اخبار و رویدادهای مرتبط با بورس چهارشنبه 12 شهریور / محرک‌های احتمالی بازار بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس امروز افت 110 واحدی را تجربه کرد و به رقم 72،121 واحد رسید . نمادهای فملی با 17 واحد، اخابر با 16 واحد و وبملت با 15 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشتند. ارزش کل معاملات در این بازار به رقم 89.8 میلیارد تومان رسید و نمادهای ثشاهد با 4.1 و تکمبا با 3.2 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و به رقم 810 واحد رسید . نمادهای جم و ذوب بیشترین تاثیر منفی و نمادهای مارون و خاور بیشترین تاثیر مثیت را بر شاخص فرابورس گذاشتند.  ارزش معاملات در این بازار به رقم 89.2 میلیارد تومان رسید. سمگا با 5.9 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معاملات در این بازار بود.

در اخرین روز کاری هفته شاخص به روند نزولی روزهای گذشته خود ادامه داد و شاهد افت شاخص بودیم . سایر بازارهای موازی از جمله طلا و ارز نیز با رکود همراه شده است پس نباید از رکود موجود در بازار سرمایه هراس داشت. با توجه به انکه به زمان آخرین دور از مذاکرات هسته ای نزدیک می شویم بازار سرمایه نیز به این موضوع واکنش داده است و شاید بتوان یکی از بزرگترین علل کاهش حجم معاملات و بلاتکلیفی سهامداران در خرید و فروش سهام را به نتیجه مذاکرات هسته ای که قرار است زودتر از موعد تعیین شده در حاشیه جلسه سالیانه سازمان ملل تشکیل شود ارتباط داد.

بازار را برای هفته آینده همچنان کم رونق و کم حجم پیش بینی می کنیم ، در حال حاضر 3 محرک قوی برای رشد شاخص می توان متصور شد، اولین محرک مذاکرات هسته ای است که می تواند تاثیر بسزایی در کل اقتصاد ایران از جمله بازار سرمایه داشته باشد، دومین محرک، بازگشایی نمادهای پالایشگاهی و رفع ابهام از این گروه می تواند باعث رشد سایر سهام های بنیادی شود، و در اخر با توجه به نزدیک شدن دوره گزارش های 6 ماهه شرکت های بورسی ارایه پیش بینی های جدید  می تواند در کانون توجه بازار سرمایه و فعالین این حوزه قرار بگیرد.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در مورد عرضه اولیه در بازار سرمایه در خبری از قول مدیر پذیرش شرکت بورس شنیدیم، برنامه های عرضه اولیه سهام شرکت ها در بازار بورس تا ایجاد پایداری و ثبات نسبی در بازار سرمایه متوقف شده و به ماه های آتی موکول گردیده است .  اسماعیل درگاهی افزود: اگرچه شرکت بورس از آمادگی لازم جهت انجام برنامه عرضه اولیه سهام برخوردار است، اما در نظر دارد تا این امر را در شرایط حاکمیت روند مثبت و مناسب در بورس اجرایی کند. برهمین اساس در اولین فرصت برنامه عرضه اولیه 10 درصد از سهام “سیدکو” که از اولویت های کاری شرکت بورس به شمار می رود، اجرایی خواهد شد .  وی به سایر برنامه های عرضه اولیه شرکت بورس اشاره کرد و گفت: به ترتیب اولویت مجموعه های سیمان خوزستان، سرمایه گذاری توسعه معین ملت، پالایش نفت جی از جمله شرکت هایی هستند که در صف انتظار ورود به بازار بورس قرار دارند و در صورت فراهم آمدن شرایط مناسب برنامه عرضه اولیه آنها به اجرا در می آید .

در خبری دیگر، وزیر تعاون، کار و رفاه گفت: تخصیص 5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی، 70 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه و 200 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی برای توسعه اشتغال از طریق شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده است . علی ربیعی گفت: برای سال 1400 نیاز به ایجاد 7 میلیون شغل در کشور داریم و تحق این امر نیز به رشد اقتصادی نیاز دارد. هر یک درصد رشد اقتصادی می تواند حدود 150 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کند . ربیعی اظهارداشت: در گذشته اگر می توانستیم با 5 میلیون تومان یک شغل ایجاد کنیم اکنون برای ایجاد یک فرصت شغلی باید 30 میلیون تومان هزینه کنیم.

هم اکنون در برخی از مشاغل حوزه صنعت نفت و گاز برای ایجاد یک شغل نیاز به 2 میلیارد تومان سرمایه گذاری داریم .   وی در ادامه از تزریق 280 هزار میلیارد تومان به بانک ها خبر داد و گفت : مقرر شده تا 50 درصد از منابع مالی به بخش تولید اختصاص یابد. ربیعی از 3 برابر شدن بودجه عمرانی کشور در 5 ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد و افزود: این رقم به 7 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است .   ربیعی در پایان گفت: ثابت نگه داشتن نرخ ارز، مهار تورم و خروج از رکود از دیگر اقدامات دولت یازدهم بوده که با جدیت در حال اجرا است.

مهم ترین اخبار سیاسی

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای روز گذشته در پاریس با نماینده فرانسه در 1+5 در خصوص مذاکرات جاری هسته‌ای در خصوص راه حل جامع به گفتگو پرداخت . دیدارهای دو جانبه با دیگر اعضای 1+5 نیز تا قبل از نشست مجمع عمومی سازمان ملل در دستور کار قرار دارد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز به دعوت وزیرخارجه ایتالیا و برای دیدار و گفت و گو با مقام های ایتالیایی وارد رم شد . ظریف به دعوت فدریکا موگرینی، همتای ایتالیایی و نماینده آتی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به رم سفر کرده و قرار است در باره موضوعات دوجانبه، برنامه هسته ای و تحولات منطقه ای با وی دیدار و گفت و گو کند.  رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران که به همراه معاونانش از روز دوشنبه گذشته سفر به سه کشور اروپایی بلژیک، لوکزامبورگ و ایتالیا را آغاز کرده است در دیدار اخیر با ˈکاترین اشتونˈ مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل، در خصوص نحوه پیگیری و ادامه مذاکرات هسته ایران و 1+5 مذاکره کرد .  ظریف امروز با موگرینی وزیر خارجه جوان ایتالیا که از ماه نوامبر آینده جانشین خانم آشتون خواهد شد دیدار و گفت و گو می کند . وزیر خارجه ایتالیا روز دوشنبه گذشته در نخستین اظهارات خود به عنوان جانشین کاترین اشتون در مسوولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در آستانه سفر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به کشورش نسبت به رسیدن به یک توافق جامع میان ایران و 1+5 در خصوص برنامه هسته ای صلح آمیز تا ماه نوامبر 2014 ابراز امیدواری کرد.

در مورد احتمال تمدید مذاکرات هسته ای عراقچی بیان داشت: احتمال بسیار کمی وجود دارد مذاکرات بیش از این تمدید شود با این حال امیدواریم پیش از پایان مهلت، این مذاکرات به نتیجه برسد .  عراقچی همچنین تاکید کرد: ما تصویر روشنی از نتیجه مذاکرات در ذهنمان داریم و معتقدیم توافق دست یافتنی است، در تمام موارد شانس دستیابی به توافق وجود دارد.

در مورد داعش، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای مازاد آمریکایی در عملیات‌های جنگی شرکت نخواهند کرد و بیشتر آن‌ها از نیروهای ارتش و برخی از آن‌ها از نیروهای دریایی هستند. حدود 820 نیرو هم اکنون برای حفاظت از تاسیسات دیپلماتیک در عراق مستقر شده‌اند . آمریکا 350 سرباز دیگر برای حفاظت از سفارت آمریکا در بغداد و حمایت از تاسیساتش در پایتخت عراق به این کشور اعزام می‌کند و بدین ترتیب شمار سربازان آمریکایی در عراق به بیش از 1000 نیرو می‌رسد .
 

فلزات اساسی، دلار و سکه

در بازار های جهانی، قیمت فلزات اساسی با اندکی نوسان همراه بود، مس 6965 دلار، آلومنیوم 2083 دلار، سرب 2233 دلار و روی 2375 دلار برای هر تن معامله شدند. قیمت دلار به 3165 تومان و سکه به قیمت 935 هزار تومان داد و ستد شد.           

 

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرویی و قطعه ساز،مرکز ملی رقابت اعلام کرد: در جلسه مشترک نمایندگان مرکز ملی رقابت و آقای علیلو عضو کمیسیون صنایع و معاون و مسئول طرح تحقیق و تفحص از خودرو سازان قرار بر این شد که ایشان با توجه به دسترسی به اسناد مربوط به هزینه تمام شده متعلقات خودرو مثل کیسه هوای راننده و سرنشین، تبدیل یورو 2 به یورو 4 اطلاعات مستند و  مکتوب را به  مرکز ملی رقابت ارسال کنند که البته تا این لحظه چنین اسنادی به این مرکز ارسال نشده است .

در خبر دیگر، سعید مدنی در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی خودرو و صنایع وابسته ،با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه آیا سایپا قیمت محصولات خود را تا پایان سال کاهش خواهد داد یا خیر، اظهار داشت: فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت محصولات نداریم البته این نکته را نیز تأکید می کنم که کاهش قیمت خودرو به هیچ عنوان در دستور کار این شرکت نیست .  وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی براینکه اظهارات شما درباره عدم کاهش قیمت محصولات درحالی عنوان می‌شود که نمایندگان مجلس تلاش زیادی برکاهش قیمت خودرو دارند آیا علیرغم درخواست نمایندگان کاهش قیمت رخ نخواهد داد؟ افزود: طبق قول و قرارهای خودروسازان با شورای رقابت باید تورم بخشی در قیمت خودرو اجرا می‌شد اما بنا به شرایط خاص گاها خودروسازان محصولات خود را زیر نرخ تورم بخشی به فروش می‌رساندند.

حال امیدواریم مابقی هزینه‌های تولید خودرو افزایش پیدا نکرده و ما بتوانیم قیمت خودرو را ثابت نگه داریم . مدیرعامل شرکت سایپا در رابطه با توافقات صورت گرفته با شرکت رنو نیز اظهار داشت: شرکت رنو منتظر است تا شرایط سیاسی کشور در عرصه بین المللی به چه سمتی خواهد رفت اما علی رغم این مسائل درحال مذاکره با طرف رنویی هستیم تا برخی مدل‌های خودرو همانند سندرو و ال 90 را که درصد ساخت بالایی در داخل دارند را جدای از مسائل سیاسی و با توافق با این شرکت تولید نماییم .

در این گروه اکثر نمادها را قرمز رنگ نظاره کردیم نماد خودرو که نقش محوری را در این گروه دارد امروز بیش از 9 میلیون از سهامش معامله شد و در نهایت به قیمت 240 تومان رسید و به کار خود خاتمه داد .

در گروه پالایشگاهی، شبهرن شفاف سازی کرد، شرکت در خصوص مجوز افزایش نرخ فروش محصولات  اعلام کرده است که این مجوز صرفا مختص انواع روغن موتور تولیدی این شرکت می باشد و طبق مقررات شامل سایر محصولات تولیدی شرکت نفت بهران نمی گردد . لذا بر اساس سنوات قبل به منظور اطلاع رسانی به سهامداران شرکت ابتدا مجوز و درصد افزایش اعلام و پس از آن در اسرع وقت محاسبات فروش انجام و پیش بینی درآمد هر سهم بصورت دقیق اعلام خواهد شد  ضمنا لازم به ذکر است که بررسی اولیه اثرات ریالی این افزایش نرخ بر EPS شرکت حاکی از رشد کمتر از 20% می باشد .

در مورد توافق جدید نفتی تهران-بغداد شنیدم که  پس از خودکفایی ایران ازواردات گازوئیل با افزایش گازرسانی به واحدهای نیروگاهی و صنایع، اولین محموله گازوئیل ایران به افغانستان صادر شد . شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از توافق با سه شرکت خصوصی به منظور افزایش حجم فروش گازوئیل به این کشور همسایه خبر داده است . عباس کاظمی معاون وزیر نفت با اعلام اینکه حساب ویژه‌ای بر روی افزایش صادرات گازوئیل به افغانستان باز کرده‌ایم، گفته است: افزایش حجم صدور گاز به افغانستان منجر به کاهش حجم قاچاق سوخت از یک سو و افزایش درآمدهای نفتی کشور خواهد شد .

در گروه ساختمانی ، مجید نیکخو رئیس اداره نظام مهندسی اداره کل راه و شهرسازی استان چهارمحال گفت: وام مسکن نباید در بسیاری از موارد متفرقه سرمایه گذاری شود .وی با تاکید بر اینکه وام مسکن باید در بخش ساخت و ساز مسکن مصرف شود، یادآور شد: تزریق وام مسکن بعنوان راهکاری کوتاه مدت نمی تواند مشکلات بخش مسکن را برطرف کند، چراکه تورم زا خواهد بود .

در این گروه اکثر نمادها جز نماد ثرود که با اقبال خوبی همراه است ، باقی نمادها را قرمز رنگ رنگ نظاره کردیم .

در گروه پتروشیمی و شیمایی، اخبار و گمانه زنی هایی پیرامون دریافت مجوز افزایش نرخ فروش شوینده ها در حالی میان فعالان بازار سرمایه شنیده می شود که پس از معاملات روز گذشته بورس، نماد معاملاتی “شگل” به دلیل اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی متوقف گردیده است . در همین ارتباط، مدیر مالی شرکت گلتاش عنوان کرد: این مجموعه در حال بررسی برآوردها و مفروضات خود در بودجه سال مالی جاری و نیز نحوه عملکرد آن طی چهار ماه گذشته می باشد. برهمین اساس، به دلیل محتمل بودن اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی و به منظور شفاف سازی اطلاعاتی درخواست توقف نماد معاملاتی “شگل” ارسال شد تا پس از بررسی و انجام محاسبات متغیرهای در نظر گرفته شده در بودجه امسال، نسبت به اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی اقدام شود .  سروش نامدارپور افزود: به نظر می رسد برآیند متغیرهای گوناگون همچون مقدار تولید و فروش محصولات در کنار بهای تمام شده تولید منجر به اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی گردد .

انحلال شرکت گاز لوله و احتمال تعدیل مثبت سود برآوردی سهامدار عمده آن یعنی شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی از محل برگشت ذخیره کاهش ارزش بابت شرکت گاز لوله از جمله صحبت ها و گمانه زنی هایی است که پیرامون “پلوله” مطرح شده است .  در همین ارتباط، مدیر مالی شرکت گاز لوله عنوان کرد: در پی تأیید ورشکستگی این مجموعه طی اواخر سال 92، فعالیت های شرکت زیر نظر اداره تسویه امور ورشکستگی از 29 اردیبهشت ماه امسال انجام می شود .  سیاوش بابایی با تکذیب خبر انحلال شرکت گاز لوله، در این خصوص افزود: انحلال این مجموعه طبق قانون منوط به برگزاری مجمع عمومی فوق العاده سهامداران و تصمیم گیری سهامداران و هیأت مدیره در خصوص انحلال یا تداوم فعالیت های آن می باشد .  این در حالی است که در حال حاضر ناظر تسویه مشخص شده و نماینده آن نیز در مجمع عمومی عادی برگزار شده طی تیر ماه امسال حضور داشته است . 

وی افزود: شرکت گاز لوله طبق رأی دادگاه قضایی از اول فرودین ماه سال 85 توان بازپرداخت بدهی های خود را نداشته و می بایست تصدیق بدهی با نظرات اداره تسویه امور ورشکستگی انجام پذیرد که این امر از تیر ماه امسال آغاز شده است .  برهمین اساس اداره تسویه طی چندین نوبت از بستانکاران جهت بررسی اسناد و مدارک در اختیار آنها دعوت به عمل آورده و با توجه به صورت های مالی شرکت به بررسی آنها می پردازد .  مدیر مالی شرکت گاز لوله ادامه داد: پس از مشخص شدن میزان دقیق بدهی ها احتمال تعدیل مثبت سود برآوردی “وپترو” به عنوان سهامدار عمده “پلوله” چندان دور از انتظار نیست که البته تاکنون میزان دقیق بدهی ها مشخص نشده و فرآیند انجام آن تا یکسال آتی به طول می انجامد .

در گروه لاستیک سازی ، در خبری شنیدیم با بررسی های انجام گرفته به نظر می رسد که قیمت جهانی ماده کائوچو، بیش از قیمت های کنونی کاهشی نخواهد داشت . قیمت جهانی ماده کائوچو در سال جاری نسبت به مشابه سال گذشته با کاهش قیمتی زیادی در بازارهای بین المللی مواجه شده است که این امر در کاهش هزینه شرکت های تولیدکننده لاستیک تأثیر بسزایی خواهد گذاشت و در ایجاد سودآوری برای شرکت های مربوطه بسیار حائز اهمیت می باشد .

در همین راستا، مدیر مالی شرکت کویر تایر اظهار داشت: شرایط اقتصادی و سیاسی منجر به افزایش و یا کاهش قیمت محصولات شرکت های تولیدکننده می گردد و هم اکنون در ماده کائوچو با توجه به کاهش قیمت آن، شرایط مطلوبی را برای تولیدکنندگان لاستیک فراهم کرده است . ملایی در ادامه خاطر نشان کرد: با توجه به بررسی های انجام گرفته، بودجه شرکت کویر تایر را با توجه به کاهش هزینه هایی که در تولید به دست می آید تعدیل کرده و میزان سودآوری شرکت در سال جاری را در سایت کدال اعلام کرده ایم.

وی گفت: با بررسی های انجام گرفته به نظر می رسد که قیمت جهانی ماده کائوچو بیش از قیمت های کنونی کاهش نخواهد داشت . شرکت کوير تاير  در جدیدترین گزارش 6 ماهه خود سود هر سهم منتهی به 93/012/29 شرکت را مبلغ 3850 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به گزارش قبلی با تعدیل مثبت 31 درصدی همراه بوده است نماد مذکور امروز در قیمت 18411 ریال بازگشایی شد و با اقبال خوبی همراه شد.

در گروه فولادی و فلزی حجم معاملات بسیار پایین و کم رونق بود در این گروه خبری شنیدیم در مورد ساخت کارخانه فولاد در سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی در حاشیه همایش یک روزه استانداران سراسر کشور با اشاره به اعلام وزیر صنعت و معدن مبنی بر قطعیت یافتن احداث کارخانه فولاد در استان گفت: این کارخانه با مجموع ظرفیت سه میلیون و 300 هزار تن فولاد و ظرفیت تولید یک میلیون و 650 هزار تن فولاد در فاز اول ساخته خواهد شد .  وی با اشاره به تدوین سند سیاست حمایتی برای گرایش صنایع رقابتی به استان‌های کمتر برخوردار، ابراز امیدواری کرد، گام‌های أساسی را از سوی فعالان اقتصادی با توجه به مزیت‌های متنوع استان در جهت پیشرفت استان شاهد خواهیم شد.

در گروه قندی شرکت قند بیستون تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ 30 میلیارد ریال به مبلغ 480 میلیارد ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه 450 میلیارد ریالی ( معادل 1500 درصد ) از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی های شرکت می باشد .

قشهد نیز در این گروه در قیمت 1000 تومان بازگشایی شد و با اقبال خوبی همراه شد.

در گروه غذایی ،غصینو در خصوص افزایش قیمت محصولات اعلام نموده است که با توجه به شرایط بازار و همچنین درخواست شرکت توزیع کننده ( قاسم ایران ) نرخ های جدید به تدریج در شهریور ماه قابل اعمال خواهد بود که با توجه به این شرایط آثار سود و زیان این افزایش در 6 ماهه دوم نمایان خواهد شد .

در گروه سیمانی ،شرکت سيمان فارس و خوزستان سود هر سهم خود را بر اساس عملکرد 12 ماهه شرکت مبلغ 518 ریال اعلام نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت بدون تعدیل گزارش شده است . سود حاصل از سرمایه گذاری مبلغ 230 میلیارد تومان ، سود عملیاتی مبلغ 236 میلیارد تومان و هزینه های مالی شرکت نیز مبلغ 5 میلیارد تومان اعلام شده است .

سایر نمادها:

در مورد سمگا ، شرکت تندیس تجارت باختر تصمیم دارد مبلغ 286,700 میلیون ریال از سود خود را برای سال مالی منتهی به 93/09/30 تقسیم کند که تاثیر آن بر EPS شرکت سمگا 19% می باشد و EPS شرکت را از میزان 408 ریال به میزان 485.5 ریال خواهد رساند .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار بورس تهران هر روز, اخبار بورس را در بورسینس بخوانید, بازار بورس کم حجم و کم رونق, تاثیر منفی بر شاخص کل بورس, چکیده روزانه اخبار بورس تهران, خلاصه اخبار بورسی, زمان حذف صفرها از پول ملی, مهم ترین اخبار بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب