خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 19 شهریور / نزدیکی پایان سال مالی کارگزاری‌ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
خلاصه اخبار بورس

به گزارش پرشین تحلیل، شاخص کل بورس امروز افت 4 واحدی را تجربه کرد و به رقم 71،925 واحد رسید . نمادهای فملی با 40 واحد، همراه با 32 واحد و تاپیکو با 31 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای کچاد با 23 واحد، خودرو با 18 واحد و وبصادر با 17 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به مدد معاملات بلوکی به رقم 138 میلیارد تومان رسید. نمادهای تاپیکو با 12.8 و تیپیکو با 12.3 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را از ان خود کردند.

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس 5 واحد صعود کرد و به رقم 817 واحد رسید. نمادهای مارون، جم و سمگا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش کل معاملات در این روز بازار به رقم 151.3 میلیارد تومان رسید، که ثرود با 2.4 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در اخرین روز کاری هفته ترمز روند صعودی شاخص کشیده شد و شاهد افت 3 درصدی در شاخص کل بورس بودیم، افت قیمت در برخی از سهم‌های بنیادی از جمله فارس و  پارسان در این قیمت ها جای تعجب دارد. امروز نیز برای اولین بار ثرود پس از عرضه اولیه رنگ قرمز به خود گرفت . روند معاملات در ابتدای روز بهتر بود ولی در ادامه و پایان بازار،این عرضه بود که از تقاضا پیشی گرفت و شاخص کل را قرمز رنگ راهی هفته بعد کرد .

با توجه به انکه به پایان سال مالی بعضی از کارگزاری‌ها و شرکت های مشاوره سرمایه گذاری نزدیک می شویم نمی توان برای هفته بعد  انتظار هفته ای پر رونق را داشت . حرکت درجا و نوسانی برای مدت زیادی است که عادت بازار سرمایه شده ، بنحوی که سهامداران نیز به این موضوع عادت کرده اند. برخی از کارشناسان علت این بلاتکلیفی و نوسانی بودن بازار سرمایه و البته سایر بازار های دیگر را مذاکرات هسته ای که قرار است تا پایان شهریور ماه صورت بگیرد عنوان می کنند، در کل، هر چند این امر موضوعی غیر قابل انکار است ولی نباید سرنوشت بازار سرمایه و اقتصاد کشور را به این مذاکرات گره زد چرا که انچه در این بین اهمیت دارد روند رشد تولید در شرکت ها می باشد شاید با رفع تحریم ها بازار های هدف بیشتری برای محصولات داخلی یافت شود ولی همان طور که شرکت ها در طی این مدت به تولید خود ادامه دادند از این پس نیز ادامه خواهند داد و شرایط بدتر از این نخواهد شد. مطمئنا این جو روانی مذاکرات است که سرنوشت بازار سرمایه و اقتصاد را در دست خود گرفته است.

مهم ترین اخبار اقتصادی

علی طیب نیا در همایش بررسی عملکرد نیمه اول سال 1393 و تبیین برنامه های نیمه دوم سال جاری بانک ملی ایران، برنامه های دولت درخصوص بهبود فعالیت بانک ها را تشریح کرد .وی اظهار داشت: در بسته سیاستی دولت، تصمیم گیری هایی درخصوص افزایش سرمایه بانک ها از جمله بانک ملی ایران متناسب با استانداردهای بین المللی صورت گرفته که در صورت تصویب آن توسط مجلس، اتفاقات خوبی در حوزه بانک ها رخ خواهد داد .طیب نیا با تحلیل تنگناهای نظام بانکی به بنگاهداری بانک ها به عنوان یکی از مشکلات این موسسات اشاره کرد و گفت: بنگاه داری و مالکیت اموال و دارایی های مازاد عمدتا خارج از اختیار بانک ها و تحمیلی از سوی دولت ها بوده ولی بخشی از بنگاهداری بانک ها نیز به علت عدم سودآوری فعالیت بانکداری در کشور است که با سودآور شدن بانک ها، گرایش بانک ها به سمت بنگاهداری کاهش می یابد . وی با بیان اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی با هدف خروج از رکود و دستیابی به رشد اقتصادی پایدار تنظیم و ابلاغ شده است، اظهار داشت: خروج از رکود، کسب نرخ رشد اقتصادی بالاتر، تقویت توان تولیدی کشور و بهره برداری از امکانات سرمایه ای کشور در کوتاه مدت جزو اهداف دولت بوده و در بلندمدت نیز افزایش ظرفیت های تولیدی کشور و سرمایه گذاری های جدید مدنظر است و در این زمینه بانک ها نقش مهم و محوری دارند .

در خبری دیگر، معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه رشد نقدینگی در ۴ ماهه اول امسال از محل رشد ضریب فزاینده بوده و پایه پولی رشد منفی داشته است،‌گفت: به همین دلیل بانک مرکزی فعلا از ابزارهای پولی برای کنترل نقدینگی استفاده نمی‌کند .پیمان قربانی با اشاره به کاهش حجم پایه پولی در چند ماه اخیر، اظهارداشت: رشد نقدینگی در 4 ماه ابتدای سال جاری از محل رشد ضریب فزاینده پولی بوده و پایه پولی در این مدت کاهش یافته است .وی افزود: بانک مرکزی در راستای تعقیب اهداف تورمی خود، قطعا مسیر رشد نقدینگی را رصد و با ارزیابی‌های مستمر آن را پایش می‌کند و هر زمان که لازم باشد از ابزارهای سیاستی برای کنترل نقدینگی استفاده خواهد کرد .

همچنین، زنگنه عنوان کرد: فعالان اقتصادی ایرانی انتظار دارند نقل وانتقال پول در مقابل صادرات کالا به روسیه تسهیل شود . وزیر نفت گفت: ایران و روسیه توافق کردند با همکاری بانک های مرکزی دو کشور مبادلات مالی خود را با ارزهای «ریال و روبل» انجام دهند . «بیژن نامدار زنگنه» شامگاه سه شنبه در مراسم اختتامیه یازدهمین اجلاس کمیسیون دایمی همکاری های تجاری و اقتصادی ایران و روسیه » افزود: توافق های حاصله در این اجلاس ناشی از تدابیر روسای جمهوری دو کشور است . وی، دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست و گفت: این اجلاس گام نخست برای همکاری های مختلف دو طرف است .

در پایان لازم به ذکر است که در خبری شنیدیم که طی 5 ماه منتهی به مرداد سال‌جاری به تعداد یک هزار و 200 فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شد که نسبت به 5 ماهه سال گذشته رشد 23 درصدی را نشان می‌دهد. در مدت مشابه سال گذشته، تعداد پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی صادر شده در سراسر کشور 912 فقره بوده است.

مهم ترین اخبار سیاسی

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری امروز  به سفر رسمی دو روزه خود به قزاقستان پایان داد و از آستانه راهی دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد . رییس جمهوری را در این سفر یک هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی همراهی می کنند . دیدار با رییس جمهوری و نخست وزیر قزاقستان، شرکت در همایش اقتصادی ایران و قزاقستان و سخنرانی در دانشگاه آستانه از جمله برنامه های فشرده رییس جمهوری در سفر به قزاقستان بود . دکتر روحانی در تاجیکستان قرار است در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای، شرکت کند . در همین رابطه، رییس جمهور تاکید کرد: اجرای توافقاتی هم که در جریان این سفر حاصل شد، تحولی بزرگ در روابط دو کشور و حتی منطقه ایجاد می کند و ایران در عملیاتی کردن این توافقات جدی است . دکتر حسن روحانی رییس جمهوری عصر سه شنبه در محل اقامت خود با “کریم ماسیم اف”نخست وزیر قزاقستان دیدار کرد . رییس جمهور در این دیدار اظهارداشت: سیاست دولت جمهوری اسلامی ایران، روابط نزدیک با همسایگان و کشورهای منطقه است و قزاقستان در این میان جایگاه ویژه ای دارد .

در مورد مذاکرات اتمی تهران و مسکو شنیدیم، الکساندر نواک در مراسم امضای سه تفاهم نامه جدید اقتصادی بین ایران و روسیه با بیان اینکه در سفر اخیر خود به تهران هیاتی متشکل از 40 شرکت روسی و با حضور حدود 100 نماینده شرکت های مختلف اقتصادی و تجاری این کشور به تهران سفر کرده اند، گفت: با توجه به سطح بالای همکاری های سیاسی و تاکید روسای جمهوری دو کشور مقرر شده سطح همکاری های اقتصادی و تجاری هم بین ایران و روسیه افزایش یابد . وزیر انرژی فدراسیون روسیه با اشاره به ملاقات چند روز آینده ولادین پوتین و حسن روحانی روسای جمهوری دو کشور تصریح کرد: روسیه خواستار به وجود آمدن شاخص های مناسب تری در روابط اقتصادی و تجاری با ایران است . وزیر انرژی فدراسیون روسیه با اشاره به ملاقات خود با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: ایران قصد دارد 20 واحد جدید نیروگاه اتمی احداث کند که روسیه می تواند در این حوزه با ایران فعالیت داشته باشد . این مقام مسئول همچنین از آمادگی روس ها به منظور مشارکت در فرآیند ذوب فلزات، آماده سازی و تجهیز معادن مواد اولیه، توسعه حمل و نقل هوایی، جاده ای و ریلی خبر داد و افزود: 50 شرکت روسی آماده مشارکت با ایران در حوزه حمل و نقل جاده ای، هوایی و ریلی هستند .

در پایان لازم به ذکر است که، جان کری وزیر دفاع آمریکا در راستای سفر دوره ای منطقه ای خود به عراق می رود . این سفر با هدف دیدار با مقامات جدید عراق و جلب حمایت کشورهای منطقه از دولت این کشور در مبارزه با داعش انجام می شود .

فلزات اساسی، دلار و سکه

امروز در بازار های جهانی، فلزات اساسی با اندکی نوسان نسبت به روز قبل معامله شدند، بر این اساس مس 6937 دلار، آلومنیوم 2045 دلار، سرب 2158 دلار و روی 2338 دلار برای هر تن معامله شدند . دلار نیز در قیمت 3182 تومان معامله شد و سکه به قیمت 940 هزار تومان رسید .

مدتی است که معامله‌گران از نوسان قیمت مس در بازارهای جهانی دچار سردرگمی شده‌اند. در بازار فيزيكی، تقاضا بهبود از خود نشان نمی‌دهد و مصرف‌كنندگان منتظر ثبات واقعی قیمت‌ها هستند. یکی از کارشناسان حوزه فلزات معتقد است افت و خیز قیمت مس طی مدت اخیر آن هم در این شرایط رکودی نشان می‌دهد که تولید‌کنندگان در گذشته افزایش نرخ را در بهای محصول تولیدی خود لحاظ کرده بودند که این نوسان‌های پی در پی موجب ضرر و زیان در معاملاتشان  نشود. به همین دليل بازار این فلز سرخ التهاب كمتری نسبت به سایر فلزات پایه داشته است .از سوی دیگر افزایش ارزش دلار در بازارهای جهانی، ثبات نسبی موجودی انبارها در بورس فلزات لندن طی چند روز اخیر، افزایش محدود قیمت مس در بورس شانگهای از 50 هزار و 30 یوآن تا 50 هزار و 400 یوآن، نوسان قیمت نفت و تاثیر آن بر هزینه تولید در کنار پایان فصل باران‌های موسمی در آسیای جنوب شرقی و انتظار برای افزایش حجم تولید مهم‌ترین رخدادهای موثر بر قیمت مس در روزهای اخیر محسوب می‌شود . از طرفی ثبات سیاست‌های اقتصادی در آمریکا در کنار کاهش نرخ بهره در حوزه یورو و رسیدن به 05/0 درصد همچنین تمایل بانک مرکزی اروپا نسبت به خرید دارایی‌های بخش خصوصی مواردی است که می‌تواند پتانسیل مثبتی برای بازار مس تلقی شود. با توجه به این شرایط ادامه نوسان نزدیک به 7 هزار دلار برای قیمت مس در بازارهای جهانی قابل پیش‌بینی است.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود ؟

از گروه غذایی و لبنی شروع می کنیم که امروز با اقبال خوبی همراه شدند و اکثر نمادها با صف خرید به کار خود خاتمه دادند، در خبری مهم مربوط به این گروه شنیدیم که ، معاون وزیر جهاد کشاورزی از تصویب و ابلاغ 200 میلیارد تومان یارانه شیر خام برای بهار امسال خبر داد و گفت: پرداخت این یارانه در انتظار دریافت اعتبار آن از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری است . حسن رکنی اظهار کرد: با پیگیری‌ها و تلاش‌های صورت گرفته از سوی وزارت جهاد کشاورزی یارانه‌ای حدود 200 میلیارد تومان برای شیرخام تعیین شد که بابت تحویل شیر خام به کارخانه‌های لبنی به دامداران پرداخت خواهد شد . وی افزود: برای پرداخت یارانه به دامداران در انتظار اختصاص اعتبار مصوب 200 میلیارد تومانی از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری هستیم تا بتوانیم به محض دریافت اعتبار آن را به حساب دامداران واریز کنیم . معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: به نظر می‌رسد با توجه به شرایط موجود، یارانه 200 میلیارد تومانی به شیر خام تولیدی در بهار امسال به حساب وزارت جهاد کشاورزی واریز شود .

در خبری دیگر شنیدیم ، مدیرعامل اتحادیه فرآورده های لبنی با تاکید براینکه واحدهای لبنی گرانفروش باید معرفی شوند، گفت: بعد از ماه مبارک رمضان هیچ افزایش مجددی در نرخ فرآورده های لبنی نداشته ایم، هرچند تشدید نظارت بر عملکرد کارخانجات لبنی الزامی است تا بتوان با واحدهای متخلف برخورد کرد .محمدرضا اسماعیلی ، افزود: از آنجا که بلحاظ افزایش مستمر قیمت فرآورده های لبنی بخصوص شیر، سرانه مصرف آن در کشور حدود 40 درصد کاهش یافته صنایع به دنبال افزایش مجدد نرخ فرآورده های لبنی نیستند .وی اظهار داشت: با وجودی که هر کیلوگرم شیر خام 1250 تومان از دامداران خریداری می شود اما افزایش 15 درصدی نرخ فرآورده های لبنی برای ادامه حیات صنایع اقدامی اجتناب ناپذیر است .

از جمله نمادهایی که در این گروه با افزایش تقاضا همراه شدند می توان به غشاذر، غاذر ، غمهرا و غدام اشاره کرد .

روند معاملات در گروه دارویی نسبت به روز گذشته متعادل تر بود ولی بازهم اکثر نمادهای این گروه را سبز رنگ معامله کردیم . در این گروه تیپیکو قرار است جلسه مجمع عمومی سالیانه خود را در تاریخ 31 شهریور ماه برگزار نماید . تیپیکو سود محقق شده سال مالی منتهی به اردیبهشت 93 را مبلغ 909 ریال اعلام کرده است . همچنین برای سال مالی 94 مبلغ 996 ریال را برای هر سهم پیش بینی کرده است .

در مورد کاهش ۳۰ درصدی واردات دارو ، دکتر رسول دیناروند در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار واحد مرکزی خبر افزود: این کاهش وابستگی به داروهای وارداتی حکایت از آن دارد که صنایع داروسازی کشور با ظرفیت کامل کار می کند و نیاز بیماران نیز به داروهای وارداتی با تولید نمونه های داخلی از این داروها، کمتر شده است .وی با بیان این که این کاهش وابستگی و صرفه جویی، یکی از نقاط قوت دولت است، افزود: با تولید 50 فرآورده جدید دارویی دیگر تا پایان امسال در کشور، کاهش واردات دارو در شش ماه دیگر سال، از 30 درصد نیز کمتر خواهد شد .دکتر دیناروند گفت: وزارت بهداشت از پارسال همه تلاش خود را برای در دسترس بودن داروهای مورد نیاز مردم به کار برده است و در حال حاضر همه داروهایی که پزشکان نسخه می کنند و همچنین ملزومات پزشکی بیماران فراهم است ضمن این که قیمت داروهای داخلی نیز امسال تقریبا تغییری نداشته است . وی گفت: قیمت داروهای خارجی نیز در سال 93 شیبی کاهشی داشته و اگر چه برخی از داروهای وارداتی افزایش قیمت داشته است اما در مجموع قیمت وارداتی ها مسیر رو به کاهش را طی می کند که این شیب رو به پایین، برای شش ماهه دوم سال نیز متصور است .

در گروه فولادی و معدنی روند معاملاتی کم حجم و کم رونق را نظاره کردیم . در بورس کالا نیز اتفاق خاصی رخ نمی دهد و همچنان رکود در تمام بخش های اقتصاد ایران رخنه کرده است با افزایش رونق بازار مسکن شاهد افزایش رونق در این گروه خواهیم بود چرا که از جمله گروه هایی می باشد که رایطه بسیار مستقیمی با ساخت و ساز دارد . بر این همین اساس است که کارشناسان افزایش وام 80 میلیونی  مسکن را یکی از عوامل مهم خروج از رکود عنوان می کنند چرا که باعث تحریک سایرصنایع از جمله فولادی، فلزی ، سیمانی و … می شود .

در همین رابطه ، دومین نشست از سلسله جلسات کمیته راهبردی همایش صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار در حالی برگزار شد که فعالان دولتی و خصوصی بر توجه به بازار فولاد به منظور توسعه متوازن آن تاکید کردند .از سوی دیگر، به گفته صاحبنظران با توجه به اینکه در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه هستیم مباحثی در همایش باید مورد توجه قرار گیرد که در قانون برنامه ششم گنجانده شود.

در ادامه ،مدیرعامل سابق ذوب آهن اصفهان در ادامه بر توجه به نوع تولید در زنجیره صنعت فولاد اشاره و اظهار کرد: باید تولیدکنندگان فولاد تنوع محصولات تولیدی در چشم‌انداز صنعت فولاد را نیز در نظر بگیرند . بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان نيز با اشاره به بازارهای منطقه‌ای، گفت: واقعیت این است که مصرف فولاد در دنیا همواره سیر افزایشی داشته است و تا 50 سال دیگر میزان مصرف به 2 میلیارد تن می‌رسد. با توجه به اینکه کشورهای دارای مزیت در تولید فولاد تا چند سال آینده تغییر می‌‌کنند باید بدانیم که چه محصولی و با چه قیمتی را تولید کنیم تا امکان صادرات آن فراهم باشد . وی افزود: پتانسیل تولید فولاد کشور رسیدن به ظرفیت 55 میلیون تن تا 1404 نیست ما تنها دارای پتانسیل 35 تا 40 میلیون تن هستیم آن هم به شرط اینکه مکان‌یابی مناسب و ظرفیت مناسب برای اجرای طرح‌های فولادی پیش‌بینی شود .

در پایان لازم به ذکر است که مدیرعامل شركت فولاد هرمزگان از برگزاری مناقصه برای واگذاری احداث كارخانه گندله‌سازی به پیمانكاران واجد شرایط خبر داد .به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، مرتضی آقاجانی با بیان این مطلب اظهار كرد: شركت فولاد هرمزگان با هدف تامین مواد اولیه این مجتمع، برنامه احداث كارخانه 5 میلیون تنی گندله‌سازی را در دستور كار خود قرار داده و طراحی، تامین و اجرای آن را طی مناقصه‌ای به‌صورت EPCF (مهندسی، تداركات، اجرا و سرمایه‌گذاری) به پیمانكاران واجد شرایط و با تجربه واگذار می‌كند .وی افزود: میزان سرمایه‌گذاری مورد نظر برای احداث این كارخانه حدود 150 میلیون یورو است و این برنامه در 2 فاز 2.5 میلیون تنی اجرایی خواهد شد كه البته در صورت توانایی مالی پیمانكار، امكان احداث همزمان هر 2 فاز وجود دارد .مدیرعامل شركت فولاد هرمزگان با اشاره به افزایش 2 برابری ظرفیت تولید این مجتمع تا 3 سال آینده گفت: ظرفیت كنونی این مجتمع، تولید 1.5 میلیون تن تختال فولادی است كه تا سال 96 به 3 میلیون تن افزایش پیدا می‌كند و با احداث كارخانه 5 میلیون تنی گندله‌سازی، نیاز مجتمع به این ماده اولیه رفع می‌شود .

گروه پتروشیمی و شیمایی نیز همچون سایر گروه کم اقبال و کم حجم به کار خود خاتمه دادند. در خبری مربوط به این گروه شنیدیم نرخ خوراک پتروشیمی ها به قیمت فروش نفت در بودجه هر سال گره خورد اسماعیل جلیلی عضو کمیسیون مشترک بررسی لایحه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت از سازو کار جدید تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها خبر داد .اسماعیل جلیلی در خصوص ساز و کار جدید تعیین قیمت خوراک پتروشیمی ها گفت: بر اساس مصوبه کمیسیون مشترک قیمت پایه خوراک پتروشیمی ها 13 سنت تعیین شد نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق این مصوبه به نسبت تغییراتی که قیمت نفت در هر سال دارد قیمت خوراک پتروشیمی ها نیز به همان نسبت از قیمت پایه 13 سنت افزایش و یا کاهش خواهد یافت .وی با بیان اینکه با این ساز و کار جدید قیمت خوراک پتروشیمی ها به تعیین قیمت فروش نفت در بودجه هر سال گره خورد، گفت: 13 سنت قیمت پایه خوراک پتروشیمی هاست که به نسبت تغییر قیمت نفت این قیمت افزایش یا کاهش خواهد یافت .

شپاکسا در این گروه، در جدیدترین گزارش 93 سود هر سهم شرکت را مبلغ 905 ریال  اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی ( حسابرسی نشده ) بدون تعدیل گزارش شده است شرکت در دوره 6 ماهه توانست به ازای هر سهم 491 ریال سود کنار بگذارد و 54 درصد از پیش بینی هایش را محقق کند .

تاپیکو نیز قرار است جلسه مجمع عمومی سالیانه و فوق العاده خود را در تاریخ 29 شهریور ماه برگزار نماید طبق شنیده ها ، تاپیکو قرار است از 100 تومان سود تقسیمی مبلغ 50 تومان ان را به صورت نقدی  تقسیم نماید و مبلغ 50 تومان ان را جهت افزایش سرمایه کنار بگذارد.

در خبری دیگر مربوط به این گروه، معاون امور بین‌الملل وزیر نفت از توافق با چین به منظور بازگشایی 4 تا 4.5 میلیارد دلار فاینانس طرح‌های جدید پتروشیمی ایران خبر داد و اعلام کرد: 12 طرح جدید صنعت پتروشیمی با استفاده از فاینانس چینی توسعه می یابد . در همین حال عباس شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اخیرا با بیان این که در مجموع، صنعت پتروشیمی حدود ١٠ میلیارد یورو از فاینانس کشور چین، سهمیه خواسته، گفته است: تاکنون از این میزان حدود دو میلیارد یورو برای طرحهای جدید پتروشیمی، شامل پتروشیمی‌های در دست ساخت سبلان، بوشهر، مسجدسلیمان و لردگان گشایش یافته است . ، پس از بازگشایی فاینانس چینی پتروشیمی در دست ساخت لردگان در استان چهارمحال و بختیاری به ارزش تقریبی 470 میلیون یورو، خط اعتباری 4 طرح جدید صنعت پتروشیمی توسط فاینانسورهای چینی اواسط اردیبهشت ماه سال جاری بازگشایی شد . در ادامه بازگشایی خطوط اعتباری و فاینانس چینی طرح‌های جدید و در دست ساخت پتروشیمی، فاینانس چینی مجتمع های پتروشیمی در دست احداث سبلان و صدف هم در خرداد ماه سال جاری بازگشایی شد .

در گروه خودرویی ، شرکت سایپا در خصوص خبر واگذاری سهام شرکت های گروه سایپا در سایتها اعلام نموده است که شرکت برنامه واگذاری بخشی از سهام شرکت های ذکر شده را دارد و مذاکراتی در این خصوص انجام داده است ولی تاکنون توافق اولیه نیز حاصل نشده است لذا شرکت در خصوص وجود تفاهماتی سریعا اطلاع رسانی خواهد کرد .خساپا امروز به قمیت 122 تومان رسید .

گروه خودرویی که چندی است نقش لیدری بازار را بازی می کند در این روزها با فشار فروش همراه شده است . تولید محصولات در این گروه با رشد خوبی نسبت به سال گذشته همراه بوده است ولی شاید شرکت های مذکور با توجه به ابهاماتی که طی چند ماه اخیر در باره قیمت خودرو به وجود آمد با کاهش فروش محصولات خود همراه شدند .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار بورس تهران هر روز, اخبار بورس را در بورسینس بخوانید, بازار بورس کم حجم و کم رونق, تاثیر منفی بر شاخص کل بورس, چکیده روزانه اخبار بورس تهران, خلاصه اخبار بورسی, زمان حذف صفرها از پول ملی, مهم ترین اخبار بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب