تحلیل بنیادی / وبانک

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

تاریخچه شرکت

شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی ( سهامی عام ) در تاریخ 1370/11/20 به صورت شرکت سهامی عام تاسیس شد و در تاریخ 25 فروردین ماه 1371 تحت شماره 89584 در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر دولتی به ثبت رسیده است و در سال 1389 نام شرکت به شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی تغییر کرد .

مرکز اصلی شرکت تهران اتوبان حقانی – خیابان دیدار شمالی پاک 1 می‌باشد .

موضوع فعالیت شرکت

فعالیت اصلی شرکت طبق ماده 3 اساسنامه شرکت عبارتست از :

1- بررسی ، مطالعه ، ایجاد و توسعه ، راه اندازیو سرمایه گذاری و مشارکت انواع طرحها و پروژه ها ی تولیدی و بازرگانی و خدماتی و مهندسی و ساختمانی در بخش های مختلف اقتصادی و اداره آنها

2- تشکیل و تاسیس انواع شرکتهای تولیدی و صنعتی ، خدماتی و مهندسی ، بازرگانی و ساختمانی و مبادرت به هر گونه مشارکت با انواع شرکتهای مذکور

3- بازسازی ، نوسازی ، اداره و نگهداری ، اصلاح ، توقف ، توسعه ، ادغام و انحلال انواع شرکتها و موسسات اقتصادی داخل و خارج از شرکت

4- آماده کردن شرکتهای مورد سرمایه گذاری به منظور فروش سهام آنها در بورس اوراق بهادار یا خارج از بورس و همچنین فراهم نمودن امکانات لازم جهت ورود و پذیرش شرکتها در بورس اوراق بهادار و مشارکت و سرمایه گذاری با شرکتها و بنگاههای اقتصادی خارجی با رعایت مقررات مربوطه و…

سرمایه شرکت

سرمیه اولیه شرکت مبلغ یکصد میلیارد ریال بوده است که در چندین مرحله افزایش یافته است و نهایتا در سال 92 به 4500 میلیارد ریال رسیده است . در سال 93 به استناد مصوبه مجمع عمومی عادی فوق العاده مورخ 30/04/1392 و همچنین مصوبه هیئت مدیره شرکت در مورخه 93/3/17 به 6500 میلیارد ریال افزایش یافت و در تاریخ 93/4/24 در مرجع ثبت شرکتها به ثبت رسید .

 فاصله

آخرین پرتفوی شرکت در صنعت

30% پرتفوی شرکت مواد و محصولات شیمیایی می‌باشد که مهمترین بخش آن 50% از سهام شرکت پتروشیمی شازند اراک ، 6.7% پتروشیمی خارک ، می‌باشد .

19% پرتفوی شرکت محصولات کانی غیر فلزی می‌باشد که مهمترین بخش شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان ( سیدکو ) است که سهامدار شرکتهای سیمانی سمازن ، سشمال ، سکرما ، سقائن و ساربیل است.

18% پرتفوی شرکت فراورده های غذایی و آشامیدنی است که مهمترین بخش آن هلدینگتوسعه صنایع بهشهر ( وبشهر ) می‌باشد که بصوت مستقیم و غیرمستقیم مالک شرکتهای ماگارین ، غبشهر ، گلتاش ، پاکسان و… می‌باشد .

 فاصله

وضعیت سرمایه گذاری‌های شرکت در صنایع مختلف در تاریخ 93/6/8

پرتفوی بورسی

 فاصله

صورت وضعیت پرتفوی دوره یک ماهه منتهی به 93/4/31

برای محاسبه خالص ارزش داراییهای بورسی ، قیمت سهام در تاریخ شنبه 08/06/93 در نظرگرفته شده است .

پرتفوی غیر بورسی

 فاصله

v برای محاسبه ارزش کارشناسی شرکت سرمایه گذاری صنایع سیمان NAV این شرکت محاسبه شد و خالص ارزش داراییهای شرکت در حدود 9800میلیارد ریال بدست آمد علیرغم ارزش بلوک مدیریتی موجود درپرتفوی شرکت با توجه به نسبت 85% سفارس در بازار بورس ایران بصورت کاملا محافظه کارانه همین نسبت برای ارزش کارشناسی شرکت در نظرگرفته شد .

v برای محاسبه ارزش کارشناسی شرکت بین المللی ساختمان وصنعت ملی متوسط p/e صنعت ساختمان راباتوجه به سودپیشبینی شده درگزارش شرکت منظورکردیم .

ارزشگذاری شرکت بر اساس خالص ارزش داراییها

 فاصله

*در محاسبات مربوط به ارزش دفتری شرکت ( حقوق صاحبان سهام) سود تقسیمی مصوب مجمع از آخرین حقوق صاحبان سهام اعلامی شرکت کسر گردیده و سود تقسیمی شرکت وبشهر به آن اظافه گردیده است.

نظر کارشناس

با توجه به نسبت 57% قیمت بر NAV این شرکت در مقایسه با متوسط 70% این نسبت در بازار سرمایه ایران ، سهم در محدوده کم ریسکی می‌باشد‌ و با توجه به همین موضوع قیمت تعادلی سهم در محدوده 5600 ریال می‌باشد .

شرکت در آخرین گزارش سود سال 93 خود را 1076 ریال اعلام کرده است . ( p/e = 4.3 ) این در حالی است که شرکت سود تقسیمی شرکتهای زیر مجموعه خود را محتاطانه در نظر گرفته به عنوان مثال: پیش بینی سود شاراک را 1273 و سود تقسیمی آن را 742 ریال در نظر گرفته است ، در حالی که اولاَ سود اعلامی فعلی قابلیت تعدیل مثبت خواهد داشت و از طرفی شاراک در 4 سال گذشته 90% سود خود را در مجامع تقسیم کرده است .شرکت برنامه دارد دو زیر مجموعه خود به نامهای سرمایه گذاری صنعت سیمان ( سیدکو ) و سرمایه گذاری شفا دارو ( سهامدار عمده داسوه ، دکیمی ، دجابر ) را در بازار بورس عرضه نماید .چندی پیش دکتر همتی مدیرعامل بانک ملی از آمادگی برای فروش بلوک شاراک سخن گفته بود بهای تمام شده هر سهم شاراک برای شرکت 1872 ریال و قیمت روز آن 7664 ریال می‌باشد .

با توجه به دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر فروش داراییهای بانکها و خروج از بنگاه داری و تایید نسبی این موضوع از سوی نماینده بانک ملی در مجمع سالیانه احتمال انجام معاملات بلوکی سهام شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی ( وبانک ) وجود دارد.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب