فعلا در انتظار رونق بورس نباشید

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار اقتصادی و بورس

افت هشت‌ماهه قیمت سهام در بازار سرمایه موجی از ناامیدی را برای سهامداران در پی داشته به‌طوری که باوجود خودداری از ورود نقدینگی جدید، نگرانی سهامداران از عدم جبران کاهش چشمگیر قیمت سهام موجب نااطمینانی در بازار سرمایه شده است.

پورابراهیمی، نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با بورس‌نیوز اظهار داشت: با توجه به وضعیت رکودی در فضای کلی اقتصاد کشور نمی‌توان انتظار رونق بازار سرمایه را در مقطع فعلی داشت. به‌طور کلی تغییرات قیمت سهام و نوسانات در بورس بستگی به شرایط کلی اقتصاد کشور دارد بنابراین بورس تابع فضای کلان اقتصاد می‌باشد بنابراین در مقطع فعلی روند بازار سرمایه طبیعی است. پورابراهیمی درخصوص روند کارگروه بورس مجلس عنوان کرد: در جلسه کارگروه بورس مجلس، گزارشات مربوط به وضعیت بازار طی سه ماه گذشته و مولفه‌های تاثیرگذار بر کاهش قیمت سهام بررسی شد که در نهایت نتیجه حاصل از جلسه یادشده، حذف قوانین بودجه‌ای است که سالانه اتخاذ می‌شود و همانند مصوبات مربوط به پتروشیمی‌ها و سنگ‌آهنی‌ها بر روند بورس تاثیرگذار است

بنابراین مقرر شد که مجلس اقداماتی در بحث بودجه‌ای انجام ندهد که شاهد وضعیتی همانند حال حاضر بازار سرمایه باشد. نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس بیان کرد: به‌طور کلی طی جلسه کارگروه بورس مجلس مقرر شده که تعیین‌تکلیف صنایع مختلف توسط مجلس در بحث بودجه مطرح نشود برهمین اساس، طرحی توسط نمایندگان در ارتباط با اصلاح قوانین بودجه‌ای نوشته شده است به‌طوری که هم‌اکنون طرح یادشده در کمیسیون‌های تخصصی بررسی می‌شود و قرار است در اواخر مهرماه در صحن علنی مجلس مطرح شود.

وی اظهار داشت: چشم‌انداز بازار سرمایه مثبت است همچنین دولت تلاش می‌کند که رکود فعلی در اقتصاد را با توجه به اقدامات لازم پشت‌سر بگذارد همچنین در شرایط کنونی، با توجه به پایین آمدن P/E شرکت‌ها در بازار سرمایه توصیه به خرید سهام منطقی به نظر می‌رسد این در حالی است که چنانچه سهامداران دیدگاه بلندمدتی در معاملات خود در نظر داشته باشند و سهامی را که دارای P/E مناسب و همچنین سودآوری سهم در آنها تضمین می‌شود، انتخاب نمایند می‌توانند در بازار سرمایه سود مناسبی کسب کنند.

آینه اقتصاد

وی در سویی دیگر در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: بازار سرمایه انعکاس‌دهنده واقعیات اقتصادی کشور است و بورس نیز در شرایط فعلی دچار رکود شده چون اقتصاد ما هنوز در رکود است. محمدرضا پورابراهیمی افزود: بازار سرمایه انعکاس‌دهنده واقعیات اقتصادی کشور است و در شرایطی که رکود بر اقتصاد حاکم است بورس نیز دچار رکود می‌شود چراکه عملا رکود اقتصادی موجب می‌شود تا نرخ رشد شرکت‌ها کاهش یافته و بنگاه‌ها زیر ظرفیت واقعی خود کار کنند که بر سودآوری و اشتغال آنها تاثیر گذاشته و اثرات آن نیز در بورس مشاهده می‌شود. نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: بر این اساس متناسب با اقداماتی که توسط دولت و مجلس درخصوص بهبود شرایط اقتصادی و کاهش موانع افزایش کارایی بنگاه‌ها در حال انجام است، پیش‌بینی می‌‌شود چشم‌انداز مثبت و سودآوری مناسبی پیش‌روی شرکت‌ها باشد.

وی با اشاره به بحث‌های کلان اقتصادی و نیز سیاست‌های اتخاذ شده در بازار پولی کشور تصریح کرد: آنچه در شرایط کنونی در بازار سرمایه مشاهده می‌شود انعکاس واقعیت اقتصادی کشور است و طی چند ماه گذشته اقداماتی مانند افزایش سود سپرده‌های بانکی آثار مخربی بر روند سودآوری بنگاه‌های اقتصادی گذاشته است. عضو شورای عالی بورس اوراق بهادار با بیان اینکه معمولا در حوزه بازار سرمایه به سرمایه‌گذاران توصیه می‌شود با نگاه بلندمدت در بورس سرمایه‌گذاری کنند، گفت: وجود رکود و رونق در اقتصاد دیگر کشورها نیز امری معمول است، به عنوان مثال بحران سال 2008 آمریکا در چند سال روی همه حوزه‌های این کشور تاثیر گذاشت اما به تدریج آثار رونق اقتصادی در این کشور پدیدار شد.

پورابراهیمی خاطرنشان کرد: علاوه بر رکود کشور ما در شرایط کنونی درگیر شرایط خاصی از جمله موضوعات سیاسی و مذاکرات هسته‌ای است. وی ابراز داشت: در حال حاضر جای نگرانی در بورس و حوزه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه وجود ندارد چراکه بورس دچار شرایط خاصی نیست و ورود سرمایه‌گذاران به بازار سرمایه باید با دید بلندمدت باشد.

نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: تلاش دولت، مجلس و مدیران بازار سرمایه در حال حاضر بر این است تا شرایط بورس به‌گونه‌ای رقم بخورد تا معاملات بازار سرمایه از رکود خارج شده و شرایط رو به بهبودی پیش رود. وی یکی از مواردی را که موجب حاکم شدن شرایط رکود بر بازار سرمایه شده است سیاست پرس قیمتی برشمرد و گفت: دولت برای کنترل تورم اجازه افزایش قیمت را به شرکت‌ها برای محصولات تولیدی خود نمی‌دهد که این موضوع بر حاشیه سود شرکت‌ها اثرگذار است و سودآوری آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: خروج اقتصاد از رکود بدون بروز تورم غیرممکن است و نمی‌شود از رکود بدون هیچ تورمی خارج شد، بنابراین بهتر است دولت این بسته را بسته خروج از رکود با تورم مدیریت شده نام‌گذاری کند. وی با اشاره به اینکه بازار سهام در حال حاضر تعدیلات خود را انجام داده است، گفت: لایحه رفع موانع تولید و نیز انضباط مالی از جمله اقدامات دولت و مجلس هستند که در صورت اجرای درست می‌تواند پیام خوبی برای بازار سرمایه در کشور باشد هر چند این سیاست‌ها به دلیل نزدیک نبودن با واقعیات موجود یا عملیاتی نشدن، آثار واقعی خود را در این زمینه نخواهند داشت. عضو شورای عالی بورس اوراق بهادار یکی از اقدامات موثر در رونق بازار سرمایه را بازنگری در نرخ سود بانکی عنوان کرد که باید متناسب با کاهش تورم در نیمه دوم سال اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به اینکه کاهش بازار سرمایه استمرار نخواهد داشت، گفت: روند نزولی بازار سرمایه بالاخره در یک نقطه به تعادل می‌رسد و اقداماتی مانند تغییر در حجم مبنا و دامنه نوسان می‌تواند فضای روانی حاکم بر بورس در شرایط کنونی را تعدیل کند. پورابراهیمی افزود: عوامل بیرونی بورس مانند تغییر در نرخ سپرده‌ بانک‌ها، قیمت‌گذاری کالا‌ها توسط دولت و اقداماتی در سطح کلان مانند تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و سنگ‌آهنی‌ها از جمله مواردی است که باید توسط دولت برنامه‌ریزی درخصوص آنها صورت گیرد به‌علاوه اینکه اقدام خاصی از سوی مدیران بازار سرمایه برای بازگشت رونق به بورس در شرایط کنونی متصور نیست. نایب‌رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص نقش حقوقی‌ها در بازگرداندن رونق به بورس نیز گفت: اقداماتی مانند بازارگردانی توسط حقوقی‌ها می‌تواند برای بازار سرمایه مفید باشد که حفظ ارزش پرتفوی آنها را نیز به همراه دارد.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب