تحلیل تازه کارشناسان از بازار سهام: بورس به کف قیمتی رسیده است

شیرازی
شیرازی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter

17:40 – چهارشنبه 1393/06/19 | توسط: قاسم پور زارعی

رونق گرفتن معاملات بازار سهام در دو روز اخیر تا حدی توانسته است جو بازار را مثبت کند تا سهامداران با امید بیشتری به خرید و فروش سهم‌های خود بپردازند‌. در این وضعیت نوع تصمیم‌گیری‌ها در تالار شیشه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است‌. سرمایه‌گذاران باید با استفاده از فضای شکل گرفته و حرکت سهم‌ها نسبت به آینده سهامداری برنامه‌ریزی کنند‌.

در این زمینه یک فعال بازار سرمایه از بازدهی 25 درصدی بورس تا پایان سال خبر داد و گفت: اکنون بهترین زمان برای خرید سهم است و سهامداران برای جبران زیان خود نسبت به خریداری سهام اقدام کنند‌. فردین آقابزرگی، مدیرعامل یک شرکت کارگزاری در گفت‌وگو با ایسنا به تحلیل وضعیت فعلی بورس پرداخت و گفت: در حال حاضر وضعیت بازار سرمایه و قیمت سهام شرکت‌ها علی‌رغم ابهاماتی که درخصوص صنایع، نرخ فروش، نرخ تسعیر ارز وجود دارد به نقطه توجیه‌پذیر رسیده است‌.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر متوسط P/E در سال‌های 1391 و 1392 به حدود هشت مرتبه رسیده بود که در حال حاضر این میزان به پنج مرتبه رسیده و افت قابل توجهی داشته است، لذا این موضوع بیانگر این است که قیمت سهام شرکت‌ها به کمترین میزان رسیده است.‌ اکنون بهترین زمان برای خرید سهم است زیرا کسانی که به فروش سهام اصرار داشتند سهام خود را فروختند لذا هیجان فروش در بازار کاهش یافته است‌. این فعال بازار سرمایه با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی حساسیت بازار سرمایه از بین رفته است، گفت: مهم‌ترین عاملی که در شرایط فعلی می‌تواند در بازار اثر مثبت داشته باشد مکانیسم عرضه و تقاضاست که در حال حاضر این تعادل در حال رقم خوردن است‌.

آقابزرگی از بازدهی 25 درصدی بازار سرمایه خبر داد و عنوان کرد: طی شش ماه اخیر بازدهی بازار سرمایه منفی پنج درصد بوده است که پیش‌بینی می‌شود در سه ماه پایانی سال این بازدهی با افزایش 30 درصدی نسبت به مقطع فعلی مواجه شده و در نهایت بازدهی بازار سرمایه در سال 1393 به حدود 25 درصد برسد‌.

بازار عادی می‌شود

با توجه به افت قیمت سهام طی چند ماه اخیر در صورت حصول توافقات هسته‌ای و با فرض کاهش سود سپرده‌های بانکی، P/E بازار سرمایه افزایش خواهد یافت در نتیجه متناسب با آن رشد قیمت سهام را شاهد خواهیم بود‌. یدالله هیودی، مدیر صندوق سرمایه‌گذاری سپهر اندیشه نوین با اشاره به این مطلب در گفت‌وگو با بورس‌نیوز اظهار داشت: به دلیل وجود ابهام در نتیجه مذاکرات، زمان مشخصی را جهت تغییر روند بازار نمی‌توان اعلام کرد به‌طوری که توصیه می‌شود تا زمانی که شرایط بازار به حالت عادی بازگردد، سهامداران در مقطع فعلی اقدام به خرید یا فروش سهام نکنند‌. هیودی تصریح کرد: درخصوص روند اصلی بازار سرمایه می‌توان به نتیجه مذاکرات اشاره کرد این درحالی است که بازار سرمایه در صورت عدم حصول توافقات هسته‌ای با وضعیت نامطلوبی نیز رو‌به‌رو می‌گردد‌

بنابراین با توجه به افت متوالی قیمت سهام طی هشت ماه اخیر با فرض توافقات و همچنین با فرض کاهش نرخ سود بانکی، احتمال افزایش P/E بازار نیز وجود دارد به‌طوری که متناسب با آن شاهد رشد قیمت سهام شرکت‌ها نیز خواهیم بود‌. وی عنوان کرد: با توجه به نزدیک شدن به زمان تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها و همچنین نزدیک شدن به سال مالی اکثر شرکت‌های سرمایه‌گذاری، احتمال افزایش عرضه در بازار سرمایه دور از ذهن نیست اما مسلما این افزایش در حجم عرضه‌ها نسبت به سال‌های قبل با همان شدت نخواهد بود چراکه طی چند ماه اخیر به اندازه کافی سهام شرکت‌ها با افت قیمتی مواجه شده‌اند لذا افزایش عرضه‌های ناشی از تسویه اعتبارات کارگزاری‌ها و نیز عرضه‌های شرکت‌های سرمایه‌گذاری به دلیل نزدیک شدن به پایان سال مالی آنها، تاثیر منفی و محسوسی بر عملکرد بورس نخواهد گذاشت‌. مدیر صندوق سرمایه‌گذاری سپهر اندیشیه نوین درخصوص روند برخی صنایع اظهار کرد: در شرایط کنونی، شرکت‌های ساختمانی به دلیل رکود در بخش مسکن وضعیت مطلوبی ندارند این درحالی است که صندوق زمین و ساختمان به دلیل حجم پایین نیز نتوانسته تاثیر محسوسی بر وضعیت شرکت‌های ساختمانی بگذارد‌.

افزون بر این، در صنعت خودرو نیز به دلیل عدم شفافیت این صنعت دارای ابهام است که باید رفع ابهام شود اگرچه در صورت حصول توافقات به دلیل ورود سرمایه‌گذار خارجی شاهد کاهش بهای تمام شده محصولات خودرویی خواهیم بود همچنین صنعت پتروشیمی به دلیل دارا بودن سهم عمده‌ای در بازار سرمایه پیش‌بینی می‌شود که سهام بنیادی این گروه به خصوص اتیلنی‌ها با چشم‌انداز روشنی همراه باشد‌. درخصوص صنعت غذایی نیز با توجه به P/E پایین و کاهش قیمتی که تجربه کردند، احتمال رشد قیمت در این گروه دور از تصور نیست‌.

وی افزود: وضعیت کنونی بازار سرمایه در ‌هاله‌ای از ابهام است و روند قیمت سهم در بازار سرمایه تا زمان مشخص شدن نتیجه مذاکرات، نوسانی باشد همچنین پیش‌بینی می‌شود با فرض حصول نتیجه در مذاکرات و تحولات مثبت در حوزه اقتصاد داخلی از جمله کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، شاهد جهش قیمت سهام در بورس باشیم علاوه بر این ورود نقدینگی جدید نیز می‌تواند باعث تحرک در بازار سرمایه شود‌.

دسته بندی : تحلیل ها

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب