انبوه‌سازان مجبور نیستند در صندوق‌های زمین و ساختمان حضور داشته باشند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
انبوه سازان

عضو انجمن سراسری انبوه‌سازان با انتقاد از اظهارات مشاور وزیر راه و شهرسازی، گفت:‌ انبوه‌سازان مجبور نیستند در صندوق‌های زمین و ساختمان حضور داشته باشند و می‌توانند منابع مالی خود را از راه‌های دیگری تامین کنند.

ایرج رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با بیان این‌که تامین منابع مالی  یکی از مشکلاتی بوده که همواره در بخش مسکن مطرح است،  اظهار کرد: یکی از راه‌های تامین منابع صندوق‌های زمین و مسکن است که در قالب آن پول‌های خُرد مردم برای اجرای پروژه‌ها جمع‌آوری می‌شود.

وی با بیان این‌که باید مشکلات این قبیل صندوق‌ها با جدیت برطرف شود، تصریح کرد: در گذشته برای این صندوق‌ها شرط می‌گذاشتند، به‌عنوان مثال یکبار گفتند سرمایه‌گذار نمی‌تواند در صندوق اعمال نظر کند بعد از مدتی این مسئله اصلاح شد.

رهبر با بیان این‌که در صندوق زمین و ساختمان فرد با 1000 تومان سهامدار می شود، بیان کرد:‌به‌ نظرم بورس باید تمهیداتی برای فروش اوراق 1000 تومانی و کنترل جمعیتی که این اوراق را می‌خرد بیاندیشد.فردی که با 1000 تومان سهامدار شده، ممکن است انتقاداتی داشته باشد و آنرا رسانه‌ای کند و این موضوع می‌تواند جو را به هم بریزد.

عضو انجمن سراسری انبوه‌سازان با تاکید بر این‌که سازمان بورس باید عواقب فروش اوراق 1000 تومانی بسنجد، گفت: به‌عنوان مثال یک سازنده‌ پروژه‌ای  36 میلیارد تومانی را تعریف می‌کند حالا اختیار این پروژه به چه کسی سپرده می‌شود؟‌ سرمایه‌گذاری که نیمی از 36 میلیارد تومان را تامین کرده آیا اگر می‌رفت و تسهیلات را می‌گرفت بهتر نبود؟

رهبر با بیان این‌که نباید اختیار سرمایه‌گذاران را از آنها بگیریم، افزود: باید مشخص شود سرمایه‌گذار چگونه می‌تواند سرمایه را کنترل کند، سهامدار چگونه می‌تواند این کار را انجام و این‌که بورس چگونه می‌تواند وضعیت موجود را کنترل کند.

وی همچنین در واکنش به اظهارات یکی از مشاوران وزیر راه مبنی بر این‌که صندوق‌های زمین و ساختمان از بورس‌بازی انبوه‌سازان جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: نباید چنین حرفی زده شود که صندوق‌های زیمن و ساختمان از بورس‌بازی انبوه‌سازان جلوگیری می‌کند. باید سرمایه‌گذار را تشویق به حضور در صندوق‌های مذکور کنیم. در صندوق‌های زمین و ساختمان انبوه سازان و سرمایه‌گذاران باید اختیار داشته باشند.

وی ادامه داد: ضمن آن‌که باید مشخص شود دخالت مدیران بورس در مشارکت چگونه است، آیا آنها در کیفیت دخالت می‌کند یا همان روال نظارت نظام مهندسی کافی است یا این‌که بورس وارد این مسئله می‌شود.

رهبر تاکید کرد: انبوه‌سازان و سازندگان مجبور به ورود به صندوق‌های زمین و ساختمان نیستند و می‌توانند منابع مالی مورد نیاز خود را از راه‌های دیگر تامین کنند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب