابه پارسال 8 درصد افرایش داشته است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ارزش بازار فرابورس هم طی پنج ماه نخست امسال، از حدود 96 هزار میلیارد تومان به 93 هزار میلیارد تومان رسیده، گفت: این اعداد نشان از کاهش سه درصدی ارزش بازار دارد.

وی تصریح کرد: ارزش معاملات فرابورس نیز در این مدت به 17 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل که 11 هزار میلیارد تومان بوده 53 درصد رشد را نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه دفعات معاملات در فرابورس در پنج ماه نخست امسال دو میلیون و 300 هزار دفعه بوده، خاطر نشان کرد: سال گذشته در همین دوره زمانی یک میلیون و 400 هزار دفعه معامله در فرابورس به ثبت رسیده که امسال دفعات معاملات با 62 درصد رشد همراه بوده است.

صالح آبادی در خصوص آمار معاملات قراردادهای آتی بورس کالای ایران نیز گفت: از ابتدای سال تا کنون هفت هزار و 500 هزار میلیارد تومان معامله داشته ایم که نسبت به دوره مشابه سال قبل 24 درصد کاهش داشته است.

وی تاکید کرد: این کاهش البته خبر مثبتی به شمار می رود، زیرا نوسانات قیمت طلا کاهش یافته و دیگری نیازی به پوشش ریسک سرمایه گذاران نیست.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، در ادامه به معاملات سایر گروه های بورس کالا اعم از فلزات، پتروشیمی و کشاورزی اشاره کرد و گفت: ارزش معاملات سایر محصولات در بورس کالا، از ابتدای سال جاری تاکنون 18 هزار و 100 میلیارد تومان بوده که تقریبا شبیه سال گذشته بوده است.

صالح آبادی اظهار داشت: در بورس انرژی هم 605 میلیارد تومان معامله انجام شده که پارسال در این مدت 31 میلیارد تومان معامله به ثبت رسید و این ارقام حاکی از رشد 20 برابری ارزش معاملات در بورس انرژی دارد.

وی به حوزه تامین مالی اشاره کرد و گفت: مجموع افزایش سرمایه ها و اوراقی که مجوز گرفته و منتشر شده اند، 11 هزار میلیارد تومان است که نسبت به دوره مشابه سال قبل که شش هزار و 500 میلیارد تومان بود ، 70 درصد رشد داشته است.

صالح آبادی در بخشی از سخنان خود به آمار اطلاعیه های صادره ناشران در سایت کدال اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال جاری تا به امروز، هفت هزار و 630 اطلاعیه در سامانه کدال منتشر شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 8.5 درصدی را نشان می دهد. به طظوری که در مدت مشابه پارسال، هفت هزار و 46 اطلاعیه منتشر شد.

وی همچنین در خصوص وضعیت نمره افشای اطلاعات شرکت ها نیز گفت: نمره افشای شرکت ها از 68 به 71 ارتقا پیدا کرده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تعداد کل صندوق های سرمایه گذاری فعال در کشور نیز گفت: در حال حاضر 125 صندوق سرمایه گذاری در کشور فعال هستند که نسبت به پارسال 8 صندوق افزایش یافته است، به طوری که پارسال تعداد صندوق های سرمایه گذاری 117 صندوق بوده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد 57 تقاضا برای تشکیل صندوق سرمایه گذاری داریم که 14 صندوق مربوط به بازارگردانی و مابقی ( 46 صندوق) مربوط به سایر صندوق هاست که برای پذیره نویسی و صدور مجوز تقاضا داده اند.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین از صدور پنج موافقت اصولی شرکت سبدگردانی خبر داد و گفت: این شرکت ها هم اکنون در مرحله تاسیس قرار دارند.

وی همچنین، از تصویب دستورالعمل کنترل های داخلی شرکت های کارگزاری به عنوان مهمترین تحول در حوزه کارگزاری ها یاد کرد و گفت: انتظار داریم با این دستورالعمل، وضعیت کنترل داخلی در صنعت کارگزاری ارتقا پیدا کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: هفته گذشته آزمون های بازار سرمایه هفته گذشته برگزار شد و 10 هزار و 700 نفر در این آزمون ها شرکت کردند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه مجوزهای معامله گری تسهیلاتی ایجاد شد، خاطرنشان کرد: افرادی که مدرک کارشناسی مرتبط دارند، برا یدریافت مجوز معامله گری صرفا می توانند در آزمون مقررات شرکت کرده و مجوز را دریافت کنند.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب