تحلیل کارشناسان از آینده بورس؛ احیای معاملات با ورود حقوقی‌ها

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

در حالی سال مالی اکثر شرکت‌های کارگزاری پایان شهریورماه است که بسیاری از این مجموعه‌ها با نزدیک شدن به پایان سال مالی خود اقدام به تسویه تسهیلات دریافتی از بانک‌ها و نیز تسویه اعتبارات اعطایی به مشتریان می‌کنند؛ فرآیندی که موجب افزایش حجم عرضه‌ها در معاملات سهام شرکت‌های بورسی و در نهایت تشدید روند منفی حاکم بر بازار سرمایه می‌شود. مدیرعامل شرکت کارگزاری رضوی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز عنوان کرد: اغلب شرکت‌های کارگزاری فعال در بورس، شرکت‌های غیرخصوصی هستند که سهامدارانی دارند و باید در مجمع عمومی عادی سالانه سهامداران سود نقدی تقسیم کنند. برهمین اساس بسیاری از این مجموعه‌ها طی دو هفته پایانی ماه جاری اقدام به تسویه اعتبارات اعطایی به کاربران خود و نیز تسویه وام بانکی دریافتی از بانک‌ها می‌کنند. کمال خانزاده با بیان اینکه سال مالی حدود 80 درصد از شرکت‌های کارگزاری پایان شهریورماه است، افزود: این مجموعه‌ها در مجموع 300 تا 400 میلیارد تومان تسهیلات بانکی دریافت کرده‌اند که 80 درصد از این مبلغ، یعنی حدود 250 میلیارد تومان آن باید تسویه شود. برهمین اساس، به‌طور قطع طی روزهای آینده شاهد افزایش فشار عرضه‌ها در بورس خواهیم بود و ارایه راهکاری از سوی متولیان بازار سرمایه جهت جلوگیری از تشدید روند نزولی در بورس لازم به نظر می‌رسد. وی به راهکارهای پیشنهادی اشاره کرد و گفت: در شرایطی که کمبود نقدینگی به وضوح در بورس مشاهده می‌شود باید راهکاری از سوی سازمان بورس و سهامداران حقوقی اندیشیده شود که صندوق توسعه بازار باید در این شرایط اقدام به تزریق نقدینگی در بورس کند و حداقل با اجرای برنامه‌هایی از حجم فشار عرضه‌ها در بورس بکاهد. علاوه بر این، سهامداران حقوقی نیز نسبت به حمایت از فعالان بازار سرمایه اقدام کنند. چراکه انتظار می‌رود برخی از سهامداران و معامله‌گران پس از تسویه اعتبارات خود و پرداخت هزینه‌های مرتبط با آن ضمن توجه به حاکمیت روند منفی در بورس نسبت به سرمایه‌گذاری مجدد در این بازار تعلل کنند و روند کاهش نقدینگی در بورس شدت یابد. مدیرعامل شرکت کارگزاری رضوی به وضعیت کنونی بازار سرمایه اشاره کرد و ابراز داشت: روند آتی بازار سهام به نتیجه نهایی مذاکرات سیاسی کشور و چگونگی کاهش نرخ سود بانکی بستگی دارد. برهمین اساس تا مشخص نشدن این متغیرها اگر همچنان روند معاملات بازار سرمایه به همین منوال پیش رود، معامله‌گران چندان میل به سرمایه‌گذاری در این بازار نداشته باشند. هرچند نسبت P/E بسیاری از شرکت‌ها بسیار پایین بوده و سهام اغلب شرکت‌های بورسی از پتانسیل رشد قیمتی برخوردارند.

 افزایشP/E

در سویی دیگر، بیگلری، کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به روند حرکتی بورس  اظهار داشت: در صورت حصول توافقات هسته‌ای و با فرض حفظ نرخ تورم، نرخ سود بانکی با کاهش مواجه می‌شود. در نتیجه با کاهش نرخ سود بانک‌ها، P/E بازار سرمایه افزایش می‌یابد بنابراین می‌توان انتظار رشد قیمت سهام را در بازار سرمایه متصور شد. وی افزود: با توجه به افت قیمت سهام در بازار سرمایه طی چند ماه اخیر، هم‌اکنون فرصت خوبی جهت بهینه کردن پرتفوی می‌باشد این در حالی است که حتی سهام بنیادی به دلیل جو منفی بازار با افت قیمت همراه شدند اگرچه پیش‌بینی می‌شود سهامی که ریزش بیشتری را متحمل شده‌اند، رشد بیشتری نیز در انتظار آنها باشد. بیگلری تصریح کرد: به‌طور کلی سهامی که P/E پایین دارند جهت خرید در شرایط کنونی توصیه می‌شوند چراکه انتظار رشد در این دسته از سهام بیشتر است. همچنین با توجه به جذابیت قیمت در برخی از سهام بنیادی و با فرض حصول توافقات هسته‌ای چنانچه سهامداران اعم از حقیقی و حقوقی دیدگاه میان مدتی جهت سرمایه‌گذاری خود در نظر داشته باشند، می‌توانند بازدهی مطلوبی در بازار سرمایه کسب کنند. این کارشناس بازار سرمایه افزود: وضعیت کلان اقتصاد، گواه پایین آمدن نرخ تورم نقطه به نقطه و همچنین کاهش نرخ تورم متوسط که حدود 23 درصد است، می‌باشد در نتیجه با دو فرض حصول توافقات هسته‌ای و حفظ نرخ تورم، انتظار می‌رود نرخ سود بانکی کاهش یابد که در این صورت شاهد افزایش P/E بازار سرمایه خواهیم بود بنابراین قاعدتا قیمت سهام با رشد همراه خواهند و شد به‌طور کلی در مقطع فعلی، خرید سهام بنیادی با P/E پایین توصیه می‌شود.

بیگلری عنوان کرد: با توجه به پیش‌رو بودن مذاکرات هسته‌ای، در صورت حصول توافقات نیز تاثیر مثبت لغو تحریم‌ها روی وضعیت شرکت‌ها تدریجی خواهد بود به‌طوری که احتمال می‌رود توافقات، جهت بازار سرمایه را طی چند هفته به سمت مثبت پیش ببرد اما پس از این شوک، شاهد رشد ملایم قیمت‌ها در بورس خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود گزارش شش‌ماهه شرکت‌ها که در مهرماه منتشر خواهد شد، مطلوب باشد اما در کل وضعیت شرکت‌ها در بازار سرمایه را می‌توان به دو بخش طبقه‌بندی کرد. دسته اول مربوط به سهامی می‌شود که از نظر بنیادی مطلوب و همچنین P/E مناسبی دارند بنابراین انتظار می‌رود در عملکرد شش‌ماهه، شاهد پوشش مناسب این دسته از شرکت‌ها باشیم در نتیجه شهریورماه فرصت خوبی جهت خرید این سهام می‌باشد دسته دوم مربوط به سهام شرکت‌هایی است که با فرض توافقات هسته‌ای و گشایش‌های حاصل از توافقات، انتظار سودآوری مطلوبی طی سال آینده برای آنها با دید بلندمدت می‌توان متصور شد بنابراین خرید این دسته از سهام نیز در شهریورماه توصیه می‌شود. این در حالی است که، پیش‌بینی می‌شود رشد اصلی و روند صعودی بازار سرمایه در سه ماهه پایانی سال باشد بنابراین طی سه‌ماهه پاییز با دیدگاه تحلیلی فرصت مناسبی جهت خرید سهام بنیادی است.

دسته بندی : تحلیل ها


قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب