خلاصه اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 17 شهریور / عکس‌العمل شاخص به محدوده حمایت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خلاصه اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، امروز شاخص کل بورس 149 واحد صعود کرد و به رقم 71،815 واحد رسید . نمادهای فولاد با 42 واحد ، وبصادر با 28 واحد و خودرو با 20 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 82.2 میلیارد تومان رسید که نماد فارس با 7.6 میلیارد تومان و خودرو با 3.9 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از آن خود کردند .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 5 واحد صعود کرد و به رقم 812 واحد رسید . نمادهای مارون ، زاگرس و حسینا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند.

همان طور که روز گذشته اشاره کردیم با توجه به نزدیک شدن شاخص به مرز 71،500 واحد شاهد عکس العمل مهمی در این نقطه بودیم و این امر نشان از آن دارد که رقم مذکور نقطه حمایتی مهمی برای شاخص می باشد . در هر صورت شاخص از این محدوده نگذشت و با حمایت هایی که امروز از بازار صورت گرفت شاخص کل را مثبت مشاهده کردیم . در هر صورت امیدواریم با بازگشت امید و اطمینان به بازار سرمایه بار دیگر رونق را در اقتصاد نظاره گر باشیم .

روند معاملات در ابتدای ساعات امروز چنگی به دل نمی زد ولی در ادامه با حمایت هایی که از بعضی از سهم ها از جمله ایران خودرو صورت گرفت بازار را تا پایان سبز رنگ دنبال کردیم.

برای فردا بازار را مثبت ولی با حجم پایین پیش بینی می کنیم و تا زمان قطعی شدن نتیجه مذاکرات نباید انتظار خاصی از بازار سرمایه و دیگر بازار های موازی داشت .

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خبری شنیدیم که، هیات تجاری بلندپایه  فردا سه شنبه همزمان با برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه به تهران سفر خواهند کرد تا بتوانند مذاکرات خود را در بخش های گوناگون با تجار و فعالان اقتصادی ایران پیش برند . این هیات تجاری در محل اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران حضور خواهند یافت و تجار و فعالانی از روسیه در آن حضور دارند که در زمینه های نفت، گاز، پتروشیمی، لوله های پلی اتیلن، انواع خودرو، ماشین سازی، حمل و نقل، راه آهن، ماشین آلات کشاورزی، تراکتور و کمباین سازی، فراورده های کشاورزی، دام و طیور، صنایع غذایی، ریخته گری، ساختمان و بانکی فعالیت می کنند . اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در این رابطه گفت: مذاکرات زیادی برای صادرات انواع میوه، خشکبار، مواد غذایی از ایران به روسیه صورت گرفته است که امیدواریم با مساعدت دولت و طرح مشکلات و موانع بر سر توسعه تجارت دو کشور، حل شود .

در خبری دیگر شنیدیم که بانک مرکزی مصمم به تک نرخی کردن ارز است ، پیش از این نیز دولت اعلام کرده بود که اجرای برنامه یکسان سازی نرخ ارز به یکباره انجام نخواهد شد؛ بلکه یکسان سازی به تدریج اجرا می شود. به طوریکه در نیمه دوم امسال نظام تک نرخی ارز در بازار ارز کشور حاکم خواهد شد و باید با نظام ارز چند نرخی خداحافظی کرد . قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در حال حاضر بازار ارز به ثبات و آرامش رسیده است، گفت: اقدام برای تک نرخی کردن ارز باید در شرایطی ایجاد شود که وضعیت پایدار نرخ ارز را دچار تغییر و تحول نکند . در همین حال، محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری هم گفته است: دولت به تدریج سیاست یکسان سازی نرخ ارز را اجرا می کند بدان معنی که قیمت ارز در بازار آزاد به نرخی که به عنوان نرخ مبادله ای در بانک مرکزی ارائه می شود، نزدیک شود؛ بانک مرکزی به هیچ وجه به دنبال رساندن نرخ مبادله ای به بازار ارز نیست، بلکه بازار آزاد باید خود کاملا این مسئله را تنظیم کند .

همچنین ، حسن روحاني، رئيس‌جمهوري در مشهد با اعلام آماري جديد از نرخ رشد اقتصادي در «سه ماه اول» امسال گفت: «آمار و ارقام سه ماه اول امسال نشان مي‌دهد كه اقتصاد كشور نه تنها از ركود خارج شده؛ بلكه اكنون كشور با رشد 8/1 درصدي بدون احتساب نفت و با رشد 5/2 درصدي با احتساب نفت، همراه است.» مثبت شدن رشد اقتصادي پس از 8 فصل رخ مي‌دهد. در سال گذشته، رشد اقتصادي با احتساب نفت منفي 9/1 درصد و بدون احتساب نفت منفي 1/1 بوده ‌است. در سال 91 نيز رشد اقتصادي به منفي 8/6 درصد رسيده بود.

و اما در مورد  منفی شدن رشد پایه پولی کشور مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی بیان داشت ،  مقایسه نقدینگی شهریور تا دی 92 با مدت مشابه سال 91 نشان می دهد رشد نقدینگی در 4 ماه سال گذشته 2 درصد بیشتر از رشد نقدینگی در مدت مشابه سال 91 است؛ با این تفاوت که علت اصلی رشد نقدینگی در سال گذشته، افزایش ضریب فزاینده بوده است . ایشان درخصوص دلایل رشد نقدینگی، گفت: این رشد از افزایش پول درونی و ضریب فزاینده (سرعت گردش پول)ناشی می شود اما پایه پولی همچنان منفی است .ابوالفضل اکرمی در پاسخ به پرسشی درباره دلایل افزایش نقدینگی در کشور، افزود: نقدینگی در تیر ماه سال جاری با 5.8 درصد رشد به 629 هزار میلیارد تومان رسیده است . وی ادامه داد: عمده رشد نقدینگی در کشور در حال حاضر از ضریب فزاینده ناشی می شود که این رقم 12.4 درصد رشد داشته است اما رشد پایه پولی منفی بوده است .

در مورد ممنوع شدن واگذاری سهام برای رد دیون نهادهای عمومی، ، رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: طبق قانون جدیدی که تصویب شده، واگذاری سهام بابت رد دیون به موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی ممنوع شده است، اما ممنوعیتی برای واگذاری بقیه در قانون وجود ندارد .پوری حسینی تصریح کرد: سازمان خصوصی سازی هم علاقه ای به واگذاری سهام برای رد دیون از جمله به موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی ندارد .

در پایان شایان ذکر است ، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با تاکید بر ضرورت تعیین سقف سود برای اوراق مرابحه گفت: 50 تا 75 درصد هزینه این اوراق از محل مالیات سال های آتی کسر خواهد شد و از سوی دولت، به عنوان تشویق به فعالان اقتصادی پرداخت می شود .احمد دوست‌حسینی، در همایش تامین مالی از طریق انتشار اوراق صکوک و ابزار‌های نوین مالی اتاق بازرگانی تهران گفت: اوراق مرابحه یکی از انواع صکوک مطرح در سطح بازارهای بین المللی اسلامی و قراردادی است که شامل فروش یک کالا با در نظر گرفتن بهای تمام شده آن و افزودن مبلغ معینی به عنوان سود به خریدار است.

مهم ترین اخبار سیاسی

سخنگوی وزارت خارجه در سخنانی اعلام کرد : امیدوار هستیم که مسیر مذاکرات به نزدیک شدن دیدگاه‌ها کمک کند، در عین حال جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که اراده جدی دارد مذاکرات در زمان بندی که هست به نتیجه برسند و توافقی که تامین‌کننده منافع جمهوری اسلامی ایران باشد و تثبیت‌کننده برنامه صلح آمیز هسته‌ای شود به یاری خداوند رخ دهد . سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در مذاکرات و در حد خودمان و در اظهار نظرات علنی رویکرد خودمان را اعلام کرده‌ایم ولی این تحریم‌ها خلاف تعهدات بوده و در عین حال در ساز و کار مذاکراتی همین اعتراضات و دیدگاه دارد مطرح می‌شود و مذاکرات جاری است و اینکه آن‌ها پایبند باشند به توافقات آن‌ها را به گفت‌و‌گو دعوت کرده‌ایم، تمام این مجموعه کار‌ها در طول مذاکرات انجام می‌شود . افخم با اشاره به مذاکرات چند روز گذشته با هیات آمریکایی ادامه داد: در پایان این هفته با کشور‌های اروپایی مذاکره خواهیم کرد و طبق توافقی به عمل آمده قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نیز جلسه 1+5 در سطح وزیران برگزار شود .

در مورد داعش ، چندی است اقدامات این گروه موجب آزرده خاطر شدن بسیاری از مردم جهان شده است امیدواریم که جلوی تحرکات بیش تر این گروه گرفته شود . در همین ارتباط  یک منبع مطلع در استان نینوای عراق از تیرباران شدن 40 تن از جمله چند کودک در شهر موصل توسط داعش خبر داد . پنج تروریست عضو گروهک داعش در انفجار یک مین در مقر آنان در حمص سوریه کشته و دو تن دیگر مجروح شدند . به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه العالم، انفجار یک مین در مقر تروریست های داعش در منطقه “علایا” در حومه شرقی حمص، دست‌کم 5 کشته و دو مجروح برجا گذاشت .

فلزات اساسی، دلار و سکه

در اولین روز کاری بازارهای جهانی ، فلزات اساسی با اندکی نوسان همراه بودند. مس 6973 دلار ، آلومنیوم 2075 دلار، سرب 2300 دلار و روی 2390 دلار برای هر تن معامله شدند . قیمت دلار در محدوده 3165 تومان و سکه به قیمت 932 هزار تومان رسید .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه پتروشیمی و شیمایی ،در خبری شنیدیم که، دور جدید مذاکرات نفتی جمهوری اسلامی ایران و روسیه از امروز به مدت دو روز به میزبانی تهران آغاز می‌شود و این در حالی است که احتمال تهاتر محصولات پتروشیمی، مواد افزودنی شیمیایی و کاتالیست یکی از محورهای مذاکرات دو جانبه است.

این خبردر شرایطی قوت گرفته است که بیژن زنگنه وزیر نفت اخیرا هر گونه تهاتر نفت خام با روسیه و یا فروش نفت ایران توسط ایران کشور را تکذیب کرده است .زنگنه به عنوان رییس کمیسیون همکاری‌های مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه ایران هیچ محدودیتی برای همکاری با روسیه در زمینه های مختلف ندارد و همکاری دو کشور در زمینه اقتصادی باید به سطح قابل قبولی برسد، گفت: در سفر هیات روسی به تهران در همه حوزه همچون کشاورزی، حمل و نقل، تجارت، صنعت و معدن، انتقال فناوری و انرژی بحث و گفتگو خواهد شد .احمد مهدوی با بیان اینکه در شرایط فعلی ایران هیچ گونه محدودیتی برای صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری به بازار جهانی ندارد، گفت: اخیرا مذاکراتی بین شرکت‌های ایرانی و روسی برای تهاتر محصولات پتروشیمی با برخی از کالاها انجام گرفته است .
در این گروه ، شرکت گلتاش در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 2259 ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی شرکت ( 1845 ) با تعدیل مثبت 22 درصدی همراه بوده است شرکت در دوره 6 ماهه توانست 44 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد و به ازای هر سهم 998 ریال سود کنار بگذارد .

از جمله دلایل این تعدیل را می توان  افزایش 15 درصدی در سود عملیاتی شرکت و کاهش 39 درصدی هزینه های مالی عنوان کرد .

مزيد اطلاع، شرکت مبلغ 1,016,261 دلار فروش صادراتي واقعي 6 ماهه اول را با نرخ هر دلار 31,190 ريال و مبلغ 8,304,011  دلار خريد مواد اوليه واقعي 6 ماهه اول را با نرخ هر دلار 27,976 ریال و مبلغ 203,216 دلار خريد دارايي ثابت را با نرخ هر دلار 30,352 ريال تسعير نموده است.

شرکت اعلام نموده است نظر به اينکه عمليات طرح توسعه در جريان مي باشد و طبق برنامه پروژه هاي طرح به مرور از آواخر سال 1392 تا سال 1394 به بهره برداري مي رسند، بدليل عدم اطمينان قطعي از بهره برداري برنامه اي پروژه هاي سال مالي منتهي به 30 آذرماه 1393، مبلغ سودآوري مذکور در برآورد EPS اعلام شده منظور نگرديده و براساس برآوردهاي موجود در صورت پيشرفت اجراء و بهره برداري طبق برنامه مبلغ 240 ريال به EPS سال مالي منتهي به 30آذرماه 1393 اضافه خواهد شد و در صورت وجود شواهدي مبني بر تحقق اين موضوع مراتب اعلام خواهد شد.

سایر نمادها در این گروه روند معاملات متعادلی داشتند ، برخی از نمادها را سبز رنگ و برخی دیگر را قرمز نظاره کردیم.

در گروه مخابرات و ارتباطات،اخابر در محدوده 2 درصد منفی و همراه در محدوده صفر تابلو معامله شد، همچنین در خبری شنیدیم که ، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در آخرین جلسه خود سقف تعرفه پیامک تلفن ثابت و بین‌الملل و خدمات شبکه خصوصی مجازی (VPN) بین‌الملل روی پهنای باند اینترنت را تصویب کرد . دبیر کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اعلام این خبر گفت: سقف تعرفه پیامک از تلفن ثابت به تلفن ثابت داخل استانی، معادل تعرفه 2 دقیقه مکالمه تلفن ثابت به ثابت داخل استان تعیین شده که در حال حاضر 60 ریال است . علی‌‌اصغر عمیدیان افزود: سقف تعرفه پیامک از تلفن ثابت به تلفن ثابت بین استانی و از تلفن همراه به تلفن ثابت و از تلفن همراه به تلفن ثابت معادل تعرفه 4 دقیقه مکالمه تلفن ثابت به ثابت داخل استان تعیین شده که در حال حاضر 120 ریال است . وی درباره تعرفه پیامک صادره بین‌الملل گفت: براساس تصمیم کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، دارندگان پروانه ارائه خدمات تلفن ثابت و همراه می‌توانند تعرفه هر پیامک صادره بین‌الملل را براساس توافق با اپراتورهای کشورهای مقصد تعیین کنند و دارندگان پروانه موظف هستند تعرفه‌های توافقی را به مشترکان اطلاع‌رسانی کنند .

در گروه پالایشگاهی، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت کشورمان دیروز با حضور در جمع خبرنگاران در حاشیه مراسم بهره‌برداری از مخزن ذخیره‌سازی گاز طبیعی در شوریجه اعلام کرد: تحریم فروش میعانات گازی پیش‌تر نیز وجود داشته و هم اکنون به‌طور رسمی اعلام شده است، اما تاثیر تعیین‌کننده‌ای در فروش میعانات گازی نداشته است . هفته گذشته دولت آمریکا بیش از 25 شرکت، بانک و اشخاص حقیقی را به اتهام کمک به ایران برای پنهان کردن منشاء میعانات گازی، هدف تحریم‌های خود قرار داد. این در حالی است که پیش از این گفته می‌شد که تحریم‌های خزانه داری آمریکا تنها مشمول نفت خام ایران شده و شامل میعانات گازی نمی‌شود.

بعد از توافق موقت ژنو کشورمان به‌طور میانگین روزانه همواره بیش از مقدار تعیین شده بر‌اساس این توافق (حدود یک میلیون بشکه) نفت صادر کرده است. نشریات خارجی مدعی می‌شدند به دلیل اینکه تحریم ‎های آمریکا شامل میعانات گازی نمی‌شود ایران قادر است به فروش این مقدار نفت دست یابد. این در حالی است که بارها مقامات کشورمان پیش از این اعلام کرده بودند که تحریم‌ها تنها شامل نفت نیست. وی با اعلام اینکه یکی از نیازهای منطقه خراسان رضوی ایجاد یک پتروشیمی با پایه گاز است، گفت: اگر یک مجتمع بزرگ پتروشیمی در این منطقه ایجاد شود و مقام‌های محلی نیز در تامین و ایجاد زیربناهای آن کمک کنند، حرکت بزرگی برای منطقه خواهد بود و به‌طور قطع صنایع پایین‌دستی آن نیز اضافه خواهد شد و چهره منطقه تغییر خواهد کرد. وزیر نفت درباره تامین گاز زمستان امسال گفت: مخزن ذخیره‌سازی گاز شوریجه در حد خودش کمک می‌کند، زیرا در زمستان برای تامین گاز بخش‌های مختلف روزانه به بیش از ٦٠٠ میلیون مترمکعب گاز نیاز داریم .

در گروه تجهیزاتی ، هر چند خبر شفاف سازی مپنا برای مدتی سهم را با افزایش تقاضا همراه کرد ولی در پایان روند معاملات این سهم متعادل و در محدوده صفر تابلو معامله شد. شرکت گروه مپنا اعلام کرده است که اعتبارات اسنادی مربوط به ساخت سه نیروگاه بهبهان ، سیرجان و یزد صدوق توسط کارفرمایان و بانک های عامل مربوط ، در وجه شرکت به شرح ذیل گشایش می یابد

1-       اعتبارات اسنادی نیروگاه بهبهان معادل 261 میلیون یورو که در تاریخ 93/06/12 گشایش یافت.

2-       اعتبارات اسنادی نیروگاه سیرجان معادل 285 میلیون یوذو که تمامی امور گشایش آن انجام شده و تا یک هفته آینده ابلاغ می شود.

3-       اعتبارات اسنادی نیروگاه یزد صدوق معادل 255 میلیون یورو که تمامی گشایش آن انجام شده و نا یک هفته آینده ابلاغ می شود .

به این ترتیب دریافت وجه فروش تجهیزات این سه نیروگاه توسط شرکت محرز گردیده است و با توجه به امکان پیشرفت بیشتر پروژه های فوق الذکر ، تاثیرات گشایش اعتبارات اسنادی فوق بر سود آوری شرکت به زودی اعلام خواهد شد.

در گروه لبنی و غذایی رضا باکری درخصوص افزایش قیمت های خودسرانه محصولات لبنی، بیان داشت : هرگونه مغایرتی با این قیمت از سوی صنایع لبنی تخلف محسوب می شود و انتظار می رود دستگاه های نظارتی ذیربط با متخلفان به شدت برخورد کنند . به گفته وی، به دلیل افزایش نرخ شیرخام در سالجاری قرار شد برای جلوگیری از ضرر و زیان کارخانجات لبنی حدود 30 درصد نرخ فرآورده های لبنی نیز افزایش یابد که با مصوبه ستاد تنظیم بازار در اوایل ماه مبارک رمضان 15 درصد افزایش قیمت روی محصولات لبنی اعمال شد و قرار بود 15 درصد مابقی نیز پس از ماه مبارک رمضان انجام شود که با مخالفت ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان این امر محقق نشد . وی اظهار داشت: چندی پیش به دلیل احتمال بکارگیری روغن پالم توسط برخی از کارخانجات لبنی تا حدودی میزان فروش فرآورده های لبنی پرچرب کاهش یافت که در این راستا برخی از کارخانجات برای جبران خسارات خود اقدام به افزایش نرخ خودسرانه برخی از فرآورده های لبنی خود کردند .

در گروه بانکی امروز نماد بانک صادرات با اقبال خوبی همراه شد و با صف خرید به کار خود خاتمه داد . شایان ذکر است بر اساس بسته خروج غیر تورمی از رکود وزارت امور اقتصادیی و دارایی، بانکها موظفند طی سه سال اموال و املاک مازاد خود را به فروش برسانند که بانک صادرات ایران با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر اقتصاد کلان برنامه واگذاری شرکت های زیر مجموعه و سهام مربوطه را آغاز نموده است .  در همین رابطه  به طور خالص سود هر سهم وبصادر می تواند مبلغ 168 ریال به ازای هر سهم افزایش یابد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار بورس تهران هر روز, اخبار بورس را در بورسینس بخوانید, بازار بورس کم حجم و کم رونق, تاثیر منفی بر شاخص کل بورس, چکیده روزانه اخبار بورس تهران, خلاصه اخبار بورسی, زمان حذف صفرها از پول ملی, مهم ترین اخبار بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب