خروج از روش‌های سنتی تامین مالی

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

صندوق زمین و ساختمان؛ یک تامین مالی مبتنی بر سرمایه است و روحیه ریسک‌پذیری را در جامعه تقویت می‌کند‌. علاوه بر این مدیرعامل تامین سرمایه نوین با بیان این مطلب گفت: امیدوارم این شیوه تامین مالی در جامعه رواج بیشتری پیدا کند تا تنها روش تامین مالی، شیوه‌های مبتنی بر بدهی نباشد‌. به گزارش سنا، ولی نادی قمی خاطرنشان کرد: صندوق زمین و ساختمان، نهاد مالی جدیدی است که می‌تواند با توجه به گردش مالی بسیار بالای بخش مسکن و همچنین نیاز این بخش به تامین مالی، پیوند دهنده دو بازاری باشد که همواره از هم جدا بوده‌اند‌. وی با اشاره به اینکه منتشر‌کننده یا بانی صندوق زمین و ساختمان، وجه ثابتی را تعهد نمی‌کند، ابراز داشت: بازار مسکن یک بازار خصوصی است و هر مالکی قیمتی را روی ساختمان خود اعلام می‌کند، به همین دلیل صندوق‌ها باید شفافیت زیادی داشته باشند، چراکه به بازار سرمایه که شفافیت از ویژگی‌های آن است، وارد شده اند‌. مدیرعامل شرکت تامین سرمایه نوین، درخصوص نقش بازار سرمایه در تامین مالی پروژه‌های ساختمانی، از صنعت ساخت‌وساز به عنوان یکی از حوزه‌های جذاب از نظر سرمایه‌گذاران و سازندگان نام برد و گفت: افزایش ریسک نگهداری دارایی‌های مالی، پایین بودن عمق مالی کشور و مزیت‌های مالیاتی این حوزه، سبب گرایش بیشتر سرمایه‌گذاران به نگهداری املاک و مستغلات شده است‌. نادی قمی با بیان اینکه صنعت ساختمان یک صنعت زیربنایی است، تصریح کرد: با رشد و رونق این صنعت، علاوه بر شرکت‌های ساختمانی فعال در بازار سرمایه، صنایع مرتبط با ساختمان مانند سیمان، فولاد و کاشی رشد خواهند داشت‌. وی با اشاره به اینکه نظام تامین مالی صنعت ساختمان عمدتا سنتی و مبتنی بر قراردادهای مشارکتی، استقراض از بانک‌ها و پیش فروش بنا شده است، به نظام بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: با ورود صندوق‌های زمین و ساختمان، روش‌های مدرن تامین مالی وارد این صنعت می‌شود‌. به علاوه، می‌توان از روش‌هایی مانند عرضه اولیه سهام یک شرکت ساختمانی، انتشار اوراق مشارکت، صکوک اجاره، گواهی سپرده خاص و تشکیل صندوق‌های زمین و ساختمان شرایط را برای جذب سرمایه‌ها از طریق این بازار برای صنعت مسکن فراهم کرد‌.

فروش پروژه از طریق مزایده

مدیرعامل تامین سرمایه نوین با اشاره به اینکه صندوق‌های زمین و ساختمان

(Construction Funds)  از جمله صندوق‌های پروژه محور (Project Funds)  هستند، ابراز داشت: این صندوق‌ها با هدف جمع آوری وجوه از سرمایه‌گذاران و اختصاص آن به پروژه‌های ساختمانی (تامین هزینه‌های ساخت پروژه) تشکیل می‌شوند‌. نادی قمی درخصوص کارکرد این مدل افزود: در این روش به جای استقراض و پرداخت ماهانه یا فصلی سود، اقدام به انتشار واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق و تامین سرمایه مورد نیاز برای ساخت پروژه ساختمانی می‌شود بنابراین ریسک و سود پروژه بین دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری از جمله مالک زمین و پروانه ساخت تقسیم می‌شود‌. وی خاطرنشان کرد: در واقع پس از ساخت پروژه ساختمانی، این پروژه از طریق مزایده به بالاترین قیمت فروخته شده و عواید حاصل از فروش بین سرمایه‌گذاران صندوق تقسیم می‌شود، به این ‌ترتیب قدرت خرید سرمایه‌گذاران در برابر افزایش قیمت زمین و ساختمان حفظ می‌شود به ویژه برای افرادی که به لحاظ توانگری مالی امکان خرید یک واحد ساختمانی را ندارند، مناسب ارزیابی می‌شود‌. به گفته وی، با تبدیل یک زمین یا پروژه ساختمانی به اوراق بهادار (واحدهای صندوق) این امکان برای مالکان پروژه فراهم می‌شود که در صورت نیاز، بخشی از آن را فروخته و تبدیل به نقد کنند‌. وی به مزیت‌های این صندوق‌ها اشاره کرد و گفت: در دنیا و نزدیک به پنج دهه پیش با هدف ارتباط نزدیک بازار سرمایه با بازار مسکن، صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (REITs) معرفی شدند این صندوق‌ها که در حال حاضر در 30 کشور دنیا اجرایی شده‌اند با هدف خرید و فروش املاک و مستغلات، اجاره‌داری و گاهی اوقات تامین مالی ساخت پروژه‌های ساختمانی و تقسیم عواید این فعالیت‌ها بین سرمایه‌گذاران تشکیل می‌شوند‌. مدیرعامل شرکت تامین سرمایه نوین ابراز داشت: در حال حاضر حجم این صندوق‌ها در دنیا بین 1000 تا 1300 میلیارد دلار برآورد شده و نزدیک به 20 درصد حجم معاملات مسکن توسط این صندوق‌ها صورت می‌گیرد‌. وی REITها را به لحاظ ترکیب دارایی‌ها به سه دسته تقسیم کرد که دسته اول شامل صندوق‌هایی هستند که در بخش واقعی املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری می‌کنند، در دسته دوم نیز صندوق‌هایی قرار می‌گیرند که در بخش دارایی‌های مالی املاک و مستغلات نظیر MBSها وارد می‌شوند‌ و دسته سوم هم شامل صندوق‌های ترکیبی است‌.

وی با اشاره به اینکه بازار مسکن یک بازار خصوصی است، گفت: در این بازار قیمت‌گذاری استاندارد وجود ندارد و مالکان دو خانه کنار هم خانه‌ها را با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسانند‌ این درحالی است که راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان فرصت مناسبی را برای تامین مالی فراهم می‌کنند‌. نادی قمی از محصولات ناهمگن و غیرشفاف آمار و معاملات به عنوان ویژگی‌های بازار مسکن یاد و خاطرنشان کرد: بازار سرمایه یک بازار شفاف و خلاق برای تامین مالی و معاملات ثانویه اوراق بهادار است‌.

دسته بندی : تحلیل ها


قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب