شرایط کنونی بورس / بازار سرمایه سرخورده است

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

شرایط کنونی بورس در حالی از نگاه دولت و مجلس دور مانده که در این بین بسیاری از سرمایه‌گذاران که براساس اعتماد و اطمینان به عملکرد متولیان بازار سرمایه اقدام به تزریق نقدینگی در این بازار کرده‌، زیان‌های قابل توجهی را متحمل شده‌اند. یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب عنوان کرد: سردرگمی در وضعیت اقتصادی کشور در حالی احساس می‌شود که به نظر می‌رسد بازار سرمایه نیز تحت تاثیر شرایط اقتصادی دچار سرخوردگی و ناکامی شده است. فریبرز پرنا در گفت‌وگو با بورس‌نیوز به عملکرد ضعیف متولیان بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: علاوه بر وضعیت نامناسب اقتصادی، نحوه عملکرد مدیران سازمان نیز بر شرایط کنونی بورس موثر واقع شده و بازنگری و نظارت بر نحوه عملکرد متولیان بازار سرمایه لازم به نظر می‌رسد.

وی کاهش نقدشوندگی در معاملات روزانه سهام را اصلی‌ترین مشکل موجود برشمرد و اظهار داشت: نقدشوندگی در بازار سرمایه همچون اکسیژن برای موجود زنده تلقی می‌شود که در شرایط کنونی این متغیر اصلی در بازار سرمایه وجود ندارد و سهامداران حتی با زیان نیز نمی‌توانند به آسانی اقدام به فروش کنند. این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به کاهش نقدینگی در بورس، در این ارتباط افزود: میزان حجم و ارزش معاملات روزانه بورس ناچیز بوده و این میزان معاملات روزانه منطقی نیست.

به نظر می‌رسد متولیان بازار سرمایه با کاهش حجم معاملات درصدد کاهش فشارهای وارد شده بر سهامداران و نیز جلوگیری از افت قابل توجه شاخص کل برآمده‌اند که به طور قطع این امر راهکار اساسی نخواهد بود. پرنا به بسته حمایتی دولت نیز اشاره کرد و گفت: برنامه‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود چندان درست و منطقی به نظر نمی‌رسد چراکه کنترل قیمت‌ها با افزایش دستوری آن موجب کاهش تولید صنایع مختلف خواهد شد. از این رو به نظر می‌رسد فراهم آوردن بسترهای لازم برای بهبود سرمایه در گردش، تولید و فروش محصولات تولیدی صنایع مختلف همچون خودرو منجر به کاهش قیمت فروش آن می‌شود و سرکوب قیمت‌ها موجب تشدید رکود حاکم بر اقتصاد کشور می‌گردد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب