نگرانی از سطوح حمایتی شاخص کل

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

تداوم روند نزولی قیمت سهام در بازار سرمایه، تمایل و انگیزه سهامداران جهت سرمایه‌گذاری در بازار را با کاهش همراه ساخته به طوری که سرمایه‌گذار به دلیل وجود ریسک‌های سیستماتیک و همچنین بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌های مربوطه ترجیح می‌دهد در شرایط کنونی، نقدینگی خود را وارد بازار سرمایه نکند. در همین راستا، حاجی‌حسینی، مدیر عامل کارگزاری بانک پاسارگاد گفت: اگرچه پیش‌بینی روند بازار سرمایه در مقطع فعلی دشوار است اما به نظر می‌رسد شاهد ریزش یا صعود خاصی در قیمت سهام نخواهیم بود به طوری که احتمال می‌رود روند قیمت سهام در حالت خنثی به سر برد. حاجی حسینی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز تصریح کرد: به طور کلی تا زمان مشخص شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای، نمی‌توان انتظار کاهش یا رشد محسوسی را در قیمت سهام داشت این در حالی است که حتی در صورت رشد یا کاهش قیمت سهام، این نوسانات مقطعی خواهد بود و برآیند بازار در انتظار خبر عمومی در خصوص مذاکرات است. مدیرعامل کارگزاری بانک پاسارگاد بیان کرد: اگرچه کمبود نقدینگی یکی از مشکلات کنونی بازار سرمایه است اما در حقیقت وجود دو عامل اساسی بر روند واقعی بازار تاثیرگذار است. این عوامل مربوط به روند داخلی و روند خارجی است. عامل داخلی به سیاست‌های دولت و روند خارجی به نتیجه نهایی مذاکرات هسته‌ای اشاره دارد که در مجموع این عوامل می‌توانند تعیین‌کننده روند بازار سرمایه باشند این در حالی است که وضعیت بورس در مقطع فعلی در وضعیت ابهام در خصوص روند مذاکرات و سیاست‌های دولت به سر می‌برد. وی در ادامه افزود: روند دستوری و دخالت‌های مصنوعی در خصوص روند بازار سرمایه اگرچه در کوتاه‌مدت می‌تواند شوک مثبتی بر روند بازار داشته باشد اما این شوک مثبت‌ به صورت مقطعی خواهد بود بنابراین به نظر می‌رسد بهترین کمک در جهت بازار، رفع ابهامات موجود است.

اهمیت نگاه تکنیکال

افزون بر این یک کارشناس بازار ضمن اظهار امیدواری از آینده بازار سرمایه، به سهامداران توصیه کرد که در سرمایه‌گذاری دقت کرده و سهامی در سبد خود قرار دهند که بنیاد مناسبی داشته باشد. مسعود مشهدی رمضانعلی، استاد دانشگاه و کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با ایسنا‌ وضعیت فعلی بورس را مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج غیر‌تورمی از رکود، شاهد سه هفته نوسانات نزولی شاخص بعد از رسیدن به مقاومت 74 هزار و 500 واحد هستیم. وی افزود: سیاست‌های اقتصادی دولت نظیر تحریک تقاضا، رفع تنگناهای مالی بنگاه‌های تولیدی، ایجاد زیرساخت‌های لازم در نظام بانکی و بازار سرمایه به منظور تجهیز و تخصیص بهینه منابع، بهبود فضای کسب و کار و تسهیل و تشویق صادرات به عنوان راهکاری برای افزایش تقاضای موثر مستلزم گذر زمان هستند و از آنجا که دولت به دنبال تحریک تقاضا به شیوه‌های غیرتورم‌زاست، بنابراین تاثیر این سیاست‌ها در بهبود، تدریجی است. وی خاطرنشان کرد: همچنین با راهکارهای دولت برای مدیریت و تسویه بدهی‌ها، سیاست‌های ارزی بر مبنای کاهش نوسانات نرخ ارز و در نهایت زمینه‌سازی برای اجرای برنامه یکسان‌سازی نرخ ارز تا پایان سال 94، انضباط پولی و کاهش نرخ سود بانکی به همراه کاهش تورم و توسعه بازار سرمایه می‌توان به آینده بازار سرمایه که تابلوی اقتصاد و صنعت است، امیدوار بود. این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: در خصوص روند بازار سرمایه بعد از موج سوم صعودی پرقدرت که تا سطح 89 هزار واحد راهی شد، موج چهارم نزولی فرسایشی آغاز شد و انتهای این موج سطح 69500 واحد بود که در سطح 70 هزار واحد با کمی ملایمت نسبت به 69 هزار و 500 واحد شاخص استارت یک حرکت صعودی را زد و تا مقاومت 74500 واحد حرکت کرد که بعد از درگیری با این سطح نتوانست عبور کند و نوسانات نزولی خود را آغاز کرد. به گفته‌ وی، در حال حاضر محدوده حمایت‌های 73400 تا 73600 و 72400 تا72600 واحد با کمی ملایمت 72100 که بهترین سطح برای حرکت صعودی بعدی است و در صورت حمایت در این سطح و شکست مقاومت 74500 می‌توان به موج پنجم صعودی خوشبین بود، همچنین محدوده حمایتی 71600 تا 71800 و 70 هزار واحد و در آخر 69500 واحد، که امید است این حمایت‌ها را شاخص در حال حاضر تجربه نکند. مشهدی‌رمضانعلی تصریح کرد: هدف‌های روند شاخص در صورت شکل‌گیری موج پنجم صعودی 82 هزار، 86500، 89 هزار و 93 هزار واحد است. وی اظهار کرد:با توجه به اینکه رفتار هیجانی بعد از نزول شاخص به سطح 70 هزار واحد کاهش پیدا کرده و پدیده صف تا حدودی رنگ باخته و معاملات روان تر شده است، می‌توان سهام مناسب را با فیلتر بنیادی و تکنیکالی انتخاب کرد و بازده مطلوب را به دست آورد. امید است با بازگشت پالایشگاه‌ها به بازار مبادلاتی حجم و روند بازار تغییر قابل ملاحظه‌ای پیدا کند. این استاد دانشگاه به سهامداران کم‌تجربه توصیه کرد که در سرمایه‌گذاری دقت لازم کرده و سهامی در سبد خود قرار دهند که دارای بنیاد مناسب بوده و به‌اندازه کافی اصلاح قیمتی را تجربه کرده باشد و بتوان برای آن رشد سودآوری تخمین زد. وی گفت: با توجه به شرایط کنونی اقتصاد و نقش و اهمیت بازار سرمایه در تامین مالی غیرتورمی بنگاه‌ها، بهبود تدریجی رشد اقتصادی و خوش‌بینی جهت حصول توافق ژنو تا آذر‌ماه‌، سهامداران باید صبور بوده و با دید میان‌مدت و بلندمدت در بازار حضور داشته باشند.

 

 

 

ناپدید شدن 60 هزار میلیارد تومان

… که تا مدت‌ها بر سر زبان‌ها بود و تا به امروز فعلا به اعدام یک نفر منتهی شده است. یا اگر بخواهیم بیشتر به ابعاد ریزش سرمایه‌ها از بورس اشاره کنیم باید بگوییم 60 هزار میلیارد تومان دقیقا رقم بدهی دولت به بانک‌هاست که اخیرا از سوی وزیر اقتصاد اعلام شده است. این 60 هزار میلیارد تومان در کمتر از شش ماه در بورس دود شده و به آسمان رفته است. سهامداران و سرمایه‌گذاران ایرانی آنچنان مبهوت از دست دادن سرمایه‌های خود شده‌اند که گویی در تالار شیشه‌ای چشم‌هایشان نسبت به اعداد قرمز رنگ منفی حساسیت خود را از دست داده است. اما در این سو علی صالح‌آبادی بعد از آنکه تقریبا همه پروژه‌های مهار افت بورس در چند ماه اخیر به شکست منتهی شده است در توجیه از دست رفتن 60 هزار میلیارد تومانی ارزش بورس می‌گوید که «رکود» عمومی حاکم بر اقتصاد ایران عامل اصلی از دست رفتن سرمایه‌های مردم است. حال این پرسش پیش می‌آید که چگونه در سال 92 که اقتصاد ایران در «رکود» غرق شده بود و همانند حال پارامترهای کلان همانند تورم، رشد اقتصادی و… بار منفی کمتر و حتی مثبتی نداشتند، در بورس غوغایی به پا شده بود و شاخص کل، ارزش بازار، قیمت سهام، بازدهی و… بازار سهام به بالاترین حد تاریخی خود رسید اما حالا در شرایطی برعکس و متعادل «رکود» عامل کاهش 60 هزار میلیارد تومانی ارزش بورس عنوان می‌شود؟ مشخص است که باز هم جریان انحرافی در جهت ریشه‌یابی صحیح این اتفاق شکل گرفته است و از شفاف‌سازی و برنامه‌های اجرایی همه‌جانبه برای نجات بورس در سطوح خرد و کلان خبری نیست. اینکه تا چه زمانی وضعیت فعلی ادامه خواهد یافت را نمی‌توان حدس زد اما می‌توان این حدس را زد که صبر و تحمل سهامداران هم تا ابد نخواهد بود.

دسته بندی : تحلیل ها


قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب